karate champ

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

karate champ

Δημοσίευση από dukepapas »

Παιδιά καλησπέρα δεν ξέρω ποιοι έχουν καμπίνες θέλω μια βοήθεια για ενα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι το karate champ δεν ξέρω αν θυμάστε χρειαζότανε δυο joystick για να μπορείς να ορίσεις τις κινήσεις προσπαθώντας να τις ορίσω λοιπόν δεν καταφέρνω να φτιάξω το δεξί μοχλό είναι κανείς που να το έχει φτιάξει;
πχ. στον παίχτη 1 λεει leftup h leftleft σε αυτο πως το κάνεις βάζεις πχ το left και μετά το up γιατί και τα δυο μαζί δεν γίνεται και αν ναι το δεύτερο joystick τι κινήσεις ορίζει ;

Εικόνα

οι κινησεις ειναι οι εξης:

Lunge Punch (high) (300/600 pts)
Lunge Punch (low) (200/400)
Reverse Punch (standing) (200/400)
Reverse Punch (crouching) (400/800)
Round Kick (400/800)
Front Kick (100/200)
Low Kick (100/200)
Back Kick (200/400)
Back Round Kick (500/1000)
Jumping Side Kick (500/1000)
Jumping Back Kick (500/1000)
Foot Sweep (100/200)
Reverse Foot Sweep (100/200)


Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Όπως σωστά ανέφερες...

Δημοσίευση από Ace »

...το Karate Champ, είχε δύο μοχλούς. Τον αριστερό και τον δεξιό. Ο αριστερός μοχλός στον MAME αναφέρεται ως P1 Left/x και ο δεξιός μοχλός ως P1 Right/x, όπου "x" εννοούνται οι κατευθύνσεις, που αντιστοιχούν κλασσικά στα Up, Down, Left και Right. Καταλαβαίνεις δηλαδή, ότι φερ' ειπείν το P1 Left/Up, δεν υπονοεί κάποια διαγώνια κίνηση Left+Up, αλλά την κίνηση πάνω, στον αριστερό μοχλό, του Player 1. Κατανοητό ελπίζω...

Πάμε τώρα στις ρυθμίσεις: Εξ' ορισμού, ο αριστερός μοχλός του arcade, είναι ήδη αντιστοιχισμένος στα EDSF και στο -αν διαθέτεις- primary joystick σου, ενώ ο δεξιός στα IKJL και σε κάποια κουμπιά του joystick. Κοίτα τώρα προσεκτικά το πληκτρολόγιό σου και θα δεις ότι αυτά τα πλήκτρα σχηματίζουν δύο σταυρούς -σαν τα κλασσικά WASD. Ε, αυτοί είναι και οι δύο μοχλοί του arcade. Ο αριστερός και ο δεξής.

Αφού καταλάβαμε τα της αρχής, λογικά θα θέλεις να αφήσεις τον αριστερό μοχλό (P1 Left/x) ως έχει και τον δεξιό μοχλό (P1 Right/x) να τον αντιστοιχήσεις στο δεύτερό σου joystick, αν διαθέτεις ή οτιδήποτε άλλο σε βολεύει:
Αν θέλουμε πχ να αντιστοιχήσουμε τον δεξιό μοχλό, στα βελάκια του πληκτρολογίου, τότε το configuration θα δείχνει ως εξής:

P1 Right/Up -------- Kbd Up
P1 Right/Down ----- Kbd Down
P1 Right/Left ------ Kbd Left
P1 Right/Right ----- Kbd Right

Με την παραπάνω ρύθμιση, λοιπόν, θα έχουμε τον αριστερό μοχλό στα EDSF και τον δεξιό μοχλό στα βελάκια.

Happy gaming και να είσαι καλά, που μας θύμισες αυτό το υπέροχο παιχνίδι! Αυτός ο ταύρος και το Left/Down-Right/Up, που χρειαζόταν για να τον "κατεβάσεις", έχουν χαραχτεί με ανεξίτηλο μελάνι στην μνήμη μου, παρά τα χρόνια που έχουν περάσει!
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: karate champ

Δημοσίευση από dukepapas »

Ναι είναι για καμπίνα οπότε θέλουμε τους δυο μοχλούς αυτο με μπέρδευε δεν μπορούσα να καταλάβω αυτές τις εννοιες παιχνιδαρα δεν το συζητώ σαν κανονικό καράτε που δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει τώρα το παλικάρι που το παίζει αφού δεν έχασε μετα απο 1 ωρα και κατι οπότε μπορούσε να μελετήσει απέξω ολες τις κινήσεις του εχθρού . :D

Τωρα οσο αναφορά μπερδεύτηκα στο εξής τα κουμπια του PLEFT(ΑΡΙΣΤΕΡΆ) ούτως η άλλος δεν ειναι up-down-left-right δεν μπορει να εχει τις ιδιες κινισησεις και ο δεξής.... δεν θα πρεπει τα EDSF ως γραμματα να ωριστουν στον δεξι μοχλο ;;


Επειδή έφτιαχνα καμιά 400ρια απο τα καλύτερα παιχνίδια του μαμε ίσως επανέλθω με κάποιο αλλο σπάνιο παιχνίδι που το λατρέψαμε...... :wink:
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Ομολογώ ότι...

Δημοσίευση από Ace »

... δεν πολυκατάλαβα την απορία σου, αν θες ξαναδιατύπωσέ την. :|
Πάντως, εφόσον θες setup για καμπίνα, θα θέσεις τα P1 Left/x στον αριστερό σου μοχλό και τα P1 Right/x στον δεξή μοχλό. Από default είπαμε ότι είναι στα ESDF ο αριστερός και στα IJKL ο δεξιός.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Ομολογώ ότι...

Δημοσίευση από dukepapas »

Ace έγραψε:... δεν πολυκατάλαβα την απορία σου, αν θες ξαναδιατύπωσέ την. :|
Πάντως, εφόσον θες setup για καμπίνα, θα θέσεις τα P1 Left/x στον αριστερό σου μοχλό και τα P1 Right/x στον δεξή μοχλό. Από default είπαμε ότι είναι στα ESDF ο αριστερός και στα IJKL ο δεξιός.
Δηλαδη θες να μου πεις οτι στον αριστερο μοχλο θα βαλω κινησεις αριστερα δεξια πανω κατω τα αντιστιχα γραμματα ESDF και στον δεξι μοχλο παλι για αριστερα δεξια πανω κατω τα γραμματα IJKL ;;
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: karate champ

Δημοσίευση από dukepapas »

Για δώσε οδηγίες - κατεύθυνσης γιατί έχω μπερδέψει τα μπούτια μου !!!!!!!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Πρόσεξε να δεις, τι θα κάνεις...

Δημοσίευση από Ace »

...στο configuration, θα πατήσεις τα εξής, που σου έχω υπογραμμισμένα:

P1 Right/Up --------- Δεξιός Μοχλός, Πάνω
P1 Right/Down ------ Δεξιός Μοχλός, Κάτω
P1 Right/Left ------- Δεξιός Μοχλός, Αριστερά
P1 Right/Right ------ Δεξιός Μοχλός, Δεξιά

P1 Left/Up ---------- Αριστερός Μοχλός, Πάνω
P1 Left/Down ------- Αριστερός Μοχλός, Κάτω
P1 Left/Left -------- Αριστερός Μοχλός, Αριστερά
P1 Left/Right ------- Αριστερός Μοχλός, Δεξιά


Ορίστε και ένα screenshot από το δικό μου configuration, σε ένα XBOX 360 gamepad, μήπως σε βοηθήσει:

Εικόνα[/URL]
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: karate champ

Δημοσίευση από dukepapas »

oh yes!!!!!! amazing lets dance!!!!!!! :D
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: karate champ

Δημοσίευση από Karnov »

Θρυλικό παιχνίδι... Χθες έπαιζε η τηλεόραση το Karate Kid παρεμπιπτώντως. ;-)

Εκείνο τον καιρό που είχε βγεί, θυμάμαι, δεν πολυέπαιζα το συγκεκριμένο.. Προτιμούσα 1942 και Commando στα arcades.
Έπαιζα το πρώτο μου beat-em-up στον θρυλικό μου commodore-64:

Way of the Exploding Fist. (είχε και αυτό ταύρο εδώ που τα λέμε).


Καθώς και πιό smooth animation στα sprites του.

Εποχές!
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: karate champ

Δημοσίευση από dukepapas »

Καλα δεν προλαβαίνω να ρίχνω κέρματα στην καμπίνα θα πρεπει να ανοίξω και αλλη τρύπα στιν καμπίνα για gredit ....πολυ δισκολο σαν να παίζεις αληθινό καράτε απλα δεν πονάς οταν τις τρως...!!!

Μοιάζει πολυ με το INTERANATIONAL CARATE καλα αυτο εχει βελτιωμένα γραφικά με ιδιο game play!!!

Εικόνα



και εδω σε 3D έκδοση χαχαχα !!!!

Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: karate champ

Δημοσίευση από Karnov »

Να ένα παιχνίδι που πλακώνω άνετα τον metalcandyman στο ξύλο. :lol:
Απάντηση