Chrono Trigger

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ Giama - οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ (οΏ½οΏ½οΏ½'οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ hacker οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½) οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½.

οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ 5 οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ string οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ gamer - οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ - οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½.

οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ romhacking οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ :wink:

οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ 5 οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ Magus οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½.

Giama :lol:

Herco :twisted:

Vagus (οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½ retromarket οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ ??? LoL)

Ambu (οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ 4 οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½...οΏ½ ambu οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ !! )

Badge (οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ !! οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ !!)






:idea: οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½ Greekroms ? οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½ vag οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½οΏ½ οΏ½οΏ½οΏ½. :D


(Οριστε ειμαι η ζωντανη αποδειξη οτι δεν μπορει ο καθενας να κανει μεταφρασεις...κοιτα κωδικοποιηση...και το εκανα καταλαθος...)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος paspartoo την 29 Ιουν 2006 21:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Φιλε μου Giama - εννοειται οτι τα προβληματα που αντιμετωπιζει ο μεταφραστης (κατ'ουσια hacker στη περιπτωση μας) δεν ειναι δυνατον να τα γνωριζει οποιος δεν εχει ασχοληθει με το θεμα.

Το οτι δηλαδη εχεις μονο 5 χαρακτηρες μεγεθος string δεν ειναι υποχρεωμενος να το ξερει ο μεσος gamer - ο οποιος ειναι φυσικο να κριτικαρει αυτο που καλειται να χρησιμοποιησει - που ομως σου εδωσε συγχαρητηρια για τη προσπαθεια σου.

Ειναι δυσκολη και μοναχικη δουλεια το romhacking τελικα :wink:

Τωρα στην προτροπη σου για εναλλακτικα ονοματα με 5 γραμματα για τον Magus εχω μερικες ιδεες.

Giama :lol:

Herco :twisted:

Vagus (πως λεγεται ο retromarket στα Ελληνικα ??? LoL)

Ambu (αυτο εχει 4 αλλα δεν πειραζει...ο ambu θα χαρει !! )

Badge (φορος τιμης !! παρουσιαστε !!)






:idea: Μηπως ειναι ωρα να ερθεις μεχρι την εκπομπη να μιλησουμε για τις προσπαθειες της Greekroms ? Οχι τιποτα αλλο αλλα γκρινιαζει ο vag που τα λεει συνεχεια μονος του. :D
Leave the gun. Take the cannoli.
Κλητηρομάγος
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006 16:43
Τοποθεσία: Αδελαΐδα, Αυστραλία

If ye do wisheth it thus …

Δημοσίευση από Κλητηρομάγος »

To όνομα του Magus ήταν πολύ μεγάλο πρόβλημα! Αν έχεις (εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος) κάποια ιδέα για το όνομα του Magus μέχρι 5 γράμματα γράψ'την εδώ.
Στα Ιαπώνικα, ήταν ο «Μαώ». Συνεπώς, τι λέτε για ένα όνομα σαν «Μαός»;

Το πρόβλημα που έχει το να ονομάζεται «ΜΑΓΟΥΣ» είναι ότι το «Magus» προέρχεται από την ελληνική λέξη «μάγος» (όπως σίγουρα ξέρετε :wink:). Έτσει, είναι χαζό το όνομα «ΜΑΓΟΥΣ».

Αυτό είναι σαν να λέμε τον υδροηλεκτρισμό «Χάιντρο Ηλεκτρίσιτυ» ή το τηλέφονο «Τέλεφον» ή την νευρολογία «Νιουρόλοτζυ» ...
Despite our proven deeds, defeat unmans us all ...
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Στην καινούρια έκδοση ο "Μάγους" έχει γίνει "Μάγος", ακριβώς λόγω του περιορισμού τον γραμμάτων (το "ου" στο Μάγους γινόταν με έναν χαρακτήρα, δική μου λύση απελπισίας την οποία κρίνω ως επιεικώς γελοία). Αν λοιπόν δεν βρεθεί κάτι καλύτερο, ο Magus θα έχει το ελληνικό όνομα "Μάγος".

Το Vagus (Βάγκους!!! :lol: :lol:) μου άρεσε πολύ, δυστυχώς όμως στα ελληνικά δεν χωράει σε 5 γράμματα. :cry:

Επίσης, μεγάλο πρόβλημα είναι και το όνομα του Frog. Παρακαλώ και πάλι όποιον έχει κάποια καλή ιδέα να την μοιραστεί μαζί μας. Εδώ υπάρχει περίπτωση μάλιστα να έχουμε περιορισμό 4 γραμμάτων αντί για 5, που σημαίνει ΣΥΜΦΟΡΑ!!! :P :P Θα ήταν πολύ καλό να ακούγαμε προτάσεις για όνομα του Frog με 4 ή 5 γράμματα.
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Τώρα που τα ξαναβλέπω, όλα τα ονόματα που γράφεις εκτός από το Βάγκους έχουν 5 γράμματα, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν.

Αν θέλεις, θα φτιάξουμε ειδική έκδοση για σένα όπου θα τον λένε Herco, OK; :D
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Είστε όλοι τρελοί κι απίστευτοι!

1. Βαράτε τον Giama που δεν το ολοκληρώνει.
2. Το "Μάγος" είναι για μένα ιδανικό.
3. Δεν γίνεται να τον λέμε Βάγκους γιατί υπάρχει τέτοιος στην πίστα 12 (όπως και Γιάμα).

Αλήθεια, υπάρχει κανένας σχετικός με Linux εδώ μέσα ώστε να ασχοληθεί με τα Chrono tools; (σε Windows τρέχει παλιά έκδοση, όχι ότι δεν γίνεται).
Ίσως να χρειάζεται ένα βήμα πίσω (η απόφαση να χρησιμοποιήσουμε τα Chrono tools, νέο πρόγραμμα δηλαδή) για να το τελειώσουμε.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

@Vagus

1. Οχι - εγω λεω να βαρεσω εσενα αν δεν μου βρεις καινουργιο gamecube με 35 ευρω... :P :P :P

2. Συμφωνω - πολυ καλη ιδεα

3. Ωραια θα τον λεμε Vagus Senior για να ξεχωριζει απο τον αλλο :P


Εξηγησε μου τι ειναι αυτα τα chrono tools και θα σου πω αν ξερω κανεναν που να εχει ιδεα απο Linux.


@Giama

Να το σκεφτω λιγο φιλε μου - γιατι αυτη η ταυτιση που θα προκυψει ισως δεν ειναι συμφερουσα...θυμασαι τον Χαγκμαν που επαιζε τον Τζευ Αρ στο Νταλλας ? δεν μπορεσε ποτε να παιξει τον "καλο" μετα απο αυτο. Μην περιορισω την καρριερα μου ετσι - δεν λεει :lol: :lol: :lol: :lol:


(σκεψου την ιδεα να ερθεις για κουβεντα στην εκπομπη ε ?)
Leave the gun. Take the cannoli.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

paspartoo έγραψε:Εξηγησε μου τι ειναι αυτα τα chrono tools και θα σου πω αν ξερω κανεναν που να εχει ιδεα απο Linux.
Δες εδώ: http://bisqwit.iki.fi/source/chronotools.html.
Πρόκειται για απίστευτη δουλειά που έχει κάνει κάποιος.
Ουσιαστικά σου κάνει extract όλο το κείμενο, γραφικά, κλπ.
Μπορείς να αλλάξεις τα πάντα, ακόμα και να προσθέσεις κώδικα, στο τέλος τα κάνει όλα compile.
Υποστηρίζει ακόμα και κλίση των ονομάτων!
Μπορεί να κάνει τις γραμματοσειρές (και στα μενού και τα inventory) μεταβλητού πλάτους.
Νομίζω ότι επίσης σου επιτρέπει να αυξήσεις τους χρησιμοποιούμενους χαρακτήρες.
Κάνει την συμπίεση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο (και έχει πολλές παραμέτρους κιόλας γι αυτό, για δοκιμές).

Αν θέλαμε να ξεκινήσουμε από την αρχή την μετάφραση του Chrono Trigger, τότε αυτό θα ήταν το ιδανικό εργαλείο.
Όμως τώρα υπάρχουν έτοιμα τα μεταφρασμένα scripts με μια άλλη μορφή που υποστηρίζεται από κάποιο άλλο πρόγραμμα.
Για να καταλάβεις, έχουμε όλα τα text blocks σε ξεχωριστά (flat) αρχεία.
Το Chrono tools έχει ένα κεντρικό αρχείο μέσα στο οποίο υπάρχουν οι φράσεις, με διάφορες άλλες πληροφορίες, με άλλη σειρά.

Παράδειγμα από τα τωρινά αρχεία:
<F2>Ηρθαμε εδώ για να σε πάμε στο σημείο της εκτέλεσης./
Φύγαμε./
Ακονίσαμε τη λαιμητόμο.../
Καμιά τελευταία επιθυμία;/
<15>: <13>!*<F2>Ηρθα να σε σώσω!/
Ποιά στον κόρακα είσαι εσύ;/
<15>: Φύγετε απ' τη μέση!!/
<15>: Πάρτε αυτήν, γουρούνια!/
Παράδειγμα από τα Chrono tools:
$F2ZC:
Marle: You mean we can get Crono back?
[pause]
GASPAR: Yes, that's possible.
$F2ZE:
Marle: Th, that's why you're all here?
$F2ZG:
Marle: Let's get Crono!
$F2ZI:
Lucca: Why don't you stay here with your dad?
[pause]
Απάντηση