γεια χαρα παιδια!

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

γεια χαρα παιδια!

Δημοσίευση από zac3146 »

γεια χαρα παιδια κ καλα Χριστουγεννα σε ολους!
ειμαι νεο μελος στην παρεα κ εχω καποιες ερωτησεις να κανω...

τον mame emulator το γνωριζα απο παλια πως υπηρχε κ ειχα ασχοληθει αλλα δεν ηξερα πως ειχε διμιουργιθει ενα τοσο ομορφο ελληνικο περιβαλον με τοση ορεξη κ χαρα!

η ερωτηση που εχω να κανω ειναι:.......

αλλα για να σας δωσω να καταλαβεται καλητερα γιατι χρειαζομαι τη βοηθεια σας, θελω να σας πω τι συμβαινει....κ να σας βαλω λιγο στο κλιμα...
ο αδερφος μου ειναι ατομο με ειδικες αναγκες... παλιοτερα, την εποχη των arcades ηλεκτρονικων με κερματοδεκτη ηταν η καλητερη του εποχη,μπορει να μην ειχε το κουραγιο να αντιμετωπισει τον κοσμο γυρω του αλλα ειχε πολυ ορεξη να αντιμετωπισει τους κακους στα διαφορα ηλεκτρονικα....κ αυτο ηταν η χαρα του!
δυστυχως δεν εχει τις οικανοτητες του να χειριζεται ενα Η/υπολογιστη κ ουτε τη θεληση να ασχοληθει,παρ οτι εχει εναν Amtrad 6128 απο τα παιδικα του χρονια κ τον χειριζεται αψογα....
απ τη μια ευχαριστο που ασχολειτε με κατι ,αλλα δισαρεστο για μας στο σπιτι που τον βλεπουμε κολημενο τοσα χρονια με αυτον.

σκοπος μου λοιπον εμενα κ της μητερας μου ειναι να του φτιαξω ενα καινουργιο PC μονο για mame games κ να τον ξεκωλησουμε απο τη μιζερια του. αλλα εδω ειναι το προβλημα,οπως σας ειπα κ πριν δεν εχει την οικανοτητα κ την υπομονη να μαθει κ να κανει εστω κ τα βασικα γιαυτο ρωταω εσας παιδια......
μπορω να φτιαξω ενα pc, που με το που παταει το κουμπι εκκινησης, να ξεκιναει αμεσως σε λειτουργικο mame κ να γλυτωσει τα windows γιατι χανετε κ μονο που τα βλεπει?

υπαρχει τροπος ρε παιδια να δωσουμε λιγη χαρα σε αυτο το παιδι μερες που ειναι?

σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zac3146 την 26 Δεκ 2008 23:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Καλωσήρθες zac3146 και χρόνια πολλά.
Οπωσδήποτε γίνεται, απλώς εγώ δεν ξέρω ποιά είναι η καλύτερη λύση. Σίγουρα ένα από τα άλλα παιδιά εδώ θα σου πει σύντομα :-)
Κάντε κλικ εδώ κι εδώ.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Χρόνια πολλά Zac3146 και καλώς ήλθες. Αυτό που θες γίνεται με πολλούς τρόπους. Ένας από τους πιο απλούς (με την έννοια πως μπορείς να το κάνεις εντελώς μόνος σου) είναι ένα windows pc που να έχει στην "Εκκίνηση" (startup) μια "συντόμευση" (shortcut) του ΜΑΜΕ32 παρέα με ένα καλό σετ από roms να το υποστηρίζει. Αν μένεις Αθήνα (εγώ είμαι Καλαμάτα) νομίζω πως κάποιο από τα παιδιά εδώ μπορεί να σου "προτείνει" ένα καλό set μέσα σε ένα - δύο DVD-Rs. Αλλιώς δεν είναι τίποτα να κάνω εγώ ένα collection και να στα στείλω με το ταχυδρομείο...
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

σας ευχαριστω πολυ παιδια για το ενδιαφερον σας!
Whacker εχω τον ελληνικο mame κ εχω καταφερει να βρω 13gb rom games.δηλ. τα υλικα υπαρχουν απλα θελω αν μπορεις να με καθοδηγησεις βημα βημα για το πως θα το καταφερω αυτο που λες.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

OK. Short tutorial follows.

1] Φτιάχνεις ένα φάκελλο με όνομα "ΜΑΜΕ" στο C:
2] Φτιάχνεις ένα φάκελλο με όνομα "ROMS" ΜΕΣΑ στο "ΜΑΜΕ" στο C:
3] Βάζεις όλα τα roms μέσα στον φάκελλο C:\MAME\ROMS
4] Βάζεις τον emulator MAME32 μέσα στο φάκελλο C:\MAME\
5] Δημιουργείς μια συντόμευση ως εξής: Δεξί κλικ πάνω στο ΜΑΜΕ32.EXE και Δημιουργία Συντόμευσης.
6] Με δεξί κλικ πάνω στην "έναρξη" των Windows κάνεις "Άνοιγμα"
7] Ανοίγεις τον φάκελλο "Προγράμματα" και κατόπιν το φάκελλο "Εκκίνηση"
8] Με αποκοπή παίρνεις τη συντόμευση που δημιούργησες στο βήμα (5) και επικόλληση μέσα στο φάκελλο "Εκκίνηση" που μόλις άνοιξες.

ΑΝ τα έκανες όλα σωστά το MAME32 θα ξεκινά με το άνοιγμα του υπολογιστή.
-Πατώντας F11 έχεις fullscreen το πρόγραμμα του MAME32.
-Με τα βελάκια και ENTER ξεκινάς το παιγνίδι που θες

Τα υπόλοιπα νομίζω είναι γνωστά.
Ελπίζω να βοήθησα. :D
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

ωραιος ο Whacker !!!!!
κ αν θελω καποια στιγμη να την ακυρωσω αυτη την εκκινηση για καποιο λογο τι κανω για να το επαναφερω το συστημα οπως πριν?
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

ααααα καταλαβα την διαγραφω απο κει !!! οκ
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

κατι αλλο τωρα....

γινεται εκκηνηση του mame απο dos δηλ.χωρις να υπαρχει εγκατεστημενο λειτουργικο? κ αν ναι πως?
πολλα ρωταω ε???
καπου ειδα στο youtube πως γινεται.....δηλ. να φτιαχνουν ενα ανεξαρτητο arcade μηχανημα mame , ξερεις Whacker?
καταλαβα πως το εκαναν με καποια διαδρομη linux νομιζω AdvanceCD λεγεται? κ τρεχει απο το cdrom?
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Γίνεται. Απλά είναι άλλο version αυτό που ζητάς. Το πιο ενδεδειγμένο για αυτές τις περιπτώσεις είναι το ArcadeOS. Στην ουσία είναι ένα πρόγραμμα-κέλυφος που αναλαμβάνει την δύσκολη δουλειά του command-line typing αντί για σένα (mame <game> κλπ).
Αλήθεια, δεν αξίζει τον κόπο όμως. Μετά από την 0.122 όλα τα παιγνίδια χρησιμοποιούν D3D libs και πραγματικά στα Windows παίρνεις πολύ περισσότερα από το DOS version.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

οποτε τι θα μου συνηστουσες να κανω? γιατι εμενα σκοπος μου ηταν να βγαλω απο οσο το δυνατον γινοταν απο το κοπο τον αδερφο μου για να παιξει ,οσο κοπιαστικο θα ηταν για μενα για να το φτιαξω.....
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Νέα εγκατάσταση Windows, ακολουθείς το tutorial και τέλος. Οτιδήποτε άλλο είναι αρκούντως πολύπλοκο για να σε μπλέξει περισσότερο. Με κάθε καλή διάθεση μιλάω πάντα... :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

να σαι καλα φιλε Whacker !!!
κ παλι σ'ευχαριστω!
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

δε σε ακουσα ρε φιλε κ επαθα ζημια
εκανα κανα 2 δοκιμες με τα προγραμματα που σου ειπα κ απο τοτε ο υπολογιστης τον πηρε κλαρινο!!!!
τα εσβησα αλλα οταν παω να κανω εκκινιση των ΧΡ κολαει πριν μου ανοιξει η επιφανεια εργασιας κ με πεταει στη μπλε οθονη με τα κινεζικα γραμματα καθος κολαει κ ο ηχος!
τι μπορω να κανω για να λυσω το προβλημα?
μπαινω με ασφαλη λειτουργεια να κανω επαναφορα σε προιγουμενη ημερομηνια αλλα παλι δεν κανει τιποτα!!!!!!

παιδια βοηθηστε με σας παρακαλω!
zac3146
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 26 Δεκ 2008 17:16

Δημοσίευση από zac3146 »

ενταξει παιδια ευχαριστω εκανα φορματ!
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

zac3146 ήμουν εκτός σπιτιού εχθές και δεν μπόρεσα να σου απαντήσω. Format είναι η ultimate λύση για 1000άδες προβλήματα! 8)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Απάντηση