Ημερίδα rom hacking

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ημερίδα rom hacking

Δημοσίευση από Vag »

Από παλιότερα είχα αυτή την ιδέα, αλλά ποτέ δεν έγινε αρκετά συγκεκριμένη.
Μετά από ενθαρρυντικές ψιλοσυζητήσεις με τον Giama, καθώς και απαξιωτικές γκριμάτσες από τον Maddod και τον Badge, αποφάσισα ότι αξίζει να συζητηθεί και δημόσια.

Προτείνω λοιπόν κάποια μέρα να γίνει μια συνάντηση όλων των ελλήνων rom hackers όπως Vag, Badge, Giama, Rouchlogiama, Lugia13_gr, Maddog, ενδεχομένως και κάποιων άλλων που υπήρξαν στο παρελθόν και φαίνεται ότι έχουν αποσυρθεί. Σημ.: Ο Badge δείχνει να έχει αποσυρθεί, αλλά είναι ενεργό μέλος του mame.gr και γνώστης - το ίδιο και ο Maddog. Σε αυτή τη συνάντηση ελπίζω να έρθουν και όσοι θα ήθελαν να μάθουν με λίγα λόγια τα μυστικά του rom hacking και να γίνει λίγο πρακτική εξάσκηση.
Ο ουσιαστικός λόγος της συνάντησης θα είναι να βρούμε νέους rom hackers και αυτοί να βοηθηθούν όσο γίνεται στην αρχή. Δεν θα έχει και τόσο νόημα απλά να βρεθούμε μεταξύ μας, γιατί αν γίνει αυτό, απλά θα πιούμε καφέ.
Όλο αυτό μπορεί να γίνει σε κάποιο καλό internet cafe ή ακόμα και στο σπίτι κάποιου.
Ελπίζω να έρθουν επίδοξοι rom hackers όπως ο Paspartoo (άλλωστε επιβάλλεται, λόγω nickname) και ο GigaBac28 όπως και άλλες εκπλήξεις.
Όποιος ενδιαφέρεται, ας μου στείλει ένα πμ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Οι γκριμάτσες δεν ήταν ακριβώς απαξιωτικές....
Απλώς γνωρίζοντας -λιγάκι- το μέγεθος της δυσκολίας και του dedication που απαιτείται καθώς και την ελάχιστη "ανταμοιβή" σε σύγκριση με την απαιτούμενη δουλειά, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι θα βρεθούν εθελοντές της αυτοκτονίας. :?
Δυστυχώς, η μέχρι τώρα εμπειρία με βγάζει σωστό. Αρκετοί ξεκίνησαν με ενθουσιασμό αλλά έμειναν από βενζίνη στην πρώτη δύσκολη ανηφόρα. :(

Επίσης σημειώνω ότι δεν θεωρώ εαυτόν "ειδικό" στο hacking, μάλλον ελάχιστα ξέρω και εγώ. Εν πάσει περιπτώσει, εφόσον το οργανώσεις εγώ θα έρθω. Τουλάχιστον ένα καφέ θα τον πιούμε! :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

εγώ θα έρθω καθαρά απο περιέργεια, τελείωσαν και τα midterms... άλλωστε τελευταία φορά που σε είχα δει vag και μου εξηγούσες περί rom hacking είχα μείνει :shock: :shock: :shock:
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Μέσα και γω! Θα έρθω από Καλαμάτα μόνο και μόνο για να σας δω (σας έχω πεθυμήσει μπαγάσηδες!:lol: ) Πάντως προγραμματίζεται ένα ταξίδι για τις 15 Μαίου. Αν θέλετε το κανονίζουμε για τότε... :wink:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Εγώ σκεφτόμουν ότι καλή ημερομηνία είναι η 14 Μαΐου, Κυριακή.
Θα έχω αρκετό χρόνο να οργανώσω την "ύλη", το software, τα φυλλάδια, το μέρος, το ωράριο, τους άλλους rom hackers, τις χορεύτριες, κλπ.
Αλλά θα πρέπει να γίνει και λίγο διαφήμιση εν τω μεταξύ, για να έχει και νόημα.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

hacking ξεhacking μας βλεπω στην ιδια καφετερια :wink:
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Για 14 απόγευμα *μάλλον* μπορεί να κανονιστεί εύκολα. Θα τα πούμε ως τότε μια και έχουμε 1 μήνα! 8)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Και εγώ ενδιαφέρομαι να έρθω, αλλά μετά το απόγευμα. Θέλω να δώ πως γίνεται το rom hacking αλλά οι οδηγοί που έχω βρεί με μπερδεύουν.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

theoritikos έγραψε:Θέλω να δώ πως γίνεται το rom hacking αλλά οι οδηγοί που έχω βρεί με μπερδεύουν.
Ακριβώς!
Εγώ όταν πρωτοδιάβασα το tutorial του Giama δεν κατάλαβα σχεδόν τίποτα. Όταν το διάβασα και δεύτερη φορά έπιασα το νόημα. Μετά διάβασα όσο πιο πολλά μπορούσα από το Zophar's domain και ταυτόχρονα με την πρακτική εξάσκηση τα έμαθα όλα όσα έμαθα.
Μακάρι πάντως να μου είχε εξηγήσει κάποιος όσα θα προσπαθήσω να εξηγήσω κι εγώ.
pepinos έγραψε:hacking ξεhacking μας βλεπω στην ιδια καφετερια
Σίγουρα όχι στην ίδια καφετέρια.
Θα είναι σε internet cafe, ώστε να υπάρχουν υπολογιστές και το μέρος θα είναι κάπου στο κέντρο, ώστε να είναι πιο εύκολο για όλους να πάνε εκεί.
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Θελω να ρθω και εγω...ειναι καιρος να φτιαξουμε Ελληνικο bios στον Amstrad :lol:
Leave the gun. Take the cannoli.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

paspartoo έγραψε:Θελω να ρθω και εγω...ειναι καιρος να φτιαξουμε Ελληνικο bios στον Amstrad :lol:
Ωραία! Πόνταρα στην παρουσία σου...
Ελληνικό bios στον Amstrad, ε; Λίγο δύσκολο για αρχή. Πρώτα ένα παιχνίδι του NES, SNES, PC Engine, Gameboy, κλπ. και μετά ίσως κάποιο παιχνίδι του Amstrad, αν είσαι τυχερός και βρεις κάποιο που να μεταφράζεται.
Θα τα πούμε όλα αυτά εκεί...

Και ένα όχι καλό νέο είναι ότι ο Rouchlogiama δεν θα μπορέσει να έρθει. Είναι στον στρατό και θα ζητήσει άδεια τέλος Μαΐου.
Αύριο θα επικοινωνήσω με τον Lugia13_gr για να δούμε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Αυτή η συμμάζωξη σαν Annual Me(A)ting μου ακούγεται ...παλιWπαιδα !
Γκρρρρρ :twisted:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Μπαααα...
O Vag σκοπεύει να μην μας αφήσει σε χλωρό κλαρί άν δεν βρει διάδοχο rom hacker! Όχι meating, ούτε fraffo (tm) δεν θα δούμε μέχρι να καταλάβουμε πως γίνεται η δουλεία!!! :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Maddog

μηπως εχεις το παιχνιδι time travveler(το laser game με τον καουμποη)?και τα αλλα παιχνιδια της ιδιας εταιριας?
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ρε μη χαλάτε το post!

Εγώ ήδη τυπώνω και βγάζω φωτοτυπίες τα απαραίτητα tutorials πάντως...
Απάντηση