Merged vs Split roms

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Κικίδης Βασίλειος
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007 13:17
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Merged vs Split roms

Δημοσίευση από Κικίδης Βασίλειος »

Είδα ότι στο pleasuredome υπάρχουν τα 0.147 ROMS (T7Z-Merged) 28.3 GB και 0.147 ROMs (TZ-Split) 42.54GB και μου έκανε εντύπωση η διαφορά στο μέγεθος.

Ξέρω ότι τα spit είναι κάθε κλώνος ξεχωριστό rar και οτι τα merged χρησιμοποιούν το parent και για αυτό πιάνουν λιγότερο χώρο
Νόμιζα όμως ότι η διαφορά είναι μικρή 4-5giga.
Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει;
Αν κατεβάσω την spit εκδοσή θα τρέχει το ίδιο καλά με την merged;
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Merged vs Split roms

Δημοσίευση από Maddog »

H διαφορά οφείλεται στο ότι η μια εκδοχή είναι με χρήση torrent7z ενώ η άλλη με χρήση του παλιού καλού torrentzip, όπως άλλωστε φαίνεται από τα ονόματα τους.
Οπότε υπάρχει σαφής διαφορά στην συμπίεση μεν, αλλά ως γνωστόν το 7z είναι αρκετά βαρύτερο και πιό αργό από το απλό zip. Για εσένα σαν τελικό χρήστη δεν θα υπάρχει ιδιαίτερη διαφορά όποιο και να επιλέξεις, το ΜΑΜΕ λειτουργεί εντάξει σε κάθε περίπτωση και με split και με merged roms.
Εγώ χρησιμοποιώ torrentzip split, αλλά ίσως είναι και συνήθεια. Αν τώρα αρχίζεις την συλλογή σου, κατέβασε τις merged και συνέχισε με αυτές.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
ruxumuxu
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 08 Δεκ 2012 07:07

Re: Merged vs Split roms

Δημοσίευση από ruxumuxu »

Καλημέρα σας.

Προσπαθώ να στήσω ένα full working set of MAME μετά από πολλά χρόνια αποχής. Λόγω χαμηλής σύνδεσης δεν έχει ολοκληρωθεί για την ώρα το downloading...

Κατεβάζω τα MAME 0.147 ROMs σε 7z μορφή και τα MAME - Update ROMs (v0.147 to v0.147u3) τα οποία είναι σε zip μορφή...θα τα αντιγράψω εννοείται στο φάκελο ROM...θα πρέπει να κάνω κάποια μετατροπή (π.χ zip--->7z ή το αντίστροφο) ή μπορούν να συνυπάρχουν και οι δύο επεκτάσεις;

Επίσης, τα αρχεία bios (που και αυτά πρέπει να τοποθετηθούν στο φάκελο ROM) τα κατέβασα από εδώ. Υπάρχει κάποιο πιο ενημερωμένο site ή υπάρχουν έτοιμα στο MAME 0.147 ROMs;

Ευχαριστώ πολύ.
Μιχάλης
Απάντηση