Raiden 2 και Raiden DX

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

romhunter
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 15 Απρ 2005 16:08

Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από romhunter »

Ο Kale με τον Galibert κατάφεραν τελικά να σπάσουν τα raiden του τίτλου και αυτή τη στιγμή και τα 2 είναι playable μέσω του mameuifx64 0.154 svn r31970.
Οι ρομς δεν ξέρω αν είναι νέο dump αλλά εγώ τις κατέβασα από το emuparadise. Το Raiden DX το τερμάτισα με cheat και μπορώ να πω δουλεύει σχετικά καλά.
Για πληροφορίες εδώ: http://mamedev.emulab.it/kale/?p=2121
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από Nemo »

Ευχαριστουμε για την αμεση ενημερωση Romhunter :good:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Καταπληκτικά νέα...

Δημοσίευση από Ace »

...επιτέλους ξεβαλτώσαμε! Ευχαριστούμε romhunter!
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από dukepapas »

Μακάρι το ρομ να εχει ξεκλειδωθεί και για παλαιότερες εκδοσης να μην προσθαφαιρούμε ρομς καθε φορα που αλαλάζει κατι. :D
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Δυστυχώς...

Δημοσίευση από Ace »

...αυτό αποκλείεται. Η εξομοίωση του κλειδώματος των Raiden, δεν είναι θέμα "ξεκλείδωτων" roms, τουλάχιστον όπως το αντιλαμβάνεσαι, αλλά πηγαίου κώδικα του MAME.

Εν συντομία, welcome to new MAME 0.155! (...ή έστω 0.154svnsomething)
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από dukepapas »

τωρα σοβαρολογούμε υπαρχει ποτε περιπτωση δεν ξερω γω ποσα 20000 παιχνίδια να καταφέρουν ποτε να παίξουν με ενα .exe!!!τι να πω δεν ξερω δεν ειμαι προγραματιστης εχω μια εκδοση του 2009 η οποια παιζει αψογα τα καλιτρερα 400 παιχνδια που θελω στην καμπινα μου αν βαλω την 155 ποιος μου λεει οτι θα παιζουν ολα τα παιχνίδια η δεν θα έχουνε αφαιρεθεί κάποια.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από GeoMan »

dukepapas έγραψε:τωρα σοβαρολογούμε υπαρχει ποτε περιπτωση δεν ξερω γω ποσα 20000 παιχνίδια να καταφέρουν ποτε να παίξουν με ενα .exe!!!τι να πω δεν ξερω δεν ειμαι προγραματιστης εχω μια εκδοση του 2009 η οποια παιζει αψογα τα καλιτρερα 400 παιχνδια που θελω στην καμπινα μου αν βαλω την 155 ποιος μου λεει οτι θα παιζουν ολα τα παιχνίδια η δεν θα έχουνε αφαιρεθεί κάποια.
Iσα-ισα που εχει βελτωθει το emulation σε πολλα παιχνιδια στις τελευταιες εκδοσεις.

Το προβλημα βεβαια ειναι οτι θα πρεπει να τα κατεβασεις ολα απο την αρχη γιατι απο το 2008-9 εχουν αλλαξει τα περισσοτερα roms.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από dukepapas »

Αυτό το σαιτ για τις πληροφορίες ειναι για να μας πει πια εξομοιώθηκαν ;
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από metalcandyman »

Αν εισαι καλημενος με την εκδοση mame που εχεις στην καμπινα σου μην το ψαχνεις και κρατα της εκδοση που εχεις ολα τα αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε.Ειχα και εχω την εκδοση mameuifx εκδοση 0.136 του 2010 και ημουνα τζαμι.Μια μερα με εβαλε ο διαβολος να κατεβασω την εκδοση 0.147 που μαζι με τα CHDS ειναι πανω απο 200GB και τελικα αυτο που καταφερα ηταν να κανω μια τρυπα στο νερο και τζαμπα να την κατεβασω γιατι απο την εκδοση που ειχα εγω προσωπικα δεν κερδισα απολυτως τιποτα παραπανω.Ολα οσα γουσταρω και θελω να παιζω και δεν ειναι 5,10 αλλα ειναι εκατονταδες τα παιζω τελεια στην 0.136 και την 0.147 με τα 200 και GB'S την εχω να καθετε.Οποτε οπως ειπα μην το ψαχνεις αν εισαι καλημενος και κατσε στην εκδοση που εχεις.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από dukepapas »

Η φαση ειναι οτι εξομιωσανε raiden 2 και dx και σε αυτην που εχουμε δεν τρεχουν
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από metalcandyman »

Εγω θα κατεβασω την συγκεκριμενη εκδοση θα βαλω πανω μονο τα raiden και τελειωσε το θεμα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από dukepapas »

ναι καταλαβα.......δεν ξερω αν το ξερεις αλλα ετσι εκανα με μια έκδοση που ειχε μεσα ενα bubble διαφορετικό το βγάλανε με αλλα ζωακια οταν πέθανε αυτος που έφτιαξε το bubble προς τιμην του... αν κάνουμε ετσι θα έχουμε 10 εξομοιωτες με διαφορετικά παιχνιδια.

Ασχετο ρε σι ηθελα παντα να σε ρωτησω αυτος στο αβαταρ εσυ εισαι ??? :lol:
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από metalcandyman »

Οχι φιλαρακι μου δεν ειμαι αυτος αλλα για να μη τον ξερεις μαλον δεν θα πρεπει να εισαι οπαδος της παλιας,κλασικης και παραδοσιακης ελληνικης τσοντας χαχαχαχα :lol: Αυτος ειναι ο τιτανομεγιστος παυλος καρανικολας ο μεγαλητερος ελληνας πορνοσταρ κατι γκουσγκουνηδες και να χαμε να λεγαμε τους ετρωγε για πρωινο.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Raiden 2 και Raiden DX

Δημοσίευση από dukepapas »

Παιδιά αυτα δεν εξομοιωθήκαν πλήρως δεν φαίνονται οι σφαίρες οταν βαράει απλα προχωράει χωρίς κώλυμα στα κυρίως γραφικά εχει δουλειά ακομα....... :cry:
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Αντιθέτως, εδώ...

Δημοσίευση από Ace »

...όλα τα sprites του παιχνιδιού, δίνουν το δυναμικό παρόν, σε όλο το 2D μεγαλείο τους: Αεροσκάφη, άρματα, πλοία και ένας καταιγισμός σφαιρών και βομβών! Κοινώς, fully playable, έως εκεί που μπόρεσα να φτάσω, τουλάχιστον... :lol:
SVN r32230 64bit, talking! :wink:
Απάντηση