ΟΧΙ άλλο "not working"

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
axe55man
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012 04:37

ΟΧΙ άλλο "not working"

Δημοσίευση από axe55man »

Χαιρετώ την ομάδα του φόρουμ.
Ασχολιώμουν με τον ΜΑΜΕ απο παλιά, και κάθε τόσο έγραφα κάποια συμμαζεμένη έκδοση σε CDs και DVDs.
Απο κάποια στιγμή και μετά με κούρασε πολύ να μαζεύω τα Roms και να τα φτιάχνω, καθώς επίσης σταμάτησα να ψάχνομαι αφού τα παιχνίδια που δεν δουλεύουν πολλαπλασιαζόντουσαν.
Δηλαδή έχω μια έκδοση 0.88 με όλα τα παιχνίδια, μετά αποθήκευσα και την 0.104 με λίγα λόγια. Εννοείτε πιό παλιά είχα και τις 0.29. 0.36 κλπ.
Έφτιαχνα τα Ρόμς με την βοήθεια του ClearMamePro αλλά και πάλι επαναλαμβάνω κάθε νέα έκδοση και τα δεδομένα άλλαζαν.
Είπα να ξανα-ασχοληθώ με το ΜΑΜΕ να δώ τι παίζει πλέον και βλέπω πως τα Interface και οι λειτουργίες βελτιώθηκαν πολύ.
Το ερώτημά μου είναι.. θέλω να βάλω σε μια απ τις τελευταίες εκδόσεις του MAMEUI (πλεον αφού ΜΑΜΕ32 δεν υπάρχει... έτσι δεν είναι; και πάνω σε αυτό δεν μπορώ να καταλάβω πώς λειτουργεί η κανονική έκδοση, η λίστα είναι σαν την παλιά DOS έκδοση, δηλαδή πρέπει οπωσδήποτε να του φορέσεις ένα FRONTEND??)... λοιπόν να βάλω τα παλιά μου ρομάκια έκδοσης 104, στην νέα έκδοση, και πώς θα τα τακτοποιήσω εύκολα; Καλύτερα να κατεβάσω απο κανα τόρεντ ένα πακέτο;
Με λίγα λόγια βρε παιδιά το καλύτερο θα ήταν να είχαμε κάποια έκδοση ΜΑΜΕ η οποία δεν θα έχει κλώνους, δηλαδη δεν θα έχει 5-10 εκδόσεις του Altered beast πχ, αφού το παιχνίδι είναι παντού ίδιο, δεν είναι πχ, ΠΑΚΜΑΝ, να πείς οτι θές μερικές διαφορετικές εκδόσεις, έτσι να υπάρχουν...
Αρα λοιπόν, υπάρχει κάποια έκδοση να έχει ΜΟΝΟ ΤΑ PLAYABLE παιχνίδια, όχι κλώνους, κι αν το Original παιχνίδι δεν λειτουργεί και παίζει κάποιος κλώνος του, να λείπει το Original και να υπάρχει ο κλώνος.
Τι να τα κάνω 10.000 παιχνίδια όταν αυτά που αξίζει να παίξεις είναι 500-1000;
Σίγουρα τόσες ώρες έχουμε κάτσει ο καθένας μας να τακτοποιήσει το ΜΑΜΕ, δεν αξίζει κάποια τέτοια έκδοση να την δώσουμε σε όποιον αρκείτε σε αυτά τα όρια που προανέφερα;
Θα μου πείτε, βάλε μόνο τις εκδόσεις που θές, και πάτα στο FOLDER LIST τα AVAILABLE... χαίρω πολύ...

ΥΓ. Έχω βάλει σε έναν παλιό P4, Celeron.1700 την έκδοση 0.66 με τα βασικά παιχνίδια μέσα και παίζεις σαν arcade mashine μια χαρά, εντωμεταξύ να σημειώσω πως κάπου απ την έκδοση 0.68, 0.69 και πάνω κάποια ρουτίνα προστέθηκε στο ΜΑΜΕ και βάρυνε αρκετά , μιλάμε για έναν αργό υπολογιστή, οι 0.66, 0.67 πάνε σφαίρα. Αν κάποιος έχει παλιό υπολογιστή και κάθετε και θέλει να τον κάνει ουφάδικο, να επιλέξει αυτή την έκδοση. Αν και στις 0.67, 68,69 προστέθηκαν κάποια καλά παιχνίδια υπάρχει ένα πρόβλημα με σχεδόν όλα τα παιχνιδια της NAMCO, αρα εν ολίγης επειδή το έχω ψάξει, με την 0.66 σε έναν αργό υπολογιστή είσαι ΟΚ!
Άβαταρ μέλους
Stavrosmp
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 21:39

Re: ΟΧΙ άλλο "not working"

Δημοσίευση από Stavrosmp »

Μηπως εχεις τις roms για τα virtua striker 1 & 2 ?? και να παιζουν κανονικα?
Άβαταρ μέλους
axe55man
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012 04:37

Re: ΟΧΙ άλλο "not working"

Δημοσίευση από axe55man »

Απο όσο ξέρω δεν παίζουν κανονικά τα Virtua Striker, δυστηχώς.
Και μιας και λες γι αυτα τα 3D engine παιχνίδια της SEGA .. θα προτιμούσα να έβγαινε άλλος εξομοιωτής ΜΑΜΕ γι αυτά τα παιχνίδια.
Έχω την εντύπωση αλλά ίσως να είμαι λάθος, ότι εφτιαξαν αυτόν τον ΜΑΜΕ και θέλουν να του φορτώσουν όλα τα παιχνίδια δεκαετιών δηλαδή όλα τα άλματα της τεχνολογίας πάνω στο ΜΑΜΕ.
Δεν λέω πως κι ο ΜΑΜΕ δεν είναι ένα μικρό θαύμα, αλλά δεν θα ήταν τόσο άσχημα να υπάρχει έκδοση για τα 3D αποκλειστικά.
(εκτός αν ήδη υπάρχει, γιατί έχω καιρό να ασχοληθώ πολύ)
Άβαταρ μέλους
Stavrosmp
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009 21:39

Re: ΟΧΙ άλλο "not working"

Δημοσίευση από Stavrosmp »

Υπαρχουν emulators και για sega και για super Nindendo και για playstation 1 και 2 ,
το θεμα ειναι να βρεις τις roms για να χαρεις τις παιχνιδαρες...
Απάντηση