MAME και UMK3, help me

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

γεια σας παιδια, καλη χρονια να εχετε

λοιπον αποφασισα να ασχολιθω με το mame, θελω να τρεξω την 1.2 εκδοση του ultimate mortal kombat ομως ειμαι εντελως ασχετος με το mame και με δυσκολευει πολυ

κατεβασα το mame64, εφτιαξα τον φακελο umk3 στα roms εκανα unzip το παιχνιδι (παρολο που στα faqs γραφουν οτι δε χρειαζεται, στην πραξη διαπιστωσα πως δεν το διαβαζει αλλιως), πληκτρολογισα σε dos την εντολη mame64 umk3 και... τζιφος! μαυρη οθονη! πατοντας esc μου δειχνει οτι ετρεξε κανονικα (και μαλιστα με speed 98%). να φταιει αραγε το pc μου; ή θελει να ψαχτω με τιποτα settings?

εχω επεξεργαστη 64bit single core 1.66GHz (overclocked στα 2GHz)
ram 2GB
αναλυση 1024 χ 600 (netbook)

τοσο απαιτητικο ειναι πια;;

παρακαλω να μην με προτρεψετε σε αλλα συστηματα και αλλες εκδοσεις του παιχνιδιου. θελω mame64 χωρις frontend ή gui και mortal kombat ultimate
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από GeoMan »

Δεν γραφεις τι λειτουργικο εχεις...

Παντως κατεβασε τις rom του UMK για το τελευταιο ΜΑΜΕ απο το dropbox μου εδω:

https://www.dropbox.com/sh/5cvv65ajy4p8 ... vhQSa?dl=0

και βαλε τις στο roms του MAME. Κατεβασε το τελευταιο ΜΑΜΕ απο εδω:

http://mamedev.org/release.php

Δοκιμασε την 64bit αλλα και την 32bit εκδοση.

Δοκιμασε ενα pacman ή κατι αλλο λιγοτερο βαρυ να δεις αν παιζει.
Εχεις αναβαθμισει DirectX?
Αν συνεχεια εχεις μαυρη οθονη μαλλον η ενσωματωμενη καρτα γραφικων του notebook ειναι το προβλημα.

(Κανε reply οταν κατεβασεις τα roms για να τα σβησω...)
Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

τα κατεβασα αν και τα εχω ηδη. ετσι οπως το γραψες, δινεις την εντυπωση οτι τα ρομς αλλαζουν καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση :D ευχαριστω οπως και να χει

εχω και το τελευταιο mame 0.169

απ οτι διαβασα στο faq και εξακριβωσα ο ιδιος, μεσα στον φακελο roms χρειαζεται να φτιαξω νεο φακελο με το ονομα umk3 και να πεταξω εκειμεσα τα .bins.
διαβασα επισης οτι μπορουν να ειναι και zipαρισμενα, ομως στην πραξη δεν βλεπω να γινεται

μετα απο μερικες προσπαθειες ανακαλυψα οτι αν πατησω ctrl, alt κλπ ακουγονται ηχοι του παιχνιδιου, αρα σιγουρα ειναι απλα θεμα εικονας. το παιχνιδι τρεχει κανονικα

εψαξα στο google και ειδα οτι οι καρτες γραφικων intel παρουσιαζουν αυτο το προβλημα. δεν καταφερα ομως να βρω λυση... ισως καμια παλιοτερη εκδοση η καποια ρυθμηση να ειναι αυτο που χρειαζομαι

δοκιμασα και το ΜΚ3 και υπαρχει ακριβως το ιδιο προβλημα.
directx εχω το 10
το λειτουργικο μου ειναι windows 8.1 x64,
θα δοκιμασω και την 32bit εκδοση του mame, θα δοκιμασω και το pacman αλλα μαλλον το προβλημα ειναι αυτο που ανεφερα πιο πανω. ελπιζω να μην με παιδευσει πολυ μεχρι να βρω λυση

EDIT: ενταξει, βρηκα λυση! απλα επρεπε να προσθεσω την εντολη -video gdi που διαβασα σε ενα ξενο φορουμ.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από GeoMan »

Agahnim έγραψε:τα κατεβασα αν και τα εχω ηδη. ετσι οπως το γραψες, δινεις την εντυπωση οτι τα ρομς αλλαζουν καθε φορα που βγαινει νεα εκδοση :D
Δεν αλλαζουν συνεχεια, αλλα πολλοι εχουν roms που ειχαν κατεβασει πριν 1-2 χρονια και φυσικα αρκετα απο αυτα εχουν αλλαξει και δεν παιζουν με το τελευταιο ΜΑΜΕ... :wink:

Το GDI mode ειναι το πιο αργο γιατι δεν χρησιμοποιει καθολου το acceleration της καρτας γραφικων σου. Δοκιμασε τους τελευταιους drivers της Intel για το netbook σου και αναβαθμισε και τα DirectX. Αν παλι δεν παιzει σε DX, D3D mode θα παιζεις αναγκαστικα σε GDI mode...
Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

δηλαδη τα roms γινονται dump συχνα; εχω την εντυπωση πως οχι... νομιζω πως πχ αυτο που μου στειλες ειναι η εκδοση 1.2 που ειχα κι εγω

μπα το d3d δεν το βλεπω να παιζει με τιποτα...το gdi και το ddraw ομως παιζουν

αν και δεν θελω πραγματικα να παιξω αλλα να πειραματιστω με τα cheats, εβαλα τις εξης ρυθμισεις για more speed:
-samplerate 1000 (δεν θελω ηχο και διαβασα οτι δινει speed)
-nojoy (διαβασα οτι δινει speed)
-refreshspeed (κανει τιποτα καλο; δεν ξερω)
-syncrefresh (κανει τιποτα καλο; δεν ξερω)

το παιχνιδι εγινε πραγματικα playable, οταν εβαλα αυτο:
-afs (autoframeskip)
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από GeoMan »

Το ddraw λογικα θα ειναι πιο γρηγορο απο GDI.

Πατα F11 για να βλεπεις ποσα frames εχεις. Καθε φορα που πατας F9 αυξανεις το frameskip - το παιχνιδι γινεται πιο γρηγορο αλλα πηδαει frames και επομενως η κινηση γινεται λιγοτερο ομαλη. Το μειωνεις με F8.

Το ιδανικο ειναι να εχεις 0/10 που σημαινει οτι δεν χανεις κανενα frame, αλλα και με 1/10 ή 2/10 frameskip τα περισσοτερα παιχνιδια παιζονται χωρις προβλημα.

Σχετικα με την αλλαγη των roms εξαρταται απο το παιχνιδι - καποια που τα roms ηταν σωστα απο την αρχη δεν εχουν αλλαξει, αλλα αλλαζουν οποτε γινουν διαθεσιμα τα σωστα roms ή προστεθουν νεοι κλωνοι. Δεν μπορεις να ξερεις.

Αν θες να εχεις παντα τις τελευταιες εκδοσεις των roms θα τις βρεις εδω:

http://www.pleasuredome.org.uk/index.php
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Nemo »

Το δοκιμασα σε ενα παλιο μονοπυρηνο notebook με ενα 1.4 tualatin celelon WindowsXp 32bit το οποιο εχει μια ενσωματωμενη intel της πλακας παλαιοτερης γενιας απο την δικη σου .

Mε την original 32bitη 0.169 command line τρεχει 100% + με ηχο (D3d,DDraw) ,ενω με GDI ~80% .

Δεδομενου οτι το netbook σου ειναι νεωτερο κατι τρεχει με τους DRIVERS καρτας DirextX σιγουρα .

Τα Dx Diagnostics btw τι λενε οσων αφορα Ddraw και Direct3d accelaration ????

Oπως λεει και ο Geoman .

Κατεβασε τους τελευταιους official διαθεσιμους Drivers για την Intel καρτα γραφικων .
(για καποια παλαιοτερες καρτες γραφικων της intel κυλοφορουν και tweaked drivers με extra features .

Κατεβασε τα DirextX 9.0C ξεχωριστα και εγκατεστησε τα ξανα (ανεξαρτητα απο τα ηδη προεγκατεστημμενα DirectX10 απο το OS )
μου εχει τυχει αναλογο περιστατικο σε καποιο παιχνιδι/emu
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις! με ddraw ειναι καρφομενο στο 66% ενω με gdi φτανει μεχρι 70% αλλα η εικονα νομιζω ειναι χαλια

εντος της ημερας θα ψαχτω με directx και drivers και θα επανελθω

αν και αφου εχω εικονα, δεν καιγομαι να πιανω τα μεγιστα. για πειραματισμο σε cheats το ηθελα πιο πολυ...
Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

λοιπον, εβαλα το directx 9.0c, τιποτα
εβαλα τελευταιους drivers καρτας γραφικων, παλι τιποτα...

το dxdiag μου λεει οτι τα ddraw και d3d λειτουργουν κανονικα.

μετα απο -verbose που εκανα, το προβλημα μαλλον ειναι οτι η καρτα μου (intel gma 3150) δεν υποστηριζει Pixel Shader 3.0 αλλα μονο το 2.0. δεν ξερω ακριβως τι σημαινει αυτο

ΥΓ: geoman το link που μου εδωσες θελει μαλλον εγγραφη και εχει κλειστες εγγραφες. μηπως ειναι με προσκλησεις;
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Nemo »

http://brenton.nom.za/forum/showthread.php?tid=1
(στην σελιδα αναφερει κι αλλους διαθεσιμους modded tweaked drivers)
.........
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

thank you Nemo! εχω βρει κι εγω τους συγκεκριμενους drivers απ την συγκεκριμενη σελιδα, ομως φοβαμαι να τους βαλω (χεστης)

επισης απ οτι διαβαζω στο description, ουτε με αυτους τους drivers θα εχω pixel shader 3 οποτε γιατι να το ρισκαρω;;; καλυτερη λυση μου φαινεται το ddraw + frameskip

οπως και να χει, ευχαριστω ολους, χαρη σε σας, εμαθα πολλα πραγματα περι mame και εβαλα και dx9

τωρα ας περασουμε στο ζουμι... ξερει κανεις να φτιαχνει δικα του cheats??
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Nemo »

Agahnim έγραψε:thank you Nemo! εχω βρει κι εγω τους συγκεκριμενους drivers απ την συγκεκριμενη σελιδα, ομως φοβαμαι να τους βαλω

επισης απ οτι διαβαζω στο description, ουτε με αυτους τους drivers θα εχω pixel shader 3 οποτε γιατι να το ρισκαρω;;; καλυτερη λυση μου φαινεται το ddraw + frameskip
Μα δεν χρειαζεσαι pixel shader 3 για να τρεξεις το mame σε Direct3d acceleration ,
Η καρτα του φορητου moy ,που αναφερω πιο πανω οτι το ετρεξε 100% , δεν εχει καθολου Pixel/Vertex shaders .

Tα προαπαιτουμενα /requirements -Straight from the horse(mamedev FAQ) mouse
What do I need to run MAME?

MAME is written in fairly generic C, and has been ported to numerous platforms. Over time, as computer hardware has evolved, the MAME code has evolved as well to take advantage of the greater processing power and hardware capabilities offered.

The official MAME binaries are compiled and designed to run on a standard Windows-based system. The minimum requirements are:

Any MMX-capable AMD or Intel processor (Pentium III or later recommended for current versions)
Windows 98 or later (Windows 2000 or later preferred)
DirectX 5.0 or later (included with all versions of Windows 98 or later)
A DirectDraw or Direct3D capable graphics card
Any DirectSound capable sound card
Of course, the minimum requirements are just that: minimal. You may not get optimal performance from such a system, but MAME should run. Modern versions of MAME require more power than older versions, so if you have a less-capable PC, you may find that using an older version of MAME may get you better performance, at the cost of lowered accuracy and fewer supported games.

As of MAME 0.106 and later, MAME will take advantage of 3D hardware for compositing artwork and scaling the games to full screen. To make use of this, you should have a modern Direct3D 8-capable video card with at least 16MB of video RAM.
:arrow: http://wiki.mamedev.org/index.php/FAQ:About

Οι shaders αξιοποιυνται στα HLSL effects .

Επομενως το θεμα σου προβλημα σου ειναι

Features:

* DirectX 9 and OpenGL 1.4 support for Windows XP or better.
* Full DirectX 9.0c and DirectX 10 Compatibility Support for Windows Vista or better.
οπως λεει και στην σελιδα των tweaked drivers
http://brenton.nom.za/forum/showthread.php?tid=1
στο κατω κατω αν δεν σου κανουν ,κανε rollback στους παλιους .....

Οντας παλαιοτερα ιδιοκτητης καρτων γραφικων με chipακια απο 3dfx ,ATI παλια , S3 SAVAGE χρησιμοποιουσα σχεδον αποκλειστικα modded /tweaked drivers χωρις προβλημα .
Ποιο προσφατα το ιδιο εκανα και σε Soundblaster καρτες ηχου .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Nemo »

Agahnim έγραψε: ξερει κανεις να φτιαχνει δικα του cheats??
"Ελα παπου να σου δειξω τα αμπελοχωραφα σου" mode on

Ειναι ρητορικο το ερωτημα ? / Καλα εσυ που ασχολεισαι με το αθλημα του Rom Hacking/Translating ρωτας εμας ????

"Υποθετικα απαντωντας" με την βοηθεια Mame Debugger + καποιο memory scanner/editor/debugger προγραμμα τυπου ArtMoney ή CheatMachine
αλλα αυτο το ξερεις ηδη ....

Βτw κανενα νεο σε οτι αφορα τα
-Mortal Kombat 4 Greek Translation :arrow: http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... A&start=15

-Final Fantasy VI - Greek Translation :arrow: http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=11&t=5618

(και Final Fantasy VIII greek translation) https://www.youtube.com/watch?v=4oJhcEg95-M
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Agahnim
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2011 22:25

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Agahnim »

και τοτε γιατι το verbose μου λεει οτι εκανε fail το pixel shader 3??

προσφατα σε ενα αλλο λαπτοπακι εγκατεστισα τους official drivers (ATI) οι οποιοι ηταν κακοφτιαγμενοι και παρουσιασαν προβλημα με τον φωτισμο της οθονης... για την ακριβεια εριχναν τον φωτισμο στο 0! πραγμα που σημαινει οτι η οθονη ηταν σαν κλειστη... χλωμιασα μεχρι να καταλαβω τι συμβαινει

το γεγονος αυτο με κατατρομαξε... παντα ημουν καπως επιφυλακτικος με GPU drivers. ομως εχεις δικιο. στο μυαλο μου ειναι απλα :D θα τους βαλω τους tweaked drivers καποια στιγμη, οχι ομως για το mame, γενικα για πειραματισμο
_____
τωρα οσων αφορα τα projects: ξεχασες να αναφερεις το ff7. εεε τα γνωστα προβληματα μωρε.. 30 χρονον, ελλειψη χρονου, ελλειψη ενδιαφεροντος, ελλειψη απηχησης κλπ. τα πιανω και τα αφηνω. δεν τα αφηνω οριστικα ομως. καποια στιγμη θα ολοκληρωθουν.

ΜΚ4: εχω να το πιασω απο τοτε που εκανα το ποστ.
FF6: ο rouchlogiama το ειχε μεταφρασει ολο... το μονο που μενει ειναι η διορθωση.
FF7: εχει μεταφραστει μεγαλο μερος του παιχνιδιου απο πολλα παιδια (το remake θα μας χαλασει λιγο το mood)
FF8: δεν κανω εγω την μεταφραση αλλα το importing. υπηρχαν καποια τεχνικα προβληματα ομως δεν εχω επικοινωνισει με το παιδι να δω σε τι σταδιο βρησκετε στην μεταφραση

τις τελευταιες μερες εχω τρομερο ενδιαφερον για cheats στο umk3 arcade edition. και επι τι ευκαρια θα σας δωσω κατι exclusive: βρηκα τον δημιουργο των γνωστων hacks zeus και juggernaut οπου προσθετουν στο παιχνιδι τον noob saibot + human smoke. o τυπος κρυβει την ταυτοτητα του για αγνωστο λογο. ολοι οσοι ασχολουνται αγνοουν την ταυτοτητα του. πριν του πω οτι τον πηρα χαμπαρι και διακοψει την επικοινωνια μαζι μου, μου στειλε την εκδοση 1.1 του juggernaut hack οπου πουθενα στο ιντερνετ δεν υπαρχει. σας την παραδιδω: http://www.mediafire.com/download/6d6bi ... /umk3.zip

EDIT: δεν καταλαβαινω, αφου εχω απενεργοποιησει το hlsl γιατι στο verbose συνεχιζει να μου λεει για pixel shader 3?
Direct3D: Warning - Device does not support Pixel Shader 3.0, falling back to non-PS rendering
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME και UMK3, help me

Δημοσίευση από Nemo »

Thanx για το update στις μεταφρασεις :) .

Btw
Αφου δωσεις

mame umk3 -verbose >output.txt

ετσι απο περιεργεια μπορεις μετα να κανεις εδω το περιεχομενο του output.txt ????
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση