Pocket gal

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Pocket gal

Δημοσίευση από Vag »

Γκάζωσα ξαφνικά με τη μετάφραση του pocket gal και αν συνεχίσω έτσι, σε λίγες μέρες ίσως να είναι έτοιμο!
Όλο το κείμενο έχει μεταφραστεί, όπως και σχεδόν όλα όσα λένε στα γιαπωνέζικα οι κοπέλες πριν και μετά κάθε πίστα. Αυτά ήταν γραφικά και όχι κείμενο, δηλαδή είχα να ζωγραφίσω πολύ κείμενο.
Οι οθόνες πάνω δεξιά έχουν επίσης ολοκληρωθεί.
Αυτά που μένουν είναι η title screen και δυο-τρία άλλα πραγματάκια.
Ορίστε και κάποιες εικόνες...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αν με κερδίσεις θα γίνω δική σου
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ωραία δουλειά Vag, περιμένουμε την final version! :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Olorin
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Απρ 2004 02:03
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Olorin »

Vag, βλέπω έχεις πάρει φόρα και δε σταματάς, ε???

Πάντως, οι μεταφράσεις έχουν εξελιχθεί πολύ...

Μόλις κατεβάζω το Street Fighter II και να περιμένεις σχόλια σύντομα... :wink:

(Αλήθεια με το project για το -πολυαγαπημένο μου- Tehkan, είχαμε καμιά εξέλιξη???)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Olorin την 19 Δεκ 2004 03:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
[i]Gamer χωρίς παρελθόν, είναι gamer χωρίς μέλλον...[/i]

[img]http://www.zipperfish.com/free/quizimages/nes-award1.jpg[/img]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Το κακό με αυτό το παιχνίδι είναι ότι δεν εξηγεί καμμία υπόθεση.
Σου λένε κάτι γιαπωνέζικα κάποιες κοπέλες και μετά γδύνονται.
Το "Αν με κερδίσεις θα γίνω δική σου", το έβαλα για να εξηγήσω κάπως τί γίνεται. Κάθε παιχνίδι είναι υποτίθεται και ένα στοίχημα με κάποια από τις 4 κοπέλες. Άλλο που φαίνεται ότι παίζεις μόνος σου, είναι σαν να έχεις αντίπαλο. Το καλό είναι ότι άμα χάσεις, ξαναπαίζεις, ενώ αυτές, γδύνονται ;-)
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Vag έγραψε:Σου λένε κάτι γιαπωνέζικα κάποιες κοπέλες και μετά γδύνονται.
Η καλύτερη υπόθεση παιχνιδιού που έγινε ποτέ! :lol: :lol: :lol:
Φυσικά ένα ακόμα καλύτερο θα ήταν "Δεν σου λένε κάτι γιαπωνέζικα κάποιες κοπέλες αλλά αμέσως γδύνονται." :P :P :P
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

:lol: :lol: :lol: :lol:

Απιστευτη δουλεια Vag , keep on dude 8)
Leave the gun. Take the cannoli.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ούτε εγώ δεν το πιστεύω το πόσο γρήγορα προχωράω στο Pocket gal!
Αυτή τη στιγμή έχω αλλάξει όλες τις λεπτομέρειες που ήθελα, έχω βρει το 2ο αλφάβητο, με λίγα γράμματα (INSERT COIN, CREDIT, TO CONTINUE), που εμφανίζεται ως sprites. Μάλιστα υπήρχε χώρος στο rom και έβαλα όλο το αγγλικό και όλο το ελληνικό αλφάβητο μέσα. Πίστευα ότι αυτό θα με ταλαιπωρούσε πάρα πολύ, αλλά το βρήκα.
Τώρα μένει η title screen και το logo της GreekRoms (στην screenshot παραπάνω, βλέπετε ένα πρόχειρο μικρό).

Αλήθεια, αν ξέρει κάποιος την ορολογία του μπιλιάρδου, τί να βάλω αντί για το "MASSE"; (είναι το χτύπημα στην μπάλα από πάνω).
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Olorin έγραψε:Αλήθεια με το project για το -πολυαγαπημένο μου- Tehkan, είχαμε καμιά εξέλιξη???)
Μμμ, τί εννοείς;
Αν εννοείς τη μετάφραση, δεν θα ξέρεις ότι έχει ολοκληρωθεί πολύ καιρό πριν. Αλλά μάλλον εννοείς εκείνο το project που σκεφτόμουνα να ξεκινήσω και να είναι ένα υβρίδιο του MAME, του Tehkan world cup, και ενός προγράμματος στο PC.
Αυτό εγκαταλείφθηκε προς το παρόν, αλλά πιθανότατα θα ξεκινήσω άλλο παρόμοιο, πάλι με ποδοσφαιράκι.
Θα είναι μια ένωση του Player manager και του Kick off 2 για Amiga!
Αν πας στα forum του KOA (http://www.ko-gathering.com/phpbb2/index.php), κάπου θα βρεις και σχετικό post. Αλλά αυτό δεν έχει ξεκινήσει ουσιαστικά ακόμα...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ένα πρόγραμμα (στο οποίο βασίστηκε το Tile mixer) είναι αυτό που μετατρέπει τα roms του Pocket gal έτσι ώστε να μπορώ να τα επεξεργαστώ. Χτες έκανα και μια καινοτομία, καθώς κάνω άλλου είδους μετατροπή, ανακάτεμα των tiles, ώστε τώρα τα πάντα φαίνονται πιο ανθρώπινα στον tile editor!
Ακόμα και τα sprites ξεχωρίζουν με το μάτι τώρα. Τα γραφικά θα είναι πιο εύκολο να επεξεργαστούν, και ιδού η απόδειξη (συγκρίνετε με την πρώτη screenshot, παραπάνω):
Εικόνα
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Για όποιον ενδιαφέρεται για το συγκεκριμένο παιχνίδι, να πω ότι κατάφερα να ακούσω τα samples του παιχνιδιού!!!
Είναι στα 8000Hz, 16 bit μορφής Pika ADPCM.
Η δυσκολία τώρα είναι να βρω συγκεκριμένα πού αρχίζει και πού τελειώνει κάθε sample, καθώς τα όρια είναι δυσδιάκριτα και δεν βρίσκονται με το μάτι. Μετά, να καταλάβω τί λένε σε κάθε sample, γιατί δεν ακούγονται και τόσο καθαρά. Και μετά βέβαια χρειάζομαι μια εθελόντρια για να την ηχογραφήσω...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

χρειάζομαι μια εθελόντρια για να την ηχογραφήσω...
Γμτ, και έχουμε ban-αρει την Annie :lol: :lol: :lol:
Άλλο θηλυκό στο forum υπάρχει :?:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Octabitus
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 01 Μάιος 2004 12:42
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Octabitus »

Φίλε Vag, η ορολογία 'masse' δεν νομίζω ότι σηκώνει μετάφραση. Και οι Έλληνες παίκτες 'μασσέ' το λένε αν και δεν εννούν απαραιτήτως το jump αλλά την στεκιά κατά την οποία η μπάλα εκτελεί καμπύλη τροχιά. Anyway, καθότι το Pocket gal δεν έχει ούτε πικέδες, ούτε καμπύλες τροχιές και λοιπά μασκαραλίκια (που λέει και ο Χατζηχρήστος), θα έλεγα να το μεταφράσεις ως 'μασσέ' ή ως 'άλμα'. Απλά για κάποιο λόγο το 'άλμα' μου θυμίζει Mario Bros. :P
K177 3m 477, 73t g0d s0rt 3m 0ut
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ευχαριστώ για την συμβουλή, αλλά ήδη το έχω κάνει "ΚΑΘΕΤΑ", γιατί υποτίθεται ότι η στέκα είναι περίπου κάθετα στο τραπέζι.

Με την ευκαιρία, να πω ότι έκανα πολύ δουλειά με την title screen.
Αναδιάρθρωσα όλα τα tiles και εξοικονόμησα και κάποια. Οι διαστάσεις της title screen είναι 10x5 tiles (των 16x16 pixels). Στην αυθεντική title screen χρησιμοποιούνται 47 γιατί 4 επαναλαμβάνονται (κενό, background). Όμως εγώ τώρα έχω διαθέσιμα 49 και ξέρω και από πού μπορώ να εξοικονομήσω άλλο ένα (αν το χρειαστώ).

Το αποτέλεσμα οπτικά στο παιχνίδι είναι το ίδιο, αλλά όμως τώρα στον tile editor βλέπεις την title screen σχεδόν όπως και στο παιχνίδι. Δηλαδή τώρα μπορώ να κάνω απλά μια εισαγωγή ενός bmp αρχείου (και μετά να ρυθμίσω τα χρώματα).
Επίσης, ξέμπλεξα με πολλές λεπτομέρειες. Τώρα εκτός της title screen και του ήχου, μου μένουν μόνο άλλες 2-3 λεπτομέρειες...
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Βαγγέλη, ενδέχεται ο Rouchlogiama να σου βρήκε και "ηθοποιό" για τον ήχο!

Πες μου τη διαδικασία που θα χρειαστεί για την ηχογράφηση να τη μεταφέρω! Κατ'αρχήν κάνε ένα test μόνος σου ότι πράγματι μπορείς να αλλάξεις επιτυχώς τον ήχο, βρες πού χωρίζεται το κάθε sample και τί λέει και μετά πες μου να σου φέρουμε την εθελόντρια!

Τρελό γέλιο θα'χει! (Προτείνω να της πούμε να γδύνεται για να μπει στο πετσί του ρόλου! :P :P :P)
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

vag εισαι πρωτος 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)

σειρα εχουν τα εξεις shinobi, outrun(and serries)wonderboy....etc

και επι την ευκαιρια....χρονια πολλα και καλα χριστουγεννα
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Απάντηση