Ps2 ή Χ-Box...?

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Δυσκολα τα πραγματα ε grip ? :lol:

Μια χαρα τα ειπαμε ολοι. Καποια συγκεκριμενα παιχνιδια δεν θα τα βρεις πουθενα αλλου εκτος απο το ps2 αλλα απο την αλλη το xbox ειναι πολυ καλυτερο μηχανημα.

Γνωμη μου, παρε ενα xbox και καντο οπως του pyjamarama - θα βαλουμε ολοι ενα χερακι αν θες - το σιγουρο ειναι οτι θα ευχαριστηθεις παιχνιδι 8)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Pyjamarama »

η βοηθεια μου να θεωρειται δεδομενη για καθε φιλο του mame.gr....
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Αν ειναι δυσκολη λεει..... :?
Δεν ξερω τι να παρω γμτ.....
Πλακα-πλακα θα αναγκαστω να τα παρω κ τα δυο οπως ελεγε κ ο Ambu.... :lol:

Απ'οτι εχω ψιλοδει παντως,-εκτος αν καποιος εχει δει καπου κατι διαφορετικο-η τιμη τους κυμαινεται περιπου στα 150 ευρω <<βελτιωμενα...>>με δυο joystick και καμποσα παιχνιδακια....

Να πω την αληθεια,ειμαι ενα βημα πριν να παρω x-box,αλλα με χαλαει απιστευτα το πηγαινε-ελα που θα εχω με αυτο για να κανω τα αντιγραφα ασφαλειας μου....:mrgreen: , σε αντιθεση με το ps2 που ειναι κατα 99% one click copy...... :roll:

p.s.Σας ευχαριστω ολους παντως για το ενδιαφερον που δειξατε-και δειχνετε- για την επικειμενη αγορα μου..[img]http://smilies.sofrayt.com/^/aiw/blush.gif[/img]
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

grip έγραψε:Απ'οτι εχω ψιλοδει παντως,-εκτος αν καποιος εχει δει καπου κατι διαφορετικο-η τιμη τους κυμαινεται περιπου στα 150 ευρω <<βελτιωμενα...>>με δυο joystick και καμποσα παιχνιδακια....
Εγώ είχα πάρει το PS2 από το fleamarket (τώρα emarket) 90€ με ένα αυθεντικό παιχνίδι, δύο χειριστήρια και τα σχετικά καλώδια.
Όχι τσιπαρισμένο τότε, και μάλιστα το παλιό, το μεγάλο (έψαχνα γι αυτό για να του βάλω σκληρό - τώρα μπορείς και στο slim, USB δίσκο).
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Vag έγραψε: Όχι τσιπαρισμένο τότε, και μάλιστα το παλιό, το μεγάλο (έψαχνα γι αυτό για να του βάλω σκληρό - τώρα μπορείς και στο slim, USB δίσκο).
Δυστυχώς δεν είναι καλή ιδέα ο σκληρός στο slim. Oι θύρες του είναι usb1.1 και οχι 2, οπότε τα παιχνίδια θα παίζουν πολύ αργά.

Pyjamarama, να σε ρωτήσω κάτι.
Έχω ενα χειριστήριο snes το οποίο συνδέω στο pc με αντάπτορα σε usb.
Aν πάρω ενα usb καλώδιο για το xbox και συνδέσω τον αντάπτορα, θα δουλεύει το χειριστήριο ή είναι μόνο για keyboard και mouse?
Grip, μην ανυσηχείς, ολοι μας θα συμβάλουμε για να "βελτιώσουμε" το xbox που θα πάρεις.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
disknoir
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 21 Δεκ 2005 12:29

Δημοσίευση από disknoir »

grip,δεν είμαι κι ο πιο αντικειμενικός εδώ μέσα αλλά θα πρότεινα xbox.
Το θέμα έχει σχεδόν εξαντληθεί αλλά:
Έχει δίσκο και με ftp του περνάς εφαρμογές,παιχνίδια,βιντεο και άλλα
Μπορείς ναι καις πολλά backup,εφαρμογές κ.ά. σε ένα dvd χωρίς προβλήματα(οικονομικό :wink: )
Γίνεται softmod
Έχει xbox live
Τα κοινά παιχνίδια με ps2 δείχνουν καλύτερα στο xbox
Tα xbox exclusives είναι πολλά και ποιοτικά ενώ του ps2 λιγότερα αξίζουν πραγματικά
Εκτός των jrpg σε όλες τις άλλες κατηγορίες το xbox είναι ισάξιο είτε υπερέχει
Γενικά ο μέσος όρος παιχνιδιού xbox είναι αρκετά πάνω από αυτόν του ps2
Υπάρχει ακόμη ζωντανή σκηνή για modding

Έτσι:
Βάζεις το πολύ χρήσιμο Xbox Media Center και μια διανομή Linux
Βάζεις homebrew και emulators που δουλεύουν πραγματικά καλά (πχ Killer Instinct 1&2,Quake1&2&3,Doom,Duke Nukem,Mugen,Mame,n64,psx,snes,nes,md,gg,gba όλα στο xbox και πολλά άλλα...
Όλα τα σημαντικά μηχανήματα πλην του Saturn για να καταλάβεις περίπου.)
Αγοράζεις ένα καλώδιο component για hdtv
Έχεις ένα πλήρως λειτουργικό xbox (Σχεδόν!Υπάρχουν κι άλλα!) :P

PS:maddog,είχα δει σε ένα Γερμανό αυθεντικά χειριστήρια σχετικά πρόσφατα.

Καλή χρονιά σε όλους!
Now playing: Dreamfall:The Longest Journey
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Διλημμα πιθανοτατα (ενα 80% σας βαζω εγω) τελος...
Βρηκα απο ενα παλικαρι εδω στην Καστορια x-box το οποιο ειναι chiπαρισμενο με το evox,-εχει κατι ωραιους δρακους για background το menu ktl.-με περασμενα τα dashbord του και το x-box media center....(ωραιο navigation εχει...).Του λειπουν αλλα καλουδια μηπως παιδες εσεις που το γνωριζετε το <<αθλημα>>...:lol: ??)
Μαζι με αυτα ενα ασυρματο controller της logitech και ενα γνησιο...
Σκληρος 80gb με μπολικα παιχνιδια μεσα...+Καμια 30 copy+10 γνησια...
Το ζουμι τωρα...ΤΙΜΗ:Το παζαρευω γυρω στα 120-140 ευρω....(καλα δεν ειναι...)?

Εντυπωσεις:Βαρυ μηχανημα (σε ογκο αναφερομαι...):lol:
Απο παιχνιδια λιγο το silent hill 4,far cry,και splinter cell chaos theory που επαιξα,μου φανηκαν παλουκι στον χειρισμο.....(μαλλον γερασα και εγω.... :( ).
Απο γραφικα παντως σκιζει.... :good:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Αφού βρήκες ήδη chipαρισμένο xbox με περασμένα τα απαραίτητα (κατ'έμε) προγράμματα, είσαι κομπλέ. Τι καλούδια θές ακριβώς να δω αν μπορώ να βρω?
Για τα παιχνίδια που λες, μην τρομάζεις! Δεν έχεις γεράσει! Είναι όντως περίεργος ο χειρισμός τους.
Ps 120 € νομίζω πως είναι αρκετά καλή τιμή με όλα αυτά που προσφέρει.
In the beginning it was pong.....
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Πιάσε κάποιον που ξέρει (το γνωστό xbox boy, έχω μετοχές στην ms) να σου πει για το chipaki να δεις αν σε καλύπτει και καλές αγορές…
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Grip πολυ καλη αγορα ακουγεται τη στιγμη που εχει 80 GB σκληρο evox εγκατεστημενο κλπ οντως βαρυ και μεγαλο ειναι αλλα μπορεις να βρεις αλλο media center pc για σαλονι σε αυτη τη τιμη και σε αυτο το μεγεθος;Θα χρειαστεις ενα crossover καλωδιο και το flashfxp για το ftp με το pc σου.Σε γραφικα ειναι οντως πολυ καλη μηχανη ακομα και τωρα.

Αν θες τη γνωμη μου χτυπα και ενα modded ps2 slim(slim για να μην τιθεται προβλημα με το drive λογω χρησης backup παιχνιδιων).Και οι 2 κονσολες εχουν exclusives που δεν θα ηθελες να χασεις.
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Θα ακολουθησω την συμβουλη του maddog και θα περιμενω λιγο ακομη να μπει για τα καλα το ps3 στην ελληνικη αγορα και μετα θα χτυπησω ενα ps2 slim..... :wink:
Επι του παροντος απολαμβανω τα psone games,dc games,gc games,και κατι ψιλα απο το x-box..... :)
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Άντε μπράβο φίλε μου... Κάπου εδώ βάζουμε τα συγχαρητήρια και τα καλορίζικα; :D

Άντε θα λιώσεις τώρα και με το ΧΒοx. Σε βλέπω σε λίγο καιρό ολοκληρωτικά μεταλλαγμένο από το σύνολο της ακτινοβολίας που θα απορροφάει ο οργανισμός σου. Μόνο... Να... Τί να τα κάνεις πια τόσα παλιά μπλιμπλίκια; Δεν τα ξεφορτώνεσαι σιγά σιγά να σου αδειάσουν και τον χώρο να προετοιμάσεις και το έδαφος για το PS2; Θα μπορούσες για παράδειγμα να ξεφορτωθείς (για να δω... τι θα μπορούσες;...). :idea: Τί το θέλεις πια το Dreamcast κοντεύει και την δεκαετία; Δώσε το εκεί σε κανέναν "άσχετο" να πάει στο καλό... π.χ.: ΕΜΕΝΑ :lol: :lol: :lol:

Άντε βρε καλό gaming και τα λοιπά με την καινούργια σου console-emulator-mediacenter-multimediaplayermachine-xbox-liveκάτι.

ΝΑ ΛΙΩΣΕΙΣ ΣΤΟ GAMING*!!! :twisted:



* και όχι μόνο "γάμινγκ" όπως κάνεις σήμερα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Pyjamarama
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: 03 Σεπ 2004 10:39
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευση από Pyjamarama »

μεγιες..αν θελεις κατι πες μου
sorry τωρα διοτι εχω να διαχειριστω τις μετοχες μου :D
LOAD ""
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Thanks ολους σας για τα καλα σας λογια....(Ambu,ετσι οπως το πας,θα με πεισεις σε λιγο....:mrgreen:).
Απ' οτι ειδα στο utilities που εχει περασμενα μεσα το παλικαρι που ειχε το x-box εχει και ενα ωραιο προγραμματακι dvd2xbox....Εκανα 12 λεπτα να περασω το call of duty 3 (omg τι θεικα γραφικα!!!!) στο x-box και αλλα 9 περιπου για το burnout revenge..... :D (ας ειναι καλα τα video club...:lol: )
Εχω την εντυπωση πλεον-αφου το ειδαν και τα ιδια τα ματακια μου,-οτι πλην xbox360 και wii ,ειναι οτι πιο ισχυρο υπαρχει εκει εξω.... :rolleyes:

@ Pyjamarama,theoritikos

Βασικα δεν ξερω τι αλλα καλουδια -πλην των παιχνιδιων- θα ηταν χρησιμα για να τα περασω μεσα .Εσεις θα ξερετε καλυτερα-καμια λιστα μηπως??.... :?
Καπου πρεπει να ειχε γραψει ο xalia οτι ολα κ ολα αυτα χωρανε σε ενα dvd ή κανω λαθος... :?:

Τωρα απο παιχνιδια,μαυρα μεσανυχτα εχω για x-box,θα κανω μια προχειρη ερευνα,και θα επανελθω... :wink:

p.s.Δεκτες καθε προσφορες,προτασεις για εναν newbie x-box user... :lol: :lol:
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

grip έγραψε: Βασικα δεν ξερω τι αλλα καλουδια -πλην των παιχνιδιων- θα ηταν χρησιμα για να τα περασω μεσα .Εσεις θα ξερετε καλυτερα-καμια λιστα μηπως??.... :?
Καπου πρεπει να ειχε γραψει ο xalia οτι ολα κ ολα αυτα χωρανε σε ενα dvd ή κανω λαθος... :?:

Τωρα απο παιχνιδια,μαυρα μεσανυχτα εχω για x-box,θα κανω μια προχειρη ερευνα,και θα επανελθω... :wink:

p.s.Δεκτες καθε προσφορες,προτασεις για εναν newbie x-box user... :lol: :lol:
Απο utilities νομίζω είσαι ήδη κομπλέ. Έχεις ήδη evolutionx ή κάποιο άλλο dashboard, τον xbox media center και το dvd2xbox. Πέρα απο αυτά δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο.
Ίσως να χρειαστεί να ψάξεις για emulators αν δεν έχεις ήδη, οι οποίοι είναι ports των αντίστοιχων emulators του pc.
Απο παιχνίδια να βρεις ότι έχει βγάλει η sega, δηλαδή jet set radio future, panzer dragon orta (, otogi, outrun 2 (το οποίο είναι αποκλειστικά για το xbox) και coast to coast, όλα τα grand theft auto (θα δείς μεγάλες διαφορές στα γραφικά απο την pc και ps2 έκδοση στο 3 και το vice city), τα halo (φυσικά :lol: ) ειδικά το 2, το ninja gaiden (αν δεν το βρεις ψάξε για το black που είναι το expansion του). Επίσης το soul calibur 2 (αν δεν το έχεις παίξει στο cube), το star wars nights of the old republic, το fable, το conquer's live and reloaded (αν το βρεις γιατί είναι λίγο περίεργο παιχνίδι, θα το καταλάβεις όταν το δεις... :wink: ) και το forza motorsport .
Αν δεν μπορέσεις να βρείς κανένα απο αυτά (λίγο δύσκολο βέβαια) pm me :roll: .
Last but not least αν ενδιαφέρεσαι για Linux μπορείς να βάλεις αυτή την διανομή που είναι ειδικά για xbox : http://gentoox.shallax.com/modules.php? ... load&cid=3
(μπορεί να χρειαστείς adaptors για πληκτρολόγιο και ποντίκι αν θελήσεις να ασχοληθείς διεξοδικά)
In the beginning it was pong.....
Απάντηση