ΜΑΜΕ32: UPDATES THE EASY WAY

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

grip έγραψε: Missing Samples: 50 of 2461
Είναι προφανές πως σου λείπουν κάποια samples. Στην αριστερή λίστα το clrmame pro τι σου βγάζει; δεν σου λέει ποια είναι τα missing?
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Να πω την αληθεια μου βγαζει κατι αλλα δεν τα θυμαμαι ποια ειναι
(αν θυμαμαι καλα εκτος απο κατι missing(καμια 15αρια παυλες αν θυμαμαι περιπου) μου βγαζει στη αριστερη λιστα και κανα 2 Χ κοκκινα(προφανως κατι θα εσβησε μαλλον).
sorry αλλα παει καμποσος καιρος που δοκιμασα update με το clmpro και δεν το πολυθυμαμαι τι ακριβως βγαζει...
Η αληθεια παντως ειναι οτι ειμαι απελπισμενος....
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Μπες στο Official MAME sample page και κατέβασε τα samples που σου λείπουν. Προσοχή δεν θα έχεις πλήρες set ακόμη και έτσι. To sample 'journey' δεν έχει γίνει dump ακόμη (βέβαια μπορείς να το φτιάξεις μόνος σου βάσει των οδηγιών που θα βρεις εδώ)...

αλλά... ΑΛΛΟ να έχεις το sample από την original κασέτα... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Wrong info by Whacker! :?
Δεν λείπει ΜΟΝΟ το Journey, λείπουν αρκετά samples, οπότε το 50 missing samples μου φαίνεται ακριβές (εγώ τα έχω αντικαταστήσει με dummy files όλα και δεν βλέπω πλέον missing για να είμαι βέβαιος πόσα ακριβώς είναι-το κόλλημα του να έχεις κομπλέ συλλογή, φαντάζομαι) :oops:

Grip: αν δεν μας λες τι σου βγάζει στα μηνύματα, δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...και δεν σβήνει τίποτα χωρίς να σε ρωτήσει ή χωρίς να το βάλει στον φάκελο backup που είναι εκεί που βρίσκεται και το ClrMAME Pro exe.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Wrong info by Whacker! :?
Δεν λείπει ΜΟΝΟ το Journey, λείπουν αρκετά samples, οπότε το 50 missing samples μου φαίνεται ακριβές (εγώ τα έχω αντικαταστήσει με dummy files όλα και δεν βλέπω πλέον missing για να είμαι βέβαιος πόσα ακριβώς είναι-το κόλλημα του να έχεις κομπλέ συλλογή, φαντάζομαι) :oops:

Grip: αν δεν μας λες τι σου βγάζει στα μηνύματα, δεν νομίζω ότι θα μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε...και δεν σβήνει τίποτα χωρίς να σε ρωτήσει ή χωρίς να το βάλει στον φάκελο backup που είναι εκεί που βρίσκεται και το ClrMAME Pro exe.
Η αλήθεια είναι πως και εγώ τα έχω αντικαταστήσει με dummy files (νομίζω πως στα έδωσα την τελευταία φορά) και γι'αυτό δεν υπάρχουν complaints στο clrmame Pro. Το wrong info όμως ίσως να είναι και η αφορμή να ψάξουμε να βρούμε τα missing samples... :D

(αν τα βρεις κουμπάρε σφούρα μου κλέφτικα)
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Θα σας ενημερωσω συντομα για το τι ακριβως μηνυμα βγαζει.Απλα εχω μεινει χωρις pc αυτες τις μερες και ειμαι προσωρινα απο το ενα net cafe στο αλλο για να μεινω ενημερος με τo mame forum.
(ΑΣΧΕΤΟ 1)
Πηρα εναν Athlon 64 3700
MB:GIGABYTE GA-8NSLI NVIDIA
2x512 RAM PC400 KINGSTON
VGA:GIGABYTE ATI X700 256MB PCX TD
Και οπως καταλαβαινετε εχω παθει συνδρομο στερησης mame.
Tεταρτη ερχεται οποτε θα σας ενημερωσω για το τι ακριβως μηνυματα βγαζει.
(ΑΣΧΕΤΟ 2)
Ελπιζω το radiant silvergun να μου παιζει σε full speed με τετοιο μοτερ......
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Grip, καλό φαίνεται το εργαλείο :D

Για τα missing samples μην ψάχνετε, δεν έχουν γίνει dump και δεν θα τα βρείτε πουθενά. Απλώς υπάρχει η υποδομή στον κώδικα του ΜΑΜΕ ώστε *αν και όταν* γίνουν dump να είναι άμεσα αξιοποιήσιμα. Όλα τα samples που είναι διαθέσιμα επισήμως υπάρχουν στην σελίδα του ΜΑΜΕ (whacker's link παραπάνω)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Κάποτε υπήρχαν 2-3 άνθρωποι που ασχολούνταν επισταμένα με το sampling των παλιών arcade games. Το ζήτημα είναι πως όλα αυτά τα sites είναι dead / not updated πλέον. :cry:

Δεν είναι πολλά τα παιχνίδια που τους λείπουν τα samples - παρ' όλ' αυτά αν κάποιος γνωρίζει κανένα UNOFFICIAL έτσι ώστε να ξεφορτωθούμε τα dummy files... ας το πεί.

UPDATE:

Στο site του Twisty μπορεί να βρει κανείς και τα υπόλοιπα (αλλά όχι τα ζητούμενα)... Απ' ότι λέει ο ίδιος "αν δεν είναι εκεί δεν είναι πουθενά"... :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Παιδιά:
Missing Roms: 0 of 84993
Missing Bytes: 0 of 42gb
Wrong Named Roms: 0 [304 fixed]
Wrong RomName Case: 0 [0 fixed]
Wrong Sized Roms: 0 [0 fixed]
Wrong Date/Time Roms: 0 [0 fixed]
Wrong CRC32s: 0
Wrong MD5s: <n/a>
Wrong SHA1s: <n/a>
Missing Roms: 0 of 84993

Δεν λείπει κανένα παιχνίδι.
Τώρα γιατί στον Grip λείπουν μέσα στο mame32/audit (υποθέτω) 117? παιχνίδια είναι μυστήριο. (μετά από κάθε update στο clrmamepro κάνουμε πάντα file/audit all games στο mame32 γιατί δεν βλέπει τις αλλαγές μόνο του). <-- λες να είναι αυτό???
Υποψιάζομαι ότι κάτι παίζει με τις εκδόσεις του mame32 που κάνει update.
Δεν είναι σωστό να "πηδήξεις" εκδόσεις του mame και να κάνεις update μετά από κάποιες γιατί θα υπάρξουν προβλήματα (το έχω αντιμετωπίσει και εγώ όταν έχοντας όλα τα updates ανα κατάλογο από το 98u2 σε 101 και έκανα κατάλογο - κατάλογο update στο τέλος είχα σφάλματα (λόγω έλλειψης του κώδικα ανα update ΑΚΑ: mame32.exe πάλι όμως μου έλειπαν λίγα games όχι 117). Εκτός και αν υπάρχει θέμα καταλόγων... πάντως βάση των μυνημάτων που λαμβάνει από τον clrmamapro δεν θα έπρεπε να του λείπει κανένα game και κάποια samples.

Τα CHDs εγώ τα έχω αφήσει απέξω αλλά και πάλι είναι περί τα 83 πια. άρα έχουμε άλλα 34...
Τώρα για τον Grip μόνο μία λύση υπάρχει για να ξεκινήσει σε καθαρή βάση (έλα στην Αθήνα... :lol: ) Αστειεύομαι.

mine:
Missing Sets: 0 of 5915
Wrong SetName Case: 0 [0 fixed]
Wrong Named Sets: 0 [0 fixed]

Missing Roms: 0 of 85859
Missing Bytes: 0 of 44gb
Wrong Named Roms: 0 [0 fixed]
Wrong RomName Case: 0 [0 fixed]
Wrong Sized Roms: 0 [0 fixed]
Wrong Date/Time Roms: 0 [0 fixed]
Wrong CRC32s: 0
Wrong MD5s: <n/a>
Wrong SHA1s: <n/a>

Missing Samples: 0 of 2461
Wrong SampleName Case: 0 [0 fixed]

Missing DiskImages: <n/a>
Wrong DiskImageName Case: <n/a>
Wrong Named DiskImages: <n/a>
Wrong CHD_MD5/SHA1s: <n/a>

Unneeded Files/Folders: 0 [0 fixed]

Number Of Sets: 5915
Number Of BIOS sets: 25
Number Of Parents: 1335
Number Of Clones: 2699
Number Of Others: 1881
Number Of Roms: 85859
Number Of Samples: 2461
Number Of 'nodump' ROMs: 233
Number Of 'baddump' ROMs: 322
Nothing is missing (εκτος από τα CHDs :lol: ) τα έχω σε DVDs, αν και τελικά κανά - δυο που είναι μέχρι 200 Mb θα τα βάλω και αυτά αφού και απλές roms έχουν φτάσει σε τέτοια μεγέθη πια.

Grip κάνε ένα update στην τελευταία Ver. του mame μέσα από τον clrmamepro, μπες στο mame32 και κάνε file/audit all games και στείλε μου pm τι έβγαλες...
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Υπομονη να ερθει το καινουργιο pc παιδια........
(Εxω σκασει απο την αγωνια μου να δω αν θα καταφερω τιποτα
Αλλα που θα μου παει το ατιμο,θα το δαμασω.....)

@ Ambu
Οσο για την Αθηνα,ξερεις οτι λογω επαγγελματος ειναι το πιο ευκολο να ερθω,οποτε πλακα-πλακα μπορει και να την κανω την ηρωικη καθοδο αν δεν το καταφερω εδω πανω!!!
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

ambu_dare έγραψε:Δεν είναι σωστό να "πηδήξεις" εκδόσεις του mame και να κάνεις update μετά από κάποιες γιατί θα υπάρξουν προβλήματα (το έχω αντιμετωπίσει και εγώ όταν έχοντας όλα τα updates ανα κατάλογο από το 98u2 σε 101 και έκανα κατάλογο - κατάλογο update στο τέλος είχα σφάλματα (λόγω έλλειψης του κώδικα ανα update ΑΚΑ: mame32.exe πάλι όμως μου έλειπαν λίγα games όχι 117).
Αν έχουμε όλα τα updates δεν μπορούμε δηλαδή να πάμε κατευθείαν από την .102 στην 0.103u1 αλλά θα πρέπει να κάνουμε ξεχωριστό update για κάθε μία ενδιάμεση έκδοση;
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Το σωστο εινα αυτο που λεει ο Ambu_dare,δηλαδη καθε update ξεχωριστα,και οχι να πεταξουμε ολα τα update roms μεσα σε ενα φακελο και να το κανουμε μια και καλη,
(οχι οτι δε θα γινει και ετσι η δουλεια αλλα θα σου λειπουν καποια games οποτε για ακομη μια φορα θα χρειαστει να ψαξεις ποια σου λειπουν και να τα επιδιορθωσεις <<χειροκινητα>>-πιθανοτατα η τελευταια φορα).
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Commando έγραψε:Αν έχουμε όλα τα updates δεν μπορούμε δηλαδή να πάμε κατευθείαν από την .102 στην 0.103u1 αλλά θα πρέπει να κάνουμε ξεχωριστό update για κάθε μία ενδιάμεση έκδοση;
Μπορείς να πας κατευθείαν από όποια έκδοση θέλεις σε όποια άλλη θέλεις, εγώ πχ πήγα από 0.94 κατευθείαν στην 0.100 και από εκεί στην 0.103 (χρειάστηκε βέβαια να διορθώσω εκατοντάδες roms και να φάω ένα απόγευμα γεμάτο), αλλά έτσι οι αλλαγές γίνονται περισσότερες και είναι πιο χαοτικό, ειδικά για αρχάριο του ΜΑΜΕ/ClrMAME Pro να βγάλει άκρη. Πχ υπάρχουν roms που αλλάζουν σε κάθε u update 2-3 φορές συνεχόμενα μέχρι να σταθεροποιηθούν, οπότε αν πχ έχεις μια rom που είναι κατάλληλη για την u1, θα είναι λάθος στην u2 και αν δεν την διορθώσεις τότε θα είναι δύο φορές λάθος στην u3 πχ και θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο να καταλάβεις γιατί δεν διορθώνεται αν κατεβάσεις κατευθείαν την rom που είναι κατάλληλη για u3 (γιατί θα λείπουν αρχεία που προστέθηκαν/άλλαξαν στην u2 και δεν ανήκουν στο u3 update)
Υποθέτω ότι αυτό εννοεί ο ambu_dare. Ουφ, ακόμα και να το γράψεις ακατανόητο είναι...επί της ουσίας πάντως, το ClrMAME Pro δεν υπάρχει περίπτωση αν του δείξεις το σωστό exe και έχεις όλες τις κατάλληλες roms κατεβασμένες να σου αφήσει οτιδήποτε missing στο τέλος, θα πάνε όλα εκεί που πρέπει.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

Ο δίσκος μου είχε αυτή την μορφή:

c:\mame32\ ... όπου υπήρχε η τελευταία πάντα full set version του mame32

και

c:\mame32 updates\samples
c:\mame32 updates\snaps
c:\mame32 updates\titles
e.tc.

και για τις roms:
c:\mame32 updates\roms\98u1
c:\mame32 updates\roms\98u2
c:\mame32 updates\roms\98u3
c:\mame32 updates\roms\99
c:\mame32 updates\roms\99u1
...
...
c:\mame32 updates\roms\102
c:\mame32 updates\roms\102u1

ώσπου αντέγραψα τον κατάλογο με τα updates των roms και τα πήγα σπίτι.
Εκεί έβαλα το mame32 98u2 από τα DVD που κάποιος καλός άνθρωπος και φίλος με προμήθευσε και αφού το έλεγξα και ήταν σωστό, έβαλα το Binary του mame32 102u2 (τελευταίο τότε) και έκανα scan από το clrmamepro τον κάθε κατάλογο χωριστά με την σειρά που βγήκαν τα updates.

Στο τέλος ΝΑΙ έλειπαν roms. (όχι βέβαια πολλές αλλά αρκετές για να σου σπάσουν τα νεύρα).

Άρα για σωστή δουλειά:
εγκατάσταση του mame binary 99 & scan τον update καταλογο με τις roms του 99.
εγκατάσταση του mame binary 99u1 & scan τον update καταλογο με τις roms του 99u1.
εγκατάσταση του mame binary 99u2 & scan τον update καταλογο με τις roms του 99u2.
...
...
εγκατάσταση του mame binary 102 & scan τον update καταλογο με τις roms του 102.
εγκατάσταση του mame binary 102u1 & scan τον update καταλογο με τις roms του 102u1.

Αυτή είναι τελικά η σωστή διαδικασία: το κάθε binary χωριστά με τα δικά του updates.

Τώρα ξαπόστειλα όλα τα updates και αφού κάνω το τελευταίο σωστά scan και audit και δουλεύει σβήνω και τα τελευταία updates. (Kρατάω τα CHDs σε χωριστά DVDs και ενημερώνω σε DVD-RWs την τελευταία ver. ανά ολόκληρη ver. - 102, 103 κ.λπ. - και έτσι θεωρώ ότι είμαι καλυμένος)
Αν ξεκινάτε από το μηδέν (ή από την έκδοση 0.37 το ίδιο κάνει), καλό θα ήταν να βρείτε έναν καλό άνθρωπο να σας προμηθεύσει την τελευταία ver. και από 'κει και πέρα συνεχίζετε μόνοι σας. (Βεβαίως όταν χρειαστεί δίνετε και εσείς την σκυτάλη σε κάποιον άλλο που έχει ανάγκη).
8)
Άβαταρ μέλους
Commando
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 243
Εγγραφή: 19 Ιουν 2004 10:42
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Commando »

Έτσι δημιουργείται ένα άλλο πρόβλημα ...

Εξηγώ. Εγώ για παράδειγμα έχω τις roms της έκδοσης 0.102. Κατεβάζω και όλα τα updates μέχρι την τρέχουσα έκδοση 0.103u1.

Τις ενδιάμεσες εκδόσεις του MAME που τις βρίσκω; Στα sites έχουν συνήθως την τελευταία έκδοση, που τώρα είναι η 0.103u1. Τις 0.102u1, 0.102u2 , 0.102u3 , 0.102u4 , 0.102u5 που τις βρίσκουμε;
Απάντηση