Μετάφραση για Amiga: Thunder blade

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Απάντηση
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Μετάφραση για Amiga: Thunder blade

Δημοσίευση από Vag »

Το μοναδικό παιχνίδι της Amiga που έχω μεταφράσει είναι ίσως και το καλύτερο, το Kick off 2. Δυστυχώς δεν έχω βρει άλλα παιχνίδια της Amiga εκτός αυτών της σειράς Kick off (Ko, Ko2, Final whistle, Player manager, κ.α.) που να μεταφράζονται (εύκολα).
Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι χτες, καθώς βρήκα κι άλλο ένα και μάλιστα κάποιο που είχα (original) στην Amiga και είχα παίξει και στα arcades. Είναι το Thunder blade και θυμάμαι ότι στα arcades ήταν καμπίνα και πολύ εντυπωσιακό. Είναι shoot 'em up και έχει πίστες 3 διαφορετικών τύπων (καί 3D).
Κατάφερα να περάσω την ελληνική γραμματοσειρά μετά από πολύ κόπο και λίγα γραφικά. Μένουν κι άλλα γραφικά επίσης να αλλάξω και μετά το κείμενο. Επειδή δεν είναι όμως πολύ, πιστεύω δεν θα χρειαστούν pointers και η πολύ δουλειά έχει γίνει.
Δείτε κάποιες screenshots εδώ: http://hol.abime.net/1387/screenshot.
Θα σας χρωστάω τις ελληνικές...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Επειδή δεν μου αρέσει να χρωστάω, ορίστε και μια πρώτη εικόνα από την παιχνιδάρα:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Εγραψε (Ελληνικα) παλι ο vag :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

δε το ήξερα το game
ώρα για playtest!
μπράβο vag!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Vag, συγχαρητήρια! Keep up the good work! :D
Xalia, 4 μέρες κράτηση, το παιχνίδι υπάρχει και στο ΜΑΜΕ! Άσε που είναι και της Sega... :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

:oops:
που να δω όλa το game?? πρόσφατα απέκτησα full mame set!!

τώρα παίζω games που έχουν το 64 στο τίτλο τους :P
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Έχει περάσει πραγματικά πολύς καιρός απραξίας, ο xalia έφτασε πια να παίζει παιχνίδια που έχουν το 65 στον τίτλο τους, νομίζω ότι έφτασε η ώρα να γίνει κάτι και με το Thunder blade...

Το παιχνίδι αυτό καθεαυτό δεν έχει ολοκληρωθεί, αλλά όλη η δουλειά είναι εφικτή και θα γίνει. Όμως το πρόβλημα είναι πριν φορτώσει το παιχνίδι... ο cracker που είχε σπάσει το παιχνίδι έχει βάλει το δικό του μήνυμα, όπως συνηθιζόταν, όπως και μενού για cheats. Υπάρχουν 2-3 εκδόσεις, αλλά με όλες συμβαίνει το ίδιο. Αυτή που διάλεξα αρχικά είναι αυτή με το καλύτερο μενού.
Το κείμενο που έχει γράψει είναι σε ascii και μάλιστα με έναν οποιονδήποτε hex editor αλλάζει εύκολα. Η γραμματοσειρά που χρησιμοποιεί όμως είναι συμπιεσμένη! Αυτό σημαίνει ότι με απλό rom hacking δεν μπορεί να γίνει τίποτα, χρειάζονται γνώσεις asm της Amiga. Ουσιαστικά θα πρέπει κάποιος να καταλάβει το πώς γίνεται η συμπίεση. Να αποσυμπιέσει το font, να το επεξεργαστώ, και μετά να το συμπιέσει! παρακαλώ όποιον θα μπορούσε να με βοηθήσει με αυτό να μου πει.
Απάντηση