Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

flokiman
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012 21:52

Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από flokiman »

Καλησπερα στην κοινοτητα.

Εχω ενα amd phenom II quad core 9053 2.5 Ghz.

Καταρχην ακουσα οτι οι 64bit εκδοσεις του mame ειναι πιο γρηγορες απο τις 32 bit. Αυτο μαλιστα το επιβεβαιωσα καθώς εχω εγκατεστημενα WinXp 32 sp3 και Win 7 64 Ultimate. Ως benchmark χρησιμοποιω τα Tekken 3, Soul Calibur, Mace, Tekken Tag.
Οπως καταλαβατε ενδιαφέρομαι για 3d games.

Εχω καποιες ερωτησεις και θα ημουν ευγνωμων για κάθε απαντηση.

1. Το multithreading ειναι απατη? Γιατι η χρηση της cpu απο το mame.exe δεν ξεπερνα ποτε το 25% (δηλαδη χρησιμοποιει πληρως εναν απο τους 4 πυρηνες) Εχω ενεργοποιημενο το multithreading, μεχρι και compile δικιας μου εκδοσης δοκιμασα, αλλα τιποτα.

2.Ισχυει οτι οι Intel ειναι καλυτεροι απο τους AMD οσον αφορα το mame? Προς το παρον τα δεδομενα λενε ναι και μαλιστα με μεγαλη διαφορα.

3.Οι παλιοτερες εκδοσεις ειναι πιο γρηγορες απο τις καινουριες οσον αφορα τα 3d games? Πχ στην τελευταια εκδοση MameUi64 145u4 το tekken 3 δινει 75-80% ταχυτητα ενω στην εκδοση MameUi64 126 δινει 90-95%!!! Μια ενδιαμεση εκδοση (136) εδωσε ενα ενδιαμεσο αποτελεσμα γυρω στα 85-90%.
Αξιοσημειωτη ειναι η επιδοση της MamePlus 131U3 32 bit μαλιστα η οποια εδινε 90-95%. Για επαληθευση του παραπανω εχω δοκιμασει αρκετες ενδιαμεσες εκδοσεις.

4.Τελικα ποια εκδοση (απο τις πιο προσφατες ωστε να υποστηριζει πολλα παιχνιδια) ειναι η πιο γρηγορη σε 3d rendered games?

5.Κανω κατι λάθος?
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Nemo »

mamebench.jpg
mamebench.jpg (35.89 KiB) Προβλήθηκε 1674 φορές
γενικα Mame + AMD + Low cpu clock = no win combination

>>>>> http://www.mameui.info/Bench.htm

αφηνω τον Maddog ως "Μαθώς" που ειναι να πει περισσοτερα ....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Maddog »

Τα είπε μια χαρά ο Nemo στην σύντομη έκδοση τους, αλλά θα σχολιάσω και εγώ μερικά πραγματάκια πιό αναλυτικά...

1)Το multithreading σε περιβάλλον emulation είναι πρακτικά άχρηστο γιατί δεν είναι εφικτός ο τέλειος συγχρονισμός που απαιτείται όταν η εφαρμογή τρέχει σε περισσότερους από έναν πυρήνες. Το μόνο που "ξεφορτώνει" το multithreading του MAME είναι το rendering, αλλά αυτό αμφιβάλλω αν δίνει όφελος πάνω από 2-3%. Δεν πρόκειται στο ορατό μέλλον να υπάρξει MAME που να χρησιμοποιεί σοβαρά περισσότερους του ενός πυρήνες.

2) Ισχύει και το λέει καθαρά και στην επίσημη benchmark σελίδα που λίνκαρε ο Nemo.
AMDs get smoked by C2Ds especially as far as Mame is concerned
Είναι βέβαια λίγο μυστήριο γιατί ακριβώς συμβαίνει αυτό... :?

3) Οι ταχύτητες "παίζουν" από έκδοση σε έκδοση ανάλογα με τις αλλαγές που γίνονται στον κώδικα. Σε γενικές γραμμές πάντως ισχύει ότι παλιές εκδόσεις είναι ταχύτερες, αφού συχνά το ΜΑΜΕ στην πορεία του έχει θυσιάσει ταχύτητα για καλύτερη ακρίβεια του emulation.

4) Αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί, το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να δοκιμάσεις στο δικό σου setup. Στο δικό μου (X2 6400+) δεν μπορώ να πω ότι έχω προσέξει αξιόλογες διαφορές από έκδοση σε έκδοση τα τελευταία χρόνια.

5) Ναι, διαλέγεις λάθος παιχνίδια να παίξεις. Άκου 3D... :mrgreen:
2D all the way. :pac:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
flokiman
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012 21:52

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από flokiman »

Και ομως!!! MameUI64 136!!!
Παιζει πολλα και πολυ καλα!!! σε παιχνιδια 3d rendered μιλαμε για εως και 30 fps πανω απο τις επομενες εκδοσεις!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Maddog »

flokiman έγραψε:Και ομως!!! MameUI64 136!!!
Παιζει πολλα και πολυ καλα!!! σε παιχνιδια 3d rendered μιλαμε για εως και 30 fps πανω απο τις επομενες εκδοσεις!!!
flokiman έγραψε:3.Οι παλιοτερες εκδοσεις ειναι πιο γρηγορες απο τις καινουριες οσον αφορα τα 3d games? Πχ στην τελευταια εκδοση MameUi64 145u4 το tekken 3 δινει 75-80% ταχυτητα ενω στην εκδοση MameUi64 126 δινει 90-95%!!! Μια ενδιαμεση εκδοση (136) εδωσε ενα ενδιαμεσο αποτελεσμα γυρω στα 85-90%.
Με μπερδεύεις λίγο. :?
Στο πρώτο post αναφέρεις ως ταχύτερη την 0.126. Τελικά ποιά είναι η ταχύτερη στο δικό σου setup;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
flokiman
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012 21:52

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από flokiman »

H 126 ειναι σχεδον εξισου γρηγορη σε παιχνιδια 3d (1-2 frames παραπανω που ισως να ειναι και τυχαια).
Το θέμα ειναι οτι δεν υποστηριζει (not working) πολλα απο τα 3d games που υποστηριζει η 136 (soul calibur, tekken tag).
Ετσι μετα απο πολλες δοκιμες κατεληξα οτι η 136 ειναι η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ γρηγορη εκδοση. Απο την 137 και μετα μεχρι και την 145 τα 3d παιχνιδια σερνονται σε επιπεδο που να μην παιζονται. (Ridge racer=10 fps ενω στην 136 χτυπαει 35)
Πιο συγκεκριμενα χρησιμοποιω ΜΑΜΕUI 136 64bit.

Παντως σε κολλητο μου με παρομοιο μηχανημα, αλλα με Intel i5 αντι για AMD (τα υπολοιπα ειναι ιδια, καρτα γραφικων μαλιστα εχω καλυτερη), το MameUi64 145
παει σφαιρα σε 3d games (πολυ καλυτερα απο την 136 στο δικο μου μηχανημα :cry: ) .
Αρα αν εχεις Intel εισαι κομπλε με ολες τις εκδοσεις. Με AMD προτεινω την 136.

Ελπιζω να σε ξεμπερδεψα!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Maddog »

Ναι, τώρα ήσουν σαφώς πιό σαφής. :)
Στο δικό μου πάντως δεν μπορώ να πω ότι έχω δει σημαντικές διαφορές μεταξύ 0.136 και 0.145. Βέβαια είμαι στα 32 bit και εξ' ορισμού είναι πιό αργό έτσι και αλλιώς (Tekken 3 περίπου 60% ταχύτητα ingame)

Μια και ανάφερες και το Ridge Racer, στο δικό μου πιάνει 30-50% της ταχύτητας ingame. Τα μέγιστα τα δίνει μέσα στο τούνελ.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Λογο της ενασχολησης μου με τα ρεκορ στο Twin Galaxies χρεισημοποιω την μονη επιτρεπομενη εκδοση που ειναι παλια και ειναι η wolfmame 1.06 οποτε εχω χασει λιγο την επαφη με καινουριες εκδοσεις.Επειδη ομως εχω πληρες 100% την εκδοση MAMEUIFX32 1.36 απλα για να παιζω καποια που δεν υπαρχουν στην 1.06 μπορω να πω οτι οντως η συγκεκριμενη εκδοση σε AMD παρουσιαζει προβληματα ενω σε INTEL που εχω εγω ολα πανε ρολοι δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
flokiman
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012 21:52

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από flokiman »

Δυστυχως δεν υπαρχει συγκριση μεταξυ AMD και Intel οσον αφορα το ΜΑΜΕ.
Ετη φωτος οι Intel μπροστα...

Οσο για το ΤΕΚΚΕΝ 3 εγω πιανω 92-100% ταχυτητα.
Γενικα τα παιχνιδια πάνω απο 75% παιζονται, αλλα απο 95% και πανω πιανουν αυτο το μαγικο smooth framerate των πραγματικων arcade.
Προσωπικα θεωρω τη διαφορα 85% με 95% πολυ μεγαλη αν και ουσιαστικα προκειται για 6 fps...

Επισης απορω γιατι βγαζουν 4 πυρηνους, και τωρα βγηκαν 6 κα 8πυρηνοι. Ποια εφαρμογη αξιοποιει τοσους πυρηνες?
Εκει που να εχεις 4 χ 2.5 Ghz καλυτερα να εχεις 2 χ 5 Ghz, ετσι ωστε σε περιπτωση που μια εφαρμογη αξιοποιει μονο ενα πυρηνα (παρα πολλες μεχρι σημερα) να εχεις το μισο της μεγιστης υπολογιστικης δυναμης και οχι το 1/4...Λεω κατι λάθος?
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Οι πολυπύρηνοι επεξεργαστές, είναι ένα κόλπο μάρκετινγκ για να πουλήσουν κομμάτια και τίποτε άλλο. Δεν υπάρχουν εφαρμογές που να τους χρησιμοποιούν και θα περάσει πολύς καιρός μέχρι να γίνει κάτι τέτοιο. Χαμένα λεφτά, ακόμα και στο gaming που είναι καλύτερα να έχεις δυνατή κάρτα γραφικών.

Δυστυχώς η AMD στο τομέα "επεξεργαστής" το έχει χαμένο από χέρι το παιχνίδι.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Maddog »

Από την στιγμή που η "κούρσα" των MHz μας τελείωσε οριστικά λόγω πρακτικής αδυναμίας περαιτέρω αύξησης (υπερθέρμανση, εμφάνιση μυστήριων κβαντικών φαινομένων και άλλα εξωτικά), οι εταιρίες άρχισαν τις αλχημείες με τους πυρήνες. Γιατί ΠΡΕΠΕΙ να βγαίνουν νέες CPUs, επιταγή του marketing!

Είναι γεγονός ότι λίγες εφαρμογές μπορούν να επωφεληθούν από περισσότερους από 2 πυρήνες και ακόμα λιγότερες από 4. Κάποιες κατηγορίες κώδικα όπως το emulation δεν μπορούν καν να επωφεληθούν όπως ήδη είπαμε. Όσο περισσότεροι είναι οι πυρήνες τόσο πιό δύσκολο είναι να γραφτεί σωστός και λειτουργικός κώδικας για αυτούς.

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι όσοι αγόρασαν ένα διπύρηνο πριν από 3 χρόνια, πρακτικά έχουν ελάχιστη ανάγκη αναβάθμισης. Παλιά μας ανάγκαζαν ανά διετία το πολύ να αλλάζουμε το σύστημα. Τώρα έχω σύστημα 4ετίας και ακόμα αποδίδει αρκετά ικανοποιητικά. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Nemo »

Eν ταχει :τι επιλογες εχει καποιος για να παιξει 3d games arcades σε μη προνομιουχα- για 3d arcade εξομοιουμενα μεσω Mame- Pcs ...


Model 2 emulator για τα Sega Model 2 arcades

SuperModel για τα Sega Model 3 arcades

Demul ,Nulldc, Makaron (MakaronEX) για τα Dreamcast/Naomi etc hardware based arcades



pSXmame(εχει να ανανεωθει απο τοn απριλιο του 2009) για τα 3d arcades που βασιζονται σε playstation hardware
(***)

Επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις το mame builds οπως π.χ. το MameXT (plus) MAMEUIFX 64bit και να κανεις -μεσω του μενου του tab- overclock την εξομοιουμενη Cpu e.t.c.

Παραλληλα σε συνδιασμο με τα παραπανω...
μπορεις να φορτωσεις ολες τις αλλες διεργασιες (πλην mame/εξομοιωτη) μεσω στους πυρηνες που δεν χρησημοποιουνται μεσω καπιου task manager/explorer
,και ακομα να κανεις μεμονομενα overclock τον ενα πυρηνα που τρεχει full μεσω της αναλογης εφαρμογης τηςAmd overdrive utility .

Υ.Γ.
(***)
το Zinc 1.1 και το Mame Plus plus! >0.119 εχουν μεινει πισω
ενω κατι εξωτικες special builds MAMEppk / MAME Plus! Plus Kaillera v0.140u2 r17 που εχει psx plugins files φακελο
αν και δεν καταφερα να το κανω να δουλεψει με αυτα στα υποστηριζομενα παιχνιδια( ισως να εχουν κλειδωμενη την λειτουργεια αυτη και ενεργοποιηται με καποιο συγκεκριμμενο τροπο ????)
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
flokiman
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012 21:52

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από flokiman »

Εννοειται πως Model 2 emulator εχει παιχνιδαρες και παιζουν τελεια...
Ο Model 3 μου αρκει που παιζει το Virtua Striker 2 (τελεια) το Sega Rally (με κατι glitches αλλα full speed) και το Vf3(τελεια).

Κατι ειπες για overclock cpu μεσω Mame??? Ποια εκδοση ακριβως εχει αυτη την επιλογη και που ακριβως ειναι?
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από Nemo »

flokiman έγραψε:
Κατι ειπες για overclock cpu μεσω Mame??? Ποια εκδοση ακριβως εχει αυτη την επιλογη και που ακριβως ειναι?


MAME Plus! eXTended
official site >>>>>> http://www.emulab.it/page_emus.php

MAMEUIFX64 v0.145
>>>> http://www.mediafire.com/?0wcrh3tw9iuncwu
oficial site
http://mame32fx.altervista.org/download.htm

το πως ....
Options , Default game options , Miscellaneous , και κανε τικ/τσεκαρε το Enable Cheats
αφου τρεξεις το παιχνιδι πατας το tab ,πας στο slider controls και
mameuifxmame.jpg
mameuifxmame.jpg (155.87 KiB) Προβλήθηκε 1563 φορές
mameuifxmame2.jpg
mameuifxmame2.jpg (113.06 KiB) Προβλήθηκε 1563 φορές
mameuifxmame3.jpg
mameuifxmame3.jpg (152.47 KiB) Προβλήθηκε 1563 φορές

υπαρχουν και καποια ελαχιστα παιχνιδια που δεν εμφαιζονται οι επιλογες για overclock Cpu και ... αλλα ειναι μια πολυ μικρη μειοψηφια .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
flokiman
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 24 Μαρ 2012 21:52

Re: Multicore + AMD = Fail + Fail ?

Δημοσίευση από flokiman »

Ρε Νεμο...
Τι να πω?
Τετοια αναλυτικη απαντηση δεν την περιμενα.
Δε το δοκιμασα ακομα, αλλα ευχαριστω πολυ για το χρονο σου.
Απάντηση