Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

Ψάχνοντας για το ιδανικό σύντροφο στις ακραίες εξορμήσεις για emulation, MAME και τα ρέστα, βρήκα τα εξής όμορφα joystick:

1) Southpaw Fighting Stick Arcade Joystick Street Fighter IV PC for left-hander με τον μοχλό δεξιά όπως πολλοί παλαιοί ψάχνουμε. Τα χαρακτηριστικά του είναι εντυπωσιακά πάντως. USB 2m, Μοχλός Japan, επίπεδα arcade κουμπιά, εργονομία και αντοχή.

Εικόνα


2) Lux Pro Fighting Stick Arcade Street Fighter IV PC PS2 μαύρο κουτί-μαύρα κουμπιά, πανδαισία, ίδιας προέλευσης με το παραπάνω αλλά δυστυχώς για κάποιους(?) ο μοχλός στα αριστερά.


Εικόνα




3) Blazepro Arcade Fight Stick for PS3/PC USB Arcade Style

Φτηνό, όμορφο, και γρήγορη παραλαβή.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

Σίγουρα είναι Japanese knock-offs.. Aπο την τιμή και μόνο.

Δεν έχουν Sanwa υλικά τα παραπάνω. Μάλλον απομιμήσεις..

- Ξέρει κανείς αν είναι καλά τα παραπάνω; Καμμία γνώμη ή προσωπική εμπειρία; Διακόπτες και μοχλοί θα αντέξουνε;

- Ξέρει κανείς αν μοντάρονται;


4) Αυτό εδώ το joystick με τα Sanwa, Mad Catz SoulCalibur V Arcade FightStick SOUL Edition είναι συμβατό με PC; Ξέρει κανένας;
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από metalcandyman »

θα σε πω απο προσωπικη εμπειρια για καποια απο τα παραπανω joystics.Το Blazepro arcade fight stick ειναι για τα μπαζα.Φθηνοδουλεια και πλαστικουρα δεν ειναι για πολλα πολλα και ο μοχλος και κυριως τα κουμπια.Εμενα με ειχε μηνει στο χερι ο μοχλος παντως και τα κουμπια χαλασαν μανι μανι.Το Lux pro fighting stick το ειχε φιλος μου και εχω φαει πολλες ωρες πανω απο αυτο καποτε.Πιο καλο απο το Blazepro με καλητερο μοχλο και κουμπια αλλα δεν ειναι ουτε κανενα τρελα ποιοτικο joystic και ουτε για πολλα πολλα.Για το southpow fighting stick δεν εχω εμπειρια οποτε δεν εχω αποψη και δεν μπορω να πω και σιγουρα αν μονταρονται οπως και δεν ξερω αν ειναι συμβατο με pc το mad catz που ποσταρες αλλα πραγματικα ειναι πολυ καλο joystic.

Ιδιας ποιοτητας και εξαιρετικο οπως το mad catz ειναι το Real Arcade Pro VX SA http://www.amazon.com/Real-Arcade-Pro-V ... e+joystick το οποιο με απλους χbox360 drivers παιζει μια χαρα ακομα και σε windows 7.Πραγματικα εξαιρετικο joystic με το ειχε κανει δωρο στην γιορτη μου μια παλια γκομενα αλλα το εκανα κομματια μια μερα απο τα νευρα μου ενω εχασα λιγο πριν σπασω ενα ρεκορ.Το μοναδικο αρνητικο του ειναι οτι με τον 8way μοχλο που εχει ειναι αδυνατων να παιξεις Pacman γιαυτο ειχα και ενα arcadejoy του ιορδανη αποκλειστικα για pacman και Donkey kong.Aργοτερα οταν ειχα σπασει το Real arcade πηρα και ενα 8way arcadejoy για ολα τα υπολοιπα παιχνιδια.

Eπισης μια τιμια προταση ειναι και το Combat King 2 Players Fighting Stick Arcade Game Joystick που μπορει να μην εχει sanwa και να μην ειναι τερας ποιοτητας αλλα ειναι στοιβαρο σε καλη τιμη και επειδη εχει δυο μοχλους κλπ ειναι ιδανικο για διπλα χωρις να παρεις κι'αλλο joystic.

http://www.amazon.co.uk/Combat-King-Fig ... 44&sr=8-10

Παντως ολα αυτα που ποσταρες και μιλαω για Blazepro,Lux pro και southpow fighting stick ειναι μια χαρα joystics για μη απαιτητικους παικτες.Αν εισαι απαιτητικος παικτης ψαξε για κανενα σαν του ιορδανη η του μπαφιαρη η κανενα σαν τα mad catz και Real arcade pro η οποιοδηποτε αλλο με sanwa.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

metalcandyman έγραψε:θα σε πω απο προσωπικη εμπειρια για καποια απο τα παραπανω joystics.Το Blazepro arcade fight stick ειναι για τα μπαζα.Φθηνοδουλεια και πλαστικουρα δεν ειναι για πολλα πολλα και ο μοχλος και κυριως τα κουμπια.Εμενα με ειχε μηνει στο χερι ο μοχλος παντως και τα κουμπια χαλασαν μανι μανι.Το Lux pro fighting stick το ειχε φιλος μου και εχω φαει πολλες ωρες πανω απο αυτο καποτε.Πιο καλο απο το Blazepro με καλητερο μοχλο και κουμπια αλλα δεν ειναι ουτε κανενα τρελα ποιοτικο joystic και ουτε για πολλα πολλα.Για το southpow fighting stick δεν εχω εμπειρια οποτε δεν εχω αποψη και δεν μπορω να πω και σιγουρα αν μονταρονται οπως και δεν ξερω αν ειναι συμβατο με pc το mad catz που ποσταρες αλλα πραγματικα ειναι πολυ καλο joystic.

Ιδιας ποιοτητας και εξαιρετικο οπως το mad catz ειναι το Real Arcade Pro VX SA http://www.amazon.com/Real-Arcade-Pro-V ... e+joystick το οποιο με απλους χbox360 drivers παιζει μια χαρα ακομα και σε windows 7.Πραγματικα εξαιρετικο joystic με το ειχε κανει δωρο στην γιορτη μου μια παλια γκομενα αλλα το εκανα κομματια μια μερα απο τα νευρα μου ενω εχασα λιγο πριν σπασω ενα ρεκορ.Το μοναδικο αρνητικο του ειναι οτι με τον 8way μοχλο που εχει ειναι αδυνατων να παιξεις Pacman γιαυτο ειχα και ενα arcadejoy του ιορδανη αποκλειστικα για pacman και Donkey kong.Aργοτερα οταν ειχα σπασει το Real arcade πηρα και ενα 8way arcadejoy για ολα τα υπολοιπα παιχνιδια.

Eπισης μια τιμια προταση ειναι και το Combat King 2 Players Fighting Stick Arcade Game Joystick που μπορει να μην εχει sanwa και να μην ειναι τερας ποιοτητας αλλα ειναι στοιβαρο σε καλη τιμη και επειδη εχει δυο μοχλους κλπ ειναι ιδανικο για διπλα χωρις να παρεις κι'αλλο joystic.

http://www.amazon.co.uk/Combat-King-Fig ... 44&sr=8-10

Παντως ολα αυτα που ποσταρες και μιλαω για Blazepro,Lux pro και southpow fighting stick ειναι μια χαρα joystics για μη απαιτητικους παικτες.Αν εισαι απαιτητικος παικτης ψαξε για κανενα σαν του ιορδανη η του μπαφιαρη η κανενα σαν τα mad catz και Real arcade pro η οποιοδηποτε αλλο με sanwa.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, metalcandyman.
To 2 Players, το Lux και το SouthPaw προέρχονται προφανώς απο τον ίδιο Κινέζο (combat stick). Απο ότι είπες, τα συγκεκριμένα είναι αποδεκτά. Oπότε μιλάμε για καλή ποιότητα, αλλά όχι τελειότητα.
Μου άρεσε που το Real Arcade Pro VX SA έχει επαγγελματικά υλικά, αλλά η εμφάνιση του είναι λίγο ατσούμπαλη. Αυτό με τους Χbox drivers δεν το έπιασα. Τι εννοείς;
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Eπειδη το συγκεκριμενο θεωρητικα οπως αναφερει κιολας ειναι για το xbox360 χρειαζονται καποιοι Drivers που τους βρισκεις πολυ ευκολα ωστε να μπορει να το βλεπει και το PC και να μην εχεις κανενα προβλημα οτι λειτουργικο χρεισιμοποιης.Εγω οταν με το εκαναν δωρο οπως ειπα δεν το ηξερα αυτο και νομιζα οτι ειναι χαλασμενο.Καποιος φιλος μου που το ηξερε το θεμα με βοηθησε.Το συγκεκριμενο απλα το εβαλα σαν λυση γιατι και γω αν ημουνα στην θεση σου θα εψαχνα να βρω κανενα να το βαζω απλα στο pc και να παιζω χωρις να χρειαζονται Drivers και λοιπες βλακειες.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

Θα ψάξω και άλλο για ανθρώπους που προσφέρουν custom λύσεις όπως ο Ιορδάνης .

Εντωμεταξύ θα παραγγείλω μάλλον αυτό:

Southpaw Fighting Stick Arcade Joystick Street Fighter IV PC for left-hander

2 (ένα για μένα και ένα για δώρο)
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Nemo »

Κώδικας: Επιλογή όλων

http://www.aggeliopolis.gr/dodecannisa/X_arcade_dual_joystick_11085388.htm


[quote
]Τιμή: 70 €	

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ X-ARCADE DUAL ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΕΧΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ. [/quote]
:roll: ??? :roll:
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Καλοπαιχτο το joystic φιλε karnov.Toylaxistvn απο αυτο το CMS που ελεγες αυτο θα ειναι καλητερο και στην πορεια αν βρεις κατι καλητερο και θες το περνεις.Το X Arcade που ποσταρε o Nemo ειναι καλη ευκαιρια για 70 ευρω αν και δεν ξερουμε την κατασταση που ειναι ασχετα τι λεει ο τυπος οτι εχει χρεισιμοποιηθη ελαχιστα.Προσωπικα το συγκεκριμενο joystic δεν το εχω σε καμια εκτιμηση και σε καμια επισης περιπτωση δεν εχει την ποιοτητα που εχουν αλλα.Λογο του οτι το αναφερουν πολλοι θεωρειται και καλα οτι ειναι η καλητερη λυση αλλα αυτο δεν ισχυει.Επισης για μενα μεγαλο αρνητικο του ειναι οι μακροστενοι μοχλοι γιατι εκτος οτι δεν βολευουν για ολα τα παιχνιδια κυριως δεν βολευει με τιποτα να παιξεις pacman ακομα και 4way να ηταν που λεει ο λογος.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

Παιδιά βάζω "X" στο X-Arcade. :D

To ότι είναι αριστερά ο μοχλός, είναι ΛΟΓΟΣ ΑΠΟΡΡΙΨΗΣ!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από GeoMan »

Πρωτα απο ολα να χαιρετησω την κοινοτητα των χρηστων Mame στην Ελλαδα. Ασχολουμαι με το Mame απο τοτε που ο Salmoria κυκλοφορησε τις πρωτες εκδοσεις - που ετρεχαν το Pac-Man. Παλιος παικτης κλασσικων arcades, με αγαπημενο το Crush Roller (με πεταγαν εξω απο τα arcades της Κυψελης γιατι επαιζα με τις ωρες με ενα ταληρο!). Φυσικα σημερα σαν παλιος φαν των arcades δεν μπορουσα να μην εχω ολο το Mame 148!

Μαζευοντας κομματια απο ενα μαγαζι με arcades που εκλεινε, εφτιαξα - πριν πολλα χρονια - το πρωτο μου panel με 2 original arcade digital joysticks, 8 arcade buttons και spinner (απο ενα παλιο ποντικι). Η κατασκευη ηταν λιγο Frankestein αλλα εκανε την δουλεια της! Αυτα για μενα.

Για να μπω τωρα στο θεμα του thread, τo X-Arcade οντως δεν αξιζει και πολυ γιατι τα joystick που εχει επανω δεν ειναι πολυ καλη ποιοτητα. Εχω το Tankstick της X-Arcade το οποιο αγορασα (απο http://www.wolfsoft.de) για παιχνιδια οπως το Crazy Climber που θελει 2 joysticks και το Missile Command που θελει trackball και για να αντικαταστησω το παλιο panel που ειχα φτιαξει.

Απο καποια forum ανακαλυψα το http://ultimarc.com/ στην Αγγλια.

Το site αυτο πουλαει ανταλλακτικα για arcades και τα περιφημα UltraStick 360 joysticks. Τα joysticks αυτα ειναι αναλογικα και προγραμματιζομενα με software ωστε να συμπεριφερονται σαν analog ή digital. Μπορειτε να τα προγραμματισετε για δυο κινησεις, διαγωνιες μονο, 4-way, 8-way, full analog και οτι αλλο φανταστειτε!

Αντικατεστησα λοιπον τα joysticks του Tankstick με δυο απο αυτα (με σκληρο ελατηριο) και προσθεσα και ενα SpinTrak spinner απο το ιδιο site. Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι η αισθηση του arcade controller ειναι φανταστικη.

ΣΗΜ: Καθε UltraStick 360 περιλαμβανει το δικο του controller που μπορει να οδηγησει μεχρι 8 arcade buttons και βγαζει απευθειας USB για συνδεση στο PC/Mac.

Εικόνα

Τελικο αποτελεσμα μετα την επεμβαση!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Maddog »

Καλώς ήρθες. Είναι πάντα ευχάριστο να βλέπεις "βετεράνους" στην παρέα. Είμαι σίγουρος ότι οι γνώσεις και οι συμβουλές σου θα αποδειχτούν πολύ χρήσιμες στο forum! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από GeoMan »

Ανακαλυψα τυχαια οτι ο Βενιερης (γνωστο μαγαζι ηλεκτρονικων), πουλαει και arcade joysticks! Δεν ξερω ομως τι ποιοτητα ειναι...

Arcade Joystick

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Toki
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Απρ 2013 00:35

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Toki »

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα. Όλοι φαντάζομαι είμαστε σε συνεχή αναζήτηση χειριστηρίων.
Εγώ παίζω κατά κύριο λόγο με ένα arcadejoy του γνωστού Ιορδάνη, απλά θέλω να αλλάξω κάποια από τα κουμπιά του, γιατί τα έχω λιώσει!! Τα κουμπιά που μου αρέσουν προσωπικά σαν αίσθηση είναι αυτά που ναι με κάνουν ήχο όταν τα πατάς, αλλά δεν έχουν την αίσθηση του "ελατηρίου", δεν ξέρω πώς να το πω..
Το περίεργο είναι ότι τα 3 βασικά κουμπιά του arcadejoy μου έχουν διαφορετική αίσθηση από τα άλλα 3 (εμφανισιακά είναι ολόιδια). Νιώθεις και ακούς το πάτημα ελατηρίου. Πραγματικά δε θυμάμαι αν ήταν έτσι από την αρχή ή έγινε σταδιακά από το πολύ Track n Field :twisted:
Καμία βοήθεια;
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Για σου φιλε Toki και καλωσηρθες.Καταρχην σε καταλαβαινω απολυτα γιαυτο που λες για την αισθηση του ελατηριου αλλα δυστηχως δεν μπορουμε να το εξηγησουμε καλητερα γιατι πρεπει να πατησει καποιος τα κουμπια για να καταλαβει.Εχω και γω 2 arcadejoy απο τον ιορδανη που και τα δυο ειναι ιδια απλα το ενα εχει μοχλο 8way για ολα τα παιχνιδια και το αλλο με 4way αποκλειστικα και κυριως για pacman και μετα για Donkey kong,Frogger κλπ.Επειδη και γω τα εχω οχι απλα λιωσει αλλα ξεσκισει και τα δεικα μου τα κουμπια εγεινα ετσι απο το πολυ παιχνιδι και δεν ηταν απο την αρχη ετσι.Απλα αυτο που εκανα ειναι να αγορασω 2 μοχλους sanwa ωστε να τους αλαξω αν χρειαστη και οπως φαινεται θα αλαξω τον μοχλο του Arcajoy που ειναι 4way γιατι με 4,5 ωρες pacman σχεδον καθε μερα ποσο να αντεξει :D
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Toki
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 11 Απρ 2013 00:35

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Toki »

Ευχαριστώ φίλε metalcandyman. Μετανιώνω που δεν πήρα και εγώ ένα 4way. Pacman με 8way είναι σπάσιμο, γι αυτό το παίζω με το πληκτρολόγιο. Τραγικό και αυτό αλλά κάπως το έχω συνηθίσει.
Τον υβριδικό μοχλό που γίνεται και 4way και 8way τον έχει δοκιμάσει κανείς;
Από κουμπιά τι προτείνεις να πάρω; Άμα βρω αυτά με τη σωστή αίσθηση, θα πάρω καμιά 12άδα μου φαίνεται να ξεμπλέξω!
Απάντηση