Crash

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
aeroporos
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 08:47
Τοποθεσία: Νάουσα

Crash

Δημοσίευση από aeroporos »

Καταρχήν γειά σας και πάλι απείχα λίγο απο το φόρουμ λόγο δουλιάς αλα τώρα είμαι πιο λάσκα:P
Έχω ένα πρόβλημα στις 10 φορές που μπένω σε παιχνίδι τις 3 σχεδόν με πεταει έξω κρασάρει μάλον το μαμε αν ξέρει κανείς γιατί ας με διαφωτίσει εχω:
dual core pentium 2.2
win xp
ati randeon 9600 256
1024 ram
mame 0123u1 comand line version (εγώ το έκανα combile με combiler 64)
frond end δικό μου
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το πρώτο λογικό βήμα θα ήταν να αποκλείσεις δικό σου λάθος στο compile ή στον κώδικα του front end. Οπότε θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις το επίσημο build και κάποιο από τα γνωστά front end. Υποθέτω ότι το "δικό μου front end" που λες σημαίνει ότι το έχεις γράψει εσύ.

Επίσης υπάρχει κάποιο μήνυμα λάθους κατά το crash (είτε στην οθόνη είτε στο Event Viewer των XP) :?:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
aeroporos
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 08:47
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευση από aeroporos »

Δεν ειπάρχει μήνυμα όταν το κάνει και απόκλεισα τον frond end απο την αρχή γιατί υποτίθεται οτι ο frondend μόνο τρέχει τα μαμε δεν μπορεί να τα πετάξει έξω αυτό γίνετε μόνο μέσα απο τα μαμε όσο για το compile θα το ξανακάνω να δοκιμάσω αν και πάλι το κάνει θα προσπαθήσω να κάνω τα mame update στην καινούργια έκδοση με το clrmamepro αλα εχω και εδώ μια ερώτηση τις ρυθμισεις των παιχνιδιών για credit και κάποια άλα που έχω κάνει θα μείνουν ή πρέπει να τα ρυθμίσω ένα ένα πάλι απο την αρχή?
Άβαταρ μέλους
aeroporos
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 08:47
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευση από aeroporos »

Με το κάνει και ενω τρέχω κατευθείαν την comand έκδοση του μαμε και αφού την έχω ξανακάνει compile 'ελεος. Έχω dual core αλα δεν κάνω optimaze για κανένα πειράζει?
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

0123u1...μήπως φταίει η version ?
Δοκίμασε να κάνεις compile μια stable version και όχι u-χχχ .
Άβαταρ μέλους
aeroporos
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 08:47
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευση από aeroporos »

Έκανα τιν δεύτερη φορα την 0123 και παλι τα ίδια και δεν μπορώ να πω οτι κάνω κατι λάθος γιατί το combile το κάνω με το πρόγραμμα
sosimple
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 22:29

Δημοσίευση από sosimple »

Για δοκιμασε να τρεξεις την original εκδοση (να μην κανεις καθολου compile δηλαδη) ωστε να αποκλεισεις οτι εχεις κανει καποιο λαθος στο compile. Αμα συνεχισουν τα προβληματα, μαλον μονο το format και επανεγκατασταση λειτουργικου θα σε σωσει.. Κατι δεν παει καλα με το λειτουργικο.
Εγω αν εβλεπες , στην 123 που ειχα κανει compile, εγραφα οτι δεν που εμφανιζε μετα απο compile τις επιλογες του menu. (μου τα εμφανιζε σαν κινεζικα). Μετα απο format ομως τωρα τα βγαζει μια χαρα..
Άβαταρ μέλους
aeroporos
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 08:47
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευση από aeroporos »

Τελικά πάλι εσύ με έσωσες νομίζω ξέθαψα και εγώ την έκδοση που μου είχες δόσει και μέχρι τώρα δεν μου το έχει κάνει.Εαν είναι απο το compile απορώ γιατί το εκανα κανα 15 φορές με το πρόγραμμα MameCompiler64 κανονικά
sosimple
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006 22:29

Δημοσίευση από sosimple »

Μακαρι να βοηθησα. Απο οτι θυμαμαι ,τοτε που ειχα κανει compile εχει και καποιες επιλογες για βελτιστοποιηση αναλογα τον επεξεργαστη στον οποιο θα τρεχει. Μπορει να εχεις κανει κανενα λαθος εκει. Πχ να τρεχεις το mame σε amd και να εχεις επιλεξει βελτιστοποιηση για intel, 2πυρινο ή 4πυρινο, ή και το αντιστροφο απο οτι γραφω. Αμα θες να βεβαιωθεις σιγουρα παντως οτι δεν φταιες εσι, και καποιο λαθος κατα το compile, πρεπει να βρεις την original v123 ,ουτε καν τη δικια μου, γιατι και η δικια μου προερχεται απο compile δικο μου, αν και σε εμενα τουλαχιστον δουλευει τελεια. Κατα το compile ,δεν επελεξα βελτιστοποιηση για κανεναν επεξεργαστη ετσι ωστε να δουλευει σε ολους (ποιο αργα ομως απο οσο θα μπορουσε αν ειχα επιλεξει βελτιστοποιηση για καποιον επεξεργαστη)
Άβαταρ μέλους
aeroporos
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 08:47
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευση από aeroporos »

Τελικά το πρόβλημα δεν λύθηκε προσπάθεισα να κάνω πολα αλα δεν τα κατάφερα.Με την stadar έκδοση των mame 123 δουλέυει κανονικά αλα ας όψεται που θέλω τα hiscores .Δοκίμασα πολες φορές να κάνω compile είπα και κάποιους φίλους να κάνουν και αυτοί και μου έβγαζε το ίδιο πρόβλημα στα 10 credits με πετάει 1-2 φορές.Ενώ πέζω με πετάει απο τα mame τελείως.
Αποφάσισα να ενημερώσω τα μαμε στην τελευταία έκδοση μπας και καταφέρω τίποτα.Αν κάνω τις roms update κάποιες ρυθμίσεις που έχω κάνει σε κάθε παιχνίδι χωριστα όπως πόσα credits να χρειάζετε κάθε παιχνίδι να πέξει κλπ. θα χρειαστεί να τα κάνω απο την αρχή ή τα κρατάει? Γιατί είναι πολύ μανικι να τα κάνω πάλι ενα ενα.
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Δεν θα έχεις κανένα τέτοιο πρόβλημα με το mame update. :wink:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση