Tαχυτητα Μame

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από Nemo »

dasonomos έγραψε:
Nemo έγραψε: Για το θεμα του MAME+autofire υπαρχει και το :
MAMEUIFX32
e.t.c.
Δηλαδη αυτη η εκδοση του Μame υποστηριζει autofire, μηπως ομως αλλαζει τη ταχυτητα του παιχνιδιου?
H ταχυτητσ του MAMEUIFX32 ή του MAME Plus! XT 32bit & 64bit e.t.c.
ειναι (λογικα) η ιδια με την αντιστοιχη Version ΜΑΜΕ /ΜΑΜEUI ,εχονατας τις ιδιες ρυθμισεις/επιλογες .
Ace έγραψε: Πάντως για τον MAMEUIFX32 δεν γνώριζα τίποτα, έχω σκαλίσει μόνο τον κανονικό MAME και η αλήθεια είναι ότι περίμενα να παρέμβει κάποιος, με περισσότερες γνώσεις πάνω στο θέμα, σαν τον Nemo, και να προτείνει κάποια άλλη έκδοση-fork, που να υποστηρίζει autofire, ώστε να αποφύγουμε τα μπλεξίματα με το JoyToKey...
E οχι και περισσοτερες γνωσεις ... δεν αφηνεις τις μετριοφρωσυνες λεω γω :) .
Εδω και αρκετο καιρο ασχολουμαι ελαχιστα ,(κι απλα παρακολουθω τα νεα) .
Αν βαλεις δε και το Alzheimer αστα να πανε.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Ace έγραψε: Με τον τρόπο που περιέγραψα παραπάνω, αποκτάς autofire, μέσω του JoyToKey........
Tωρα καταλαβα οτι με το left control εννοεις το κατω αριστερα πληκτρο, εγω νομιζα την αριστερη κατευθυνση του μοχλου :lol:

Επι της ουσιας ομως, δεν υπαρχει επιδραση στο joystick.
Aντιστοιχω ενα γραμμα οπως λες και οντως βγαινει στο notebook πατωνας το fire. Ανοιγω ομως μετα το mame και δεν υπαρχει πουθενα autofire, καμμια αλλαγη.
Nemo έγραψε: H ταχυτητσ του MAMEUIFX32 ή του MAME Plus! XT 32bit & 64bit e.t.c.
ειναι (λογικα) η ιδια με την αντιστοιχη Version ΜΑΜΕ /ΜΑΜEUI ,εχονατας τις ιδιες ρυθμισεις/επιλογες .
Οπως εγραψα χτες, δοκιμασα 2 mame plus, στο ενα η ταχυτητα ηταν γρηγοροτερη του κανονικου, στο αλλο βραδυτερη.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Είμαι σίγουρος ότι...

Δημοσίευση από Ace »

Ace έγραψε:...προχωράω στο Autofire. Στο ίδιο παράθυρο κάτω κάτω έχει την επιλογή Automatic Shooting. Τραβάς το slider τέρμα δεξιά, που αντιστοιχεί σε 30 πατήματα το δευτερόλεπτο και πατάς το OK.
...το παραπάνω σου διέφυγε! Χωρίς αυτό το βήμα δεν θα έχεις autofire.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Δε μου διεφυγε, φυσικα το εκανα.
Δε μου λες, εσυ δοκιμασες στο mame και σου δουλευει?
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Χίλια συγνώμη...

Δημοσίευση από Ace »

...δασονόμε έχεις απόλυτο δίκιο!

Ενώ το JoyToKey δουλεύει άψογα σε όποιον emulator το έχω δοκιμάσει, κάτι υπάρχει στον κώδικα του MAME, που μπλοκάρει την λειτουργία του! Πράγματι δεν το είχα δοκιμάσει, γνώριζα τα βήματα θεωρητικά και σου πρότεινα τη διαδικασία. Μόλις το έλεγξα όμως και παρατήρησα ότι μπλοκάρεται οποιοδήποτε joystick input, από άλλο πρόγραμμα, πλην των joystick input του MAME. Τσάμπα κόπος και για τους δυο μας, χίλια συγνώμη και πάλι...

Άρα η μόνη λύση για autofire είναι οι "βελτιωμένες" εκδόσεις του MAME, που όμως πιστεύω, ότι έτσι κι αλλιώς, αποτελούν πολύ καλύτερες επιλογές, από τη μανούρα του JoyToKey!
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Αρκει να υπαρχει μια τετοια εκδοση που να τρεχει στη σωστη ταχυτητα.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Για να εξιλεωθώ, για την παραπληροφόρηση...

Δημοσίευση από Ace »

...εγκατέστησα τον MAMEUIFX32 0.146, που πρότεινε ο Nemo και διαπίστωσα ότι το autofire, δουλεύει ικανοποιητικότατα, τουλάχιστον στο Nemesis, που το δοκίμασα.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Εννοεις οτι το JoyToKey λειτουργει κανονικα στο MAMEUIFX32 0.146?

Εγω προχτες δοκιμασα το ΜamePlus XT_x64. Ιδια γευση με το ΜamePlus 0.122u6-->
H ταχυτητα επιβραδυνθηκε κατα 6%.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Όχι, εννοώ ότι...

Δημοσίευση από Ace »

...το MAMEUIFX32 έχει autofire από την μάνα του, δεν χρειάζεται το JoyToKey και μάλιστα, δουλεύει πολύ καλά, στο Nemesis που το δοκίμασα.

Όσο για την ταχύτητα, φαντάζομαι ότι θα είναι η ίδια, με του τελευταίου MAME, αφού σε αυτόν βασίζεται, αλλά σίγουρος δεν μπορώ να είμαι, εφόσον δεν γνωρίζω για ποιο παιχνίδι μιλάμε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Mα οτι εχει autofire απο τη μανα του το γνωριζουμε, δε το αμφισβητησε κανεις. Το ιδιο και τα plus/xt, τα δοκιμασα, τι γραφω τοσες μερες?...
Προ ολιγου δοκιμασα και το uifx, δεν εχει toggle. Eπισης και αυτο εχει μια μικρη μειωση της ταχυτητας.
Εφοσον απ οτι βλεπω δε με πιστευεις σχετικα με τις μεταπτωσεις της ταχυτητας, δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και μονος σου. Παιξε το ιδιο game με το (wolf)mame και με το uifx και συγκρινε το χρονο.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από Maddog »

dasonomos έγραψε:Παιξε το ιδιο game με το (wolf)mame και με το uifx και συγκρινε το χρονο.
Το γεγονός ότι ακόμα δεν έχεις καν πει σε ποιό παιχνίδι αναφέρεσαι, κάνει ιδιαίτερα δύσκολο να το παίξει είτε ο Ace είτε οποιοσδήποτε άλλος.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Δεν υπαρχει λογος να επικεντρωθουμε σε ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και να χασουμε την ουσια του θεματος. Οποιοδηποτε παιχνιδι δοκιμασε, αρκει βεβαια να υπαρχει στανταρ χρονος τερματισμου της πρωτης πχ. πιστας, ωστε να μπορει να γινει συγκριση.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από Nemo »

dasonomos έγραψε:Δεν υπαρχει λογος να επικεντρωθουμε σε ενα συγκεκριμενο παιχνιδι και να χασουμε την ουσια του θεματος. Οποιοδηποτε παιχνιδι δοκιμασε, αρκει βεβαια να υπαρχει στανταρ χρονος τερματισμου της πρωτης πχ. πιστας, ωστε να μπορει να γινει συγκριση.
dasonome αν ηταν στο χερι μου(απο αποψη δικαιοδοσιας) θα το ειχα κλειδωσει το θεμα ,γιατι παρα την προθυμια του Ace κυριως ,αλλα και των υπολοιπων ,να σε βοηθησουν ,εσυ ανεξηγητα και εντελως παραλογα ,κρατας το ονομα του παιχνιδιου ,λες και ειναι "κρατικο " μυστικο ή δεν ξερω τι αλλο .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tαχυτητα Μame

Δημοσίευση από dasonomos »

Nemo έγραψε:
dasonome αν ηταν στο χερι μου(απο αποψη δικαιοδοσιας) θα το ειχα κλειδωσει το θεμα ,γιατι παρα την προθυμια του Ace κυριως ,αλλα και των υπολοιπων ,να σε βοηθησουν ,εσυ ανεξηγητα και εντελως παραλογα ,κρατας το ονομα του παιχνιδιου ,λες και ειναι "κρατικο " μυστικο ή δεν ξερω τι αλλο .
Υπηρξα σαφεστατος αλλα φαινεται οτι δυσκολευεσαι να αντιληφθεις το θεμα. Δεν προκειται περι συγκεκριμενου παιχνιδιου. Η μεταβολη ταχυτητας των εκδοσεων mame με το ενσωματομενο autofire αφορα ολα τα παιχνιδια, ποσο πιο απλα να το πω? Ας το κλειδωσεις, να μη μεινει κιολας η εντυπωση οτι με το να το αφηνεις ανοιχτο μου κανεις χαρη :lol:
Αν θελει καποιος να βοηθησει ας μου βρει ενα working προγραμμα για autofire στο joysticκ, μόνο ετσι θα μου κανει χαρη.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Μειώνοντας λίγο τους τόνους, απαντάω στον dasonomo:

Δημοσίευση από Ace »

Έτρεξα ταυτόχρονα σε τρία παράθυρα το WonderBoy (set 1), στους wolfMAME, MAMEUI64 και MAMEUIFX32, όλους στην τελευταία έκδοση 0.146 και τους άφησα να κάνουν τέσσερα cycles στο attractive mode. Πράγματι, παρατήρησα μεταπτώσεις στην ταχύτητα και συγκεκριμένα ο wolfMAME ήταν ο γρηγορότερος απ' όλους, με τον MAMEUI64 να ακολουθεί και τελευταίος και αργότερος, να (αυτο)ανακηρύσσεται ο MAMEUIFX32.

Ομολογώ ότι το παραπάνω γεγονός, δεδομένου ότι οι ρυθμίσεις ήταν σε όλους ίδιες, μου έκανε μεγάλη εντύπωση, αλλά δεν μπορώ να οδηγηθώ σε ασφαλή συμπεράσματα, ως προς το ποιος έχει την ιδανική συμπεριφορά, οπού ιδανική ορίζεται ως η πλησιέστερη στο real arcade, το οποίο όμως δυστυχώς δεν διαθέτω...

Εν κατακλείδι, εγώ ως απλός gamer και όχι ως κυνηγός του world record, θα καταφύγω σε όποιον γενικά με βολεύει περισσότερο, ο οποίος είναι ο UIFX32 (λόγω του ότι πρόσεξα πως διαθέτει Unavailable games list και φυσικά Autofire) και όχι απαραίτητα στον γρηγορότερο, αν όμως γνώριζα ποια είναι η πραγματική ταχύτητα του arcade WonderBoy, ως purist, θα κατέληγα σε όποιον αναπαριστούσε πιστά, αυτήν την ταχύτητα...


ΥΓ: Working πρόγραμμα με autofire στο Joystick διαθέτει ο MAMEUIFX32, το λύσαμε αυτό πολλά posts πριν, μόνο Toggle autofire on/off δεν διαθέτει δυστυχώς, αλλά φαντάζομαι πως μια χαρά θα σε βολέψει και η παρούσα υλοποίηση...
Απάντηση