Galaga

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Galaga

Δημοσίευση από metalcandyman »

Οταν το 1978 η namco ειδε την Taito να κανει μεγαλη επυτηχια με το space invaders αποφασισε ενα χρονο αργοτερα να ριξει την δεικη της ζαρια και κυκλοφορησε το galaxian που εκανε και αυτο εξησου μεγαλη επυτηχια.Η εκτοξευση ομως ηρθε δυο χρονια μετα το 1981 με την κυκλοφορια του εκπληκτικου Galaga.To Galaga πηρε ολα τα καλα στοιχεια του Galaxian προστεθηκαν και καποια αλλα και ετσι δημιουργηθηκε αυτο το θρυλικο παιχνιδι η καλητερα ''The mother of all shooters''.

Δικαιως το galaga θεωρητε ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια Ολων των εποχων και μαζι με καποια αλλα(π.χ pacman,Donkey kong)εχει μπει και αυτο στο hall of fame της ιστοριας των videogames.Οταν η Midway το εριξε στην αγορα της αμερικης εγειναι χαμος.Ορδες τρελαμενων πιτσιρικαδων σχηματιζαν ουρες δεκαδων μετρων και περιμεναν υπομονετικα την σειρα τους για να πιασουν τον μοχλο και το κουμπι στα χερια τους και να γεινουν ενα με το παιχνιδι ριχνοντας οτι κερμα ειχαν και δεν ειχαν μεσα σαυτο το αδιφαγο τερας που λεγοταν Galaga.Eνα πεινασμενο για κερματα τερας που δεν χρειαζοταν πανω απο ενα,δυο λεπτα για να σε καταβροχθησει και να ψαχνεις στης τσεπες σου το επομενο κερμα για να το ταισεις μεχρι να μη σου μηνει κανενα αλλο.Οπου και να γυρνουσε καποιος το ματι του θα εβλεπε καμπινες Galaga.Στης καφετεριες στα εστιατορια στα βενζιναδικα και οπου αλλου μπορουσε να φανταστει κανεις.Ποιος αλωστε σε καποια ταινια της δεκαετιας του 80 δεν ετυχε να δει σε καποια καφετερια σε μια γωνια το Galaga η ακομα και να ηταν μερος του σεναριου με διαφορους πιτσιρικαδες να ειναι πανω απο αυτο.Το Galaga ηταν σαν την πανουκλα εξαπλωνοταν παντου με ταχυτατους ρυθμους φερνοντας τρελα κερδη στην namco και στην Midway.

Μεσα στο παιχνιδι τωρα αναλαμβανεται τον ρολο ενος διαστημοπλοιου που εχει σκοπο να προστατεψει την γη απο χιλιαδες εξωγηινα εντομα που σας επιτηθονται και εσεις ειστε η τελευταια ασπιδα πριν την καταστροφη του πλανητη(φυσικα δεν εχει ιστορια το galaga οποτε ας πλασει ο καθενας το δεικο του σεναριο).Γενικα οτι κινειται εκτελητε.Σκοπος σας ειναι να εξολοθρευσετε τα παντα σε καθε πιστα του παιχνιδιου.Το galaga εχει 255 πιστες αλλα σε αντιθεση με το pacman που σταματαει εκει το Galaga ρολαρη ξεκιναει απο την πιστα μηδεν αλλα το σκορ του παικτη παραμενει και συνεχιζει.Υπαρχουν 3 ηδη εχθρων οι Hornets που ειναι οι πρωτη ζωνη και το χαρακτηριστικο τους ειναι οτι μοιαζουν σαν τους καμικαζι αυτοκτονιας.Ερχονται μεχρι κατω και πεφτουν πανω στο διαστημοπλοιο και αν χασουμε την συγκεντρωση μας μπορει να πεταχτουν απο κατω η απο τα πλαγια χωρις να της δουμε.Η δευτερη ζωνη αποτελειται απο της Moths.Αυτα τα κοκκινα εντομα μας πυροβολουνε απο αποσταση κυριως αλλα ερχονται και προς τα κατω και κοινουνται σε πολλους και διαφορους σχηματισμους.Στην τριτη ζωνη εχουμε της boss Galaga που και αυτες πετανε σε διαφορους σχηματισμους και ερχονται μεχρι κατω αλλα γενικα ειναι εξυπνοτερα απο τα αλλα.Καθως προχωραμε στο παιχνιδι και μολις βγαζουμε πιστες θα εμφανιζονται bonus stages.Σαυτες της πιστες πετανε τα εξωγηινα εντομα σε διαφορους σχηματισμους και προσπαθουμε να χτυπησουμε ωσα πιο πολλα μπορουμε.Αν π.χ χτυπησουμε 20 θα κερδισουμε 2000 ποντους.Στης στανταρ ρυθμισεις του παιχνιδιου κερδιζουμε ζωη στης 20.000 μετα στης 70.000 και μετα καθε 70.000.Αν καποιος καταφερει να φτασει το 1.000.000 θα παρατηρησει οτι μετα δεν θα μπορει να ξανακερδισει ζωη σταματαει εκει αυτο το bonus.Το Galaga ειναι φανταστικο και η δυσκολια του κυμενεται σε παρα μα παρα πολυ υψηλα επιπεδα.Χρειαζεται τεραστια συγκεντρωση,αντανακλαστικα και ικανοτητα και τεραστια υπομονη γιατι καθως προχωραμε στης πιστες το παιχνιδι γεινεται ακομα πιο δυσκολο και αγριο και σταματαει να ειναι απλα ενα παιχνιδι αλλα αυτοματα γεινεται μια αδυσοπυτη μαχη με την κουραση και πιασμενα χερια απο το συνεχομενο πατημα του κουμπιου ενω σκοτωνουμε κατα χιλιαδες τα εξωγηινα εντομα.Οπως εχω παρατηρηση στην 30 πιστα κορυφωνεται η δυσκολια και μετα απο την 30 σταθερωποιητε.

Το Galaga το γνωρισα λογο ηλικειας 10 χρονια μετα την κυκλοφορια του το 1991 δηλαδη σε ηλικεια 10 χρονων και το παιζω απο τοτε μεχρι και σημερα.Αν υπηρχε μετρητης για το ποσο γουσταρω καθε παιχνιδι αν στο pacman θα εδειχνε 100% στο Galaga θα εδειχνε 99%.Ειχα ξεμηνει στο ενα και μοναδικο μαγαζι με ηλεκτρονικα που υπηρχε στο χωριο μου και δεν μπορουσα να φυγω γιατι αφοσιωμενος στο παιχνιδι δεν πηρα χαμπαρι οτι εξω γεινοταν κατακλυσμος.Μιλαμε για παρα πολυ βροχη αλλα και χαλαζι.Ηταν καλοκαιρι και τετοιες μπορες ηταν συχνες.Σε καποια φαση κορναρει ενα φορτηγο απεξω και το ειπα στον ιδιοκτητη και αρχιζει να βριζει και να λεει τι μερα βρηκαν να φερουν καινουρια ηλεκτρονικα.Μολις το ακουσα εγω αυτο ξεχασα και την βροχη και ολα και περιμενα να δω τι θα φερουν.Σκεπασαν της καμπινες με ναιλον για να μην βραχουν που απ'οτι ειδα ηταν 3 και της εφεραν μεσα.Οι δυο εμοιαζαν του κουτιου και μολις της αναψαν ηταν το street fighter II και το Dragon Ninja.H τριτη ηταν μια σαραβαλιασμενη φθαρμενη σε πολλα σημεια και ηταν και καμενη στην αριστερη της πλευρα.Πριν την αναψουν ομως αγγιξα τον μοχλο και τα κουμπια και παραδοξως με φανηκαν λες και ηταν αχρησιμοποιητα.Μολις την αναψαν και ειδα το Galaga ηταν λες και κολησα εκει λες και ηταν το πιο ομορφο videogame που ειχα δει στη ζωη μου και μολις πηγα να κατσω να παιξω με φωναξε ο ιδιοκτητης οτι πηρε η μανα μου τηλεφωνο και του ειπε οτι δεν βρεχει πολυ και να τσακιστω να παω σπιτι γιατι λειπω ολη μερα.Ετσι λοιπον με την δυστηχια ζωγραφισμενη στο προσωπο μου πηρα τον δρομο για το σπιτι.

Ολη την νυχτα δεν με επερνε ο υπνος απο την εξαψη και την λαχταρα που ειχα για το ποτε θα ξημερωσει να παω να παιξω το παιχνιδι.Οταν ξημερωσε κατα της 9 ημουνα ηδη στα ηλεκτρονικα.Μολις εβαλα το εικοσαρικο και ξεκινησα να παιζω εχασα μεσα σε 5 λεπτα και μπορει να λεω και πολλα.Επαθα πλακα γιατι δεν το περιμενα τοσο δυσκολο.Σε χρονο ρεκορ τα λεφτα που ειχα εγειναν καπνος και αρπαξα το ποδηλατο και πηγα στους παππουδες και στης γιαγιαδες μπας και με δωσουν.Τελικα επεσε ο φορος του εγγονουκαι πηγα τρχοντας ξανα στα ηλεκτρονικα.Φυσικα τα λεφτα που ειχα εγειναν παλι καπνος σε χρονο ρεκορ και με την ουρα στα σκελια πηγα στο σπιτι.Απο εκεινη την μερα κολησα και ολα τα χρονια που ειχε το galaga το μαγαζι εφαγα χιλιαδες ωρες πανω του και για καλη μου τυχη οταν το πηραν απο το μαγαζι γιατι μονο εγω επαιζα ωρες με ενα εικοσαρικο και δεν συνεφαιρε τον ιδιοκτητη το πηγαν στην διπλανη κομωπολη που με τα ποδια πηγαινα που λεει ο λογος επειδη ειναι πολυ κοντα.Ολοι οι φιλοι μου επαιζαν Mortal kombat,street fighter,cabal,shinobi,wonder boy,bubble bobble,pang και ολα τα κλασικα παιχνιδια αλλα εγω εκει κολημενος στην σαραβαλιασμενη καμπινα που μονο εγω επαιζα γιατι ολοι οι αλλοι απαξιωναν το galaga και καλα λογο των γραφικων αλλα η αληθεια ηταν οτι ουτε 3 πιστες δεν εβγαζαν.Τα street fighter,Mortal kombat κτλ δεν με πολυενδιεφεραν και ολα τα αλλα τα τερματιζα με κλειστα ματια δεν ειχα καποιο ενδιαφερον.Το Galaga oμως ωσα χρονια και να το επαιζα ενιωθα την ιδια ενταση την ιδια τρελα την καρδια μου να χτυπαει σαν τρελη και με την κουραση που ειχα μετα απο 5 και 6 συνεχομενες ωρες παιχνιδιου και τα χερια μουσκεμα στον ιδρωτα και να γλυστραει ο μοχλος καθως ειχα φτασει τα 9.000.000 και τα εξωγηινα εντομα γυρνουσαν γυρω γυρω απο το διαστημοπλοιο μου με αυτους τους σχηματισμους που συνεχεια ηταν διαφορετικοι και απροβλεπτοι που ποτε δεν ηταν ιδιοι και ποτε δεν μπορουσες να απομνημονευσεις κατι εκτος απο της bonus πιστες οπου ηταν δυνατων αυτο.Aκομα και σημερα εννω εχουν περασει τοσα χρονια οταν πριν λιγο καιρο μετα απο 10 ωρες εφτασα στην 1245 πιστα και τα 16.000.000 στο galaga ενοιωθα λες και ξαναγυρισα πολλα χρονια πισω και εγεινα εκεινο το δεκαχρονο παιδι που καθοταν στο Galaga και ενοιωθε οτι δεν υπηρχε τιποτα αλλο παρα μονο αυτος και το παιχνιδι.Oλα αυτα τα συναισθηματα δεν γεινεται και ουτε προκειται να τα νοιωσω με οποιοδηποτε συγχρονο videogame παρα μονο με αυτα τα αγαπημενα μου arcades που ποτε δεν προκυται να σταματησω να τα παιζω ωσα χρονια και να περασουν.Γιατι παιχνιδια οπως το Galaga με την απλοτητα τους μας δεινουν να καταλαβουμε οτι η απλη μεθοδος ειναι παντα η καλητερη και το συναισθημα την τρελα και την εξαψη που εχω οταν παιζω Galaga,pacman κτλ δεν το αλαζω με τιποτα και μπορει να περασαν 30+ χρονια απο την κυκλοφορια του και να περασουν αλλα 30 το galaga ομως οπως το pacman το Donkey kong και αλλα πολλα δεν θα ξεχαστουν ποτε κατι που ειναι αδυνατων να γιννει με τα συγχρονα videogames που εχουν ημερομηνια ληξης.

Να και μερικες συμβουλες απο τοσα χρονια που παιζω Galaga.Φυσικα μπορει και να τα ξερετε καποιοι αυτα απλα τα λεω για αυτους που ισως δεν τα ξερουν.

Καταρχην πρεπει απο την πρωτη πιστα αν μπορειτε να κερδισετε το δευτερο διαστημοπλοιο.Αυτο γεινεται με τον εξης τροπο.Καθε δευτερο boss galaga που κατεβαινει κατω μην το σκοτωσετε αφηστε το να πεταξει την ακτινα που σας παγηδευει και αφηστε το να σας παγηδεψει.Θα χασετε μια ζωη αν το κανετε αυτο και θα δειτε το διαστημοπλοιο σας να το κραταει το boss galaga.Δεν θα το σκοτωσετε γιατι θα χαθει αλλα θα περιμενετε να ερθει κατω χαμηλα και τοτε σκοτωστε το και θα δειτε το παγηδευμενο διαστημοπλοιο να κολαει διπλα στο δεικο σας και θα εχετε διπλα πυρα.Αυτο ειναι απο τα πιο σημαντικα σημεια του παιχνιδιου και μεγαλο πλεονεκτημα.

Ποτε δεν θα πηγαινετε στης γωνιες η ακομα και να κλεινεστε εκει.Ειναι ευκολο να σας χτυπησουν εκει αλλα και να πεταγονται σαν καμικαζι αυτοκτονιας χωρις να προλαβετε καν να τα δειτε συνηθως να κινηστε στο κεντρο της οθονης και οταν χρειαζεται μονο να πηγαινετε στης γωνιες και για κλασματα του δευτερολεπτου ποτε για περισσοτερο.

Αν ειναι δυνατων και μπορειτε για να κερδισετε περισοτερους ποντους στο τελος της καθε πιστας να αφηνετε ενα boss galaga μαζι με δυο moths και να τα σκοτωσετε καθως πετανε αυτο θα σας αποφερει 1600 ποντους.Αν ειναι το boss galaga με ενα moth δηνει 800 ποντους και αν μηνει μονο το boss galaga δηνει 400 ποντους.

Να μαθετε αν μπορεσετε τους σχηματισμους στης bonus πιστες και ειναι πολυ σημαντικο αυτο γιατι θα σας βοθησει να περνετε πολλους ποντους και να κερδιζετε εξτρα ζωες που ειναι απαραιτητες για την πορεια σας μεσα στο παιχνιδι.

Και φυσικα ατελειωτες ωρες προπονησης,προπονησης,προπονησης,προπονησης.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Galaga

Δημοσίευση από pooky(1) »

Καλά respect!

Arcade εγκυκλοπαίδεια είσαι ρε Βασίλη! Ωραίος!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Galaga

Δημοσίευση από metalcandyman »

Τι να κανω φιλε αφου τα αγαπαω ωσο δεν φανταζεσαι τα Arcades :D
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Galaga

Δημοσίευση από pooky(1) »

Χα χα! Όχι και δεν φαντάζομαι! Μας το έχεις αποδείξει και με το παραπάνω! :D
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Galaga

Δημοσίευση από Maddog »

Πραγματικά "κατάθεση ψυχής" αυτό το post! Ευχαριστούμε! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: Galaga

Δημοσίευση από GeoAnas »

...ΚΑΙ ΞΑΝΑ ..... ΩΡΑΙΟΣ !!!!
Πραγματικά πολύ μου αρέσουν αυτά τα posts που είναι βγαλμένα μέσα από τη ζωή !!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Galaga

Δημοσίευση από metalcandyman »

Πραγματικα σς ευχαριστω ρε παιδια και για τα καλα λογια αλλα κυριως γιατι πιασατε κατευθειαν το νοημα.Ουτε review ειναι ουτε κατι τετοιο απλα μια ''καταθεση ψυχης'' οπως ειπε και ο Doc.Mια μικρη αναδρομη στο Galaga και την τρελα και την αγαπη που ειχαμε πιτσιρικαδες για τα αγαπημενα arcades και που αυτη η αγαπη δεν χανετε ωσα χρονια και να περασουν.Καπου αλλου που επισης ανοιξα το θεμα και εχω γραψει και γω δεν ξερω ποσα review κανονικοτατα βγηκε καποιος να με την πει και να με υποδηξει οτι στα review μιλαμε για τα γραφικα,τον χειρισμο,τον ηχο κτλ και δεν μιλαμε για της ωρες που εχουμε φαει και τα ρεκορ που εχουμε κανει.Οταν απαντησα πως ωσοι με ξερουν γνωριζουν την τρελα μου για τα highscores και οτι γιαυτο το κανω με απαντησε οτι το forum ειναι για να μαθει καποιος πραγματα και οχι για αυτοπροβολη.Λες και γω διαφημιζω τιποτα που πουλαω η κανενα μαγαζι μου η εχω καποιο κερδος απο τα ρεκορ.Ειδικα με τα ρεκορ απο το twin galaxies την χαρα μου θελω να μοιραστω με ολους εσας που εχουμε το ιδιο παθος.Γενικα θα απαντουσα αναλογως γιατι ειμαι και οξυθυμος αλλα δεν το εκανα γιατι θα γεινοταν χαμος εκει μεσα.Εκανε παρεμβαση ο admin μετα και εσβησε την συζητηση αλλα πραγματικα με χαλασε πολυ ολο αυτο σε σημειο να μην εχω ορεξη να ξαναγραψω τιποτα.Τελως παντων αρκετα απλωθηκα,σας ευχαριστω ξανα ολους παιδια γιατι φαινεται οτι υπαρχουν ανθρωποι που με καταλαβαινουν και ξερουν ποιος ειμαι.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Galaga

Δημοσίευση από pooky(1) »

Μη μασάς ρε! Κι εμένα κάπου αλλού βγήκε κάποιος και με αποκαλεί "μικροαστό κομπλεξικό" γιατί δεν λέω από που παίρνω ρετρό κονσόλες. Ναι, σιγά μη δε παίξω 360 σήμερα από τη λύπη μου. (Χμ, αλλάζουν κολώνες στη πλατεία και δεν θα έχω ρεύμα μέχρι το βράδυ. Οπότε 360 γιοκ σήμερα. Πάω στο PSP!!!! )

Προς ενημέρωση, ο philvr είναι άψογο παιδί και είναι κρίμα να αδικηθεί επειδή δεν έπιασε το νόημα. Εκεί έχουν συνηθίσει σε πιο "formal" γλώσσα και είδος γραφής. Για αυτό το λόγο είμαι περισσότερο εδώ. Προτιμώ τη "teenager" φάση στη χαλαρουϊτα.

Αν είμασταν κοντά, θα έβλεπες τι εστί παρέα του mame.gr. Θα πάθαινες πλάκα από τα διαμάντια που βρίσκονται εδώ μέσα. Δεν έχεις ιδέα. Άσε που θα τους κάναμε κατήχηση περί του ΠΑΟΚ. :D
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Galaga

Δημοσίευση από metalcandyman »

pooky(1) έγραψε:Μη μασάς ρε! Κι εμένα κάπου αλλού βγήκε κάποιος και με αποκαλεί "μικροαστό κομπλεξικό" γιατί δεν λέω από που παίρνω ρετρό κονσόλες. Ναι, σιγά μη δε παίξω 360 σήμερα από τη λύπη μου. (Χμ, αλλάζουν κολώνες στη πλατεία και δεν θα έχω ρεύμα μέχρι το βράδυ. Οπότε 360 γιοκ σήμερα. Πάω στο PSP!!!! )

Προς ενημέρωση, ο philvr είναι άψογο παιδί και είναι κρίμα να αδικηθεί επειδή δεν έπιασε το νόημα. Εκεί έχουν συνηθίσει σε πιο "formal" γλώσσα και είδος γραφής. Για αυτό το λόγο είμαι περισσότερο εδώ. Προτιμώ τη "teenager" φάση στη χαλαρουϊτα.

Αν είμασταν κοντά, θα έβλεπες τι εστί παρέα του mame.gr. Θα πάθαινες πλάκα από τα διαμάντια που βρίσκονται εδώ μέσα. Δεν έχεις ιδέα. Άσε που θα τους κάναμε κατήχηση περί του ΠΑΟΚ. :D
Χαχαχαχαχα ωραιος ρε pooky ακου εκει ''κομπλεξικο μικροαστο'' μαρεσε αυτο :D Δεν μασαω πουθενα φιλε εδω για την ΠΑΟΚΑΡΑ πηγαμε στην ουκρανια με λεοφωρειο τι να μασησω :D Και δεν αμφιβαλω οτι ο philvr ειναι αψογο παιδι εξαλου δεν ειπα και τιποτα κακο στην απαντηση μου.πιστευω οτι οποιος αγαπαει τα arcades δεν μπορει να ειναι κακος και να θαβει τους αλλους.Ωσο για την γραμματικη μπορει σε πολλους να φαινεται παραξενο που ενας ανθρωπος 31 χρονων κανει ορθογραγικα και συντακτηκα λαθη αλλα τι να κανουμε στο γυμνασιο και στο λυκειο ειχα πιο μεγαλα ενδιαφεροντα σε θεματα γκομενικης και Arcadeικης φυσης παρα στα μαθηματα :D Και δεν πιστευω οτι ειναι τοσο αισχρα τα κειμενα μου που χρειαζεται καποιος γυαλια και ηρεμιστηκα για να τα διαβασει.Απλα με πηραξε λιγο το αυτοπροβολη.Ουτε η δουλεια μου ειναι τα ρεκορ ουτε κερδιζω κατι ουτε κανω διαφημηση την δουλεια μου η αν πουλαω κατι κτλ.Απλα οπως ειπα και παραπανω την χαρα μου μοιραζομαι για τα ρεκορ γιατι ειναι κατι σημαντικο για μενα και οταν αναφερω σκορ το κανω γιατι θελω να ακουσω και απο αλλους τα σκορ τους κτλ.Εδω αλλος εχει αγορασει το μισο ebay με παιχνιδια εκατονταδων και χιλιαδων ευρω και καθε ενα που περνει το δηχνει ολοι ωσοι ειναι συλεκτες ειναι φιλοι του συνεχεια παει ταξιδια για παιχνιδια στην γαλλια και σε αλλες χωρες και αυτος που αυτοπροβαλεται ειμαι εγω;E μην τρελαθουμε κιολας.Που καλα να ειναι ο ανθρωπος να εχει λεφτα να ξοδευει για το χομπι του κτλ δεν με νοιαζη εμενα αυτο.

Εγω δεν εχω εμπειρια απο forum μονο εδω και στο retromanix ειμαι γραμμενος δεν βαζω μεσα ολα τα αλλα site που ειμαι για να κατεβασω καμια ταινια η σειρα απλα επειδη ολη μερα δουλευω και ειμαι στο μαγαζι(ζαχαροπλαστης)ολες της ωρες ειμαι συνεχως log in και ειναι μια καλη παρεα οταν δεν εχω δουλεια.Συμφωνω μαζι σου οτι εχουν συνηθηση σε αλλη γλωσσα και γραφη εκει αλλα ρε φιλε πολλες φορες αποπνεουν μια μουχλα οι συζητησεις που πραγματικα επειδη ειμαι ανθρωπος της πλακας και του χαβαλε ολη μερα με το χαμογελο πολλες φορες δεν την αντεχω και δεν μιλαω για της ηλικειες των μελων γιατι η 20 εισαι η 50 δεν εχει σημασια.Γιαυτο και γω προτιμαω χιλιες φορες την ολη φαση εδω στο mame.gr γιατι και συ ο γιατρος ο geonas ο xalia ο nemo(μη με παρεξηγησουν ολοι οι αλλοι απλα εσας ξερω,ας μπουνε και οι αλλοι να τους γνωρισω :D )εχετε χαρακτηρα πιο κοντα στον δεικο μου.Απλα πεσμε φιλε το μικρο σου ονομα να το ξερω γιατι και του γιατρου και του geonas τα ξερω και περιμενω να μαθω του xalia και του nemo.

Kαι κατι τελευταιο που ηθελα να σε ρωτησω και συνεχεια το ξεχναω.Κατι ειχες πει σε καποιο θεμα δεν θυμαμαι σε πιο και με δυμηουργηθηκε η εντυπωση οτι εισαι βορρειοελλαδιτης αλλα μενεις στην αθηνα.Ισχυει αυτο η κανω λαθος;

Kαι οπως λενε και οι τεραστιοι Hammerfall που ειμαι και γω πολυ μεγαλος οπαδος τους:

Let your voice speak for the revolution
All join forces with all the powers that you feel
Let your heart beat for the revolution
Led by the Templars of Steel.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Galaga

Δημοσίευση από pooky(1) »

Βασίλη μη δίνεις σημασία. Τη συζήτηση δεν τη διάβασα είχε ήδη κοπεί. Εντάξει ο κάθε ένας με το δικό του τρόπο σε κάθε φόρουμ δίνει τη γραμμή που θέλει. Εμείς οι υπόλοιποι ή ακολουθούμε ή τη κάνουμε χαλαρά. Να δεις στα 6 χρόνια στο retromaniax πόσος κόσμος και κοσμάκης ήρθε και έφυγε και πόσοι που τους θεωρούσα φίλους μου την εφεραν και μίλησαν με το χειρότερο τρόπο! Μη σκας, έτσι είναι ο άνθρωπος. Δεν θα αλλάξει ότι και να γίνει, εμείς σταθερά στη τρέλα μας.

Τον Maddog τον λένε Βασίλη κι εκείνον και εμένα και τον Geoanas Γιώργους!!!!!

Δεν είμαι βορειοελλαδίτης, αλλά μου έχει μείνει ο ΠΑΟΚ και η αγάπη για τη Βόρεια Ελλάδα από το γεγονός ότι η πρώτη μου αρραβωνιαστικιά ήταν από τη Σαλονίκη. Η οποία έχει "φύγει" από το μάταιο τούτο κόσμο 20 χρόνια πριν.

Όσο για τα ορθογραφικά, κι εγώ που έμαθα ορθογραφία και έβγαλα πτυχία τι κατάλαβα; Αν δεν ασχολιόμουν επαγγελματικά με παντός είδους σκυλάδικα και ξενυχτάδικα στη Καλαμάτα (και τα άλλα νησιά) θα ήμουν στη φάση ανεργία - πείνα - φτώχεια και φιλότιμο. Μη το ψάχνεις. Και είμαι και 42 χρονών, έτσι, όχι κανά παιδάκι.

Ο λόγος που παράτησα το retromaniax και έχω πολύ αραιή πια παρουσία είναι καταρχήν ότι ενώ ανέβαζα φωτογραφίες από το χώρο μου δέχτηκα pms διαφόρων που έβριζαν χυδαία και πολύ άσχημα. Τι έχω ακούσει δεν λέγεται. Εγώ έκανα το κέφι μου οι άλλοι έβριζαν. Οπότε ξενέρωσα και είπα να τη κάνω. Για ένα 6μηνο δεν είχα κανει ούτε post αλλά ψιλογράφω κάτι για χάρη της kambia και της daredevil που είναι Σαλονικιά αλλάνια, ΠΑΟΚια άρρωστα (με τη καλή έννοια) και τις έχω και τις δύο σε μεγάλη εκτίμηση. Φυσικά υάρχουν και άλλοι φανταστικοί ανθρωποι εκεί, αλλά όπως είπες κι εσύ, είμαι κι εγώ της πλάκας και του χαβαλέ. Κάπου πήρε πολύ "επίσημη" μορφή και την έχω κάνει εκτός από μια ελαφρά παρουσία αραιά και που διότι το φόρουμ αν και άλλαξε το αγαπώ πολύ.

Συνέχισε να μας δίνεις τα ρεκόρ και μη μασάς τίποτε. Όσοι δεν τους αρέσουμε, να κοιτάξουν αλλού.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Galaga

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

RESPECT metalcandyman!
Με το ποστ σου με γύρισες χρόνια πίσω μιας και εγώ είχα αρρώστια με τα ηλεκτρονικά και όλο από κάποιο καφενείο ή αίθουσα με ηλεκτρονικά θα με ξετρύπωναν.
Όλο τυχαίως αργούσα λίγο να γυρίσω από το σχολείο, αργούσα να γυρίσω από ψώνια κτλ. Αξέχαστες εποχές!
Όσο για το Galaga όντως είναι "κλασικός" τίτλος, τελεία και παύλα :)
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Galaga

Δημοσίευση από metalcandyman »

Φιλε γιωργο μακραν τα καλητερα λογια που εχω ακουσει εδω και πολυ καιρο.Σε ενα κειμενο τα ειπες ολα δεν εχω να προσθεσω κατι.Και τα αγαπημενα μου arcades θα παιζω και τα ρεκορ θα ανεβαζω και οπως ειπες οποιος θελει ας τα βλεπει αν δεν θελει ας μην τα δει.Απο κανεναν και απο τιποτα δεν μασαω μια ζωη μεσα στην πιατσα ειμαι απλα σε ειπα τι με πειραξε απλα και μονο γιατι εγω τον χαβαλε μου κανω μονο και τιποτα αλλο δεν προσδοκω σε καποιος οφελος.Τελως παντων τελειωσε το θεμα και το προσπερναω.Εγω ειμαι γνησιος και δεν μπορω αλλα ουτε γουσταρω να αλαξω.Εδω να φανταστεις οπως εχω πει ειμαι απο χωριο και αν με ακουσεις να μιλαω κανει μπαμ αυτο με την προφορα που εχω.Οπου και να βρισκομαι παντως δεν το αλαζω γιατι και δεν μπορω οπως ειπα και κυριως γιατι δεν γουσταρω.Εξαλου οπως λεει και το ασμα ''σε οποιον αρεσουμε για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε'' :D .


@Φωτη χαιρομαι πολυ που σαρεσε και σε ξυπνησαν μνημες.Αυτος ηταν ο σκοπος μου εξαλου να ξυπνησουν μνημες σε ωσους το διαβασουν για τα αγαπημενα τους arcades που επαιζαν πιτσιρικαδες.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Galaga

Δημοσίευση από pooky(1) »

Ναι εγώ είμαι από Πρωτεύουσα νομίζεις!!!! Μελιγαλάς και τα μυαλά στο μπλέντερ! Και να δεις όταν με πιάνει το βλάχικο πως μιλάω Καλαματιανό διαόλι σου έχει τύχει; Μη σου τύχει ποτέ εύχομαι!

Ναι ρε, προσπέρνα τα άλλωστε ότι και να κάνεις όπου και να βρεθείς εδώ το Θεό δεν αγαπάνε όλοι θα κοιτάξουν να πουν καλό λόγο; Όλο και κάποιος ζηλόφθονος θα βρεθεί να στα "χώσει" κανονικά.

Στείλε καμια τούρτα από δω, να σε στείλω Γαλακτομπούρεκο από το "Σκιαδά" στη Καλαμάτα να ξεχάσεις τι ετσί arcade!!!!!!!!!!!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Galaga

Δημοσίευση από dasonomos »

Kαι πως και δεν εβαλες κανενα σκορ του Galaga στο ΤG, Βασιλη?

To Galaga88 σου αρεσει καθολου?
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Galaga

Δημοσίευση από metalcandyman »

dasonomos έγραψε:Kαι πως και δεν εβαλες κανενα σκορ του Galaga στο ΤG, Βασιλη?

To Galaga88 σου αρεσει καθολου?
Φιλε dasonome δεν εβαλα σκορ γιατι πολυ απλα τα 20.518.900 του κορυφαιου παικτη Galaga stephen krogman απλα δεν φτανονται.Και δεν σπαταλαω τον χρονο μου ανεβαζοντας απλα ρεκορ 3,4,5 κτλ θεσης.Μαρεσει το Galaga88 φιλε ολα μαρεσουν εκτος απο το Galaga 3 Που δεν μαρεσει τοσο ωσο τα υπολοιπα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Απάντηση