Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από azrael11 »

MAMEdev are *aggressively* trying to move to a commercial license

Απλά διαβάστε αυτό...http://mamedev.emulab.it/haze/
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από Scatman »

Πφφφ... δε ξέρω τι να πω. Εάν συμβεί κάτι τέτοιο τότε νομίζω ότι η τελευταία του πρόταση μας καλύπτει όλους :
If people want to do a ‘commercial MAME’ they should create a new project, from scratch and not associate it with the hard work people have actually done on MAME over the years.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από azrael11 »

Scatman έγραψε:Πφφφ... δε ξέρω τι να πω. Εάν συμβεί κάτι τέτοιο τότε νομίζω ότι η τελευταία του πρόταση μας καλύπτει όλους :
If people want to do a ‘commercial MAME’ they should create a new project, from scratch and not associate it with the hard work people have actually done on MAME over the years.
Αυτό θα ήτανε μια προσωρινή λύση...
Νην ξεχνάς ότι αν κάνουν τέτοια ανοησία τότε πέρνει μπάλα και άλλα projects... όπως...
Frontends, καμπίνες όπως την καμπίνα x-arcade που έχει προεγκατεστημένο το mame και άλλες καμπίνες, plugins και άλλα πολλά που βασιζότανε σε αυτό το εκπληκτικό ανοιχτού λογισμικού προγράμματος...

Και το χειρότερο θα είναι αν τελικά καταλήξουν εκεί, να μην παραδηγματιστούν και άλλοι εξωμοιωτές..
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από NLS »

Έχει γίνει μεγάλο θέμα.
Υπάρχει τεράστιο θέμα με όσους έχουν συμβάλει στον κώδικα όλα αυτά τα χρόνια και τι θα κάνουν με αυτόν, τι μπορούν να κάνουν με αυτόν (πχ. "να τον πάρουν να φύγουν";...) κλπ.
Είναι μπλεγμένο το πράγμα. Πες ότι φέρνω εγώ κώδικα για τον 6502 CPU (και δεν συμφωνώ με την αλλαγή της άδειας) και μετά έχει πατσάρει επάνω του 15 φορές ο τάδε που συμφωνεί. Ποιανού είναι ο τελικός κώδικας για να αποφασίσει;
Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα.

Λογικά θα υπάρξουν μεγάλες συγκρούσεις και ελπίζω ουσιαστικά να πετάξει το θέμα αυτό από την ομάδα κάποια άτομα που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά από τα @@.
Ίσως βέβαια νιώθουν αρκετά ισχυροί και γι' αυτό δοκίμασαν τώρα να το σπρώξουν.

Το θέμα είναι ότι το κόμπλεξ έχει κάτσει πολυθρονάτα πάνω στο project που πριν τόσα χρόνια ξεκινούσε ο Salmoria (και όταν το πρωτο έβλεπα τότε σε ένα από τα πρώτα του versions δεν είχα ιδέα σε τι θα εξελιχτεί, ούτε εκείνος βέβαια).

Βέβαια το license δεν λέει ότι ΘΑ ΓΙΝΕΙ COMMERCIAL και θα το πληρώνουμε. Λέει ουσιαστικά ότι θα μπορεί και να πουληθεί από κάποιους (πράγμα που απαγορεύεται ρητώς τώρα αν και γίνεται με πλάγιους τρόπους).

Μόνη ελπίδα είναι αυτό να σπρώξει λίγο και κάνα άλλο multi-machine emulation project (υπάρχουν 2-3 ενδιαφέροντα αλλά πολύ μικρά ακόμα) με νεώτερες βάσεις από τον απολιθωμένο πυρήνα του MAME/MESS.

Μια καμπίνα είπα να φτιάξω και έχει ταρακουνηθεί ο κόσμος... τστστστς...
:P
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από azrael11 »

NLS έγραψε: Βέβαια το license δεν λέει ότι ΘΑ ΓΙΝΕΙ COMMERCIAL και θα το πληρώνουμε. Λέει ουσιαστικά ότι θα μπορεί και να πουληθεί από κάποιους (πράγμα που απαγορεύεται ρητώς τώρα αν και γίνεται με πλάγιους τρόπους).
Σε αυτό το σημείο είναι το κόλλημα, ευτυχώς...

πχ. Εγώ που έγραψα τον κώδικα για τον Z80... και τον πάτσαρε μια ντουζίνα κόσμος ... και αλλη μια ντουζίνα ντάμαρε roms από πραγματικά arcade machines για να δώ αν τελικά δουλεύει ο Z80 που έγραψα που θέλω να πουλήσω...
Εχουμε και λέμε θα πουλήσω την ειδική έκδοση του ΜΑΜΕΖ80_BY_Me 9,99 δια 12 δια 12 δια τους beta testers δια τον salmoria για την αρχική ιδέα... δια τις εταιρίες που κάνω εξομείωση (μιας και θα είναι commersial)... MOY MENEI ΤΟ ΠΟΣΟ τον 0,0005 λεπτών ΟΥΑΟΥ...

Το έχουνε χάσει εντελώς λέμε...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
NLS
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 164
Εγγραφή: 11 Φεβ 2006 17:53
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από NLS »

Είναι 2-3 άτομα κυρίαρχα στο team (έχω συγκεκριμένη άποψη και είμαι φυσικά banαρισμένος από το mameworld.info αν και από τους παλαιότερους χρήστες) που είναι Μ*Λ*ΚΕΣ.
Τόσο απλό.

Να δούμε που θα βγει.
Πάντως η συμπεριφορά "μαγαζάκι μου" με δουλειά εκατοντάδων από πίσω είναι ΓΙΑ ΧΑΣΤΟΥΚΙΑ από μόνη της.
---
NLS
www.ilogic.gr/blog
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από Nemo »

Για καποιο λογο επειδη απο

-την μια θυμαμαι μια περιπτωση που ειχα διαβασει σε καπου (δεν μπορεσα ακομα να βρω το link ) για την αναπτυξη κωδικα εξομοιωσης για τις αναγκες μια βιβλιοθηκης που ειχε επιδοτηθει με 2-3 εκατομμυρια ευρω απο την ευρωπαικη ενωση -λογισμικο που ειναι ενα πολοστημοριο του μεγεθους και της αξιας του αντιστοιχου κωδικα του mame ή αλλων αντιστοιχων ...

- απο την αλλη βλεποντας την περιπτωση του ICE μεσω Steam και αντιστοιχες ,οπως και τις αναδυομενες αγορες

-κι επειδη δεν το κατεχω σε βαθος το θεμα

-και ο διαβολος κρυβεται στις λεπτομερειες

δεν θαθελα να σπευσω να τοποθετηθω .

Αν και ενα <<<σχισμα>> ειναι πολυ πιθανο ως σεναριο.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Ελπίζω να μην χάσουν τα λογικά τους...

Δημοσίευση από nikos »

Ισως ειναι μια ακομα γκρινια του Νταιηβιντ
Ισως ειναι μια προσπαθεια να προλαβει κατι,που εκεινος ξερει

Ελπιζω μονο να μεινει ελευθερο,η τουλαχιστον ,μην φτασουν καποιοι να μπλοκαρουν,ακομα και οι μεχρι τωρα εκδοσεις του,να μην παιζουν στα συστηματα μας
ΟΚ Τρελλο,αλλα ...
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Απάντηση