Πρόβλημα με NAOMI bios

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vetus
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007 16:36
Τοποθεσία: Ηλιούπολη, Αθήνα

Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από Vetus »

(Ο Vetus o noobas ξαναχτυπά >.< )

Κατέβασα την τελευταία έκδοση του ΜΑΜΕ (την 0.139) προκειμένου να παίξω κάποια παιχνίδια που 'χουν φτιαχτεί με NAOMI (όπως το Azumanga Daioh Puzzle Bobble και το Cleopatra Fortune Plus), κατέβασα τα σχετικά bios του NAOMI (το naomi, το naomi2 και το naomigd) και τα έχωσα έτσι όπως ήταν ζιπαρισμένα τα τρια αυτά πακέτα στον φάκελο με τα roms και μου βγάζει το εξής μήνυμα:

Εικόνα

Tι στο κορόμηλο κάνω λάθος;

Mε την ευκαιρία, παίζει κανά αρχείο για κατέβασμα με όλα τα bios για MAME μαζεμένα ώστε να μην χρειάζεται να ψάχνομαι κάθε φορά που δεν μου παίζει ένα παιχνίδι λόγω έλλειψη bios ή σχετικών αρχείων;
Άβαταρ μέλους
HardLord
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 06 Σεπ 2005 01:55
Τοποθεσία: Cologne
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από HardLord »

:pac: gia dokimase edo an kai blepo pos ta Bios ine apo to 2008
Prosopika tha sou sinistousa na katebasis ta Bios apo to
:| Exis mipos Windows 7 ?
Άβαταρ μέλους
Vetus
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007 16:36
Τοποθεσία: Ηλιούπολη, Αθήνα

Re: Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από Vetus »

Έχω Windows XP κι ένα παμπάλαιο Pentium 4 στα 2,8 GHz. Eλπίζω αυτό να μην παίζει ρόλο αλλιώς το κόβω για αναβάθμιση επειγόντως. :roll:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από Maddog »

Έχεις λάθος και στο BIOS, καθώς το eeprom-naomi-μπλα-μπλα-μπλα.bin είναι μέρος του naomi.zip αλλά επίσης δεν έχεις κατεβάσει ή δεν έχεις βάλει στο σωστό path ώστε να το "βλέπει" το MAME ούτε το chd του παιχνιδιού.

Για το πρώτο πρόβλημα πρέπει να κατεβάσεις το σωστό NAOMI BIOS. Συνιστώ πάντοτε PleasureDome, αφού είναι εγγυημένα ενημερωμένο το romset που διαθέτει.
Για το δεύτερο, πρέπει να βάλεις το gdl-0018.chd μέσα σε έναν φάκελο ονόματι "azumanga" που θα βρίσκεται μέσα στο rom path σου.

Για να μην πολυσκάς πάντως, το ΜΑΜΕ δεν είναι καλή πλατφόρμα για να παίξεις NAOMI. Δεν δουλεύει σωστά προς το παρόν ο driver αλλά και όταν δουλέψει κάποτε, θα χρειάζεται υπερυπολογιστή. Εδώ ζορίζεται με κατώτερο emulated hardware... :|
Προτείνω το Demul ως την πιο πρακτική λύση για NAOMI games σήμερα. Και τα καταφέρνει και με κάτι λίγα NAOMI 2/Atomiswave επίσης. Αν και με τα specs που αναφέρεις θα δεις απλά slideshow, εδώ δεν μου δίνει full speed σε X2 6400+... :)
http://demul.emulation64.com/
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Vetus
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007 16:36
Τοποθεσία: Ηλιούπολη, Αθήνα

Re: Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από Vetus »

Thanks για τις συμβουλές σας παίδες. ;)
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Re: Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από grip »

Για να μην ανοίγω νέο thread,αφού και αυτό σχετικό με τα Naomi είναι, έριξα μια ματιά στην σελίδα του kale έπεσε φάτσα κάρτα σε αυτό
http://mamedev.emulab.it/kale/?p=1562
(και για τους τεμπέλιδες)
Currently in a phase of implementing missing inputs in Naomi (mostly thanks to the shiny new MIE/JVS core by OG),
this makes many games like The House of Dead 2, Zombie Revenge, Airline Pilots and many others to be playable:
Και το πιο ενδιαφέρον είναι ότι υπάρχει και video playable μέσω mame (έτσι τουλάχιστον γράφει,δεν το ξέρουμε 100%) το οποίο δείχνει το House of the dead 2 να τρέχει μια χαρά.


Υ.Γ.Λες γιατρέ 1 1/2 χρόνο μετά το post σου,να ήρθε η ώρα να γίνουν playable και αυτά?
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με NAOMI bios

Δημοσίευση από Maddog »

grip έγραψε:Υ.Γ.Λες γιατρέ 1 1/2 χρόνο μετά το post σου,να ήρθε η ώρα να γίνουν playable και αυτά?
Καιρός θα ήταν, στον ανταγωνισμό είναι playable εδώ και πολύ καιρό πλέον. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση