To mame αργοσβήνει?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

Αυτά είναι, πάντα είναι ευχάριστο να ακούς για νέους πιστούς στην "θρησκεία" των arcades και του ΜΑΜΕ! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από grip »

Περικοπές στους μισθούς μήπως τελικά σημαίνει παραπάνω ελεύθερος χρόνος στην δουλειά για ''retroκαταστάσεις'' :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

^ Σωστός ο Grip :D
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από GeoAnas »

Σωστότατος !!! :D
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Nemo »

grip έγραψε:Εκτός του mame.gr που -ομολογουμένως έχει πάρει λίγο την κάτω βόλτα- πιθανών να έχετε παρατηρήσει ότι πλέον και τα updates δεν βγαίνουν με την παλιά συχνή εβδομαδιαία τους βάση αλλά κάθε 15+ μέρες και χωρίς ουσιαστική εξέλιξη (είτε για τους old gamers είτε για τους λάτρεις των πιο new games.
Τι να παίζει άραγε?
Δεν υπάρχουν πλακέτες για να πειραματιστούν?
Δεν υπάρχουν ''χορηγίες'' πλέον για να μπορούν να αγοράσουν πλακέτες να πειραματιστούν?
Δεν υπάρχουν devs για να πειραματιστούν με τις πλακέτες?
David Haywood's MAME(tm) WIP (2011/12/10)
2011-12-11

Positive MAME memories of 2011?

So, we’re a third of the way through December now, which means the close of another year is drawing near and I was wondering what positive memories people have of MAME progress in 2011.

For me the year started out with a bang, there was a flurry of activity surrounding the Seibu COP emulation, and of course the emulation of the sound on many Toaplan 2 games (Fix Eight, Dogyuun, V-Five etc.) but after that the early promise really faded away. SSV, STV and Megatech improvements were all piled high with the January stuff, as was the initial adding of the Pinball sets setting the ball rolling for later mechanical additions.

In terms of overall MAME core changes it’s hard to see any real overall benefits, there were lots of driver code cleanups, but in the end many of them simply lead to more broken titles, and as a result we’ll likely be leaving the year with a number of significant regressions on drivers which worked fine when we entered it. On the flip side some long standing regressions have been fixed, but when an equal amount seems to be getting broken it’s hard to really feel progress. The majority of real core improvements have come in areas more heavily used by MESS, such as greatly improved usability of the softlists.

Kale has shown a few glimpses of brilliance in fixing long standing problems like the Riding Fight sound he recently demonstrated, improvements to the Nichibutsu text layer protection simulation, and support for missing effects which had gone unnoticed there, but by and large the majority of his noteworthy progress has also been in MESS (Saturn + various Japanese computers)

In terms of added games we’ve seen a bunch of Korean titles such as Candy Puzzle, Penfan Girls, Mr. Kicker and Baryon, the last of those being the Korean shooter from Semicom which I added, the first two being Eolith games which are sadly still silent due to the unemulated QDSP sound system they use.

I guess the thing that really got everybody talking and showing an interest in MAME again was the Cave SH3 board emulation, but unfortunately that ended up being removed again. I’d still put it down as a positive memory tho because it came at a point where MAME was really starting to fade into obscurity, and the only comments about it were rather aggressive ones from people who didn’t like the idea of the emulation of Mechanical machines and recent additions related to them (despite the first step of this process being added in January with the Pinball sets)

A handful of rare things have shown up, Taito’s Galactica, Mama Top’s Birdiy, and some really interesting prototype revisions of already supported NeoGeo games, but again compared to other years nothing that knocks your socks off. I was meant to have one such thing to display here, a unique, groundbreaking title from the 80s, but due to circumstances beyond my control that’s going to have to wait until next year at the earliest now. I guess Galaxy Game *could* be considered one such title, the first arcade game with a ROM / ‘CPU’ based program and all which from a purely historical and technical point of view is very significant but it’s cultural value is almost nothing.

Namco System 22 got some attention, bringing a number of titles closer to a state that could *really* be considered working, but the main issue people still call the driver up on is still present, the pesky Time Crisis helicopter.

There was a lot of work on the HLSL rendering, which for me is no more than a novelty, some people like it however, so it’s worthy of a mention.

From a coding point of view, the main codebase has been more stable in 2011, which makes it easier to pick up and code for without having to relearn everything. For newcomers it gives a better chance of learning how things work. That’s a positive, but the lack of newcomers even with a more stable codebase is still a negative.

I think the negatives probably still outweigh the positives for this year, and I’m starting to get the impression that even within the team it’s more than just me who thinks current policies are bizarre. I see a recent CPS1 submission enabled the CPS changer sets, which for each set is just a single line addition, no real cost and a nice benefit for users / developers alike, they were promptly disabled again because they’re not true arcades.

Maybe 2011 has one or two final surprises left yet, and maybe 2012 will start all guns blazing just like this year did, there’s certainly no shortage of things left to do, or things that could be done easily I can’t really say I’m optimistic at this point tho, there just seems to be a complete lack of talking points, and a lack of progress of the magnitude needed to inspire people. I definitely have one last little surprise myself, *if* things work out, but I can’t promise that will be done for the end of this year..

Does anybody feel there is significant progress in 2011 that I’ve missed? Any personal highlights from this year that you’d like to talk about? Maybe you’re overjoyed by progress in something I haven’t mentioned? (Return of Lady Frog sound?, Support for various Gambling / Medal video based games etc.) I’d be interested in hearing thoughts on this year from other people. We’re talking about everything after the MAME 0.141 release, so maybe Xidy making available several more of the early Exidy ROMs (again in January) is something you consider a highlight (even if it isn’t related to MAME progress directly), I certainly wish more companies would come forward and do that!
:arrow: http://mamedev.emulab.it/haze/2011/12/1 ... s-of-2011/
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από metalcandyman »

To mame ωσο και να αργοσβηνει ποτε δεν θα σβησει τελειως.Πριν εναν χρονο περιπου γραφτηκα και ειχα μηνες να ξαναμπω οχι γιατι δεν μαρεσε κατι αλλα γιατι δεν ειχε κινηση και το καταλαβαινω αυτο γιατι τα χρονια αλαζουν ολοι μεγαλωνουμε καθε ενας εχει τα δεικα του προβληματα εχει την οικογεννεια του κτλ και ολα αυτα οπως και πολλα αλλα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο.Μετα απο μηνες αποφασισα να επανελθω δριμυτερως και δεν προκυται να ξαναλειψω.Τα arcades γενικα εχουν απαξηωθει αυτο βλεπω εγω στους νεους σημερα και οχι μονο στους νεους αλλα και σε μεγαλητερους που εχουν μεγαλωσει με τα ηλεκτρονικα.Με πολλους γνωστους και φιλους μαλωσα πολλες φορες για τα arcades γιατι ολοι ειχαν το υφακι και ελεγαν ''καλα καθεσε και ασχολεισαι συνεχεια με τα arcades με αυτα τα αρχαια;εδω εχουμε παιχνιδαρες με γραφικα απιστευτα με φανταστικο ηχο κτλ και συ κανεις λες και εισαι στην δεκαετια του 80 και του 90''.Δεν αξιζε να ασχοληθω με κανεναν ομως γιατι ολοι αυτοι που τα ελεγαν αυτα ηταν μπαζα στα ηλεκτρονικα ολοι αυτη δεν μπορουσαν να περασουν ουτε την πρωτη πιστα στο shinobi η στο cabal η στο golden axe αλλα και σε ολα τα παιχνιδια ηταν ολοι αυτοι που την ασχετοσυνη τους και την ανικανοτητα τους την εβγαζαν προς τα εξω σαν κομπλεξ και απεχθεια για τα arcades.

Ολοι ασχολουνται με παιχνιδια στο pc και στης κονσολες και δεν ειναι κακο αυτο γιατι και γω το κανω και αλλοι ειναι ολοι μερα στο ebay και στο amazon και ψαχνουν να βρουνε σφραγισμενα παιχνιδια μονο και μονο να τα εχουν σε ενα ραφι και να καθονται να τα κοιτανε.Καλα κανουν γουστα ειναι αυτα και καθενας συλεγει οτι γουσταρει αλλα εχω γνωρισει ανθρωπους που ηταν αρωστοι οι ανθρωποι τα 2/3 απο ολα ωσα ειχαν δεν ηξεραν καν τι ειναι και απλα τα ειχαν για να τα βλεπουν.Ειναι αδυνατων να μπορεσει καποιος να ξεχασει τα arcades οπως δεν μπορει να ξεχασεις της γκομενες που περασαν απο την ζωη του και απο ολες της κονσολες κτλ τα arcades ηταν η καλητερη γκομενα ηταν αυτη που μαζι της βγαζαμε τα καλητερα γουστα.Δεν χρειαζεται να εχει καποιος υπερυπολογιστη για να παιξει mame το μονο που χρειαζεται ειναι ορεξη και αγαπη γιαυτα τα χιλιαδες απιστευτα παιχνιδια.Εγω δεν ξεχναω ολα τα χρονια της ζωης μου που περασα στα ηλεκτρονικα που την κοπανουσα πιτσιρικας τα μεσανυχτα απο το σπιτι για να παω στα ηλεκτρονικα επειδη δεν με επερνε ο υπνος γιατι ωρες πριν ειχα χασει στον τελευταιο αρχηγο του φανταστικου wardner η για ενα λαθος δεν πηρα την τελευταια κουκλα στο wonder boy ωστε να παω στον πραγματικο ογδοο τελικο και επρεπε να τα κανω αυτα γιατι αλλιως δεν με επερνε ο υπνος εκεινο το βραδυ.Δεν θα ξεχασω που για το cadash σουταρα μια απο της καλητερες γυναικες που περασαν απο την ζωη μου μονο και μονο που τολμησε στην πρωτη φορα που θα το τερματιζα και ενω γκρινιαζε ολη την ωρα να φυγουμε της ηρθε να με πιασει το χερι που κρατουσα τον μοχλο για να με πει ακομα μια φορα να φυγουμε και εχασα στον τελικο αρχηγο.Και δεκαδες αλλα περιστατικα που εχουν σχεση με τα ηλεκτρονικα.

Ειμαι ελευθερος επαγγελματιας και οι δουλεια μους δεν εχει σαββατοκυριακα δεν εχει αργειες δεν εχει ρεπο δεν εχει αδειες δεν εχει γιορτες και γενικα εχει ελαχιστες ωρες ελευθερου χρονου.Παρα την κουραση ομως οταν δεν ειμαι εξω με γκομενακια :wink: η για οτιδηποτε αλλο της βραδυνες ωρες της περναω στο mame γιατι αυτο με ξεκουραζει και οχι ο υπνος και 3 ωρες να κοιμηθω με φτανουν.Δεν προκυται να σβησουν ποτε για μενα δεν προκυται να τα παρατησω ποτε και θα παιζω φανατικα και μανιοδως μια ζωη γιατι τα γουσταρω ωσο τιποτα αλλο στον χωρο τον videogames.Kαι ωσο για το site μπορει να μην εχει την κινηση που ειχε προηγουμενα χρονια οπως βλεπω απο τα θεματα κτλ αλλα εγω παρατηρω οτι μια χαρα κινηση εχει γιατι ενα thread που ειχα ανοιξη πριν λιγες μερες το διαβασαν η απλα μπηκαν και το ειδαν πανω απο 50 ατομα και οι εγγεγραμενοι χρηστες ωσο εβλεπα ποιοι ηταν μεσα ηταν ελαχιστοι.Τωρα γιατι ολοι αυτοι δεν κανουν μια εγγραφη να μπει νεο αιμα στο site αυτο δεν το ξερω.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Αυτό που μου αρέσει στον Βασίλη (metalcandyman) είναι πως πρόκειται για γνήσιο και καμμένο (με την καλή και ωραία έννοια) άτομο. Γουστάρω να διαβάζω posts σαν το παραπάνω, γιατί όσοι έχουμε φτάσει σε κάποια ηλικία και ασχολούμαστε δυναμικά με τα videogames, είτε τα παλιά είτε τα καινούργια, τα "ακούμε" που και που από άλλους που είναι πανάσχετοι και έξω από το χωρό.

Πρόσφατο παράδειγμα μια καραάσχετη σε παρέα που είμασταν στη Καλαμάτα το ΣΚ που μας πέρασε, όταν λέγαμε με τι μας αρέσει να περνάμε την ώρα μας, πέταξε το εμετικό "αν σε είχα εγώ θα στον είχα κόψει το βήχα" με υφάκι τεράστιας ανωτερότητας. Είχα πιεί και ολίγον, μου έθιξε το Skyrim ολίγον περισσότερο, είναι σαφώς πιο πολύ θρήσκα σήμερα με τα καντήλια και τις χριστοπαναγίες που άκουσε στις 3 και μισή το πρωί. Παπάς τη βάφτισε, εγώ τη ξεβάφτισα. Σίγουρα θα τη χάσουμε από τη παρέα. Σίγουρα θα κόψω τα λουκάνικα στη σχάρα από τη στεναχώρια μου.

Αν μου έλεγαν να κόψω τα videogames δεν θα το έκανα για κανέναν, και στην επιλογή "ή τα κόβεις ή πεθαίνεις" αυτοστιγμή και χωρίς σκέψη θα πήδαγα στο κενό. Οι σώνει και καλά ξερόλες και "ανώτεροι" να πάνε προς αναπαραγωγή.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από metalcandyman »

pooky(1) έγραψε:Αυτό που μου αρέσει στον Βασίλη (metalcandyman) είναι πως πρόκειται για γνήσιο και καμμένο (με την καλή και ωραία έννοια) άτομο. Γουστάρω να διαβάζω posts σαν το παραπάνω, γιατί όσοι έχουμε φτάσει σε κάποια ηλικία και ασχολούμαστε δυναμικά με τα videogames, είτε τα παλιά είτε τα καινούργια, τα "ακούμε" που και που από άλλους που είναι πανάσχετοι και έξω από το χωρό.

Πρόσφατο παράδειγμα μια καραάσχετη σε παρέα που είμασταν στη Καλαμάτα το ΣΚ που μας πέρασε, όταν λέγαμε με τι μας αρέσει να περνάμε την ώρα μας, πέταξε το εμετικό "αν σε είχα εγώ θα στον είχα κόψει το βήχα" με υφάκι τεράστιας ανωτερότητας. Είχα πιεί και ολίγον, μου έθιξε το Skyrim ολίγον περισσότερο, είναι σαφώς πιο πολύ θρήσκα σήμερα με τα καντήλια και τις χριστοπαναγίες που άκουσε στις 3 και μισή το πρωί. Παπάς τη βάφτισε, εγώ τη ξεβάφτισα. Σίγουρα θα τη χάσουμε από τη παρέα. Σίγουρα θα κόψω τα λουκάνικα στη σχάρα από τη στεναχώρια μου.

Αν μου έλεγαν να κόψω τα videogames δεν θα το έκανα για κανέναν, και στην επιλογή "ή τα κόβεις ή πεθαίνεις" αυτοστιγμή και χωρίς σκέψη θα πήδαγα στο κενό. Οι σώνει και καλά ξερόλες και "ανώτεροι" να πάνε προς αναπαραγωγή.
Ετσι ακριβως ειναι φιλε εχεις απολυτο δικειο.Δεν μπορει ο καθε ασχετος και κομπλεξικος που στην ζωει του εχει βρεθει σε μαγαζι με ηλεκτρονικα και εχει παρει μυρωδια απο εναν τετοιο χωρο μονο απο σπονδα να καθεται να στο παιζει ιστορια για τα videogames.Aυτος που αν του δωσεις εναν μοχλο και κουμπια δεν θα ξερει πως να το πιασει και η θεα του θα τον φοβιζει νομιζοντας οτι ειναι καποιο εξωγηινο αντικειμενο.Και κυριως δεν γεινεται οπως ειπα να απαξιωνει τα παλια κλασικα arcades καποιος που ασχολειται μονο με τα συγχρονα παιχνιδια και δεν μιλαω για πιτσιρικαδες που ισως δεν τα ξερουν αλλα μιλαω γιαυτους που περιεγραψα παραπανω και μεγαλωσαν με τα παλια arcades.Και γω δεν ειμαι πολυ μεγαλος 31 χρονων ειμαι αλλα σεβομαι ολα αυτα τα κλασικα ηλεκτρονικα που ειναι ενα τεραστιο κομματι απο την ιστορια των videogames και κυριως σεβομαι τον καθε παικτη που ασχολειται με την αγαπημενη μας ασχολια.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Βασίλη έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλά, δυστυχώς. Από τα παρτάλια που δεν ξέρουν και κυριότερο, δεν θέλουν να μάθουν με τι ασχολούμαστε, μέχρι το κάθε fanboi του τότε και του σήμερα. Εντάξει, ξέρεις ότι ασχολούμαι με το 360. Μη τολμήσεις και πεις καμιά καλή κουβέντα για άλλη κονσόλα, θα σε φάνε λες και πρόκειται για καμιά θρησκεία.

Τώρα περιμένω ανυπόμονα το Wii U για παράδειγμα, κάποιοι μου έκοψαν και τη καλημέρα επειδή έγραψα υπέρ της Ninty. Δηλαδή έλεος.

Βέβαια το χειρότερο είναι να απαξιώνουν, όπως είπες, γενικά μια ασχολία επειδή δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα. Θα μας πουν και τι θα κάνουμε στο τέλος. Και κλασσικά "get a life" ή "get a woman" εκφράσεις δίνουν και παίρνουν. Λες και εμείς είμαστε οι βλάκες.

Τέλος πάντων, πάω για Rainbow Islands, δεν έχω ανάψει Windows pc τσάμπα!!!!!!! :D
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από metalcandyman »

pooky(1) έγραψε:Βασίλη έχουμε να αντιμετωπίσουμε πολλά, δυστυχώς. Από τα παρτάλια που δεν ξέρουν και κυριότερο, δεν θέλουν να μάθουν με τι ασχολούμαστε, μέχρι το κάθε fanboi του τότε και του σήμερα. Εντάξει, ξέρεις ότι ασχολούμαι με το 360. Μη τολμήσεις και πεις καμιά καλή κουβέντα για άλλη κονσόλα, θα σε φάνε λες και πρόκειται για καμιά θρησκεία.

Τώρα περιμένω ανυπόμονα το Wii U για παράδειγμα, κάποιοι μου έκοψαν και τη καλημέρα επειδή έγραψα υπέρ της Ninty. Δηλαδή έλεος.

Βέβαια το χειρότερο είναι να απαξιώνουν, όπως είπες, γενικά μια ασχολία επειδή δεν ξέρουν που παν τα τέσσερα. Θα μας πουν και τι θα κάνουμε στο τέλος. Και κλασσικά "get a life" ή "get a woman" εκφράσεις δίνουν και παίρνουν. Λες και εμείς είμαστε οι βλάκες.

Τέλος πάντων, πάω για Rainbow Islands, δεν έχω ανάψει Windows pc τσάμπα!!!!!!! :D
Eτσι μπραβο ρε φιλε Rainbow island γροθια στο κατεστημενο.Χθες το επαιζα εκανα προπονηση με εναν ακομα τερματισμο δηλαδη γιατι συντομα θα παω για το world record.Τωρα για το οτι σε εκοψαν την καλημερα καποιοι επειδη μιλησες υπερ της nintendo το αφηνω ασχολιαστο γιατι δεν ειναι αναγκη να ανοιξω το βρωμοστομα μου.Και οταν ξαναμπεις πεσ με και το ονομα σου γιατι αυτα τα φιλε που λεω η να σε λεω pooky1 εχουν αρχισει και με την δεινουν στα νευρα :D
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Βασίλη, Γιώργο με λένε στο μικρό. (Πρωτότυπο και πανσπάνιο, έτσι;;;; ) :D

Μακάρι να είχα το ταλέντο σου στα arcades και την υπομονή σου....!!!!!!!!!!!! :pac: :pacbad:

Το Windows laptop το έχω κυρίως για ΜΑΜΕ αυτό το καιρό. Πρέπει να βρω χώρο να βάλω το arcade joystick, αν και σκέφτομαι για bartop..... Είδομεν!
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Γιωργο εγω εχω 2 Arcadejoy το ενα κανονικο 8 way και το αλλο 4 way ειδικα κατασκευασμενο οπως το ηθελα με αναλογη σκληροτητα του ελατηριου ωστε να ειναι αποκλειστικα για το pacman.Για να το εξηγησω καλητερα ενας που παιζει απλα pacman και με το 8 way μια χαρα παιζει εγω ομως δεν θελω ουτε μια στο δυσεκατομυριο να κολησει σε καποια στροφη και να στραβωσει το πραμα ενω παιζω ηδη 4 ωρες γιατι μετα θα το σπασω θα τα κανω λιμπα ολα.Και εχω και 4 gamepad logitech που δεν τα αλαζω με τιποτα.Δυο αθηκτα στα κουτια τους και δυο που χρησιμοποιω.Αφου εχεις το laptop για mame πιστευω να βολεψει καλητερα ωστε να βρεις το καταληλο σημειο για να βαλεις το joystic σου.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Κοίτα το Windows laptop το έχω στο παλιό μου χώρο που... δεν έχει χώρο. Αλλά έχω δοκιμάσει το 360 pad στον υπολογιστή και πέραν της δόνησης τα πάει σχετικά καλά. Γιατί δυστυχώς ο "σταυρός" του 360 δεν λέει με τη καμία. Είναι πανάθλιος.

Για δώσε περισσόερες πληροφορίες σχετικά με τα pad που δουλεύεις εσύ Βασίλη. Έχουν δόνηση και λειτουργεί στο MAME; Με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο για αποκλειστική χρήση με τον MAME και τίποτε άλλο. Σύγχρονα παιχνίδια δεν αγγίζω πια στον υπολογιστή, μόνο σε κονσόλα.
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Γιωργο το gamepad ειναι αυτο και πραγματικα εχουν περασει δεκαδες απο τα χερια μου αυτο ομως δεν το αλαζω με τιποτα γιαυτο εχω και 4.
http://www.getitnow.gr/prod/gaming/acce ... d710132pp/
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: To mame αργοσβήνει?

Δημοσίευση από Maddog »

metalcandyman έγραψε:Ειναι αδυνατον να μπορεσει καποιος να ξεχασει τα arcades οπως δεν μπορει να ξεχασει τις γκομενες που περασαν απο την ζωη του και απο ολες της κονσολες κτλ τα arcades ηταν η καλύτερη γκομενα ηταν αυτη που μαζι της βγαζαμε τα καλύτερα γουστα.
Μεγάλη κουβέντα, respect! Arcade thrills και τα μυαλά στα κάγκελα. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση