OUTRUN

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

OUTRUN

Δημοσίευση από Karnov »

Έχετε προσωπικά δοκιμάσει κάποιον καλύτερο emulator για το Οutrun;
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

σε Amiga έπαιζε πολύ καλά οπότε μπορεί να δοκιμάσεις και άλλα port του παιχνιδού εκτός απο την arcade έκδοση...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Best

Game

EVER!




Στο παλιό System16 emulator έπαιζε πολύ καλά! Παίζει και στο FinalBurn, όχι και τόσο καλά κατά την γνώμη μου πάντως.
Επειδή πάντως έχεις γράψει αλλού ότι χρησιμοποιείς παλιά έκδοση του ΜΑΜΕ, το OutRun έχει ωφεληθεί πολύ σημαντικά από τις νεότερες εκδόσεις. Το θεωρώ απολύτως playable στην 0.100 που χρησιμοποιώ τελευταία.
Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις αλήθεια;

Xalia: κανένα port του OutRun δεν πλησιάζει ούτε καν στο νυχάκι του arcade, εκτός από την έκδοση για Saturn...οι υπόλοιπες είναι μέτριες στην καλύτερη περίπτωση, δυστυχώς. :roll:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Karnov »

Maddog, ναι έχω την παλαιά έκδοση.. Φτιάχτηκε ο driver για System16 στην έκδοση 0.100 ; Χμμμμ..
Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις αλήθεια;
- Aν εννοείς πρόβλημα με το παιχνίδι, 25-30 frames/sec με το ζόρι. Δεν παίζετε καλά με το Auto-Frame Skip, όπως ξέρεις. Τρακάρω για πλάκα. Η ροή τoυ animation χάνεται.. Ενώ σαν αντίθεση, στο Μetal Slug 3 το μηχάνημα γαζώνει.

- Αν εννοείς πρόβλημα με τις νέες εκδόσεις, απλά έχω πολλά roms τα οποία δεν φαίνονται καθόλου στις νέες versions. Δεν μπορώ να κατεβάζω πάλι. Ήμαρτον..

Αν η βελτίωση σε πολλούς drivers είναι αισθητή τότε με βλέπω να αρχίζω το rom-begging, γιατί με την νέα Mame έκδοση τα υπάρχοντα rom-ακια bye-bye.

Δεν μου λες; Τι δυσκολία έχεις βάλει (Dip Setting) όταν παίζεις;
Normal ή Εasy (time & opponents);

My heroic configuration:
P-III@1Ghz
512 MB SDRAM
Asus TUSL2-C MoBo
20+80 GB WD HDs
Voodoo3-2000 VGA
SoundBlaster-128
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Χμμμ...δεν ξέρω αν το σηκώνει ο P-III, δεν έχει δα και αμελητέο hardware να εξομοιώσει. Τα προβλήματα που περιγράφεις πάντως μοιάζουν να είναι όλα σχετικά με την αδυναμία του PC να πιάσει full speed. Στο frameskip να βάζεις πάντα 0 (ή το πολύ 1), με τα υπόλοιπα πάει υπερβολικά σπαστά για να είναι ευχάριστο οποιοδήποτε παιχνίδι.
Πριν πας για αναβάθμιση, δοκίμασε το System16, ειδικά αν το μηχάνημα έχει Win98 ακόμα (στα XP είναι αρκετά προβληματικό, ίσως το DirectX port να αποδίδει καλύτερα)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Karnov »

Maddog έγραψε:Χμμμ...δεν ξέρω αν το σηκώνει ο P-III, δεν έχει δα και αμελητέο hardware να εξομοιώσει. Τα προβλήματα που περιγράφεις πάντως μοιάζουν να είναι όλα σχετικά με την αδυναμία του PC να πιάσει full speed. Στο frameskip να βάζεις πάντα 0 (ή το πολύ 1), με τα υπόλοιπα πάει υπερβολικά σπαστά για να είναι ευχάριστο οποιοδήποτε παιχνίδι.
Πριν πας για αναβάθμιση, δοκίμασε το System16, ειδικά αν το μηχάνημα έχει Win98 ακόμα (στα XP είναι αρκετά προβληματικό, ίσως το DirectX port να αποδίδει καλύτερα)
Ξέχασα να σου πω. Yπάρχει βέβαια και η περίπτωση που βάζω stretch using hardware που το παιχνίδι παίζει με full frame rate !!!

Εδω που τα λέμε, τo hardware του NeoGeo και του ΖΝ1 είναι πολύ πιο "βαρύ'' απο το System16, αλλά ο ταπεινός P3@1Ghz με Win98SE τα έχει για πλάκα. Ίσως το Syσtem 16 recompilation να είναι ''μπελάς'' για τους ειδικούς του emulation.. Ίσως οι προγραμματιστές να έχουν και άλλα να ψάξουν.

Πάω να δώ το System16... Aν δεν μείνω ικανοποιημένος (αυτό σημαίνει full frame rate, flawless gameplay, scanlines activated, original feeling etc)
πάω να βρώ το rom-set 0.10x .... Μaddog εσύ πως έχεις στήσει το PC σου;
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Έχεις κάνει ένα λάθος. Το hardware του OutRun δεν είναι απλό System16 (μολονότι τρέχει στον S16 emulator!) αλλά σαφώς διαφορετικό και σημαντικά ισχυρότερο από του NeoGeo!
Περιλαμβάνει 2 68000 στα 12,5 MHz και έναν Z80 στα 4 MHz σαν main CPUs, καθώς και 2 ακόμα sound CPUs. To NeoGeo έχει έναν μόνο 68000 στα 12 MHz και έναν Z80 στα 4 και μία μόνο sound CPU. Τα συμπεράσματα δικά σου...
Όσο για το ZN1, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω αν τρέχει κανονικά σε P-III @ 1000 την στιγμή που ζορίζει τον δικό μου Athlon XP 3000+. Μήπως μιλάς για CPS-1 hardware και έκανες λάθος ή για emulation στον Zinc; To ΖΝ1 είναι για παιχνίδια σαν το Street Fighter EX και το Tetris The Grand Master, που δεν πιστεύω με τίποτα ότι πάνε καλά σε P-III.
Εγώ πλέον παίζω OutRun στο ΜΑΜΕ, όπως είπα τραβάει μια χαρά με την δική μου ιπποδύναμη. Original feeling όμως χωρίς τιμόνι και ταχύτητες δεν έχει :(
Για τα υπόλοιπα που λες το θεωρώ perfect. Τι εννοείς με το πως έχω στήσει το PC; Μιλάς για τα settings του ΜΑΜΕ;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Karnov »

Maddog έγραψε:Έχεις κάνει ένα λάθος. Το hardware του OutRun δεν είναι απλό System16 (μολονότι τρέχει στον S16 emulator!) αλλά σαφώς διαφορετικό και σημαντικά ισχυρότερο από του NeoGeo!
Περιλαμβάνει 2 68000 στα 12,5 MHz και έναν Z80 στα 4 MHz σαν main CPUs, καθώς και 2 ακόμα sound CPUs. To NeoGeo έχει έναν μόνο 68000 στα 12 MHz και έναν Z80 στα 4 και μία μόνο sound CPU. Τα συμπεράσματα δικά σου...
:? Λόγω της ηλικίας του Outrun, δεν το περίμενα αυτό!
Maddog έγραψε:Όσο για το ZN1, επέτρεψε μου να αμφιβάλλω αν τρέχει κανονικά σε P-III @ 1000 την στιγμή που ζορίζει τον δικό μου Athlon XP 3000+. Μήπως μιλάς για CPS-1 hardware και έκανες λάθος ή για emulation στον Zinc; To ΖΝ1 είναι για παιχνίδια σαν το Street Fighter EX και το Tetris The Grand Master, που δεν πιστεύω με τίποτα ότι πάνε καλά σε P-III.
:lol: .. Έχω Win98SE... Kαι όμως πάνε μια χαρά.. Και όχι απλά σε Ζinc αλλά σε Impact v432756_the last beta... Τερμάτισα το Star Gladiator 2 τις προάλλες...
P3@1Ghz + Voodoo3-2000 (Glide rules!!!) = τελικά καλός συνδυασμός..
Maddog έγραψε:Εγώ πλέον παίζω OutRun στο ΜΑΜΕ, όπως είπα τραβάει μια χαρά με την δική μου ιπποδύναμη. Original feeling όμως χωρίς τιμόνι και ταχύτητες δεν έχει :(
To Outrun ΜΑΜΕ-d (με τα pure software renderers) ζορίζει τον επεξεργαστή μου φαίνεται. Που να δείς πως σέρνονται τα Mortal Kombat!
Να σου πώ κάτι; Όταν κυκλοφορούν επεξεργαστές έξω πάνω απο 3Ghz γιατί να κάτσει ο προγραμματιστής των drivers του MAME, να κάνει optimization για το δικό μου τον πάλιουρα;
Maddog έγραψε: Για τα υπόλοιπα που λες το θεωρώ perfect. Τι εννοείς με το πως έχω στήσει το PC; Μιλάς για τα settings του ΜΑΜΕ;
Συνάδελφε, εννοώ τι PC έχεις στημένο και τι MAME version έχεις πάνω.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Karnov έγραψε: :? Λόγω της ηλικίας του Outrun, δεν το περίμενα αυτό!
Κι όμως το OutRun ήτανε μπροστά από την εποχή του! Δεν ξέρω αν θυμάσαι καθόλου, όταν πρωτοβγήκε δεν υπήρχε τίποτα που να το πλησιάζει! Μιλάμε για 100% wow factor ;)
Karnov έγραψε: :lol: .. Έχω Win98SE... Kαι όμως πάνε μια χαρά.. Και όχι απλά σε Ζinc αλλά σε Impact v432756_the last beta... Τερμάτισα το Star Gladiator 2 τις προάλλες...
P3@1Ghz + Voodoo3-2000 (Glide rules!!!) = τελικά καλός συνδυασμός..
Από λάθος μου δεν ανέφερα ότι δεν πιστεύω με τίποτα ότι θα μπορεί να παίξει καλά στο ΜΑΜΕ. Το Impact (ξαδερφάκι του Zinc...) είναι πολύ πιο optimised και όντως πάει καλά και σε σαφώς πιο αδύναμα μηχανήματα. Δεν είναι όμως σκόπιμο να συγκρίνεις το MAME με το Impact/Zinc σε θέματα απόδοσης, έχουν διαφορετικό πρωταρχικό σκοπό (δες και παρακάτω)
Karnov έγραψε:To Outrun ΜΑΜΕ-d (με τα pure software renderers) ζορίζει τον επεξεργαστή μου φαίνεται. Που να δείς πως σέρνονται τα Mortal Kombat!
Να σου πώ κάτι; Όταν κυκλοφορούν επεξεργαστές έξω πάνω απο 3Ghz γιατί να κάτσει ο προγραμματιστής των drivers του MAME, να κάνει optimization για το δικό μου τον πάλιουρα;
Οι προγραμματιστές του ΜΑΜΕ έχουν δηλώσει επανειλημμένα ότι πρωταρχικός σκοπός τους είναι η ακρίβεια του emulation και το portability του κώδικα και όχι η ταχύτητα. Για τον λόγο αυτό κυκλοφορούν ports του ΜΑΜΕ για διάφορα απίθανα λειτουργικά και hardware (Mac/DC και πολλά ακόμα), ενώ το Zinc/Impact είναι μόνο για Win/Linux. Το "optimization" απαιτεί hacks, HLE, assembly και άλλες μεθόδους που δεν θεωρούνται αποδεκτές στο ΜΑΜΕ γιατί διαφεύγουν από τους δηλωμένους στόχους του project. Πολλοί δεν το αποδέχονται αυτό, εγώ προσωπικά το θεωρώ απόλυτα σεβαστό.
Karnov έγραψε:Συνάδελφε, εννοώ τι PC έχεις στημένο και τι MAME version έχεις πάνω.
Athlon XP 3000+, 512MB DDR 333, Geforce 5600/256 MB, Gigabyte nforce 2 chipset mobo, 120GB+160 GB Maxtor HDD, onboard sound, Windows XP Pro SP1, MAME 0.100. Not overclocked. Αν σε ενδιαφέρει και κάτι ακόμα, just ask :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Karnov »

Έχεις δίκιο Maddog. Το Outrun ήταν πολύ εντυπωσιακό και ''αισθησιακό'' παιχνίδι..

Θυμάμαι, κάπου είχα ένα arcade-review του Outrun σε ένα αγγλικό περιοδικό για C-64, και οι άνθρωποι είχαν πάθει πλάκα με τα 16bitα γραφικά και τον ήχο του. Είχε κυκλοφορήσει ίδια εποχή με το Xaind Sleena, αν θυμάμαι καλά; :roll:

Άστα πρέπει να στρωθώ να το τερματίσω, αφού δεν το τερμάτισα στα Arcade.

:lol: Η High Score μουσική ακόμα και τώρα με κάνει και ταξιδεύω! Eσένα;
Athlon XP 3000+, 512MB DDR 333, Geforce 5600/256 MB, Gigabyte nforce 2 chipset mobo, 120GB+160 GB Maxtor HDD, onboard sound, Windows XP Pro SP1, MAME 0.100.
Wow Μaddog... Εσύ δεν έχεις μηχάνημα, έχεις θηρίο!!!
Με βάζεις σε πειρασμό τώρα. :twisted:
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

To "Best game ever" που γράφω παραπάνω, το εννοώ απόλυτα.
Για μένα είναι πάντοτε το νο.1!
Το καλύτερο tune είναι το Magical Sound Shower, πραγματική μαγεία, αν και όλα τους έχουν μείνει κλασσικά.

Μια και μου θύμησες πολλά και θα με πάρουν τα ζουμιά, θα αφηγηθώ μια ιστορία...

Την εποχή που το πρωτοείδαμε στην Ελλάδα ήμουνα ακόμα στο Γυμνάσιο (1987 νομίζω...) Το είχε φέρει ένα ουφάδικο στην γειτονιά, το οποίο είχε το επιπλέον προσόν να επιτρέπει την είσοδο σε ανηλίκους εγκληματίες-γιατί φυσικά πριν καταφέρουν να τα απαγορέψουν τελείως, το νόμιμο όριο ηλικίας ήτανε 17. Τεσπά, πηγαίναμε εκεί και ξελυσσάγαμε κανονικά, παρά τα ντου που έκανε κατά καιρούς η αστυνομία-ακόμα απορώ πως δεν χρειάστηκε ποτέ να με μαζέψει ο πατέρας μου από το τμήμα ποτέ! Να σκεφτείς ότι εγώ είχα τότε ένα Spectrum 48K, αυθεντικό μοντέλο με γομολάστιχες για πληκτρολόγιο, καταλαβαίνεις ότι παθαίναμε μεγάλη ήττα με το παιχνίδι. Φυσικό επόμενο ήταν να ανοίξει μια μεγάλη βεντέτα για το ποιός είναι ο καλύτερος στο OutRun μέσα στην παρέα. Για να μην πολυλογώ, μετά από αρκετό καιρό (και εικοσάρικα, ακόμα...) ξεχώρισα εγώ και ένα άλλο παιδί, οι υπόλοιποι τα παρατήσανε μην μπορώντας να ακολουθήσουν το διαρκώς αυξανόμενο ύψος της μπάρας και περιοριστήκανε να χαζεύουνε κάθε φορά που παίζαμε εμείς οι δύο. Το τερματίσαμε και οι δύο από όλες τις πιθανές διαδρομές και μετά άρχισε η επόμενη κόντρα, για το high score, για το οποίο έχει στο συγκεκριμένο παιχνίδι τεράστια σημασία ο χρόνος που απομένει όταν τελειώσεις, εκεί είναι οι περισσότεροι πόντοι. Αρχίσαμε και σταντάραμε διαδρομή, χρησιμοποιώντας και οι δύο την επιλογή να πηγαίνουμε δεξιά σε όλες τις διασταυρώσεις. Στην πορεία σπάγαμε διαρκώς ο ένας το ρεκόρ του άλλου και ο "τίτλος" άλλαζε χέρια σχεδόν καθημερινά, ενώ κάθε φορά που ήμασταν και οι δύο μαζί στο μαγαζί μαζευόντουσαν τουλάχιστον 10 ακόμα άτομα να παρακολουθήσουν την "τιτανομαχία". Μέχρι που μια ωραία πρωία, έκανα το perfect run (πιστεύω...), μαζεύοντας 38+ εκατομμύρια πόντους περίπου, ένα ρεκόρ που δεν καταρρίφθηκε ποτέ στην γειτονιά μας, ούτε έτυχε ποτέ να δω άλλον οπουδήποτε να το πλησιάζει πολύ κοντά. Θυμάμαι ότι είχα μπει κανονικά "in the zone" και δεν έκανα σε όλη την διαδρομή κανένα λάθος, τουλάχιστον συνειδητό. Σε ένα σημείο στην τελευταία πίστα, υπάρχει και μια πολύ κλειστή αριστερή στροφή με διάζωμα με θάμνους ανάμεσα σε 2 λωρίδες ασφάλτου (περίπου όπως είναι στην αρχή του παιχνιδιού δηλαδή, αλλά με πιο στενό δρόμο). Στο σημείο αυτό, για να πας perfect έπρεπε επάνω στην στροφή να κάνεις ένα πολύ γρήγορο gear shift high->low->high και να καβαλήσεις την νησίδα ταυτόχρονα, περνώντας ακριβώς ανάμεσα σε 2 θάμνους, ώστε να αποκτήσει ο δρόμος το πλάτος που επιτρέπει να πάρεις την στροφή χωρίς να χάσεις ταχύτητα!

Ιντερλούδιο: το κόλπο με το πολύ γρήγορo gear shift το είχαμε ανακαλύψει τότε πάνω στην κόντρα, επέτρεπε να πατήσεις για ελάχιστο χρόνο -μισό δευτερόλεπτο ίσως;- έξω από τον δρόμο χωρίς να μειωθεί καθόλου η ταχύτητα από τα 293 km/h που είναι η μέγιστη. Δεν ξέρω καν αν είναι στανταρ χαρακτηριστικό του arcade, γιατί έχω να δω αυθεντικό μηχάνημα κάπου 15 χρόνια και σε emulator δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα. Ίσως να ήτανε κάποιο bootleg με αυτό το κόλπο added-in, είτε δεν γίνεται στον emulator λόγω της έλλειψης αυθεντικών controls. H ταχύτητα της αλλαγής ήτανε πολύ μεγάλη και έπρεπε να είναι απόλυτα ακριβής, εκατοστά του δευτερολέπτου πριν πατήσεις στο χορτάρι, το διπλό μπαμ-μπαμ από το κάρφωμα high-low-high ακουγόταν σε όλο το μαγαζί και είναι άξιο απορίας πως δεν μας έμεινε ο μοχλός ταχυτήτων στο χέρι ή δεν μας πετάξανε έξω για κακομεταχείριση του μηχανήματος! Αυτό δεν μπορεί να γίνει σε keyboard ή joystick με τίποτα ή εγώ γέρασα και δεν μπορώ πια! Αν καποιος θέλει να το δοκιμάσει και να μου πει αν πιάνει, θα χαρώ να το μάθω, γιατί δεν το έχω δει πουθενά στα tips για το OutRun online. Πάντως σε 4-5 διαφορετικά μηχανήματα (όλα upright) που είχα δει εν δράσει τότε, έπιανε σε όλα.
Φοβάμαι πάντως ότι θα μείνω για πάντα με την απορία. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν το φαντάστηκα, όπως είπα ήτανε βασικό σημείο της στρατηγικής νίκης.

Anyway, μετά από αυτό στέφθηκα απόλυτος κυρίαρχος του OutRun, ενώ οι απελπισμένες προσπάθειες του "αντιπάλου" να πάρει πάλι τον τίτλο παρέμειναν άκαρπες. Αυτό ήταν και παραμένει το μοναδικό arcade που κυριάρχησα έτσι, στα πιο πολλά ήμουνα απλώς μέτριος και έχω τερματίσει μετρημένα στα δάχτυλα σε αυθεντικό hardware (thank god for MAME and infinite credits :!: )
Η αγάπη μου για το παιχνίδι αυτό παραμένει αμείωτη και είναι το μοναδικό που θα έβαζα *ίσως* στο σαλόνι μου, ρισκάροντας διαζύγιο, δυστυχώς ακόμα και με το καλύτερο emulation παραμένει "λίγο". Η μοναδική κοντινή εμπειρία που είχα ποτέ ήτανε στο Dreamcast, για το οποίο έχω ένα Logitech Ferrari τιμόνι και αυθεντικό το Yu Suzuki Game Works Vol.1 (εισαγωγή από Ιαπωνία!) που περιέχει ένα καλούτσικο (αλλά δυστυχώς όχι τέλειο!) port του OutRun. Είχα χαρεί σαν μικρό παιδί όταν το ξαναέπαιξα με τιμόνι 18 τόσα χρόνια μετά την arcade μανία μου, πρέπει να πήρα 4-5 γνωστούς τηλέφωνο για να το πώ, θα με πήρανε για πολύ νούμερο! Δυστυχώς ακόμα και έτσι δεν είναι ακριβώς το ίδιο, πέρα από τις κάποιες διαφορές του port, τιμόνι που έχεις πληρώσει μόνος σου -και δεν ξαναβρίσκεται εύκολα- δεν μπορείς να το κακομεταχειριστείς όπως πρέπει! :wink:

Λοιπόν, επειδή το post εξελίχθηκε σε έκθεση ιδεών με θέμα "Το κόλλημα του Maddog με ένα ηλεκτρονικό" κάπου εδώ θα βγάλω τον σκασμό.
Tales of a mis-spent youth, over and out...

PS: μόλις τώρα ανακάλυψα στο Arcade History ότι το κόλπο που είχαμε βρει τότε τυχαία είναι πραγματικό και ότι η ταχύτερη δυνατή διαδρομή είναι δεξιά-αριστερά-δεξιά-δεξιά, ενώ εμείς πηγαίναμε δεξιά-δεξιά-δεξιά-δεξιά, κάτι που κάνει πιθανό να είναι ευκολότερο να κάνεις μεγάλα σκορ από την διαδρομή που λέει το site. Για εκείνη που ακολουθούσαμε πάντως, πιστεύω ότι τα 38+ εκατομμύρια είναι πολύ κοντά στο απόλυτο. Το tip για τις ταχύτητες πρέπει να μπήκε πρόσφατα, έχω το history.dat 0.95 και δεν το έχει, τουλάχιστον υπάρχει πλέον μαρτυρία ότι δεν φαντάζομαι πράγματα. :D
Σύμφωνα με το Twin Galaxies το σκορ αυτό είναι 4ο ή 5ο όλων των εποχών στο OutRun, επειδή ο 4ος έχει 38311890, τα mists of time δεν μου επιτρέπουν να θυμηθώ πόσο πάνω από 38 είχα πιάσει. :?
Τα 3 πρώτα είμαι πάντως βέβαιος ότι είναι αδύνατον να γίνουν από την συγκεκριμένη διαδρομή (παίρνεις 1 εκατομμύριο για κάθε spare δευτερόλεπτο στο τέλος, νομίζω)
Φέρτε μου ένα OutRun upright, να αρχίσω την προπόνηση ξανά! 8)

Σκάω οριστικά
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Karnov
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2005 20:11
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Karnov »

Καλά με εκπλήσεις...

Φανταστικό score και τεχνική ανήκουστη..... 8)

Έχω ξεχάσει τα πάντα. Δεν το τελειώνω με τίποτα το Outrun τώρα. Μήπως παραδίδεις ιδιαίτερα;
:D

Το Green Beret ήταν το πρώτο που τερμάτισα. Κάποια στιγμή θα σας πώ μια ιστορία και εγώ..


Keyboard/Joystick? Τιμονι δεν παίρνει το MAME; Για 100% arcade feeling..

Maddog είσαι PhD in Outrunning!!! :D
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

παίρνει απο όλα το MAME μάλιστα έχει ένα φανταστικό arcade stick που καιρό γλυκοκοιτάω αλλά πάντα κάπου αλλού τα σκάω...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Όπως είπα, τα χρόνια περάσανε και τα mists of time σκεπάσανε οριστικά και αμετάκλητα το PhD που ίσως είχα κάποτε... :(
Όσο για τιμόνι, εδώ δυσκολεύομαι να βολέψω το υπάρχον hardware, όχι να πάρω και νέο-ίσως σε άλλα 20 χρόνια που θα έχω βίλα στην Κηφισιά και όχι 70 τετραγωνικά στην Καλλιθέα. :?
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Το θέμα είναι αν σε 20 χρόνια μπορούμε να βρούμε το real outrun....γι αυτό κι εγώ στοκάρω από τώρα πλακέτες ! :lol:
Τα λεφτά βρίσκονται , τα pcbs όμως ?
Απάντηση