Arcade monitors υπάρχουν εκτός από τα CRT ;

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Arcade monitors υπάρχουν εκτός από τα CRT ;

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Καλησπέρα σας,

Σε 2 arcade ηλεκτρονικά κατηγορίας νάνος στο ένα υπάρχει μια οθόνη Hantarex 25 ιντσών (CRT/SVGA) και στο άλλο Hantarex 28 ιντσών (CRT/SVGA) για τη χρίση του εξομοιωτή Μ.Α.Μ.Ε. . Μήπως γνωρίζει κανείς αν υπάρχει δυνατότητα να αντικαταστήσω τις CRT με κάποιες TFT 25 και 28 ιντσών αντίστοιχα οι οποίες να είναι 4:3 κάποιας αξιόλογης ποιότητας ;
Αν έχετε υπόψη κάποια εταιρία θα με διαφωτίζατε.

Ευχαριστώ
x9A3A8x
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από akmakas »

Έχω δει ένα καινούριο ηλεκτρονικό της Sega με μια TFT οθόνη 37" και πραγματικά τα πήγαινε περίφημα...Λογικά θα μπορεί να το κάνεις και εσύ αλλά το CRT έχει εντελώς ρετρό αίσθηση...
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τα κλασσικά παιχνίδια προσωπικά όταν τα βλέπω σε TFT μου φαίνονται αηδιαστικά.
Αλλά υποθέτω ότι είναι θέμα γούστου ή συνήθειας...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Δυστυχώς θα συμφωνήσω… ξενερώνω όταν παίζω κάποιο από τα παλιά καλά games… πχ snow bros ( στο game cube με genesis emulator!)

Από την άλλη το ikaruga δείχνει μια χαρά!!!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Δεν αντί λέω, μόνο που η Hantarex δεν συνεργάζεται τόσο καλά με σημερινές κάρτες γραφικών με αποτέλεσμα να προκαλούν πολύ αχνά στίγματα. Αυτό σας το αναφέρω σήμερα έπειτα από τέσσερα χρόνων τρεξίματα με αντιπροσωπείες, μέχρι και επιστροφή στην Ιταλία πήγε η μια και ξανάρθε διότι το κουφό είναι 1. Το τεχνικό τμήμα της Hantarex στην Ιταλία και στην Αθήνα χρησιμοποιούν κάρτα γραφικών S3. Που με την S3 λειτουργεί θαυμάσια χωρείς την εμφανίσει θαμπών γραμμών στο αριστερό σημείο των οθονών. Με nvidia - ati το ξεχνάς όλες έχουν το ίδιο κουσούρι. Άρα;
x9A3A8x
Άβαταρ μέλους
akmakas
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006 23:42
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από akmakas »

Άρα παίρνεις μια CRT και γουστάρεις ρετρο αίσθηση με καμπύλες και κύρτωση.Γούστα είναι αυτά ασφαλώς... :D
Back to the roots...
ZX Spectrum forever....
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Γενικά πάντως γραφικά σχετικά χαμηλής ανάλυσης όπως αυτά των arcades δεν πρόκειται να δείξουν ποτέ πραγματικά καλά σε TFT γιατί μεγάλη TFT (ή ακόμα και μικρή...) με ανάλυση 640x480 ή 320x200 απλώς δεν υπάρχει. Οπότε μιλάμε είτε για stretching της εικόνας ώστε να καλυφθεί όλο το panel είτε για χρήση του hardware acceleration της κάρτας γραφικών (παίζοντας με τις ρυθμίσεις του ΜΑΜΕ) ώστε να ανέβει η ανάλυση στην native του matrix της TFT. Και στις δύο περιπτώσεις, το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι ποτέ ίδιο με την αυθεντική οθόνη.

Αντίθετα οι CRT δεν έχουν πρόβλημα να αλλάξουν αναλύσεις προς το χαμηλότερο. Αν ξέρεις ότι δουλεύει με κάρτες S3 όπως λες, γιατί δεν κοιτάς να προμηθευτείς μια τέτοια και να κρατήσεις την κανονική οθόνη της Hantarex που έχεις;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Γιατί αυτό το είχα κάνει εδώ και χρόνια αλλά αν βλέπατε την ποιότητα εικόνας και κίνησης με κάρτα γραφικών S3 με τα προβλήματα που παρουσίαζε σε πολλά παιχνίδια με αποτέλεσμα να μη μπορούν να παιχτούν και άλλα να μη μπορούν να εκτελεστούν φυσικό ήταν που την έβαλα στο ράφι. Για αυτό σκέφτομαι να το γυρίσω σε ΤΦΤ. Εκτός κι αν έβαζα καμιά CRT τηλεόραση αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα ήταν ποιοτικά καλά συγκριτικά με την Hantarex η οποία είναι εξειδικευμένη στο να λαμβάνει σήμα SVGA απευθείας από την καρτα γραφικών
x9A3A8x
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Κατά την ταπεινή μου γνώμη μια CRT τηλεόραση θα είναι πιό "φυσική" και κοντινή στο αυθεντικό arcade σε απεικόνιση από ότι οποιαδήποτε TFT. Αλλά όπως είπα και στο αρχικό post μου, τίθεται και θέμα προσωπικού γούστου σε αυτές τις ιστορίες.
Δεν νομίζω επομένως ότι η άποψη οποιουδήποτε από εμάς μπορεί να σε βοηθήσει πέρα από κάποιο σημείο. Αυτό που εγώ θεωρώ καλό μπορεί σε εσένα να φαίνεται λάθος ή και το ανάποδο.
Αλήθεια, try before you buy παίζει; Δηλαδή ζήτα από το μαγαζί που έχει την όποια TFT σου αρέσει να την δοκιμάσεις με το ΜΑΜΕ, πχ πηγαίνοντας τους ένα laptop και συνδέοντας το σε αυτήν.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Εδώ είναι η απορία, που να πάω; ΤΦΤ 25 και 28 ιντσών (4:3) υπάρχει;
x9A3A8x
trooper13
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 12 Σεπ 2007 19:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από trooper13 »

δεν νομιζω να εχει βγει 4/3 τφτ πανω απο 20 ιντσες.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Και εγώ αμφιβάλλω...όλες widescreen είναι νομίζω. :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Εάν δεν κάνω λάθος υπάρχουν κάποιες λίγες οθόνες TFT που είναι μεγαλύτερες των 20''. Όμως αφενός είναι πολύ δύσκολο πια να τις βρεις λόγω της εξάπλωσης των 16/9, αφετέρου επειδή είναι παλιά μοντέλα, έχουν και αυξημένες για αυτό που προσφέρουν τιμές σε συνδυασμό με υποδεέστερα χαρακτηριστικά (π.χ.: 16ms απόκριση). Οπότε είτε καταλήγεις σε νέας τεχνολογίας 16/9 που θα κάνει smart zoom / stretch την εικόνα ή θα έχεις μαύρα πλαίσια στα πάγια, είτε προσανατολίζεσαι σε οθόνες CRT που θα είναι και πολύ πιο φτηνές και διαθέσιμες μέχρι τις 32".
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
x9A3A8x
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 18:56

Δημοσίευση από x9A3A8x »

Και εδώ ακριβώς τίθεται το ερώτημα, μέσα σε ένα κουβούκλιο ηλεκτρονικού τύπου "νάνος" πως θα χωρέσει μια 16/9 ;
Πάντως συμφωνώ με την άποψη περί CRT, ρίχνοντας μια μάτια είδα ότι εκτός από την εταιρία Hantarex υπάρχει και η Wells-Gardner μια αμερικάνικοι εταιρία η οποία κατασκευάζει CRT οθόνες αποκλειστικά για ηλεκτρονικά που λαμβάνει SVGA σήμα, το ερώτημα όμως παραμένει, την παίρνω μήπως γνωρίζει κανείς τη ρόλο βαράει και κατά πόσο είναι συμβατή με τις σημερινές κάρτες γραφικών;
x9A3A8x
japetus
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 24 Ιαν 2008 13:52

Δημοσίευση από japetus »

Εγώ πάντως που βρήκα πρόσφατα ένα παρόμοιο νανάκι, λέω να το προσπαθήσω με την υπάρχουσα σε αυτο οθονη, μια Hantarex 19ρα...
Υπάρχει η arcadevga για καρτα γραφικών απο την ultimarc που διατίνονται ότι οδηγεί πάρα πολύ καλά τα arcade monitors.. Εχω καπου μια παλια ati 9200 θα δοκιμασω να τη flasharw με το firmware της AVGA, να δω αν θα παιξει (βρήκα κάποιες οδηγίες στο δίκτυο)... Καινούρια κοστίζει 100 ευρω που νομιζω ειναι παρα πολλά για μια καρτα τη στιγμη που μπορεις να παρεις οπως λες και συ ενα καινουριο μονιτορ για να χρησιμοποιησεις...
Απάντηση