Tαχυτητα Μame

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

O wolfMame ειναι η σωστη ταχυτητα, γιατι o wolfMame ειναι η πιο εγκυρη εκδοση του Μame.
To ΜamePlus ειναι αρκετα γρηγοροτερο απο το WolfMame(δοκιμασα δυο plus).

Autofire στο mame διαθετουν και το plus, και το uif και το xt, πολλες φορες το ειπα αλλα για καποιο λογο δεν το προσεξες...

Βασικα θελω ενα αυτονομο πρoγραμμα autofire.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

Τωρα ειδα την συζητηση και αν και αργα θα απαντησω:

Στο κανονικο ΜΑΜΕ μπορειτε να κατεβασετε το cheat file: http://cheat.retrogames.com/

Ενεργοποιειτε τα cheats (με edit του mame.ini ή μεσω του frontend που χρησιμοποιειτε). Πατωντας ΤΑΒ εχετε επιλογη Cheat και στα περισσοτερα παιχνιδια υπαρχει επιλογη Rapid Fire (On/Off).
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Τωρα ειδα την συζητηση και αν και αργα θα απαντησω:

Στο κανονικο ΜΑΜΕ μπορειτε να κατεβασετε το cheat file: http://cheat.retrogames.com/

Ενεργοποιειτε τα cheats (με edit του mame.ini ή μεσω του frontend που χρησιμοποιειτε). Πατωντας ΤΑΒ εχετε επιλογη Cheat και στα περισσοτερα παιχνιδια υπαρχει επιλογη Rapid Fire (On/Off).
Γεια σου φιλε, αργησες μονο 13 μηνες :mrgreen:

Εννοειται οτι το cheat του mame το εχω δοκιμασει, δε βοηθαει στο auto-fire, ειναι αχρηστο :|
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Εννοειται οτι το cheat του mame το εχω δοκιμασει, δε βοηθαει στο auto-fire, ειναι αχρηστο :|
Θα σου φερω σαν παραδειγμα το shooter Pollux το οποιο ριχνει μονο μια βολη οταν πατησεις το Fire και αρα δεν εχει Rapid Fire.

Αφου εγκαταστησεις το cheat file, φορτωνεις το παιχνιδι, πατας ΤΑΒ και επιλεγεις Cheat. Εκει επιλεγεις Always have Auto Fire PL1 -> On. Θα δεις οτι πλεον απλα κρατωντας το Fire πατημενο κατω εχεις Rapid Fire.

Το ιδιο ισχυει για πολλα shooters που εχω δοκιμασει. Μερικα εχουν απο μονα τους Rapid Fire, ενω σε μερικα αλλα ενεργοποιεις το Rapid Fire απο Dip Switches.

Αν δεν σου δουλευει, μαλλον κατι εχεις κανει λαθος. Εχεις το τελευταιο ΜΑΜΕ και cheat file (το οποιο πρεπει να τοποθετησεις στο ντοσιε του ΜΑΜΕ χωρις να το κανεις unzip)?
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

To εχεις δοκιμασει και διαπιστωσες οτι δεν υπαρχει μεταβολη στη ταχυτητα του mame?

ΥΓ. Το λινκ που παρεπεμψες εχει το cheat.7z, το οποιο δε δουλευει οπως ξερεις. Που βρισκεται το cheat.zip?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:To εχεις δοκιμασει και διαπιστωσες οτι δεν υπαρχει μεταβολη στη ταχυτητα του mame?
Στο δικο μου PC τουλαχιστον καμμια (i7@3.4Ghz). Με το F9 σε επιλογη "skip 0/10" (που σημαινει να τρεχει το παιχνιδι στην κανονικη του ταχυτητα), το F11 μου δειχνει παντα 100%. Ειτε εχω το cheat για Rapid Fire on ή off.

Μηπως εχεις βαλει το F9 σε "auto 0/10" που σημαινει να αρχισει να πηδαει frames αμα δεν μπορει να το σηκωσει ο υπολογιστης (και αρα σου αλλαζει ταχυτητα καθως παιζεις)? Τι PC εχεις? Εχεις ρυθμισει το ΜΑΜΕ να συγχρονιζει το Refresh της οθονης στο default του παιχνιδιου (Auto) ή το εχεις βαλει παντα να συγχρονιζει στο refresh της οθονης σου?

Εχω αναλογικη οθονη που μπορει να συγχρονιζει αυτοματα απο 60 ως 100Ηz αναλογα με τις απαιτησεις του παιχνιδιου, οι flat panel οθονες συνηθως συγχρονιζουν σε 60Hz, 100Hz ή 120Hz χωρις ενδιαμεσες τιμες. Τα πιο πολλα παιχνιδια ΜΑΜΕ παντως συγχρονιζουν στα 56-60Hz.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Moλις εβαλα το τελευταιο Mame(0.150) οποτε ολα ειναι στα default. Κατσε να δοκιμασω και θα σου πω.
Ελπιζω να υπαρχει και toggle, για εναλλαγη normal-rapid fire.
To pc μου ειναι 4πυρηνο, το refresh στο 60. Αλλα το θεμα ειναι να μην επηρεαζει το cheat τη ταχυτητα, οπως γινεται σε αλλες mame versions που δοκιμασα με ενσωματομενο το cheat.

Mπορεις να μου πεις τωρα που υπαρχει το cheat.zip? Το λινκ που εβαλες εχει το cheat.7z, το οποιο δε παιζει.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Βλέπω ότι...

Δημοσίευση από Ace »

dasonomos έγραψε:Mπορεις να μου πεις τωρα που υπαρχει το cheat.zip? Το λινκ που εβαλες εχει το cheat.7z, το οποιο δε παιζει.
...στο link που έδωσε ο GeoMan, το τελευταίο cheat που έχει είναι το XML Cheat Collection for MAME 0.149 [755K] και είναι μεν σε μορφή zip, αλλά όταν το ανοίξεις έχει μέσα το cheat.7z.

Σε αυτή την περίπτωση ανοίγεις το .7z αρχείο με οποιοδήποτε πρόγραμμα αποσυμπίεσης -το WinZip κάνει, αλλά εγώ προτιμώ το 7zip- παίρνεις όλα τα αρχεία που έχει μέσα και τα βάζεις στο cheat.zip.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Mπορεις να μου πεις τωρα που υπαρχει το cheat.zip? Το λινκ που εβαλες εχει το cheat.7z, το οποιο δε παιζει.
Ειναι καλη ιδεα να διαβαζετε που και που τα README που υπαρχουν μεσα στα zip. :roll:

Λοιπον, κατεβαζεις αυτο: http://cheat.retrogames.com/download/cheat0149.zip, ανοιγεις το zip και μεσα εχει ενα cheat.7z. Αυτο το κανεις copy στο directory του ΜΑΜΕ, ΧΩΡΙΣ να το αποσυμπιεσεις!

Φορτωσε το mame.ini στο Notepad και βρες που γραφει cheat. Αν διπλα του εχει 0, κανε το 1 για να ενεργοποιησεις τα cheats. Αλλιως δεν σου δινει επιλογη Cheat οταν πατησεις TAB στα παιχνιδια.

Ειναι καλη ιδεα να εγκαταστησεις και αυτο: http://www.7-zip.org/ γιατι πλεον πολλα αρχεια τα βρισκεις ζιπαρισμενα σε .7z
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Ace έγραψε:
...στο link που έδωσε ο GeoMan, το τελευταίο cheat που έχει είναι το XML Cheat Collection for MAME 0.149 [755K] και είναι μεν σε μορφή zip, αλλά όταν το ανοίξεις έχει μέσα το cheat.7z.

Σε αυτή την περίπτωση ανοίγεις το .7z αρχείο με οποιοδήποτε πρόγραμμα αποσυμπίεσης -το WinZip κάνει, αλλά εγώ προτιμώ το 7zip- παίρνεις όλα τα αρχεία που έχει μέσα και τα βάζεις στο cheat.zip.
Το 7z αρχειο το ανοιξα με το WinRar. Τι εννοεις "παίρνεις όλα τα αρχεία που έχει μέσα και τα βάζεις στο cheat.zip"? Θα δημιουργησω ενα καινουργιο zip file με αυτα τα αρχεια?

GeoMan έγραψε:
Ειναι καλη ιδεα να διαβαζετε που και που τα README που υπαρχουν μεσα στα zip. :roll:

Λοιπον, κατεβαζεις αυτο: http://cheat.retrogames.com/download/cheat0149.zip, ανοιγεις το zip και μεσα εχει ενα cheat.7z. Αυτο το κανεις copy στο directory του ΜΑΜΕ, ΧΩΡΙΣ να το αποσυμπιεσεις!

Φορτωσε το mame.ini στο Notepad και βρες που γραφει cheat. Αν διπλα του εχει 0, κανε το 1 για να ενεργοποιησεις τα cheats. Αλλιως δεν σου δινει επιλογη Cheat οταν πατησεις TAB στα παιχνιδια.

Ειναι καλη ιδεα να εγκαταστησεις και αυτο: http://www.7-zip.org/ γιατι πλεον πολλα αρχεια τα βρισκεις ζιπαρισμενα σε .7z
Tο 7z το εχω. Εχω την εντυπωση οτι στα Win 7 ειναι ενσωματομενο?

Το readme που υπαρχει το διαβασα 3-4 φορες, χωρις ομως να βοηθαει σε κατι. To 7z αρχειο το λενε και οι ιδιοι οτι δεν θα δουλεψει αν το βαλεις ετσι μεσα. Πρεπει να ειναι με καταληξη .zip

Τωρα βεβαια ακολουθησα τη διαδικασια με το mame.ini που λες. Αναρωτιεμαι γιατι οι τυποι θελουν να κανουν τη ζωη μας δυσκολη, παλια υπηρχε σε μορφη zip, το βαζες και δουλευε αμεσως...
Ανοιξα το mame.ini με το wordpad, αν εννοεις το 'cheat' που ειναι στο 'CORE MISC OPTIONS', αυτο ηταν ηδη στο 1.
Tωρα το εχω το tab-cheat, δε ξερω γιατι χτες δε το ειχα :?: :shock:
Επισης σου διεφυγε οτι παω και Οptions-Default game options και τικαρισμα στο 'enable cheats' ?

Δυστυχως οπως ειπες κι εσυ σε πολλα παιχνιδια δεν υπαρχει επιλογη auto fire.
Μηπως γνωριζεις καποιο προγραμμα που να κανει αυτη τη δουλεια?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

Τελικα σου δουλεψε? Δοκιμασε π.χ. το Pollux. Σε ποια shooter θες Rapιd Fire? Υπαρχει και ενα αλλο cheat file το cheat_wayder.7z και ισως να εχει και αυτο rapid fire cheats.

To cheat.7z το αντιγραφεις οπως ειναι στο ντοσιε που εχεις και το ΜΑΜΕ.
Επισης σου διεφυγε οτι παω και Οptions-Default game options και τικαρισμα στο 'enable cheats' ?
Αυτη η επιλογη στην ουσια τσεκαρει στο mame.ini το cheat = 1
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Moυ δουλεψε, αλλα στα παιχνιδια που θελω δεν υπαρχει επιλογη τετοια.

Το cheat 7z, οπως ειπα, το εβαζα στο directory του Μame χωρις αποτελεσμα. Ξαφνικα χτες δουλεψε, δε ξερω γιατι. Σημασια εχει οτι μου ειναι αχρηστο οσο αφορα το autofire.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Moυ δουλεψε, αλλα στα παιχνιδια που θελω δεν υπαρχει επιλογη τετοια.

Το cheat 7z, οπως ειπα, το εβαζα στο directory του Μame χωρις αποτελεσμα. Ξαφνικα χτες δουλεψε, δε ξερω γιατι. Σημασια εχει οτι μου ειναι αχρηστο οσο αφορα το autofire.
Σε ποια παιχνιδια θες Auto-Fire? Γραψε τα μηπως μπορεσω να σου βρω τιποτα.

Πριν αρκετα χρονια ημουν στην ομαδα του Leezer (http://highscore.mameworld.info/) και με ΜΑΜΕ debugger βρισκαμε που σωζουν διαφορα games τα hi-scores τους και ενημερωναμε το hiscore.dat. Ψαχνοντας ανακαλυπταμε και αρκετα cheats (π.χ το αγαπημενο μου: πως να παγωνεις την μπαρα του fuel στο Rally X)...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:
Πριν αρκετα χρονια ημουν στην ομαδα του Leezer (http://highscore.mameworld.info/) και με ΜΑΜΕ debugger βρισκαμε που σωζουν διαφορα games τα hi-scores τους και ενημερωναμε το hiscore.dat

Γιατι δεν ανεβαζετε κι εδω hiscores, να δοκιμασουμε τη τυχη μας κι εμεις οι νεοπες? :D
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:
GeoMan έγραψε:
Πριν αρκετα χρονια ημουν στην ομαδα του Leezer (http://highscore.mameworld.info/) και με ΜΑΜΕ debugger βρισκαμε που σωζουν διαφορα games τα hi-scores τους και ενημερωναμε το hiscore.dat

Γιατι δεν ανεβαζετε κι εδω hiscores, να δοκιμασουμε τη τυχη μας κι εμεις οι νεοπες? :D
Το hiscore.dat δεν περιεχει hi scores. Προσθετει την δυνατοτητα σε μερικες εκδοσεις του ΜΑΜΕ (οχι στο official MAME) να σωζει τα hiscore tables που εχει εκεινη την στιγμη το παιχνιδι οταν το κανεις quit. Ετσι οταν το ξαναφορτωσεις εχεις ολα τα προηγουμενα hi scores κρατημενα.

Σχεδον ολα τα παλιοτερα arcades (Missile Command, Pac Man, κ.λ.π.) εχαναν το hi score τους οταν τα εσβυνες.

Τα πιο καινουργια σωζουν τα hi scores σε nvram (οποτε δεν χανονται) και τα τελευταια χρονια τα περισσοτερα παιχνιδια υποστηριζουν Save States (F7, shift+F7) οποτε μπορεις να σωζεις/φορτωνεις το σημειο που βρισκεται το παιχνιδι (και οχι μονο το hi-score table).

Το hiscore.dat χρειαζεται πλεον μονο για μερικα παιχνιδια που δεν υποστηριζουν ακομα Save States, οποτε δεν ειναι πλεον και τοσο χρησιμο (και αυτος ειναι ο λογος που αποσυρθηκα απο το συγκεκριμενο project).

Αν θες να δεις hi scores για καποια games ωστε να προσπαθησεις να βελτιωσεις τα δικα σου, δες εδω: http://replay.marpirc.net/

Ή και εδω: http://forum.arcadecontrols.com/index.p ... 948.0.html
Απάντηση