Νintendo DS αποριες...(BACK UPS..)

PC, Xbox/360, XboxOne, PS3, PS4, Wii, WiiU, PSP/PSVita, GP2X, DS/3DS κτλ Συζήτηση για όλα τα τρέχοντα ή πιο πρόσφατα συστήματα παιχνιδιών.

Συντονιστές: Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Πρέπει να φορτώσεις κάποια system αρχεία στην κάρτα στην αρχή, γι'αυτό σου βγάζει αυτό το μήνυμα.

Σου στέλνω link με ΠΜ για να τα κατεβάσεις επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται να το βάλω εδώ.



Παρεμπιπτόντως, έχει βγει έκδοση 1.09 στις 7/12, δεν το είχα πάρει χαμπάρι (έχω να ανοίξω το DS πολύ περισσότερο καιρό...)
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Ενημερωτικά, υπάρχουν διαθέσιμες Supercard MiniSD και M3 Real, όποιος ενδιαφέρεται ας στείλει ΠΜ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giama την 01 Οκτ 2008 14:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
MOUNDOUL
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007 18:54

Δημοσίευση από MOUNDOUL »

Γεία σας παίδες, τι κάνετε..; Είχα καιρό να ασχοληθώ λόγο στρατού.. Τις τελευταίες μέρες που το έψαξα λίγο βρήκα ότι βγήκε η M3 Real που φαίνεται να είναι σαν την simply που είχα πάρει αλλά βγαίνει και μαζί με το Rumble Ram Pack, το οποίο στο χρεώνουν περίπου 5δολάρια και φαίνεται χρήσιμο.. Το έχει ψάξει κανείς..;
I'AM NOT A GOD!!!!
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Αν θέλεις να πάρεις κάτι τέτοιο πάρε το ezflash 3-in-1 (rumble pack, ram expansion pak και GBA games) που μπορείς να το βρεις και σκέτο αρκετά φτηνότερα και είναι γενικά πιο διαδεδομένο.

Το πρόβλημα που βρίσκω σ'αυτές τις λύσεις αν ενδιαφέρουν τα παιχνίδια GBA είναι ότι για GBA Roms έχει μόνο 256Mbit χώρο (και της ezflash και της Μ3), που δεν είναι αρκετός, σε σχέση με stand-alone κάρτα που βάζεις κάρτα μνήμης εσύ. Αν δεν σε πειράζει αυτό τότε είναι μια χαρά.

Ο Saulot, από το forum εδώ, το έχει αγοράσει και δήλωνε ευχαριστημένος.


Υ.Γ. Υπάρχει και πακέτο M3 Real με σκέτο rumble pack και μάλλον αυτό είδες γιατί το άλλο που παίζει και GBA είναι πιο ακριβό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Giama την 11 Σεπ 2008 09:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

giama = ds expert!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

theoritikos να είσαι καλά που έγραψες πως κάνει save δεν υπήρχε περίπτωση να το ψάξω! Σπαστικό μετά απο κάθε παιχνίδι να κάνεις copy to sd αλλά... σε ευχαριστώ!

και ένα ευχαριστώ στον giama για την κάρτα! Καταστράφηκα 3.30 ώρες!
reboot
--------
maxouli
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μαρ 2005 15:02

Δημοσίευση από maxouli »

Την προηγούμενη Παρασκευή έκανα το λάθος να βάλω το Lemmings στο ds.
ΜΕΓΑ καψιμο, αν δεν έβγαζα όλες τις πίστες στο fun δεν υπήρχε περίπτωση να το άφηνα. Με πήρε ξημερώματα.
Και από εμένα ενα ευχαριστώ στον giama για την κάρτα.
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

xalia έγραψε:Καταστράφηκα 3.30 ώρες!
Όλο το ταξίδι με το micro το πέρασες;;; :shock:
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

και του γυρισμού έτσι θα το πέρναγα αλλά έμεινα από μπαταρία!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Welcome back! Πάω στο blog σου να διαβάσω φρέσκο πράμα...
crazydoctor
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 14 Μαρ 2009 11:39

flasaki

Δημοσίευση από crazydoctor »

γεια σας παίζει να είστε το μοναδικό ελληνικό site που βρήκα που να ασχολείται με αυτό το θέμα για αυτό και θα μπω και κατευθείαν στο θέμα έχω ένα game boy advance και κάπου πήρε το μάτι μου για κάτι φλασακια όπου μπορείς να βάλεις παιχνίδια και να τα παίζεις στο game boy είναι αλήθεια? και πού μπορώ να το βρω αυτό? (ειδικά θα με ενδιέφερε αυτό το flasaki πού λέτε ότι παίρνει την sd cart ) εκτός άμα πουλάει κανείς την δικιά του που την έχει βαρεθεί.
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Καλώς ήρθες, κατ'αρχήν!
Πιστεύω με το ΠΜ που σου έστειλα να σε κάλυψα.
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

μια και ξύπνησε το θέμα, να δούμε τώρα με το νέο DSi τι θα παίζει από τα παλιά flash!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Δε νομίζω να δουλεύει καμία από τις "συμβατικές" flashcarts που είχαμε ως τώρα.

Ήδη έχει πάρει το μάτι μου την DSTTi, αδελφάκι της DSTT, προφανώς θα ακολουθήσουν και οι άλλες, αν δεν έχουν ήδη ακολουθήσει.
Αν θεωρήσουμε ότι η Nintendo προσπαθεί να πολεμήσει τις flashcarts με αυτόν τον τρόπο, μάλλον είναι διπλά βλακώδης η κίνηση:
1) ουσιαστικά βοηθάει τις εταιρείες αυτές να βγάλουν άλλα τόσα χρήματα όσα έβγαλαν από τις flashcarts για τα Nintendo DS/DS Lite, αφού θα αναγκαστούν όσοι αναβαθμίζουν στο DSi να πάρουν και νέα κάρτα (παρεμπιπτόντως, έχει διπλή τιμή η DSTTi από την απλή).
2) πολλοί με DS χοντρό/Lite μπορεί να διστάσουν να αναβαθμίσουν σε DSi λόγω της ανάγκης αγοράς νέας κάρτας (θα είναι ένας ακόμα λόγος για να μην αναβαθμίσουν, μαζί με το ότι προσφέρει λίγα καινούρια στοιχεία σε σχέση με το ποσό που καλείσαι να δώσεις για να το αποκτήσεις).
Το μόνο κέρδος που βλέπω για τη Nintendo είναι πρόσκαιρο, ότι δηλαδή μέχρι να διαδοθούν αρκετά οι καινούριες flashcarts όσοι πήραν DSi θα αγοράσουν και κανένα original παιχνίδι. Σε κανα χρόνο, όμως, άντε γεια πάλι, εκτός αν βρει τρόπο να τις κλειδώνει ή δεν ξέρω κι εγώ τί (χλωμότατο το κόβω, όσο και να προσπαθήσει).

Με λίγα λόγια, όσοι είχαν σκοπό να αγοράζουν original παιχνίδια θα αγοράζουν. Όσοι είχαν σκοπό να χρησιμοποιούν flashcarts θα συνεχίσουν να το κάνουν, απλά πληρώνοντας έξτρα για νέα κάρτα.


xalia δώσε blog στο λαό! Βαρεθήκαμε να μετράμε αντίστροφα!
Άβαταρ μέλους
theoritikos
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 620
Εγγραφή: 15 Οκτ 2005 22:37

Δημοσίευση από theoritikos »

Έχω ακούσει φήμες που λένε πως εφόσον το firmware του DSi θα μπορεί να αναβαθμιστεί όπως γίνεται με το Wii, η Nintendo θα μπορεί να αποτρέψει τελείως τις flashcards να δουλεύουν.
In the beginning it was pong.....
Απάντηση