Νέα title screen για το Street Fighter II

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Νέα title screen για το Street Fighter II

Δημοσίευση από Vag »

Εδώ και αιώνες προσπαθούσα να πείσω τον αδερφό μου να μου φτιάξει μια ελληνική title screen για το Street fighter II (επειδή είναι γραφίστας), αλλά το έπαιζε χαζός. Όταν όμως παρήγγειλε κάτι γυαλιά μέσω internet με το δικό μου Paypal, τον είχα στο χέρι! Όταν πήρα τα γυαλιά, του είπα ότι δεν τα βλέπει αν δεν δω πρώτα επιτέλους αυτό που του ζητούσα στα προηγούμενα 100 emails. Και έπιασε:
Εικόνα
Μόνο μια παρατήρηση: Αυτή είναι η εικόνα που αυτός μου έστειλε, δεν είναι πραγματική screenshot από το παιχνίδι. Αυτό είναι που ελπίζω να κάνω, μόνο που θα καθυστερήσω λίγο να το ξεκινήσω.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Αυτό είναι εκβιασμός ! :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Καλά του έκανες!
Τώρα βάλτον να την ξανακάνει, γιατί τα "ω" χτυπάνε κάπως άσχημα... :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Καθώς η ιδιότητα του rom hacker εξασθενούσε, αποφάσισα να ολοκληρώσω επιτέλους την καταραμένη title screen.
Όπως ίσως είχα πει σε προηγούμενο post κάνα χρόνο πριν, είχα κάνει όλη τη δουλειά από rom hacking ώστε να εισάγω απλά τη νέα εικόνα. Ναι, την είχα κάνει! Όμως φαίνεται ότι έχασα το αρχείο με την αναδιοργανωμένη εικόνα.
Αναγκαστικά κάθησα και έψαξα (για πάρα πολύ ώρα), και πάλι βρήκα πού βρίσκονται οι τιμές κάθε tile της title screen. Αυτό σημαίνει ότι την αναδιοργάνωσα και πάλι, και τώρα της έχω αλλάξει σχήμα. Δυστυχώς τα tiles δεν είναι αρκετά ώστε να χαραμίσω κενά για να φαίνεται όμορφη η εικόνα καί μέσα στο rom. Τώρα μέσα στο rom φαίνεται ένα κομάτι καλό και το υπόλοιπο διάσπαρτα tiles. Μικρό το κακό, απλά περισσότερη δουλειά.
Αυτή τη στιγμή την έχω περάσει κανονικά μέσα, μπορείς να την δεις, αλλά όμως με τελείως λάθος χρώματα. Πώς φαίνονται τα χρώματα όταν τα roms είναι χαλασμένα π.χ.; κάπως έτσι...
Τώρα βέβαια είναι θέμα χρόνου αφού η εικόνα χώρεσε και φτιάχτηκε. Κάθε χρώμα πρέπει να το ξαναζωγραφίσω από την αρχή, σχεδόν pixel-pixel...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Poor Vag!... :roll:


(BTW:Πράγματι τα W είναι despicable!) :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Παλιότερα, η αφεντιά μου έγραψε:Αυτή τη στιγμή την έχω περάσει κανονικά μέσα, μπορείς να την δεις, αλλά όμως με τελείως λάθος χρώματα. Πώς φαίνονται τα χρώματα όταν τα roms είναι χαλασμένα π.χ.; κάπως έτσι...
Τώρα βέβαια είναι θέμα χρόνου αφού η εικόνα χώρεσε και φτιάχτηκε. Κάθε χρώμα πρέπει να το ξαναζωγραφίσω από την αρχή, σχεδόν pixel-pixel...
Ε, αφού ήταν θέμα χρόνου και λόγω τροφικής δηλητηρίασης έκατσα σπίτι, είπα να ασχοληθώ και πάλι.
Αυτή τη φορά είπα να κάνω λίγο πιο σοβαρή δουλειά, κάθησα και έφτιαξα μια παλέτα με όλα τα χρώματα που εμφανίζονται στην οθόνη (16).
Πιο μετά όμως διαπίστωσα ότι αν έβαζα κάθε χρώμα μόνο του, θα είχα και άλλη παλέτα! Τα 4 πρώτα χρώματα δεν είναι "προβληματικά", αλλά τα υπόλοιπα, εμφανίζουν την εικόνα με είδωλο δεξιά, που έχει άλλο χρώμα! Βέβαια σε αυτή τη θέση αντιστοιχεί άλλο tile, και τα χρώματά τους συνδυάζονται. Ωραίο κόλπο, ώστε να μην μπορεί κάποιος εύκολα να αλλάξει την title screen, αν και δεν ξέρω αν έγινε μόνο γι αυτόν τον λόγο.
Στην πράξη, είναι αδύνατο (εκτός αν μπω φυλακή) να φτιάξω τη νέα title screen pixel-pixel και με το χέρι, εκτός αν χρησιμοποιήσω μόνο 4 χρώματα.
Η σωστή λύση βέβαια είναι να γραφτεί πρόγραμμα που να μετατρέπει μια εικόνα (που φαίνεται σωστά) ώστε αν γίνει paste στο rom, και το αποτέλεσμα να φαίνεται το ίδιο. Παλούκι είναι, υπάρχουν καθόλου εθελοντές;
Απάντηση