Πρόβλημα με Mame 0.129

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
fuero2k
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 20:06

Πρόβλημα με Mame 0.129

Δημοσίευση από fuero2k »

Εγκατέστησα χτες την καινούρια έκδοση και έπεσα με τα μούτρα να κατεβάζω(πάλι) τα roms σε καινούρια dumps γιατί πολλά απο τα παλιά που είχα ήταν λίγο απαρχαιωμένα.Το πρόβλημα όμως είναι ότι όταν πατάω στην επιλογή available(για να δείχνει μόνο όσα έχω) δε θέλει σε καμία περίπτωση να μου εμφανίσει τα neogeo roms.Η πλάκα είναι ότι αν πάω στο all roms και τα τρέξω τρέχουν κανονικότατα,απλά με τίποτα δε θέλει να τα προσθέσει στα διαθέσιμα :roll: Καμία πρόταση;;


Μετά από λίγο ψάξιμο παρατήρησα,πως αν τα κάνω audit το mame δείχνει πως λείπουν αρχειάκια τύπου uni-bios μέσα από κάθε rom..από τι στιγμή που έχω και το uni-bios και το neogeo bios στο φάκελο roms,δεν είναι υπερβολή να τα θέλει κ μεσα σε καθε rom;bug ισως;
hadoken?
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Δεν το έχω ξαναακούσει αυτό το πρόβλημα....
Δοκίμασε να τικάρεις την επιλογή στο clrmame (εάν το χρησιμοποιείς ) ''allow not seperate bios from roms''.
Ίσως να πετύχεις κάτι με αυτό. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Δεν πας μια βόλτα από το άλλο όμορφο site του προέδρου μας να κατεβάσεις την καινούργια έκδοση του neogeo bios μπας και διορθωθεί το πρόβλημα σου; (για το uni-bios δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο, δεν το σβήνεις έτσι για δοκιμή)

http://www.emunews.eu/?page_id=2
Εικόνα
fuero2k
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 20:06

Δημοσίευση από fuero2k »

Και ναι κυριες και κυριοι!!αυτή ήταν τελικά η λύση!BIOS!!Με το που το έβαλα ως δια μαγείας τα βρήκε όλα!!Χίλια ευχαριστώ!! :D :D


Το unibios δε χρειάστηκε να το σβήσω το είχε εξαφανίσει/ενσωματώσει; το crlmame..
hadoken?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

To NeoGeo BIOS του MAME είναι μόνο ένα και έχει όνομα neogeo.zip
Εκεί μέσα πρέπει να βρίσκονται και όλες οι υπό-εκδόσεις του BIOS (έχει πχ Ευρωπαικά, Αμερικάνικα κλπ κλπ BIOSes)
Αν διαβάζω σωστά το μήνυμα σου, μάλλον είχες χωριστά το Uni-BIOS μέσα στον φάκελο roms και γι'αυτό δεν το έβλεπε και έβγαζε μήνυμα λάθους. Αν λείπει έστω και μια rom (στην προκειμένη περίπτωση το Uni-BIOS), δεν βάζει το παιχνίδι στα available. Αντίθετα, τα παιχνίδια παίζανε γιατί απλούστατα χρησιμοποιούσαν το standard BIOS, το οποίο είχες διαθέσιμο.
Φαντάζομαι ότι αυτό εξηγεί την "περίεργη" συμπεριφορά του ΜΑΜΕ σου. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
fuero2k
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 05 Ιαν 2009 20:06

Δημοσίευση από fuero2k »

Tο unibios το είχα μεν ξεχωριστά,αλλά και η έκδοση του neogeo.zip δεν ήταν η σωστή,γιατί ακόμα και όταν το clrmame εξαφάνισε το uni,το mame πάλι δεν έβλεπε τις roms...
hadoken?
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Βασικά το uni-bios(xx.zip) είναι unofficial bios set και για αυτό είπα να το διαγράψει σαν αρχείο μιας και κρίνεται περιττό αφού όπως έγραψε ο φίλτατος MD ένα είναι το επίσημο bios set για τα neogeo, το οποίο μάλιστα είχε υποστεί σχετικά πρόσφατα αλλαγή. Αυτάααα... :wink:
Εικόνα
Απάντηση