To mame αργοσβήνει?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Metal thanks. Θα το τσεκάρω πάραυτα!

Όντως μεγάλη κουβέντα, όπως είπε και ο έταιρος Βασίλης - τρελόσκυλος!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Lefteris »

Καλησπέρα παιδιά, το όνομά μου είναι Λευτέρης και διάβαζα με προσοχή το thread αυτό και επέλεξα το πρώτο μου post στο forum να είναι εδώ.

Κατ 'αρχήν δεν είμαι καλός στα forum και στο να γράφω σε αυτά, γιαυτό θέλω να συγχωρέσετε τα όποια λάθη κάνω.

Όσον αφορά το θέμα arcade και το άμα αργοσβήνουν το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι συμφωνώ με τον φίλο (δεν τον ξέρω προσωπικά αλλά το ότι είναι παθιασμένος με τα arcades τον κάνει αυτόματα φίλο μου) metalcandyman. Το κακό είναι όμως ότι έχουν ημερομηνία λήξης.

Είμαι γεννημένος το 1982 και η πρώτη επαφή μου με τα arcades έγινε σε ηλικία 7 ή 8 χρονών στο χωριό μου (όπου και μπορούσα να μπω σε "ηλεκτρονικάδικο") και από τότε ομολογουμένως δεν μπόρεσα να ξεκολλήσω. Τα arcades ( ή "ηλεκτρονικά" όπως τα λέγαμε) ήταν και ο λόγος που κάθε σ/κ ήθελα να πάω στο χωριό (και το ποδήλατο φυσικά). Όσον αφορά το χαρτζιλίκι μου ... ένα κατοστάρικο την ημέρα μου έδινε ο πατέρας μου για παγωτό και γαριδάκια. Φυσικά το κατοστάρικο γινόταν 5 εικοσάρικα ή αλλιώς 5 credits στα ηλεκτρονικά. Για να μην ξεχνιόμαστε όμως όταν τελείωναν τα λεφτά (όχι μόνο τα δικά μου αλλά και των φίλων μου) παίρναμε τα ποδήλατα και ξεχυνόμασταν στα χωράφια του χωριού. Τι να πρωτοθυμηθώ ... το ξύλο από τους γονείς μου για να μην πάω ξανά εκεί; τις ατελείωτες ώρες που περνούσαμε στο μαγαζί; την λαχτάρα που είχαμε όταν βλέπαμε ότι ο μαγαζάτορας έφερνε νέα καμπίνα; τι να είναι τι να είναι αναρωτιόμασταν; τα άπειρα εικοσάρικα που χάναμε γιατί βιαζόμασταν και τα ρίχναμε πριν φορτώσει το παιχνίδι (όταν ήταν κλειστή η καμπίνα); το κυνηγητό από τον μαγαζάτορα γιατί ανακαλύψαμε την πετονιά; Τις πόρτες στα ΗΛΎΣΙΑ γιατί δεν ήμουν 18;

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι μόνο τα arcade ως παιχνίδια που αγαπάμε, αλλά και οι στιγμές που περνούσαμε με αυτά στα χρόνια της αθωότητας.

Street Fighter, bubble bubble, Tumblepop, Snow Bros, Tehkan World Cup, aero fighters, pc man, nba jam κτλ τελειωμό δεν έχουν.

Δεν θα ξεχάσω ποτέ την χρονιά που απαγορεύτηκαν τα ηλεκτρονικά λόγο των "τυχερών παιχνιδιών" (ακόμα ένα ελληνικό στοιχείο). Πιστεύω πως εκείνη η χρονιά ήταν και η σημαντικότερη για τον τελειωμό τον μαγαζιών αυτών (2004 ή 2005 ήταν;;;;) αφού μαγαζιά όπως το 2010, η ελπίδα τούμπας, Stadium κτλ. (Θεσσαλονίκη) έκλεισαν ως παράνομα πλέον (άκουσον άκουσον).

Από τότε όλοι οι παιχνιδόφιλοι (including me) το γύρισαν στα internet cafe, pc, PS κτλ.

Εν κατακλείδι τα arcade θα ζούν για πάντα στις ζωές μας, στις ψυχές μας και κανείς και τίποτα δεν μπορεί να τα βγάλει από μέσα μας. Όπως προείπα είναι άρρηκτα συνδεδεμένα με τα παιδικά μου χρόνια και νιάτα. Το κακό είναι όμως ότι το πολύ 2-3 γενιές ακόμα μικρότερες από εμένα να το έχουν ζήσει αυτό (μακάρι να το ζούσαν όλες οι γενιές, ακόμα και ο 6 μηνών υιός μου). Πως να πείσω τον 12 χρονών ανιψιό μου να κάτσει δίπλα μου και να παίξουμε bubble ή knights of the round ή οτιδήποτε ... όταν θέλει να κάτσουμε στην 38" TV να παίξουμε PES, Fifa κτλ. Γιαυτό πιστεύω πως τα arcades έχουν ημερομηνία λήξης, όταν και οι επόμενες 2-3 γενιές πουν "φτάνει, ως εδώ με τα παιχνίδια" τότε θα πεθάνουν και τα arcades.

Ακόμα και τώρα πιάνω τον εαυτό μου όταν παίζει κάποιο παλιό παιχνίδι να μην βλέπει την οθόνη αλλά να σκέφτεται παλιές στιγμές που συνέβαιναν τότε με αυτό το παιχνίδι ... τι όμορφα που ήταν !!!

Γιαυτό λοιπόν πήρα μία απόφαση.

Είμαι από τους τυχερούς που έχουν ένα spare room στο σπίτι (ναι ναι ακόμα και με ένα παιδί) και αποφάσισα να δώσω στο παιδί μου λίγο τόνο από τα δικά μου νιάτα και να δημιουργήσω ένα play room. Αφού έκανα όλες τις απαραίτητες εγκαταστάσεις τοποθέτησα το PS, τους H/Y, μου έμεινε μία γωνία η οποία προορίζετε για mame cabinet.

Δεν θα μακρηγορήσω άλλο, όσον αφορά την κατασκευή της καμπίνας θα ανοίξω νέο θέμα, ελπίζω να τα λέμε από εδώ και πέρα, χάρηκα που σας βρήκα και χίλια συγνώμη για το σεντονάκι που έγραψα :)

Λευτέρης
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Nemo »

Καλως ηρθες Λευτερη ,και ευχαριστουμε για την εκ βαθεων εξομολογηση και btw καθολου δεν μακρυγορησες ,ισα ισα που βαζεις υποψηφιοτητα
για το καλυτερο 1o post-δημοσιευση(*) .

Y.Γ.(*)To γεγονος οτι ησουν -ενα click-off topic -οχι μονο δεν μειωνει, αλλα αυξανει την αξια του μια και ακολουθει την "αγραφη" μακραιωνη παραδοση του mame.gr .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Λευτέρη καλώς όρισες και από μένα. Πραγματικά απολαυστικότατο post από αυτά που μας αρέσει να διαβάζουμε εδώ! Ελπίζω να τα λέμε συχνά!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

Lefteris έγραψε:Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι μόνο τα arcade ως παιχνίδια που αγαπάμε, αλλά και οι στιγμές που περνούσαμε με αυτά στα χρόνια της αθωότητας.
Τεράστια κουβέντα!
Καλώς ήρθες Λευτέρη. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση