TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

Φίλε ace, έχει σοβαρό πρόβλημα.

Metalcandyman μην γυρνάς στα παλιά...

Tι λειτουργικό έχεις; XP ή 7; 32bit ή 64bit;

Aν έχεις 32bit βάλε τηνMAMEUI32 v0.145
Αν έχεις 64bit δεν ξέρω που είναι το MAMEUI64 v0.145.. Kάποιος να βοηθήσει.

Eπικόλλησε τα πάντα μέσα στο φάκελο και μετά άλλαξε το mame.ini.

Αν αποτύχει, τρέξε το MAME με Bilinear Filtering ON, DirectX=ON
και μετά τρέξτο με Bilinear Filtering OFF.
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από metalcandyman »

Φιλαρακι karnov επιτελους ολα τζαμι :D Εβαλα την 0.145 εβαλα της ρυθμισεις στο mame.ini και ολα τελεια.Δεν ξερω τι γεινεται μπορει η 0.146 να ειχε καποιο θεμα.Για πεσ με κατι τωρα αφου το λυσαμε το θεμα.Δοκιμασα την δευτερη ρυθμιση αυτη με της γραμμες που βγαζει και δεν μαρεσε.Την πρωτη αφου λες σκοτεινη δεν την δοκιμασα καθολου.Η τριτη με αρεσε σε γενικες γραμμες αλλα θελω να με πεις αν η τριτη ρυθμιση ειναι αυτη που φαινεται στην δευτερη εικονα.Αν δεν ειναι πες με πια ειναι γιατι θελω να φαινονται οπως στην δευτερη εικονα.Και παλι ευχαριστω ρε αλανι.Kαι πεσ με αν ξερεις αν τα ROMS απο την 0.146 ειναι συμβατα με την 0.145
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

Δεν δείχνει γ@μιστερή η οθόνη; Με κάργα-τελειωμένο μαγνητισμό περιφερειακά;

Χαίρομαι που τα καταφέραμε. Είναι τόσο κοντά στο τέλειο για να το χάσουμε.

---> 3η ρύθμιση προτείνω ανεπιφύλακτα. <---- Η εικόνα του Ghost'n Goblins..

Ελπίζω να αποθεωθούν τα βίντεο τερματισμού σου στο youtube με τα νέα φίλτρα.

Άσχετο.. Το Rai-den-1 ρομάκι της 0.147 δεν αναγνωρίζεται απο την 0.145
Αλλά παίζουν όλα τα παιχνίδια της Μidway (ΜΚ, ΝΒΑ κτλ) μια χαρά.
Υπάρχει bug όπως ξέρετε στην 0.147 όσον αφορά τα Mortal Kombat και τα ρέστα.
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από metalcandyman »

Oντως φιλε και μαμω φαινεται.Στο Ghosts'n'Goblins φαινεται κατσε καλα απλα δεν κολαει νομιζω για ολα τα παιχνιδια γιαυτο σε ρωτησα αλλα no problem αφου το καταφερα να δουλεψει δεν με απασχολει.Απλα οπως ειπα αν ξερεις πες με αν ειναι συμβατα τα roms της 0.146 στην 0.145.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

Στα περισσότερα παιχνίδια, τα παλιά, η ρύθμιση 3 είναι άψογη.
Green Beret εως Μetal Slug, και απο 1944 εως Μortal Kombat.
Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Εκτός αν θέλεις κάποια στιγμή να πειραματιστείς με 1 και 2 σε κάποια άλλα παιχνίδια.

Τώρα βλέπω το Ghouls'n Ghosts και είναι σκέτη ναύλα. Ωραίες γραμμούλες.

Dirty Retro Feeling, the original way !!!


* Φίλε δεν μας είπες λειτουργικό σύστημα, για να προλάβουμε καμμία υποτροπή σου σε πιξέλιασμα.
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από metalcandyman »

windows xp φιλαρακι εχω στο ρημαδι και τωρα θα κανω αντιγραφη τα παντα στην 0.145 και ελπιζω τα roms της 0.146 να ειναι συμβατα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

To θέμα είναι να παίζουν τα παιχνίδια που γουστάρεις.. και παίζεις.

Eγώ προσωπικά δεν τα αλλάζω τα WinXP.. Τα έχω μάθει τόσο καλά, που δεν αξίζει να αλλάξεις, Ιδίως αν πηγαίνουν σφαίρα.

Ένα καλο-σεταρισμένο WinXP μηχάνημα, δεν κολλάει στην ανηφόρα. Μην το ξεχνάς.

Μόνο αν υπάρξει σοβαρός λόγος συμβατότητας για κανένα νέο θεικό πρόγραμμα που θα είναι απαραίτητο για την ευημερία μου.
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από metalcandyman »

Συμφωνω απολυτα φιλαρακι σαυτα που λες.Εμενα δεν με ενδιαφερει το pc για αλλο λογο περα απο τα mame και τους emulators και καινουργια παιχνιδια δεν παιζω ειμαι φανατικος εχθρος εξαλου των παιχνιδιων σε pc που παιζονται με ποντικι,πληκτρολογιο κλπ.Στο λαπτοπ,στο αλλο pc που εχω και στο netbook εχω windows 7 μονο και μονο γιατι αυτα ειχαν πανω και δεν με απασχολει το θεμα.Εγω ειμαι mame και τα μυαλα στο μπλεντερ.Εχω παρει και την εξαδα της μπυρουλες μου παραμασχαλα και σε λιγο ξεκιναω το κλασσικο τετραωρακι μου με το πολυ αγαπημενο μου Pacman :D
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

Σε ζηλεύω ρε μάγκα. Ζήτημα είναι να έπαιξα μισή ώρα σήμερα.

Καλή Ψυχαγωγία (εγγυημένα)




YΣ. Έκανες το paste-delete στο MAMEUI32 και σώθηκες.. Το πρόβλημά σου μάλλον είχε ξεκινήσει απο εδώ:

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... =30#p29985
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από metalcandyman »

Ρε αλανι πραγματικα ειχες απολυτο δικειο με της συγκεκριμενες ρυθμισεις για το Ghost's n Goblins και δεν φανταζεσαι καν τι αναμνησεις με εφερε.Η εικονα του παιχνιδιου μαυτες της ρυθμισεις ειναι ολοιδια με την εικονα του ηλεκτρονικου που πιτσιρικας εμαθα να παιζω και να τερματιζω το Ghost's n Goblins.Συγκεκριμενα ειχαμε μια καφετερια με ηλεκτρονικα στο χωριο μου αλλα το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν το ειδαμε ποτε και ενα ωραιο πρωι σαββατου το εφερε μια παρακμιακη ταβερνα που εφτιαχνε και κατι βρομικα ολα τα λεφτα και συχναζα με τον κολητο μου συχνα.Εκεινη η ταβερνα ειχε ενα μπαλακι(ξυλινο ποδοσφαιρακι)και το xain'd sleena που δεν το ειχε η καφετερια με τα ηλεκτρονικα.Φυσικα το ειχα λιωσει και το τερματιζα με κλειστα ματια το xain'd sleena σε σημειο που το ειχα σηχαθει και εκεινο το σαββατο το πηραν και περιμεναμε με ανυπομωνησια να δουμε το καινουργιο ηλεκτρονικο και οταν ειδα το ''νεκροθαφτη'' (Ghost's n Goblins) εποαθα πλακα και δεν ξεκολουσα.Και δεν εφτανε αυτο αλλα ηταν δυσκολες και οι συνθηκες παιχνιδιου γιατι επειδη δεν ειχε χωρο λογο των τραπεζιων το ειχε βαλει σχεδον διπλα στο μαγκαλι που εψηνε τα σουβλακια και αναμεσα σε καμπινα και μαγκαλι ειχε ενα μικρο τοιχακι και τονους καπνου και τσικνα ερχοταν πανω μου οταν επαιζα.Οταν πηγαινα σπιτι βρωμοκοπουσα τσικνιλα και η μανα μου καθε μερα επλενε τα ρουχα.Μιλαμε για τρελες καταστασεις και οι ρυθμισεις αυτες πραγματικα το δειχνουν ολοιδιο οπως ηταν και τοτε.Να σαι καλα ρε φιλε.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από azrael11 »

Τέλεια παιδιά ... αν υπάρχουνε και άλλες τέτοιες ρυθμίσεις ανεβάστε τες εδώ θα τις βάλω σαν presets ... ( έτοιμες ρυθμίσεις) για το mame... .....

Αν γνωρίζετε ότι υπάρχουνε και για κονσόλες (πχ playstation, snes .... ) ή για παλιούς υπολογιστές ( atarist, amiga, amstrad... ) τότε υποδείξτε με για να τα συμπεριλάβω στο ExtraFe...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

metalcandyman έγραψε:Ρε αλανι πραγματικα ειχες απολυτο δικειο με της συγκεκριμενες ρυθμισεις για το Ghost's n Goblins και δεν φανταζεσαι καν τι αναμνησεις με εφερε.Η εικονα του παιχνιδιου μαυτες της ρυθμισεις ειναι ολοιδια με την εικονα του ηλεκτρονικου που πιτσιρικας εμαθα να παιζω και να τερματιζω το Ghost's n Goblins.Συγκεκριμενα ειχαμε μια καφετερια με ηλεκτρονικα στο χωριο μου αλλα το συγκεκριμενο παιχνιδι δεν το ειδαμε ποτε και ενα ωραιο πρωι σαββατου το εφερε μια παρακμιακη ταβερνα που εφτιαχνε και κατι βρομικα ολα τα λεφτα και συχναζα με τον κολητο μου συχνα.Εκεινη η ταβερνα ειχε ενα μπαλακι(ξυλινο ποδοσφαιρακι)και το xain'd sleena που δεν το ειχε η καφετερια με τα ηλεκτρονικα.Φυσικα το ειχα λιωσει και το τερματιζα με κλειστα ματια το xain'd sleena σε σημειο που το ειχα σηχαθει και εκεινο το σαββατο το πηραν και περιμεναμε με ανυπομωνησια να δουμε το καινουργιο ηλεκτρονικο και οταν ειδα το ''νεκροθαφτη'' (Ghost's n Goblins) εποαθα πλακα και δεν ξεκολουσα.Και δεν εφτανε αυτο αλλα ηταν δυσκολες και οι συνθηκες παιχνιδιου γιατι επειδη δεν ειχε χωρο λογο των τραπεζιων το ειχε βαλει σχεδον διπλα στο μαγκαλι που εψηνε τα σουβλακια και αναμεσα σε καμπινα και μαγκαλι ειχε ενα μικρο τοιχακι και τονους καπνου και τσικνα ερχοταν πανω μου οταν επαιζα.Οταν πηγαινα σπιτι βρωμοκοπουσα τσικνιλα και η μανα μου καθε μερα επλενε τα ρουχα.Μιλαμε για τρελες καταστασεις και οι ρυθμισεις αυτες πραγματικα το δειχνουν ολοιδιο οπως ηταν και τοτε.Να σαι καλα ρε φιλε.
Η νοσταλγία είναι ένα απίστευτο συναίσθημα. Εγώ θα σου πω τη δική μου ιστορία με το GnG. :shock:

Αθήνα 1985-1986. Κάθε μέρα πηγαίνοντας φροντιστήριο Αγγλικών, πέρναγα μπροστά απο ένα καφενείο με ηλεκτρονικά παιχνίδια. Δυστυχώς ήμουν ανήλικος και δεν με άφηναν να παίξω ούτε να κάτσω μέσα για πολύ.
Υπήρχε μια καμπίνα που ήταν προς το τζάμι οπότε ήταν και η πιο εμφανής στα καθημερινά μου περάσματα. Κάθε μέρα σταμάταγα στο τζάμι και καθόμουν αρκετή ώρα και χάζευα. Ο λόγος ήταν, ότι μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση το συγκεκριμένο παιχνίδι. Ήταν το Ghosts'n Goblins, ο ιππότης με το σώβρακο, το νεκροταφείο. Το παιχνίδι είχε απίστευτο στύλ, εντυπωσιακά χρώματα και γραφικά. Έδειχνε πολύ καινούργιο για την 8bit εποχή που ζούσα.
To τσιπάκι Motorola-6809 που έτρεχε στην καρδιά του μηχανήματος, ήταν φυσικά 8bit αλλά είχε και 16bit στοιχεία. Οι Ιάπωνες της θαυμαστής Capcom είχαν δώσει τον καλύτερο εαυτό τους: στο σχεδιασμό του gameplay, των sprites, του ήχου και του artwork. Πως είναι δυνατόν ένα μικρό αγόρι να μην ενθουσιαστεί απ' αυτό το θρυλικό ηλεκτρονικό παιχνίδι; Πως είναι δυνατόν ο ενθουσιασμός να μην γίνει στο τέλος πάθος, αφού υπήρχε και το απροσπέλαστο λόγω ηλικίας;
Το όνειρο άργησε να γίνει πραγματικότητα, και το πάθος για μερικά λεπτά παιχνίδι, άργησε να εκπληρωθεί.

Κάποια στιγμή μεγάλωσα, άλλαξα συνοικία -βέβαια δεν είχα γίνει ενήλικος- αλλά ψιλο-έμπαινα με το φόβο της αστυνομίας στο τοπικό ιστορικό ουφομάγαζο. Το μαγαζί είχε αφήσει ιστορία στην περιοχή. Ήταν μια ογδόνταηζ, hardcore καφετέρια-μπιλιαρδάδικο. Ήταν ένα βαρύ καπνιστήριο με όλα τα αλάνια της συνοικίας εκεί παρόντα. Τελικά ούτε και εκεί το χόρτασα. Αφενός δεν περισσεύαν κέρματα απο το χαρτζηλίκι, διότι ήταν δύσκολες εποχές.
Μην ξεχνάμε ότι το παιχνίδι ήταν παλουκο-πάλουκο και τα εικοσάρικα δεν φτάναν ποτέ.
Αφετέρου υπήρχε ο φόβος των μπάτσων ή του αγαπημένου μου πατέρα που θα ερχόταν να με πάρει σηκωτό απο εκεί μέσα. (Θυμάμαι έγινε μια φορά αλλά έπαιζα διπλό Double-Dragon με ενα φίλο :D)
Το όνειρο παρέμεινε όνειρο, και το πάθος για παιχνίδι παραμένει εως τώρα δυνατό αν και μερικώς εκπληρωμένο.

Όμορφες, ανεπανάληπτες εποχές.


Πάντως οι ιστορίες μας έχουν ένα κοινό.. Την τσίκνα.. Εσύ απο τα σουβλάκια, εγώ απο τα χιλιάδες τσιγάρα χωρίς εξαερισμό στο ουφάδικο.
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Πολύ ωραία πράγματα βλέπω!
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Karnov :D

Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το δοκιμάσω και εγώ!
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από Karnov »

Παρακαλώ!

Πιστεύω θα υπάρξει εξέλιξη επι του θέματος.

Φίλε Αζραήλ. Δεν έχω ασχοληθεί με την τέλεια γραφική πιστότητα στους αλλους εξοιμοιωτές.

Αν και πιστεύω ότι σε emulation non-arcade, non-computer, δηλαδή καθαρά console προέχει όχι μόνο η πιστή γραφική απεικόνιση, αλλα και η βελτίωση, αναβάθμιση των γραφικών σε υψηλότερες αναλύσεις απο το φυσιολογικό.
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: TΕΛΕΙΑ ΕΞΟΜΟΙΩΣΗ ΟΘΟΝΗΣ ΣΤΟ ΜΑΜΕUI !!!

Δημοσίευση από metalcandyman »

Φιλαρακι Karnov η οποιος αλλος ξερει επανερχομαι στο θεμα γιατι θελω μια βοηθεια.Η ρυθμιση που ειπαμε παραπανω ειδικα στο Ghosts'n'Goblins ειναι ολα τα λεφτα αλλα σε πολλα αλλα παιχνιδια δεν με βολευει και ενω εχω την εκδοση 0.147 κανονικοτατα με ολα τα ROMS δεν παιζω εκει γιατι δεν μπορω να τα βλεπω τα παιχνιδια χωρις φιλτρα οπως φαινεται στην πρωτη φωτογραφια απο της 3 αυτου του θεματος.Θελω φιλε Karnov η οποιος αλλος ξερει να με πει τι ρυθμοσεις να βαλω οπως αυτες που εδωσες ωστε να εχω το αποτελεσμα της δευτερης φωτογραφιας με το Bilinear Filtering και με την οθονη να ειναι κανονικη οχι με στρογγυλεμες γωνιες.Ειναι κριμα να εχω καινουργια σχετικα εκδοση να μην παιζω σαυτη και να παιζω τα παιχνιδια σε παλαιοτερες εκδοσεις μονο και μονο γιατι με γυρνανε τα μυαλα με την εικονα χωρις φιλτρα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Απάντηση