Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Οντως φιλε Pac Man με πληκτρολογιο ειναι τραγικο και σοβαρο παιχνιδι δεν μπορεις να κανεις.Εγω παντως απο κουμπια εχω αγορασει για καβαντζα sanwa οπως και τους μοχλους που ανεφερα.Δεν εχω δοκιμασει αυτο το joystic που αναφερεις και που αλαζει απο 4way σε 8way και το αντιθετο αλλα προσωπικα δεν τα εμπιστευομαι αυτα που κανουν πολλες δουλειες γιατι πολυ απλα οταν κατι ειναι για πολλες δουλειες δεν της κανει ολες σωστα σε απολυτο βαθμο.Για ολα τα παιχνιδια που χρειαζονται 4way μοχλο πρεπει να εχεις 4way μοχλο και αυτο πιστευω οτι ειναι μονοδρομος για να εχεις το τελειο αποτελεσμα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από GeoMan »

Toki έγραψε:Ευχαριστώ φίλε metalcandyman. Μετανιώνω που δεν πήρα και εγώ ένα 4way. Pacman με 8way είναι σπάσιμο, γι αυτό το παίζω με το πληκτρολόγιο. Τραγικό και αυτό αλλά κάπως το έχω συνηθίσει.
Τον υβριδικό μοχλό που γίνεται και 4way και 8way τον έχει δοκιμάσει κανείς;
Από κουμπιά τι προτείνεις να πάρω; Άμα βρω αυτά με τη σωστή αίσθηση, θα πάρω καμιά 12άδα μου φαίνεται να ξεμπλέξω!
Αν εννοεις το Mag-Stick Plus που αλλαζει απο 4 σε 8-way απλα ανασηκωνοντας και γυρνωντας τον μοχλο, εχω ενα αλλα το εχω δοκιμασει ελαχιστα. Παντως η κατασκευη του ειναι πολυ καλη και δεν προκειται να βγαλει προβλημα (στην ουσια περιστρεφει το restrictor στην βαση και το βαζει με κλιση 45 μοιρες καθως το γυρνας).

Σημερα περασα απο Βενιερη και πηρα ενα ωραιο κουτι το οποιο θα αποτελεσει την βαση ενος (ακομα) arcade controller:

Εικόνα

Το πλαστικο ειναι χοντρο και το βιδωτο καπακι ειναι μεταλλικο. Με διαστασεις 31χ17χ8,9 σηκωνει ανετα 2 joysticks (ενα δεξια και ενα αριστερα) και 6 κουμπια αναμεσα ωστε να παιζουν ανετα και οσοι εχουν συνηθισει τον μοχλο δεξια. Τωρα μενει να αγκαζαρω εναν φιλο να μου κοψει τις τρυπες στο καπακι και σε ενα φυλλο plexiglass αντιστοιχα, το οποιο θα κατσει πανω απο το μεταλλικο καπακι και ενδιαμεσα θα μπει artwork.

Let the games begin! :lol:
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από dukepapas »

παιδια καλησπερα ψαχνοντας για ενα καλο arcade stick επεσα στο παρακατω σαιτ χωρις να ξερω πολλα απο τα παραπανω τεχνικα χαρακτηριστηκα που γραφετε παραπανω λεει τιποτα?
http://www.gyarcade.com/gyjoystick-c-119.html
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

dukepapas έγραψε:παιδια καλησπερα ψαχνοντας για ενα καλο arcade stick επεσα στο παρακατω σαιτ χωρις να ξερω πολλα απο τα παραπανω τεχνικα χαρακτηριστηκα που γραφετε παραπανω λεει τιποτα?
http://www.gyarcade.com/gyjoystick-c-119.html

Ώπα! Τι κουκλιά είναι αυτά;

Ενδιαφέρον το διάφανο κόνσεπτ.
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από dukepapas »

Αν και τελείως ασχετος ψαχνοντας μετα απο πολες ωρες ειδα πολα πραγματα αλλα απο οτι διαβασα τα υλικα ειναι μαπα και πρεπει να τα αλλαξεις με καλύτερη ποιοτητα SANWA-SEIMITSU-Myoungshin.
Συνηθως κρατας την κασα και πετας ολα τα υπολοιπα...http://www.youtube.com/watch?v=NotLRzZD ... 1388838651

ενα φτηνό που που βρηκα ειναι αυτο :http://etokki.com/Playstation3/Saulabi-4K-PS3 και αυτο http://www.ebay.com/itm/360827574366?ss ... 1423.l2649 το οποιο εχει καλα πραγματα επανω αλλα δεν ξερουμε αν κανουν για PC-PS2 που με ενδιαφερουν προσωπικα. Τωρα απο οτι θα δειτε στο βιντεο θελει αρκετη δουλεια κολησεις περισοτερο τωρα αν υπαρχει καπιος να προτινει κατι η να μας βοηθισει με τις γνωσεις του να βρουμε κατι αξιόλογο.
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Karnov »

Ας τα ξεχάσουμε τα ξένα προιόντα.

Η καλύτερη λύση ειναι αυτή που έχουν κανει πολλοί αδελφοί εδώ μέσα όπως και ο elite-gamer metalcandyman.
Εξατομικευμένο Αrcade Stick Board απο Έλληνα μερακλή!
Yπήρχε Iορδάνης που έφτιαχνε καλά πράγματα με Sanwa υλικά. Υπάρχει και ο bafiaris που είναι ακόμα στο κουρμπέτι.

Λεφτά να υπήρχανε θα είχα παραγγείλει 3 κομμάτια. ;-)
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από dasonomos »

Καλα ολα αυτα αλλα το χειριστηριο πως το κολλατε στο τραπεζι? Μη μου πειτε οτι κρατατε αντισταση με το αλλο χερι :?:
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Καλα ολα αυτα αλλα το χειριστηριο πως το κολλατε στο τραπεζι? Μη μου πειτε οτι κρατατε αντισταση με το αλλο χερι :?:
Μπορω να σου πω μονο για τα δικα μου: http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5394

Αν η κατασκευη ειναι βαρια δεν εχεις προβλημα. Ειδικα αν βαλεις φαρδια αντιολισθητικα ποδαρακια απο κατω και το ακουμπας πανω σε γραφειο ή αλλη λεια επιφανεια (χωρις τραπεζομαντηλο φυσικα που γλυστραει).

Μπορεις παντα να προσθεσεις ενα-δυο κομματια μολυβι στην κατασκευη σου για να το κανεις ακομα πιο βαρυ, αλλα σε μενα δεν χρειαστηκε.

Εξαλλου το χερι σου που χειριζεται τα κουμπια στηριζεται πανω του και το πιεζει προς τα κατω.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από dasonomos »

Φιλε μου,οσο βαρεια κι αν ειναι η κατασκευη πρεπει να ειναι κολλημενη. Πρεπει ο μοχλος να μπορει αν τραβηχτει βιαια να παρασυρει ολο το τραπεζι! :D
Αλλιως... ημιμετρα :(
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Φιλε μου,οσο βαρεια κι αν ειναι η κατασκευη πρεπει να ειναι κολλημενη. Πρεπει ο μοχλος να μπορει αν τραβηχτει βιαια να παρασυρει ολο το τραπεζι! :D
Αλλιως... ημιμετρα :(
Αυτα γινονταν στα Arcades... :wink: Οταν εχεις πληρωσει το custom joystick €80+ και η ολη κατασκευη σου εχει κοστισει πανω απο €150, εισαι προσεκτικος! :angel:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Maddog »

Εκτός εάν..."εγώ τα σπάω, εγώ πληρώνω". :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
http://www.youtube.com/watch?v=FTJqsuVOnZY

Σε αυτή την περίπτωση μπορείς άνετα να το καρφώσεις κάπου και να κατεβάσεις όλο το τραπέζι. :pacbad: :pacbad: :pacbad:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
dukepapas
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 322
Εγγραφή: 12 Φεβ 2006 11:34

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από dukepapas »

dasonomos έγραψε:Φιλε μου,οσο βαρεια κι αν ειναι η κατασκευη πρεπει να ειναι κολλημενη. Πρεπει ο μοχλος να μπορει αν τραβηχτει βιαια να παρασυρει ολο το τραπεζι! :D
Αλλιως... ημιμετρα :(
γιατι βρε καλο μου πολεμμο θα κανεις η παθενεις εξσταση με το παιχνιδι αμα ειναι ετσι να φτιαξουμε ανα για το πατομα. :lol:
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από Nemo »

dasonomos έγραψε:Καλα ολα αυτα αλλα το χειριστηριο πως το κολλατε στο τραπεζι? Μη μου πειτε οτι κρατατε αντισταση με το αλλο χερι :?:
Σε σχετικο thread στο retromaniax "Πρόβλημα στερέωσης ArcadeJoy Joysticκ" η καλυτερη κυση που εχει προταθει ηταν τα αυτοκολητα velcro
-η δικια μου αντιπροταση ηταν ιμαντες στερεωσης αν βολευει το τραπεζι ,(ενω υπαρχουν και straps ιμαντες με velcro επισης)

Btw μια κα αναφερθηκε "Ειχα σκεφτει κι ενα ακομα εντελως μπακαλικο ομως τροπο αλλα δεν τον ανεφερα ....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από dasonomos »

dukepapas έγραψε: γιατι βρε καλο μου πολεμμο θα κανεις η παθενεις εξσταση με το παιχνιδι αμα ειναι ετσι να φτιαξουμε ανα για το πατομα. :lol:
Τιποτα δε παθαινω αλλα αν ειναι να παιξεις σοβαρα και παιχνιδια που ολο στριβουν(πχ. jr pacman) τοτε χρειαζεσαι απολυτο ελεγχο του μοχλου και οχι να σου βγαινει η πιστη κρατωντας αντισταση με το αλλο χερι ή χανοντας τσαμπα ζωες γιατι "σου εφυγε" ο μοχλος.

Nemo έγραψε: Σε σχετικο thread στο retromaniax "Πρόβλημα στερέωσης ArcadeJoy Joysticκ" η καλυτερη κυση που εχει προταθει ηταν τα αυτοκολητα velcro
-η δικια μου αντιπροταση ηταν ιμαντες στερεωσης αν βολευει το τραπεζι ,(ενω υπαρχουν και straps ιμαντες με velcro επισης)

Btw μια κα αναφερθηκε "Ειχα σκεφτει κι ενα ακομα εντελως μπακαλικο ομως τροπο αλλα δεν τον ανεφερα ....
Βαζετε αυτοκολλητα και ιμαντες στα υπερ-πολυχειριστηρια που αναφερθηκαν στο θρεντ αυτο?

Aν μιλησουμε για ξεχωριστο τραπεζι στο οποιο θα παιζουμε αποκλειστικα, ναι εκει μπορουμε να κανουμε καποιου ειδους "κολλητικη" κατασκευη. Αν ομως ειναι το γραφειο μας οπου κανουμε και αλλα πραγματα? Δε γινεται να υπαρχει μονιμος μοχλος εκει.

Και το CMS χειριστηριο που χρησιμοποιω εχει βεντουζες, αλλα που να τις κολλησω αφου το τραπεζι εχει τραπεζομαντηλο(το οποιο δε μπορει να σηκωθει λογω του κολλημενου Sphex)...
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Arcade Joystick --- Nέα ευρήματα

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Τιποτα δε παθαινω αλλα αν ειναι να παιξεις σοβαρα και παιχνιδια που ολο στριβουν(πχ. jr pacman) τοτε χρειαζεσαι απολυτο ελεγχο του μοχλου και οχι να σου βγαινει η πιστη κρατωντας αντισταση με το αλλο χερι ή χανοντας τσαμπα ζωες γιατι "σου εφυγε" ο μοχλος.
Τοτε χρειαζεσαι ενα joystick με μικρη αντισταση στον μοχλο και αμεση αποκριση. Με ενα Ultrastick 360 που εχω βαλει σε μια απο τις κατασκευες μου και το οποιο εχει μαγνητικη επαναφορα στο κεντρο, παιζεις σαν να κοβεις βουτυρο! Ουτε αποτομες κινησεις θελει, ουτε χανεις ποτε γωνιες αν δεν το πιεσεις μεχρι τερμα.
Απάντηση