QUIZ :)

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

QUIZ :)

Δημοσίευση από TallMan »

Αγαπητοί συνφορουμίτες, μαντέψτε ποιος κέρδισε 50 Gb download σε γνωστό μας tracker...

hint: έχει άβαταρ λυσσασμένο, μπλέκεται με TOSEC και σίγουρα αλλάζει πάνες σε μωρό τον τελευταίο καιρό...

Σε καλή μεριά! :wink:

P.S. Kudos για την αναφορά στο Sega Rally! Πολύ έξυπνο!
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
tasoulhs
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2004 12:00
Τοποθεσία: Βέροια
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasoulhs »

Μάντεψε πόσοι το έχουμε δει από χτες. Χα χα χα! :P

Άξιος, άξιος, άξιος!! :lol:
1) Είσαι troll ;
2) Είσαι ηλικίας 16- ;
3) Να διαβάζεις ξέρεις ;
...
100) Αν φοβάσαι το command line, το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία!
...
666) Φοτυα στους ανωρφωγραθους !
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Πάντα τέτοια !!! 8)
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Xμ... ΓΥΝΑΙΚΑ, ποιος έχει άβαταρ λυσσασμένο, μπλέκεται με TOSEC και σίγουρα αλλάζει πάνες σε μωρό τον τελευταίο καιρό; Ο Ωνάσης; Μπα δεν ταιριάζει... :? ποιος να είναι ποιος να είναι... :roll:

Ωραίο το link ψηλέ, αλλά δεν βάζει κάποιος και κάνα screenshot για εμάς τους "απόβλητους" του συστήματος και της "άκαρδης" εξουσίας; :cry: :D
Έτσι για να πράξουμε τα δέοντα - έχοντας διαβάσει το πλήρες κείμενο των συμπερασμάτων της συνόδου... 8)

Frag, τί νόημα έχει... ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ (κωλόφαρδε - υποθέτω - δεν ξέρω πως και γιατί) και διπλά μάλιστα γιατί από ότι είδαν τα ματάκια μου, διαπαιδαγωγείς σωστά τον μικρό... ;)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Εικόνα

Εικόνα
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

A! Μάλιστα... καθόλου θέμα κωλοφαρδίας λοιπόν. Τα κέρδισε με την αξία του. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ άλλη μία φορά... :clap: :clap: :clap:

ThanX TallMan :wink:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Αναμενόμενο από τον doc :)
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Λοιπόν, αφού μπήκατε στον κόπο να κάνετε ολόκληρο topic για την "νίκη" μου, θα σας δώσω και εγώ το "MD's guide to winning on PD" :)
Εννοώ δηλαδή την κάθε ερώτηση με την απάντηση μου και το σκεπτικό της. :roll:
Θυμίζω ότι ο σκοπός του quiz είναι να δώσεις απαντήσεις που θα δώσουν όσο το δυνατόν λιγότεροι από τους υπόλοιπους σε ερωτήσεις με εύκολες/προφανείς απαντήσεις. Γι' αυτό και λέγεται Rare entries quiz.
Ελπίζω να σας φανεί ενδιαφέρον. Τουλάχιστον αποκλειστικό commentary από τον νικητή με τις απαντήσεις όπως ακριβώς εστάλησαν δεν θα βρείτε πουθενά αλλού!

1) Name a mod or admin on this site
-Terra Cresta

Μια αρχική σκέψη ήταν να πω "Coombsb" με την λογική ότι αφού είχε βγει πρώτος στην ίδια ερώτηση την προηγούμενη φορά, τώρα θα αποφεύγανε όλοι να χρησιμοποιήσουν αυτή την απάντηση. Απορρίφθηκε σε δευτερόλεπτα με την ακόμα πιό λογική σκέψη ότι είναι το πρώτο που θα σκεφτόντουσαν και άλλοι να κάνουνε, εκτίμηση που αποδείχτηκε σωστή μια και η απάντηση "Coombsb" ήταν και πάλι η πιό δημοφιλής με διαφορά. :mrgreen:
Κατέληξα στο "Terra Cresta" με την σκέψη ότι την προηγούμενη φορά δεν τον είχε ψηφίσει κανένας, οπότε όσοι κοιτάγανε μόνο τις απαντήσεις του 1ου quiz δεν θα τον θυμόντουσαν καθόλου. Τελικά τον ψήφισαν άλλοι 3...όχι πολύ καλό (πουθενά δεν είχα πάνω από 3 να συμπέσουν στην απάντηση μου) αλλά όχι και καταστροφικό!

2) Name a commercially released video game starring a hedgehog
-Spiky Harold (Spectrum)

Ίσως ήταν καλύτερα να ψάξω κανένα πολύ άσχετο Sonic αλλά πήγα να το παίξω έξυπνος...για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να το θυμάται άλλος το συγκεκριμένο. Τελικά ξαφνιάστηκα που το επέλεξαν άλλοι 3. Οπότε είτε το site έχει αρκετούς Spectrum-αδες είτε κάποιοι το είχαν δει σε ένα Retroinspection σε τεύχος του Retrogamer πριν από κάποιους μήνες (αυτό με το εξώφυλλο Sonic για όσους ασχολούνται)

3) Name a system in the TOSEC ISO set
-Fujitsu FM Towns

Δύσκολη ερώτηση γιατί οι πιθανές απαντήσεις ήταν λίγες έτσι και αλλιώς. Δεν υπάρχει το torrent για αυτά στο PD επειδή είναι από τις πιό πρόσφατες προσθήκες, οπότε σκέφτηκα ότι πολλοί δεν θα έχουν πάρει καν χαμπάρι ότι υπάρχει στο TOSEC ISO. :wink:
Τελικά το επέλεξαν άλλοι 3.

4) Name a Sega console
-Dreamcast DIVERS 2000 CX-1

Οι κανόνες τιμωρούν τις πιο γενικές απαντήσεις αν κάποιος δώσει πιο εξειδικευμένη (αν πχ κάποιος απάντησε "Dreamcast" παίρνει αρνητικούς πόντους επειδή εγώ απάντησα με κάποιο πιο ειδικό μοντέλο), οπότε η επιλογή ενός πολύ σπάνιου Limited Edition μοντέλου της αγαπημένης μου κονσόλας ήταν μονόδρομος. Επίσης η διαφορά σχεδίου είναι σαφής (όχι απλή αλλαγή χρώματος) οπότε δεν φοβόμουν μην φάω άκυρο με αυτό το αιτιολογικό. Επιτυχής απόφαση, ήμουν μοναδικός με αυτή την απάντηση.

5) Name a commercially released video game with 7/seven/VII in the title
-Curse of the 7 faces (Spectrum)

Και πάλι το Spectrum-ακι έδωσε την λύση με ένα άγνωστο text adventure. Τελικά την ίδια απάντηση έδωσε ακόμα ένας. Επιμένω ότι μάλλον το site έχει αρκετούς Spectrum-αδες...Βγάζω το καπέλο πάντως σε όσους σκέφτηκαν να δώσουν τις πανέξυπνες απαντήσεις "Ultima VIII", "Nostalgia 1907", "F-117Α Stealth Fighter" κλπ, δεν μου πέρασε καν από το νου να κάνω κάτι τέτοιο!

6) Name a game that has at one point been banned from sale in a country by the relevant authority in that country
-Sega Rally, banned in 2002 in Greece along with every other arcade game

Να που χρησίμευσε σε κάτι και ο νόμος 3037! Κανένας άλλος δεν σκέφτηκε να ψηφίσει ένα random arcade παιχνίδι. Οι περισσότεροι μάλλον κοιτάξανε την "List of banned games" της Wikipedia αν κρίνω από τις απαντήσεις που δόθηκαν. Για την ιστορία, στις απαντήσεις μου προσπαθούσα να είναι τέτοιες που να μην υπάρχουν στην Wikipedia ή στην πρώτη σελίδα του Google. ;)

7) Name an item available from the shop in Xenon 2
-Bomb

Με δυσκόλεψε γιατί ουδέποτε υπήρξα Amiga-s και δεν γνώριζα και πολλά. Τελικά βρήκα κάπου μια πλήρη λίστα με τα αντικείμενα και το level που τα παίρνεις και επέλεξα κάποιο κοινότυπο όνομα αντικειμένου που να βγαίνει και σε προχωρημένο επίπεδο ωστέ να μην το βλέπει κάποιος που έχει παίξει μόνο τα πρώτα levels. Σωστή επιλογή μια και ήμουν μοναδικός με αυτή την απάντηση. Πάρα πολλοί χρησιμοποίησαν τα "Super Nashwan" και "Bitmap Shades", μάλλον λόγω των εντυπωσιακών ονομάτων, κάτι που δείχνει ότι η θεωρία μου ήταν μάλλον σωστή.

8 ) Name a commercially released video game based on a book.
Note: If a film was also made of the book, and the video game was released within 1 year of the film's release it will be considered to be based on the film, and therefore marked wrong, unless evidence can be produced showing otherwise.
-Rama (PC), based on Arthur Clarke's "Rendezvous with Rama" novel

Πολλές πιθανές επιλογές, τελικά διάλεξα ένα μάλλον ξεχασμένο PC adventure του 1996, που δεν έχει καν ακριβώς τον ίδιο τίτλο με το βιβλίο. Επιτυχής απόφαση καθότι ήμουν ο μοναδικός με αυτή την απάντηση. Εκ των υστέρων σκέφτηκα ότι υπήρχε ένα ρίσκο λόγω του πολύ πρόσφατου θανάτου του Arthur Clarke, που ίσως θύμιζε σε κάποιον τα έργα του. Αλλά μάλλον το παιχνίδι παραξεχάστηκε μέσα στο χάος των PC games. Εγώ πάντως θυμάμαι το review του Τσουρινάκη στο PC Master. :)

9) Name a commercially released video game that is set at least partially in London
-Sherlock (Spectrum)

Είπαμε, Spectrum power! Αλλά και πάλι βρέθηκε ακόμα ένας με την ίδια απάντηση. Την άλλη φορά θα δοκιμάσω με Amstrad, οι Άγγλοι δεν είχανε πολυασχοληθεί! :)

10) Name a computer or console released only in Japan
-Hitachi HiSaturn Navi

Παρόμοιο σκεπτικό με την ερώτηση (4) και το ίδιο επιτυχές. Μοναδικός με αυτή την απάντηση.

Αυτά, ελπίζω να σας άρεσε!
Για την ιστορία, τα 50 GB μου δεν τα έχω δει ακόμα. :evil:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Συγχαρητήρια doc και πάλι!

[quote=Maddog]Για την ιστορία, τα 50 GB μου δεν τα έχω δει ακόμα.[/quote]

Και εγώ στον πρώτο διαγωνισμό που είχα κερδίσει 1GB, το είδα λίγες μέρες αργότερα, υπομονή...
Δυστυχώς στον δεύτερο διαγωνισμό δεν πρόλαβα να πάρω μέρος :evil:

Χαίρομαι πολύ πάντως που κέρδισες εσύ MD!
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Congrats MD. Δεν είχα καμία αμφιβολία για το ποιόν σου :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το ποιό; :mrgreen:

Πάντως μου τα δώσανε σήμερα τελικά τα γιγάβυτά μου... :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Σε καλή μεριά doc... :)
Άβαταρ μέλους
epoulias
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004 20:47

Δημοσίευση από epoulias »

Maddog Congrats!!!!
Emulation is the key...
Απάντηση