ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, όπως προείπα σε άλλο post αποφάσισα να δημιουργήσω ένα arcade cabinet για τον υιό μου (6 μηνών, άρα ας μη γελιόμαστε για μένα το φτιάχνω απλά ακούγετε πιο καλά στην γυναίκα μου) για να το τοποθετήσω στο Play room.

Αγόρασα αρχικά από ebay ένα cd (συνολικό κόστος με μεταφορικά από USA €7) με το know how γιατί άλλο να παίζεις σε μία καμπίνα και άλλο να δημιουργείς μία. Ήλπιζα να είναι κάτι διαφορετικό από αυτά που βρήκα στο internet αλλά η αλήθεια είναι πως πάνω κάτω είναι τα ίδια, απλά το παλικάρι που το έφτιαξε λέει και κάποια μυστικά για να γλιτώσουμε το ράβε ξήλωνε στο τέλος. Επίσης μου έστειλε και με mail πάρα πολλά links για να ξεκινήσω το ψάξιμο της ιδανικής καμπίνας.

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στην δημιουργία μιας καμπίνας τύπου defender Εικόνα. Και το ίδιο το παλικάρι που έστειλε το cd αυτήν προτείνει.

Αυτήν την στιγμή που γράφω έχω όλα τα υλικά στα χέρια μου εκτός από τα controls που έχω παραγγείλει από ebay http://www.ebay.co.uk/itm/ARCADE-JOYSTI ... 6792979186 και τα ξύλα που πιθανόν αύριο το πρωί να είναι στην κατοχή μου.

Μέχρι στιγμής το κόστος είναι : €7 cd, €112 τα controls, €140 υλικά (μπογιές, αστάρια, ρόδες, πινέλα, βούρτσες, σόκορο, βίδες κτλ.) και περίπου €140 τα ξύλα που θα πληρώσω όταν έρθουν. Σημείωση ότι παρήγγειλα παραπάνω ξύλα από αυτά που χρειάζονται πραγματικά για να μην κάνω κανένα λάθος και ξεμείνω. Σύνολο δηλαδή €399 (ούτε €400 :D ) στο κόστος όμως πρέπει να συμπεριλάβουμε και την γκρίνια της γυναίκας μου όταν αγόραζα τα υλικά αφού έκανα μία ώρα για κάθε τρυπανάκι (δεν είμαι "μάστορας" για να ξέρω τι πρέπει να πάρω).

Όσον αφορά τον υπολογιστή θα χρησιμοποιήσω αυτόν που έχω ο οποίος είναι ένας amd phenom triplecore 2,1 ghz με 4 gb ram και κάρτα γραφικών μία 8800gt 512 νομίζω ή 1gb.
Η οθόνη είναι μία 24" wide LG με συνολικό πλάτος 55,5 cm.

Τα ξύλα είναι 4 mdf 305 χ 122 χ 19 χωρίς καπλαμά και 5 δοκοί 15 χ 5 χ 2m πλανιαρισμένα μόνο στις μεγάλες επιφάνειες (είπαμε πήρα παραπάνω)

Άρα έχουμε 55,5 + 38 (19*2) = 93,5cm ελάχιστο πλάτος της καμπίνας. σχεδόν δηλαδή ένα μέτρο.
Το ύψος δεν νομίζω να είναι πάνω από 1,80m. Όπου 1,80 είναι το υψηλότερο μέρος της καμπίνας. Το marquee.
Το βάθος δεν το υπολόγισα αλλά εκεί δεν έχω ιδιαίτερους περιορισμούς αν και δεν θα ξεπερνάει τα 1m με 80 πόντους.

Όσον αφορά τα controls θέλω να έχει μόνο 2 μοχλούς με 6 κουμπιά έκαστος + ότι άλλο χρειαστεί για την σωστή λειτουργία του mame.

Δυστυχώς δεν νομίζω να βάλω coin door γιατί ήδη δεν έχω ιδέα αν θα πετύχει το εγχείρημά μου, ας μην το μπλέξω παραπάνω. Όσο ποιο standart γίνετε για να μην βάλω "πονοκεφάλους" στο ... έργο μου.

Πολύ με βοήθησε και θα με βοηθήσει πιστεύω ο φίλος Αρχιμήδης με το post που έκανε για την δική του κατασκευή.

Αυτά για αρχή, ελπίζω να έρθουν αύριο τα ξύλα για να ξεκινήσω το κόψιμο και να βάλω photos να μου πείτε την γνώμη σας.

Στο επανιδείν
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από metalcandyman »

Γεια σου και απο μενα φιλε λευτερη.Ακομα ενας Arcademaniac στην παρεα μας :D Διαβασα οτι δεν εχεις εμπειρια απο forum,δεν χρειαζεται να σε απασχολει αυτο γιατι και γω δεν εχω εμπειρια οποτε ημαστε δυο :D Εμενα τα ηλεκτρονικα ειναι η ζωη μου ευχομαι να γιννει τελεια η καμπινα σου να την χαρη και το παιδακι σου οταν μεγαλωσει και περιμενουμε φωτογραφιες με την πορεια των εργασιων.Και να τα λεμε συχνα εδω μεσα φιλε.Ολα τα ατομα εδω μεσα ειναι και γ _ _ ω τα παιδια οποτε μια χαρα θα περασεις.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Ευχαριστώ Βασίλη, μακάρι να πάνε όλα καλά και να πετύχει το project. Εις αύριον τα νεότερα
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από pooky(1) »

Καλή επιτυχία και περιμένουμε λεπτομέρειες!!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από grip »

Ολοένα και περισσότερες προσπάθειες βλέπω για homemade καμπίνες.
Μπράβο παιδιά και καλή επιτυχία.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Καλή επιτυχία και καλό κουράγιο στο φτιάξιμο :D
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από GeoAnas »

Καλή επιτυχία, καλή δύναμη και καλά ξενύχτια ! :D
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Τζάμπα έφυγε και το σημερινό απόγευμα γιατί τα ξύλα δεν ήρθαν ... κρίμα και είχα σκοπό το σ/κ να προχωρούσα πολύ.

Διάβασα σε ένα post ότι οι amd επεξεργαστές υπολείπονται των intel. Με το pc στο οποίο θα εγκαταστήσω τα mame λέτε να έχω πρόβλημα;;; τις προδιαγραφές του pc τις έχω γράψει ποιο πάνω.

Thanks εκ των προτέρων!!!
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Nemo »

Lefteris έγραψε:
Όσον αφορά τον υπολογιστή θα χρησιμοποιήσω αυτόν που έχω ο οποίος είναι ένας amd phenom triplecore 2,1 ghz με 4 gb ram και κάρτα γραφικών μία 8800gt 512 νομίζω ή 1gb.
Lefteris έγραψε:Τζάμπα έφυγε και το σημερινό απόγευμα γιατί τα ξύλα δεν ήρθαν ... κρίμα και είχα σκοπό το σ/κ να προχωρούσα πολύ.

Διάβασα σε ένα post ότι οι amd επεξεργαστές υπολείπονται των intel. Με το pc στο οποίο θα εγκαταστήσω τα mame λέτε να έχω πρόβλημα;;; τις προδιαγραφές του pc τις έχω γράψει ποιο πάνω.

Thanks εκ των προτέρων!!!
και σκεφτομουνα να το πω να μην το πω να μην το βαζουμε τον ανθρωπο σε αλλα εξοδα τετοιες εποχες
Τα εχουμε πει και εδω http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3972
Αν μπορεσεις να κανεις ανταλλαγη motherboard + Cpu με ενα Core2Duo οσο το δυνατον υψηλοτερης συχνοτητας e8400 ή ταχυτερο ...
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Nemo έγραψε:
Lefteris έγραψε:
Όσον αφορά τον υπολογιστή θα χρησιμοποιήσω αυτόν που έχω ο οποίος είναι ένας amd phenom triplecore 2,1 ghz με 4 gb ram και κάρτα γραφικών μία 8800gt 512 νομίζω ή 1gb.
Lefteris έγραψε:Τζάμπα έφυγε και το σημερινό απόγευμα γιατί τα ξύλα δεν ήρθαν ... κρίμα και είχα σκοπό το σ/κ να προχωρούσα πολύ.

Διάβασα σε ένα post ότι οι amd επεξεργαστές υπολείπονται των intel. Με το pc στο οποίο θα εγκαταστήσω τα mame λέτε να έχω πρόβλημα;;; τις προδιαγραφές του pc τις έχω γράψει ποιο πάνω.

Thanks εκ των προτέρων!!!
και σκεφτομουνα να το πω να μην το πω να μην το βαζουμε τον ανθρωπο σε αλλα εξοδα τετοιες εποχες
Τα εχουμε πει και εδω http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3972
Αν μπορεσεις να κανεις ανταλλαγη motherboard + Cpu με ενα Core2Duo οσο το δυνατον υψηλοτερης συχνοτητας e8400 ή ταχυτερο ...
Κρίμα ... πάντως όπως τα παίζω τώρα καλό μου φαίνεται.

Δυστυχώς ανταλλαγή δεν μπορεί να γίνει (και με ποιον άλλωστε;;) οπότε θα το ρισκάρω και θα πάω με αυτόν που έχω. Αν δω ότι τα πράματα δεν πάνε καλά στη συνέχεια, νομίζω πως το μόνο εύκολο στην καμπίνα είναι να αλλάξω pc.

Ας φτάσουμε σε αυτό το σημείο και βλέπουμε.

Ευχαριστώ Nemo για την βοήθεια. Καλό Σ/Κ σε όλους αν δεν τα πούμε!!!
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Maddog »

Θα περιμένουμε και τις δικές σου ενημερώσεις με την πρόοδο σου. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις εικόνες;;; δεν ξέρω πως να τις βάλω ... :evil: :evil:

μέχρι να το λυθεί το θέμα φωτογραφίες έχει στο link εδώ

https://plus.google.com/photos/10597553 ... djHsNPiugE
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Nemo »

Lefteris έγραψε:Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις εικόνες;;; δεν ξέρω πως να τις βάλω ... :evil: :evil:

μέχρι να το λυθεί το θέμα φωτογραφίες έχει στο link εδώ
Αν εχεις το direct link της εικονας , πρεπει να γεινει της μορφης Εικόνα

κανουνε copy paste το λινκ της εικονας π.χ. εστω οτι το url του link ειναι
https://lh3.googleusercontent.com/-gc5U ... G_0105.JPG

μαρκαρουμε το link (παιρνοντας το mouse απο πανω και κρατωντας αριστερο click του mouse

και πατησε το κουμπι Img

και τοτε το link της εικονας θα γινει της μορφης
imgexample1.jpg
imgexample1.jpg (57.81 KiB) Προβλήθηκε 3817 φορές


Εικόνα

και εισαι ετοιμος
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Καλησπέρα και πάλι,

Άργησα λίγο να ξεκινήσω αλλά μία σειρά από συμβάντα με κρατούσε πίσω αλλά επιτέλους το Σάββατο που μας πέρασε άρχισαν τα πριόνια να δουλεύουν.

Έχουμε και λέμε,

Αφού ξεχώρισα σε έναν πάγκο όλα τα εργαλεία που πιθανό να χρειαστώ, όλα τα υλικά που αγόρασα και έβαλα τα ξύλα σε μία σειρά ξεκίνησα τον σχεδιασμό της καμπίνας.

Τα αρχικά σχέδια που είχα καθώς τα σχεδίαζα μου έβγαζαν την καμπίνα τερατάκι και έτσι αποφάσισα να την "μικρύνω". Την στένεψα και την χαμήλωσα λίγο.

Εικόνα

Εικόνα


Να θυμίσω ότι τα ξύλα είναι mdf διαστάσεων 3,05 χ 1,22 χ 19mm άρα το έφερα έτσι ώστε με ένα φύλλο mdf να κάνω τα πλαϊνά και την βάση.

Αφού τελείωσα το σχέδιο (κάτι που είναι πολύ πιο δύσκολο απ' ότι περίμενα), ξεκίνησα το κόψιμο με την σέγα.
Να σημειώσω ότι είχα σκοπό να βάλω T-Molding στα άκρα, αλλά λόγο του ότι δεν έβρισκα αγόρασα σόκορο που κολλάει με ζεστό σίδερο. Πίστευα ότι με το σόκορο θα γλίτωνα και το περίγραμμα που χρειάζεται για το T-Molding και φυσικά το ρούτερ αλλά δυστυχώς άμα η σέγα δεν κόψει ίσια (που άμα δεν ξέρεις να χειρίζεσαι σωστά σέγα δεν πρόκειται να πάει ίσια) το ρούτερ είναι αναγκαίο.

Αφού έκοψα το ένα πλαϊνό, το έβαλα επάνω στο άλλο κομμάτι του φύλλου για να το ξανασχεδιάσω.


Εικόνα

Εικόνα


Με προσοχή έκοψα και το δεύτερο πλαϊνό.


Εικόνα


Οι πραγματικές διαστάσεις είναι

Μέγιστο ύψος 1,85 και μέγιστο μήκος 60 cm. Τα κοντρόλ είναι στο 1,08. Το πλάτος θα είναι 79cm αφού το monitor είναι 55cm, 10cm "αέρας" (5+5) και από 1,9 cm το πάχος του mdf

Στην συνέχεια έκοψα το υπόλοιπο mdf για να φτιάξω το πάτωμα και κάποια μικρά κομματάκια που θα χρειαστούν για το marquee και το control panel.

Κάπου εδώ είχα συμπληρώσει 5 ώρες εργασίας και σταμάτησα (είπαμε ερασιτέχνης είμαι).

Το επόμενο βήμα θα γίνει σήμερα όπου θα έχω στα χέρια μου το ρούτερ για να ισιώσω τις άκρες των πλαϊνών για να μπορέσω να συνεχίσω.

Θα σας κρατάω ενήμερους για κάθε βήμα.

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον πεθερό μου :oops: :oops: για τις συμβουλές που μου έδωσε. Πραγματικά γλίτωσα πολύ φύρα από ξύλα και πολύ χρόνο.
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Nemo »

imgexample5.jpg
imgexample5.jpg (17.32 KiB) Προβλήθηκε 3811 φορές
Περιμενω σχολιο απο
metalcandyman (οταν επανελθει)
και ... paoky(1) :P

Υ.Γ1 επισης μπορεις μεσω της προσθηκης συνημμενου να ανεβασεις εικονες απο τον σκληρο σου απευθειας ...

Υ.Γ.2 θα μεταφερω το αιτημα σου (p.m.)για σβησιμο του προηγουμενου post στους υπευθυνους για το συγκεκριμενο τομεα moderators που εχπυν και τα αναλογα δικαιωματα για να το κανουν :)
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση