Arcade Cabinet???

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

nefelodamon
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2006 14:13

Arcade Cabinet???

Δημοσίευση από nefelodamon »

Γειά χαρά σε όλους και συγχαρητήρια για το forum.

Αν και ειχα αφησει για αρκετο καιρο το "αθλημα" αποφασισα να ξανα-ασχοληθω αποφασίζοντας να κατασκευασω μια καμπινα για το MAME.
To προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να βρω στην Θεσσαλονικη καποια βιοτεχνια η εταιρια που να εμπορευεται καμπινες.

Παλιοτερα (πριν απο 3-4 χρονια) ειχα καταφερει να βρω καποιον μεσω του Χρυσου Οδηγου αλλα τωρα τον εχω χασει.

Ξερει κανεις καποια βιοτεχνια που θα μπορουσα να αγοράσω μια καμπινα σαν αυτην που περιγραφεται στο http://www.mame.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=1190
Παντα ομως στην Θεσσαλονικη.
Thanx!!!
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Υπήρχε στην Θεσσαλονίκη η εταιρία ΔΙΟΝ η οποία εμπορεύονταν ARCADE CABINETS. Δεν ξέρω εάν υπάρχει ακόμα. Ψάξε στον χρυσό οδηγό.
GEOANAS, κάτι να προσθέσεις;
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

DION στο δρόμο για Ωραιόκαστρο.
MikeAlex με κάλυψες πλήρως :wink:
nefelodamon
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2006 14:13

Δημοσίευση από nefelodamon »

Πηρα κι'ολας τηλέφωνο!!! :D
Αυριο θα παω και μια βολτα απο εκει μηπως μπορεσω και βρω τιποτα!!!
Ευχαριστω πολυ παιδια.
Θα σας κρατησω ενημερους!
Άβαταρ μέλους
HardLord
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 06 Σεπ 2005 01:55
Τοποθεσία: Cologne
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HardLord »

8) Kai pou ise ama dis to CABINET apo to Killer Instinct kateutian PM se mena :wink: Thx !
nefelodamon
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2006 14:13

Δημοσίευση από nefelodamon »

Παιδια χοντρο πακετο....

Μεχρι στιγμης βρηκα μονο 2 εταιριες και οι δυο θελουν πολλα λεφτα για να μου δωσουν τις καμπινες.
Η μια θελλει 250E για να μου δωσει μια καμπινα που ουτως η αλλως θα πετουσε στα σκουπιδια (ναι ναι καλα διαβασατε!!!!) και η αλλη παλι 250Ε για μια ολοκαινουρια. Δυστηχος ομως 250Ε ειναι πολλα λεφτα για μια καμπινα αυτην την στιγμη.....
Οπότε το ψαξιμο συνεχιζεται... :roll:
Καθε ιδεα ευπροσδεκτη!
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

nefelodamon έγραψε:Η μια θελλει 250E για να μου δωσει μια καμπινα
Όταν λες "καμπίνα", εννοείς "full-extra", με οθόνη, controls, κλπ jamma-ready ή απλά την ξύλινη κατασκευή?

Αν ισχύει το 1ο, προσωπικά μου φαίνεται καλή η τιμή. Αν ισχύει το 2ο, εγώ θα προτιμούσα να το κάνω μόνος μου για να το κάνω έτσι όπως μ'αρέσει...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Συμφωνώ, αν μιλάμε για νέο cabinet με οθόνη και όλα, είναι καλή τιμη! Ακόμα και με "φτιαχτο μόνος σου" δεν θα σου ερχόταν λιγότερα.
Μπορείς βέβαια να ρωτήσεις τους πρώτους ΠΟΥ πετάνε τα σκουπίδια τους! :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
nefelodamon
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2006 14:13

Δημοσίευση από nefelodamon »

Η καμπινα απ'την δευτερη εταιρια ειναι ολοκαινουρια. Ισως να εχει χρησιμοποιηθει για λιγους μονο μηνες. Ειναι Jamma και η οθονη και τα κουμπια με τον μοχλο ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.Ειναι για δυο παικτες και εχει δυο ηχεια στο πανω μερος της οθονης που φαινονται αρκετα καλης ποιοτητας. Λετε να την τσιμπισω??? :?

Ααα και μια ερωτηση.... Η καμπινα εχει μονο 3 κουμπια για καθε παικτη. Αν αποφασισω να την κανω PC to Jamma θα μπορω να προσθεσω και 4ο κουμπι για καθε παικτη?
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

nefelodamon έγραψε:Η καμπινα απ'την δευτερη εταιρια ειναι ολοκαινουρια. Ισως να εχει χρησιμοποιηθει για λιγους μονο μηνες. Ειναι Jamma και η οθονη και τα κουμπια με τον μοχλο ειναι σε εξαιρετικη κατασταση.Ειναι για δυο παικτες και εχει δυο ηχεια στο πανω μερος της οθονης που φαινονται αρκετα καλης ποιοτητας. Λετε να την τσιμπισω??? :?
Έτοιμη καμπίνα? Καλή φάση.... εγώ θα την έπαιρνα.... για την ακρίβεια, όταν πήγα να παραλάβω το πρώτο cab που αναφέρεις στο πρώτο post του thread, είχα 200€ στην τσέπη.... και είναι και ψιλο-χτυπημένο!
nefelodamon έγραψε:Ααα και μια ερωτηση.... Η καμπινα εχει μονο 3 κουμπια για καθε παικτη. Αν αποφασισω να την κανω PC to Jamma θα μπορω να προσθεσω και 4ο κουμπι για καθε παικτη?
Καταρχήν, για μένα το "Αν" είναι περιττό, έπρεπε να είναι "Όταν".... εκτός και αν είσαι [εν δυνάμει] συλλέκτης PCBs......

Φαντάζομαι το 4ο κουμπί δεν θα πρέπει να είναι και τόσο πρόβλημα. Οι τυπάδες μήπως δίνουν και ανταλλακτικά?? Ίσως αλλάξω τα controls κάποια στιγμή γιατί είναι λίγο ταλαιπωρημένα.... και να προσθέσω και κανα-δυό κουμπάκια.... :)
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

ΤΣΙΜΠΑΑΑΑ!!!!! Πολύ πιο φθηνό από να το φτιάξεις μόνος σου. Ε, και μετά το τροποποιείς...:butcher: :D :D
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Στην θέση σου αύριο το πρωί θα τους περίμενα έξω από το μαγαζί με 250 στην τσέπη! :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Ποιές είναι οι εταιρείες ?
Από πια θα "τσιμπίσεις" τελικά ?
Άβαταρ μέλους
PEFKOS
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 23 Φεβ 2006 12:40
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από PEFKOS »

GeoAnas έγραψε:Ποιές είναι οι εταιρείες ?
Από πια θα "τσιμπίσεις" τελικά ?
Γιατίιιιιι???? Μήπως σου μπήκε καμιά ιδέα να τρέξεις να τον προλάβεις????? :lol:
"Σορρυ φίλε, την δώσαμε την καμπίνα.. ήρθε ένα ψηλός τυπάς με καμπαρντίνα και μεγάλα δόντια πρωί-πρωί και την ζήταγε...." :lol:
nefelodamon
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 06 Μαρ 2006 14:13

Δημοσίευση από nefelodamon »

Χαχαχα.... δεν φοβαμαι καθολου... εχουν εναν μπαχτσε φυτεμενο με σκορδα απο εξω!!! :twisted:
Βασικα εχει 2 ιδιες!!! (οποτε αν καποιος ακομα θελει να παρει την αλλη ας μου στειλει ενα pm μπας και παιρνοντας και τις 2 να καταφερουμε καλυτερη τιμη!)
H μια ειναι το ΔΙΟΝ με το καλο και η αλλη προτιμω να μην το πω γιατι δραστηριοποιηται και σε "αλλους" τομεις παιχνιδιων. Αλλα οποιος θελλει περισοτερα στοιχεια μπορει να μου πει να του στειλω ενα pm :wink:
Αυτο που θα παρω ειναι απο το Διον.

Τελικα με ψησατε :lol: αλλα μαλλον θα περιμενω λιγο μεχρι να πληρωθω απο κατι δουλιτσες που εχω κανει.

Και τωρα παλι τεχνικη ερωτηση....
Μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στην VGA card για arcade monitors απο την Ultimark. Πιστευετε πως ειναι η καλυτερη και πιο αξιοπιστη λυση για να συνδεσω τον υπολογιστη με το monitor ή θα προτιμουσατε καποιον αλλο τροπο?
Απάντηση