mame machine cabinets

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
epoulias
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004 20:47

mame machine cabinets

Δημοσίευση από epoulias »

Παιδια εχω μια ερωτηση.Mikealex,Geoanas και οποιος αλλος γνωριζει εχω μια απορια.Θελω να ρωτησω αν ειναι δυνατο να φτιαχτει το παρακατω cabinet...

α)μετρας διαστασεις για μονιτορ,arcade stick two player controller και χωρο για τον υπολογιστη στο εσωτερικο.
β)αγοραζεις ενα προκατασκευασμενο arcade stick πχ x arcade και το τοποθετεις αντιστοιχα στο μερος του cabinet που εχεις μετρησει διαστασεις.
γ)Συνδεεις μεσω usb το αrcade stick με τον υπολογιστη.
δ)τοποθετεις στο εσωτερικο την τηλεοραση και την συνδεεις με το tvout της καρτας γραφικων του υπολογιστη.
ε)Τοποθετεις και δυο μη ενεργες coin doors

Ειναι δυνατο να φτιαχτει ενα τετοιο cabinet ,ουσιαστικα χωρις πολλες συνδεσεις,απλα με τοποθετηση προκατασκευασμενων parts.Πρεπει βεβαια να γινει σωστη μελετη στο ξυλουργικο τμημα...Οποιο σταδιο ξεχναω στην αλληλουχια αυτη παρακαλω να μου το υποδειξετε.
Emulation is the key...
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Ok, Ligo Greeklish... :mrgreen: Ne, o dromos pou dialekses ine efkolos ke apotelesmatikos horis pola provlimata. Aplos agorase prota tin TV ke to arcade stick etsi oste i metrisis sou ne ine akrivis. Ande, may the force be with you! :D :wink:
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
epoulias
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2004 20:47

Δημοσίευση από epoulias »

H tv ποιες προδιαγραφες θα πρεπει να εχει.Δηλαδη τα κλασσικα μονιτορ που παιζαμε στα ηλεκτρονικα ποσες ιντσες ηταν?Θελω να εξομειωσω ακριβες το μεγεθος αυτο.Επισης τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει?πχ svideo κλπ.Χρειαζομαι βοηθεια παιδια σε αυτο το σημειο μη κανω τζαμπα εξοδα και τελικα στην τηλεοραση βλεπω Λαμπιρη...!!! :twisted: :lol:
Emulation is the key...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Με 25" νομίζω θα είσαι ΟΚ
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Το μέγεθος του arcade monitor εξαρτάτε από την χρονιά και το είδος του παιχνιδιού: πάει από 14 ίντσες μέχρι 35-40 ίντσες. Εγώ έχω μία 25άρα στο cab μου. Είναι αρκετά μεγάλη για να παίζεις Vertical games (pacman, 1942) άνετα, σε οριζόντια διάταξη. Όσο για τις εξόδους, πρέπει να έχει S-VIDEO IN. Εάν δεν έχει, μη φοβού, όλα τα προβλήματα λύνονται με ένα αντάπτορα S-VIDEO to SCART.
Αυτά. :D
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

Ξεθάβω για να ρωτήσω κάτι τα παιδιά τα οποία ήδη έχουν φτιάξει cabinet και όχι μόνο...

Τι ακριβώς είναι το T-molding :?:

Επίσης πάνω σε ποια σχέδια βασιστήκατε για να ξεκινήσετε?

Artwork για τα πλαίνα? Τυπώσατε?

Καμιά φώτο να δούμε?

Όποιος μπορεί να απαντήσει κερδίζει... την εκτίμηση μου!
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Το T-molding είναι η κάλυψη με λάστιχο των γωνιών του cab για μια πιο professional αισθητική εμφάνιση του.

http://www.t-molding.com/

Τα σχέδια του δικού μου Exerion cab βασίστηκαν σε εκείνα του Luicide (αν θυμάμαι καλά) , ενώ του ΜΑΜΕ (που διαλύθηκε) είναι δική μου έμπνευση !
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Κοντά έπεσες George, Lucid μάλλον εννοείς. Κι εγώ μια “Modifed version” του Lucid χρησιμοποίησα. Ιδού και το link:
http://users.adelphia.net/~seanhat/arcade/

Για artwork δες εδώ: http://localarcade.com/4images/ . Τα προσαρμόζεις στα μέτρα σου με Adobe Illustrator και τα τυπώνεις σε μαγαζί εκτυπώσεων (πχ: Kodak spot, κλπ…).

Το site μου για φωτογραφίες: http://users.forthnet.gr/ath/mikefragos/
Το site του Geoanas: http://www.gameland.gr/geoanas/
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! όταν (και αν) ξεκινήσω σίγουρα θα χειαστώ τις συμβουλές σας!

Κοιτάω και ξανακοιτάω τα σχέδια του lucid μέρες τώρα και αναρωτιόμουν...

1)Τις τρύπες στο control panel με τι εργαλείο τις ανοίξατε?
2)Υλικά και εργαλεία απο praktiker? Η από κάπου αλλού?
3)Αγοράσατε τίποτα από happ controls? Σας ήρθε? Συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι για μια wells gardner d9200. μήπως είναι λιγο παρακινδυνευμένη αγορά?
4)Έχει βάλει κανείς σας "competition" buttons? Προσωπικά, αν και πιο φτηνά, που φαίνονται πιο καλά στο gameplay. Και από που αγοράσατε buttons? Happ controls, ultimarc, κάπου αλλού?
5)το artwork πως το κολλάμε σε ξύλο?
6)MikeAlex το γυαλί πως το κόλλησες στο contol panel? Και το γυαλί της οθόνης πως το στηρίζουμε? Ανοίγουμε "αυλάκι" πάνω στο ξύλο?

Είμαι λίγο σκράπας στα ξυλουργικά οπότε όταν με το καλό ξεκινήσω θα ρωτήσω κι άλλα!

Εκτιμώ πολύ τις απαντήσεις σας, και ξέρω πως ίσως δεν έχετε χρόνο για κάθε άσχετο οπότε αν δεν απαντήσετε δεν πειράζει! Εδώ είμαστε :)

edit: Έχω "αγοράσει" το "project arcade" σε pdf, όποιος το θέλει ας το πει να του το "δανείσω".
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

1) Τρυπάνι «Πεταλούδα» (μου φαίνεται ότι έτσι λέγετε, spade drill στα αγγλικά, δες εδώ: http://www.amazon.com/o/ASIN/B0000EI9B0 ... 9X0E3X4XG2 ).

2) Ναι, praktiker.
3) Όχι, τίποτα από HAPP, όλα από ULTIMARC. Ναι, θεωρώ παρακινδυνευμένη μία τέτοια αγορά. Εδώ στους Αμερικάνους τους φτάνουν τα monitors με ζημιές, φαντάσου να περάσουν και το Ατλαντικό! Ασε τα σταλτικά… Εγώ προτίμησα την λύση Ultimarc’s ArcadeVGA -> VGA to SCART Hack -> TV. Φτηνή και με εξαιρετικά αποτελέσματα.
4) Ultimarc. Πολύ καλή ποιότητα και ευχάριστα στο παίξιμο.
5) Το τυπώνεις σε χαρτί αυτόκλητο. Πολλά είδη χαρτιών μπορούν να γίνουν αυτοκόλλητα. Απλώς ζήτα το στο μαγαζί εκτυπώσεων που θα πάς.
6) Είναι Plexiglass βιδωμένο πάνω στο control panel (δες στις τέσσερεις γωνίες). Όσο για την οθόνη, πάλι Plexiglass είναι, στερεωμένο πάνω σε ξύλινες ράγες. Καλύτερα από αυλάκι γιατί έτσι βγαίνει πιο εύκολα.

Η ουσία του φόρουμ είναι να βοηθάμε όσο γίνετε τον «κάθε άσχετο».
Άντε και καλή αρχή! :wink:
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

MikeAlex έγραψε:1) Τρυπάνι «Πεταλούδα» (μου φαίνεται ότι έτσι λέγετε, spade drill στα αγγλικά, δες εδώ: http://www.amazon.com/o/ASIN/B0000EI9B0 ... 9X0E3X4XG2 )
Κοινώς "φρέζα!"Υπάρχουν έτοιμες, απλά τις προσαρμόζεις στο τρυπάνι και κάνεις τη δουλειά σου.Αν είσαι άπειρος ΠΡΟΣΟΧΗ στα μάτια σου και στα χέρια σου !!!!!!
Το πριονίδι και η σκόνη που σηκώνεις κατά την επέμβαση είναι άλλο πράγμα ,ενώ επειδή η οπή είναι μεγάλου διαμετρήματος ( :lol: ) θέλει ΠΟΛΥ σταθερή λαβή.
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Δεν ξέρω αν είναι κατάλληλα, υπάρχουν και τα λεγόμενα ποτήρια για τα τρυπάνια που χρησιμοποιούν οι ξυλουργοί, και ανοίγουν τρύπες όχι σκάβοντας το ξύλο αλλά τρυπώντας περιμετρικά (δεν ξέρω σε τι διαστάσεις κυκλοφορούν - με αυτές πάντως ανοίγουν τις τρύπες για τα σποτάκια σε καπάκια επίπλων ή κουζινών κ.λπ.)
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

Παιδά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις :) ωραία. άρχισα να μπαίνω στο νόημα :)

1) τις τρύπες στο Plexiglass σας τις άνοιξε ο τζαμάς να υποθέσω ή μόνοι σας? Αν ιχύει το δεύτερο, με ποιο εργαλίο?

2) έψαξα λίγο πως ανοίγουμε αυλάκι για το T-molding και τα εργαλεία ("router" λέει) μου φάνηκαν κάπως "δύσκολα". Εσείς με ποιό τρόπο/εργαλεία ανοίξατε τα αυλάκια?

3)Για το γυαλί της οθόνης, όταν λες "ξύλινες ράγες"? Ξέρω, είμαι σκράπας στα ξυλουργικά :( Μήπως δεν είναι η μοίρα μου να το φτιάξω? :(

4)Όσο για το happ, κρίμα γιατί είχα φτιαχτεί τρελά για την D9200 :( απ ότι ξέρω έχουν και υποκατάστημα στην Αγγλία, λές να έχω καλύτερες πιθανότητες από εκεί? Μια TV δεν εκπέμπει αρκετή ακτινόβολία για να είμαστε σε 1 μέτρο απόσταση?

4α)Εκτός από την D9200, ενδιαφέρομαι και για δύο άλλα αντικείμενα:
Αυτό... επειδή τρφοδοτείται με 12VDC. ξέρετε αν υπάρχει εδω μέσα κάτι τέτοιο? (όποιος ξέρεις ας απαντήσει please).
Και αυτό.... Δεν το είδα κάπου αλλού. Εξακολουθεί να είναι παρακινδυνευμένη αγορά από την happ? :(

5)H ultimarc από που στέλνει? Έχει καούσει κανείς καλά/κακά λόγια για την groovygamegear.com ???

6)Για το "VGA to SCART Hack" μήπως υπάρχει καμιαά έτοιμη λύση?

κάνοντας edit εδώ είχα βάλει ενα email από την Wells Gardner. Τι έγινε το πήραν οι... invaders from space? :O

Ξέρω σας ζάλισα... ότι έχετε ευχαρίστιση :)
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

1) Τρύπες ανοίγεις μόνος σου με τρυπάνι, απλά.
2) Με router, δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Δεν είναι δύσκολο απλά σηκώνει πολύ σκόνη, ειδικά εάν χρησιμοποιήσεις MDF.
3) Δεν εννοούσα κάτι συγκεκριμένο. Απλά κολλάς δύο ράβδους ξύλο (δεξιά και αριστερά) και ακουμπάς το Plexiglass πάνω τους. Η μοίρα σου ΕΙΝΑΙ να το φτιάξεις, νεαρέ ΣΚΑΙΟΥΟΚΕΡ…(Κχ…Κχ…Κχ…)!!!....
4) Τα Arcade monitors ήταν TVs. Έτσι και αλλιώς δεν εκπέμπουν ακτινοβολία πια.
4α) Τι να το κάνεις? Βάλε λάμπα φθορισμού: Πιο φωτεινή, πιο φθηνή και πιο αυθεντική.
Όσο για το κουμπί εμένα δεν μου αρέσει αλλά περί ορέξεως «κολοκυθόπιτα». Για ένα κουμπί, δεν είναι παρακινδυνευμένη η αγορά του από Happ. Για monitor είναι (κατά την ποταπή μου γνώμη).
5) Η ultimarc είναι στην Αγγλία. Ο Andy είναι γ**ώ τα παιδιά, τα στέλνει γρήγορά και έχει φοβερό support (και μεγάλη κατανόηση). Οσο για την groovygamegear.com, είναι πολύ καλή. Εγώ προτιμώ Ultimarc για τους λόγους που προανέφερα. Πιστεύω ότι τα προϊόντα της Ultimarc είναι καλύτερα.
6) Όχι.

Μην πανικοβάλλεσαι, άρχισε σιγά σιγά: σχέδια, ξύλο κλπ… :wink:
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

τα σχέδια (όνειρα μάλλον) αναβάλλονται μιας και προς το παρών δεν έχω χώρο για την κατασκευή... ξέρω όμως ότι κάποτε θα το κάνω. ελπίζω τότε να σαι βρω εξίσου πρόθυμο όπως σε βρίσκω τώρα!

θες να πεις πως το γυαλί της οθόνης "κάθεται" απλός με το βάρος του?

επιπλέον, καλά, το γυαλί δεν θα ραγίσει άμα του βάλω τρυπάνι? συνήθως με διαμάντι δεν τα κόβουν?

το κουμπί από happ το σκέφτηκα ως on/off του όλου συστήματος... οποιοδήποτε illuminated, όχι απαραίτητα αυτό. απαραίτητα illuminated όμως :D

Η φθορισμού από happ δεν παίρνει συνεχές ρεύμα αλλά εναλασσόμενο και εγώ όπως τα έχω βάλει στο μυαλό μου είναι να δώσω σε όσο το δυνατόν περισσότερα ρεύμα από το Pc.. υπάρχει λόγος...

έχεις δίκιο... πρέπει να αρχίσω από τα απλά και βλέπουμε για τα σύνθετα. επειδή πρόκειται για ένα project με πολλά λεφτά όμως, ήθελα να βεβαιωθώ πως δεν θα κολήσω στην μέση. sorry αν κούρασα. απ τη στιγμή που ανακάλυψα ότι το έχουν κάνει και Έλληνες εκτός από Αμερικανάκια πήρα μια δώση αισιοδοξίας και "ονειροπολισμού". δεν θα πρεπε...

ξέρω ότι μιας και δεν θα αρχήσω τώρα όλα αυτά είναι λόγια του αέρα, και οι ερωτήσεις άσκοπες, αλλά κάποτε θα το κάνω (στάνταρ, έχω ρίξει πολύ ψάξιμο για να το αφήσω να πάει χαμένο) και ο MikeAlex θα είναι ο πρώτος "beta tester" :D
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος l3ft3r1s την 07 Σεπ 2005 15:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση