Πάλι οι ... scanlines ....

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Πάλι οι ... scanlines ....

Δημοσίευση από Commando »

Το ίδιο θέμα είχα βάλει όταν πρωτογράφτηκα στο φόρουμ.
Τότε υπήρχε λύση όμως.
Στην τωρινή έκδοση του MAME , δεν έχει επιλογή για πλήρεις scanlines , αλλά έχει κάτι 4Χ4 75Χ75 που δημιουργούν κουλά τετραγωνάκια και άλλα χαζά. Υπάρχει κανένα add-on που να δημιουργεί κανονικές scanlines όπως σε emulators SNES/GENESIS κτλ κτλ ;
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Κανείς ;
Τίποτε ?
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Commando+Ghosts 'n' Goblins for Ever !!!
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσουν καθόλου αυτές οι οδηγίες, πάντως για scanlines το μόνιτορ παραμένει αξεπέραστο...

MAME scanline/shadowmask simulation
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
bspus
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Ιαν 2010 22:37

Re: Πάλι οι ... scanlines ....

Δημοσίευση από bspus »

Εχω φτιαξει τα δικα μου png για scanlines, τα οποια ειναι πολυ απλα εναλασσομενες εντελως ασπρες και μαυρες γραμμες. Το ποσο μαυρες θα ειναι επηρεαζει το τελικο αποτελεσμα. Αλλα λογω του οτι η αναλυση στις lcd ειναι μονο μια πραγματικα και ολες τις αλλες τις κανει με stretching, αναγκαστικα και πληρως μαυρες γραμμες να βαλεις, θα προσθεσει bluring και το αποτελεσμα θα ειναι λιγο πιο ανοιχτες scanlines απ'οτι με crt monitor. Δεν ειναι μεγαλη διαφορα ομως. Αυτο που δεν εχω δει να αναφερουν ειναι οτι στα παιχνιδια με καθετη οθονη (πχ bombjack) οι scanlines ειναι καυ αυτες καθετες και δεν φαινεται ωραιο. Οποτε παιρνεις απλως το png και το κανεις rotate 90 μοιρες, και το ονομαζεις scanlinesv η κατι παρομοιο και το επιλεγεις με -effect scanlinesv
Απάντηση