Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από nikos »

Δεν ειμαι ειδικος ουτε ξερω τοσο καλα αγγλικα,και προγραμματισμο να καταλαβω τι εννοει ο Haze,και ο Ισπανος που εδωσε τα δυο συγκεκριμενα παιχνιδια που ψαχνω ,χωρις μαλιστα να τα αναφερω εγω (ΤΥΧΗ μετα απο τοσα χρονια ε? :roll: ),και ειπε οτι τα εχει ηδη ...dumped,και ισως τα στειλει να τα τσεκαρει ο Haze!

Tα βιντεο

ΤΗ STRIKES BACK (THUNDER HOOP 2 )(μια παραλλαγη του Τοκι,αλλα με ανθρωπο τυπου ραμπο,συνεχεια,με ανeβaσμενα γραφικα του THUNDER HOOP που ηδη εχει εξομειωθει )



GLASS (παραλλαγη του SPLASH,αλλα με πολεμικο στυλ,και οχι ...βουρτσες!)



WORLD RALLY 2: TWIN RACING





ΥΓ Ενταξει ξερω,ο πνιγμενος απο τα μαλλια του πιανεται,αλλα τουλαχιστον ,τα "εχω" πλεον στην συλλογη,εστω,και παιγμενα απο ξενα χερια! :lol:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από Maddog »

nikos έγραψε:Δεν ειμαι ειδικος ουτε ξερω τοσο καλα αγγλικα,και προγραμματισμο να καταλαβω τι εννοει ο Haze,και ο Ισπανος που εδωσε τα δυο συγκεκριμενα παιχνιδια που ψαχνω ,χωρις μαλιστα να τα αναφερω εγω (ΤΥΧΗ μετα απο τοσα χρονια ε? :roll: ),και ειπε οτι τα εχει ηδη ...dumped,και ισως τα στειλει να τα τσεκαρει ο Haze!
Που γίνεται αυτή η κουβέντα, μπας και καταλάβουμε τίποτα παραπάνω;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από nikos »

Maddog έγραψε:
Που γίνεται αυτή η κουβέντα, μπας και καταλάβουμε τίποτα παραπάνω;
http://mamedev.emulab.it/haze/2012/09/0 ... ing-games/

Η αλλοιως μπαινεις κεντρικη του σελιδα,και στα σχολια του πρωτου θεματος που εχει,και ειναι ασχετο βεβαια με τα Gaelco!
Φυσικα μονο ενας τρελογερος θα εκανε μπαχαλο την σελιδα του κορυφαιου mamedev! :twisted:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Τι ειπες ρε φιλε τωρα.Το thunder hoop το πρωτο το εχω λιωσει και το Glass καταρχην δεν γεινεται να ξεχασει καποιος το μωρο με το κοκκινο φορεμα και κατα δευτερον το ειχαμε στο χωριο μου σε μια καφετερια καμια τετραετια μεχρι που τα μαζεψε ολα ο ανθρωπος που τα ειχε οταν βγηκε ο καταραμενος νομος.Και ειχε την συγκεκριμενη καμπινα πολλα χρονια μεσα μεσα στην αποθηκη και ποτε δεν του ειπα ο βλακας να την παρω γιατι αν του το ελεγα επειδη τον ξερω χρονια θα με την εδεινε κατευθειαν.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov2
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006 00:44
Τοποθεσία: Capcom

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από Karnov2 »

To Thunder Hoop ήταν απο τα λίγα ¨τερματισμένα¨ παιχνίδια, τις παλιές καλές εποχές της ανεμελιας στα ουφάδικα.

Περιμένω πως και πως να το ξαναπαίξω στο Mame.

Nα δω πότε θα βρώ χρόνο.
All you Know is Wrong - Everything is Permitted - Life is a Game played in a Quantum Emulator
nikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 641
Εγγραφή: 17 Απρ 2004 10:10

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από nikos »

Το πρωτο ειναι εξωμειωμενο,το δευτερο TH Strikes Back...ειναι το ζητουμενο!
Οπως και το Glass που ειναι πιο καλο ατο το πρωτο splash,που ηταν πιο ...χαβαλε!
Δυστυχως δυο απο τα τερμασμενα με ενα νομισμα,συν το DECO KID ,για συναισθηματικους λογους,και ολιγον το Μanhattan,που δεν με καιει τοσο,ειναι οτι απομενει για την συλλογη! :evil:
Τουλαχιστον τα δυο Gaelco αυτα τα ανεβασε καποιος σε βιντεο,πληρη,και κατι ειναι και αυτο! :mrgreen:
ΤΑ ΜΑΜΕ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΠΛΗΡΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΛΕΟΝ,ΑΦΟΥ ΕΞΟΜΟΙΩΘΗΚΑΝ ΤΑ "ΤΙΜΗΜΕΝΑ" ΤΑ GAELCO! ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Karnov2
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006 00:44
Τοποθεσία: Capcom

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από Karnov2 »

Θα πάω να ρίξω μια ματιά στο youtube, να δω πως είναι το Thunder Hoop2 και το Glass.

Έχω καπου όλα τα rom 0.132. Να δω αν θα μπορέσω να ξαναθυμηθώ όλες τις τεχνικές και το στήσιμο που έκανα.
Α θα πρέπει να βρω καi joystick!

Το Ελλληνιό CMS joystick που έχω, πέρα απο το γεγονός που ότι μου είχε βγάλει την Παναγία να το καλιμπράρω τότε, είναι ένα έκτρωμα σχεδιαστικά.
Τα κουμπιά είναι φτιαγμένα μάλλον για δάκτυλα κάποιας εξωγήινης φυλής.
All you Know is Wrong - Everything is Permitted - Life is a Game played in a Quantum Emulator
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Karnov2 έγραψε:
Το Ελλληνιό CMS joystick που έχω, πέρα απο το γεγονός που ότι μου είχε βγάλει την Παναγία να το καλιμπράρω τότε, είναι ένα έκτρωμα σχεδιαστικά.
Τα κουμπιά είναι φτιαγμένα μάλλον για δάκτυλα κάποιας εξωγήινης φυλής.
XAXAXAXAXA ωραιος φιλε karnov μαρεσε αυτο που ειπες περι κουμπιων για εξωγηινη φυλη και συμφωνω απολυτα :D Παντως αξιζει να δωσεις κατι παραπανω για να παρεις ενα καλο joystic γιατι οπως και να το κανουμε το βασικο ''οπλο'' για τα αγαπημενα μας Arcades ειναι αυτο.Εγω προσωπικα εχω 2 joystics και 4 gamepads και τα χρεισιμοποιω αναλογα το παιχνιδι και ποιο με βολευει καλητερα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από Karnov »

Φίλε μου, δώσε ιδέες. Πρότεινε το καλύτερο..
Δυστυχώς δεν πρόλαβα ούτε Ιορδάνη ούτε Μπαφιάρη. Μάλλον πρόλαβα αλλά άφησα την ευκαιρία μέσα απο τα χέρια μου.






3 Δεκαετίες ΌΛΑ τα Ηλεκτρονικά και τα Joystic των Home Computers στην ΕΛΛΑΔΑ είχαν τον μοχλό ΔΕΞΙΑ ρε στραβάδια.. ΔΕΞΙΑ !!! Αυτό είναι το ορθό απο άποψη κινησιολογίας και εργονομίας (για τους δεξιόχειρες).
Γενιές επι γενεών ΠΑΙΖΑΜΕ ΣΩΣΤΑ..
Έρχεστε κάποιοι εθελόδουλοι, ευρωλιγούρηδες, ΠΑΝΑΣΧΕΤΟΙ να μας πείτε να "ΟΔΗΓOYME" ΑΝΤΙΘΕΤΑ; Τώρα μωρέ στην gaming ωριμότητά μας;
ΡΕ ΠΑΤΑ ΚΑΛΑ ΡΕ ΚΟΥΤΟΦΡΑΓΚΟΙ;
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Mια ελαχιστη αμυδρη ελπιδα για τα gaelco απο το πουθενα

Δημοσίευση από metalcandyman »

Δυστηχως φιλε θα σε στεναχωρησω γιατι και γω για του ιορδανη θα σε ελεγα.Εχω παρει 2 απο αυτον το ενα για ολα τα παιχνιδια και το αλλο αποκλειστικα για το pacman και μεχρι και την σκληροτητα του μοχλου με εφτιαξε οπως την ηθελα.Δυστηχως σταματησε.Τον μπαφιαρη δεν τον ξερω εχω δει φωτογραφιες απο τα joystic του αλλα κατι 160 ευρω που διαβασα δεν τα εδεινα σε καμια περιπτωση.Φυσικα δεν ξερω αν αναφεροταν σε ασυρματα joystics.Ωσο γιαυτο που ποσταρες μαλον απο καποιο μηνυμα προηγουμενης σελιδας να πω και γω οτι οδηγω αναποδα :D Μπορει να ειμαι δεξιοχειρας αλλα με το με το αριστερο παιζω μια ζωη με το δεξι ειναι αδυνατων να παιξω.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Απάντηση