mame machine cabinets

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχουν στα καταστήματα ηλεκτρονικών μοχλός και κουμπιά όπως των arcade ή πρέπει να τα παραγγείλω από το εξωτερικο;
Για κουμπιά και joysticks μόνο απ' έξω.
Δες εδώ: http://www.ultimarc.com.
...και, καλώς ήρθες στο υπέροχο κόσμο του cab building! :D :wink:
KIIAAAAAI!!!!!
rodi
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Αύγ 2007 22:54

Δημοσίευση από rodi »

Δυστυχώς δεν έχω καμιά εμπειρία online αγορών οπότε αυτό με προβληματίζει λίγο.
Τέλος πάντων, αν καταφέρω και φτάσω μέχρι το σημείο να μου λείπουν μόνο τα controls, δε θα θα κολλήσω εκεί.
Ως τότε όμως έχει πολλή δουλειά !!
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Με το καλό... :D
KIIAAAAAI!!!!!
Basscadet
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008 13:42

Δημοσίευση από Basscadet »

Θα σας στενοχωρησω τωρα... Ακριβως πριν 4 χρόνια μετα απο lead φιλου που "ειχε δει κατι arcade boxes" στη Λενορμαν εκανα μια αναγνωριστικη και οντως βρηκα επι της Λενορμαν το παρακατω θεαμα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ήταν πολυ κοντα στο supermarket Γαλαξίας (Λενορμαν 129) στο δεξι σας χερι οπως πατε προς κεντρο. Όπως βλέπετε εχουν φαει βροχες και χιονια αλλα με λιγο συμμαζεμα εχετε ενα βασικο κουτι για να βαλτε ενα PC me Ultimarc controls οπως εκανα στο ενα που εσωσα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Στην αρχη το ειχα σπιτι μου, μετα για 2 χρονια το ειχαμε στο cafe ενος φίλου στο Χολαργο μεχρι που το πηρε ενας αλλος φιλος σπιτι του εως οτου μετακομισω και το παρω πισω. Τωρα ειδα το T-molding που δεν ηξερα οτι υπηρχε και ψηνομαι να το φρεσκαρω να γινει καινουργιο.

Αν μενει κανεις κοντα στο Κολωνο ας ριξει μια ματια, τα cabins αυτα ηταν διπλα σ ενα συνεργειο αυτοκινητων και κανεις δεν τα προσεχε (ειναι επι της Λενορμαν, φαινονται απο το δρομο οπως περνας με το αμαξι). Αφου εκανα την αναγνωριση περασα με φιλο ενα Σαββατο απογευμα και φορτωσα ενα και μην τον ειδατε τον Παναη :wink:
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Νεκροταφείο από arcades... :cry:

Καλώς ήρθες Basscadet.Συγχαρητήρια για το arcade που έφτιαξες! :wink:
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

LOL-όχι και κανένας δεν τα πρόσεξε! Υπάρξει και το μάτι του Sauron! ;)

Συγκεκριμένα, εγώ και ο Badge τα είχαμε εντοπίσει και είχαμε πάει καταδρομική πριν από 5-6 χρόνια περίπου στο συγκεκριμένο σημείο της Λένορμαν. Τότε μάλιστα είχε σαφώς περισσότερα cabinets από όσα βλέπω στην φωτογραφία σου (μιλάμε για 30+), οπότε μάλλον έχουν "φορολογήσει" αρκετοί ακόμα μεταξύ των επισκέψεων μας.

Δυστυχώς η δική μας ετυμηγορία ήταν ότι ήταν πολύ ταλαιπωρημένα τα ξύλα από την έκθεση για χρόνια στο νερό της βροχής, ώστε να μην αξίζει πραγματικά την προσπάθεια αποκατάστασης σε σύγκριση με το φτιάξιμο νέου cab από το μηδέν. Επίσης η ελπίδα μου να βρω έστω κανένα καλό marquee χωρίς σοβαρές ζημιές αποδείχτηκε επίσης μάταιη, μια και τα περισσότερα ήταν στα ίδια χάλια με του Astro Fighter που έχεις στις φωτογραφίες. Κρίμα, γιατί είχε αρκετά marquees από παιχνίδια της Χρυσής Εποχής. :?

Welcome! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Basscadet
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008 13:42

Δημοσίευση από Basscadet »

Αστα, οταν τα ειχα δει μ ειχε πιασει απελπισια που θα επαιρνα μονο ενα (απ την αλλη τα χα κανει πανω μου απ τη χαρα :D ). Δυστυχως, οι καφροι στην καφετερια το χαν ρημαξει και εχει πολλή φθορα στην επιφανεια + 8ελει καινούργια βάση για controls οπότε έχω δουλειά ακόμα.

Α, και το μάτι του Sauron δεν είδε το άψογης κατάστασης Galaxian bezel που είχε το cabin μου. Γενικα, το cabin μετα από ένα καθάρισμα μέσα + βάψιμο για απολύμανση ήταν μια χαρά σαν βάση για να μπουν κ τα υπόλοιπα. Σίγουρα η κάλυψη απο formica ειναι κομμάτια αλλά συμμαζευεται σχετικά εύκολα.

Τέσπα, θέλω και να ρωτήσω κάτι ακόμα:

α) μέσα έχω βάλει μία αρχαία CRT οθόνη 20' από ένα Apple του θείου μου. Θα έχει πρόβλημα αν τη γυρίσω 90 μοίρες και παίζει από αυτή τη θέση συνεχώς; Μήπως υπερθερμαίνεται; Το έχει κάνει κανείς να μου πεί;

β) θελω να καθαρισω το εξωτερικο και να το βάψω με καποιο χρώμα που να αφήνει αγρια υφη. Όχι απλά ματ αλλά να έχει την υφή απαλού γυαλόχαρτου, καπως σαγρέ. Έχω δει τετοια στα χρωματοπωλεία αλλά σε παρδαλές αποχρώσεις. Έχει κανείς υπ όψιν του κατι σε μαυρο; Καμιά μαρκα συγκεκριμένη; Ή κάποια τεχνικη που να ρίχνουμε τριμματα υλικου σε απλη σατινέ λαδομπογια και να εχει τετοιο εφε; Αυτοσχεδιάζω εδω, όποιος έχει ιδέες ας τις πει...

γ) είδα το t-molding και ψηθηκα πολυ γιατι λύνει ένα μεγάλο προβλημα που ειχα στο φινιρισμα των άκρων. Έχει βάλει κανείς τέτοιο υλικο; Χρειάζεται κάποια κόλλα ή απλά σφηνώνει; Καθώς το cabinet που έχω είναι από καπλαμά δεν το βλέπω να σφηνώνει όπως αν ήταν απο MDF ή κάποιο συμπαγές υλικό...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Το είδαμε το Galaxian αλλά μετά από αρκετή ταλάντευση -ήταν όντως από τα πιο αξιοπρεπή- το απορρίψαμε λόγω ξεθωριάσματος από τον ήλιο.

Στις ερωτήσεις σου, για τα β) και γ) θα περιμένουμε τον γκουρού MikeAlex να δώσει χρησμό.
Το α) δεν το προτείνω, γιατί η συμπεριφορά μιας CRT οθόνης όταν γυριστεί 90 μοίρες δεν είναι προβλέψιμη εκτός αν έχει σχεδιαστεί ειδικά για να μπορεί να γυριστεί.
Το πιο συνηθισμένο πρόβλημα είναι ότι "φρικάρουν" τα χρώματα τελείως και μετά θέλει 3-4 διαδοχικά degaussing για να συνέλθει. Αυτό το έχω δει να συμβαίνει με μια 19" Sony που είχα. Την είχαμε ξαπλώσει με τον κουμπάρο Whacker στο πλευρό της κατά την διάρκεια επισκευών (δεν ήταν καν αναμμένη!) και όταν την ξανανάψαμε τα χρώματα ήταν τελείως χάλια. Χρειάστηκε αν θυμάμαι καλά 3 degauss για να έρθει στα ίσια της. Από ότι έχω διαβάσει μετά, αυτό συμβαίνει γιατί είναι σχεδιασμένες να έχουν συγκεκριμένο προσανατολισμό μέσα στο μαγνητικό πεδίο της Γης και αν τις γυρίσεις αλλιώς επηρεάζεται σε κάποιο βαθμό η πορεία των ηλεκτρονίων του καθοδικού με αποτέλεσμα τα προβλήματα απεικόνισης/χρωματισμού. Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχουν ενίοτε και πιθανά προβλήματα ασφαλείας, οπότε καλύτερα να το αποφύγεις.

Edit: με ένα γρήγορο Google-ισμα βρήκα αυτό που σε γενικές γραμμές φαίνεται να συμφωνεί με αυτά που λέω:
http://en.wikipedia.org/wiki/Page_orientation
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Basscadet
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008 13:42

Δημοσίευση από Basscadet »

χμ... πακετο... χανεται αρκετη επιφάνεια ρε γμτ..

επίσης, καθώς ανοίγω και δεύτερο μέτωπο μ'ενα παλιό flipper του 60 που μου χάρισε ένας θείος μου χρειάζομαι κάποιον που να τα συντηρεί/επισκευάζει στην Αθήνα. Βρήκα κάποιες λύσεις κι έφτιαξα 3 διακόπτες που δεν δουλευαν + ενα κουδόυνι που ειχαν αποσυνδέσει + θα του περάσω γείωση μη φαει κανα 30βολτο shock στα buttons κανεις αλλά μένει ακόμα να δω γιατί δεν δίνουν πόντους 4 διακόπτες και αυτό είναι πολύ δύσκολο αν δεν έχεις τα schematics. Βρήκα καποιους που τα πουλανε απο US αλλα είναι 24$ χωρίς μεταφορικα για μια κόλλα χαρτί Α2 και δεν δέχονται είτε να στειλουν εξωτερικό, είτε πληρωμες απο paypal/visa... Ετσι, προκειμένου να δωσω καμια 40ρια + δολλάρια και παλι να μη βρω τι φταιει ισως είναι καλύτερο να έρθει μαστορας σπιτι.

Το flipper:
Εικόνα

Και το χαος απο κατω:
Εικόνα

Λάστιχα, καθαριστικά, levellers για τα πόδια έχω ήδη παραγγείλει απο US και μένει να διορθωθούν αυτοι οι 4 διακοπτες, οπότε αν έχει κανεις τηλεφωνο κανενος old school μαστορα στην αθηνα ας μου πει.

...και δε φανταζεστε τι σαματα κανει... 8)
Tzarri
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008 12:40

Δημοσίευση από Tzarri »

rodi έγραψε: Για το χειρισμό μάλλον θα ανοίξω κάποιο παλιό πληκτρολόγιο για οικονομία.
Ωραία!
Είπα κ εγώ να ανοίξω (χάρην οικονομίας) και άνοιξα (χάλασα) 2 πληκτρολόγια που είχα για να φτιάξω χειριστήριο αλλά μου φαίνεται μπερδεψούρα η όλη φάση. Ας με κατατοπίσει κάποιος στο πως μπορεί να γίνει η συνδεσμολογία με τις πλακέτες των πληκτρολογίων. (έχω δυο τρεις διαφορετικές πλακέτες) Βασικά πρέπει να πιάσω την λογική τους για να ξεκινήσω.... αλλά ούτε που ξέρω από που να αρχίσω. :(

Αναμένω.... και ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
TallMan
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 665
Εγγραφή: 30 Απρ 2006 01:06
Τοποθεσία: Καπου μεταξυ Θεσσαλονικης Αθηνας Πατρας

Δημοσίευση από TallMan »

Αν έχω καταλάβει καλά αυτό που θέλεις να κάνεις τα παρακάτω μπορεί να σου δώσουν μια γενική ιδέα.

Keyboard Port - Hacking a keyboard

http://arcadecontrols.com/arcade_mydrea ... yboardHack

Shadow's guide to building arcade controls

http://arcadecontrols.com/arcade_input. ... yboardPort

INTERFACE METHODS
Nα'χα αλλο ενα δεκαρικο!Μου τελειωσαν τα credit!

My animals slow! ;)

F1 πιστα στην Ελλαδα ρεεεεε!!!!!!!!!
Basscadet
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 29 Φεβ 2008 13:42

Δημοσίευση από Basscadet »

τα keyboards ειναι μεν πιο φτηνα αλλά δεν εχουν τη μαγεια ενος full analogue old school button + joystick. Τα joysticks + controls + πλακετα που βλέπεις εδω πιο πανω τα ειχα παρει με 100 euro (μεταφορικα ειναι μεσα) απο την ultimarc, οποτε με τα 2/3 η και το 1/2 αυτου του ποσου παιρνεις 1 joystick + 2-3 buttons + τη πλακετα και εχεις μια καλη αρχη...
Tzarri
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008 12:40

Δημοσίευση από Tzarri »

TallMan σε ευχαριστώ για τα Liνks!!
Αυτό που με προβληματίζει είναι το λεγόμενο Keyboard Ghosting & Blocking αλλά κ μερικά άλλα πράγματακια!


Δεν ξέρω αν και κατα πόσο αξίζει την μανούρα...ίσως έχεις δίκιο Basscadet....
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Το φλιπεράκι είναι όοοοοολα τα λεφτά ! RESPECT !
rodi
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 04 Αύγ 2007 22:54

Δημοσίευση από rodi »

Tzarri, τώρα με βάλατε σε σκέψη με αυτά που λέτε για τα χειριστήρια. Νομίζω κι εγώ ότι αξίζει να δώσουμε κάτι παραπάνω για να γίνει το μηχάνημα πιο αυθεντικό. Γενικά αρχίζει να μου αρέσει περισσότερο η ιδέα ενός original cabinet όπως του Basscadet. Πρέπει όμως να βρεις πρώτα κάποιο arcade μηχάνημα που μάλλον είναι λίγο δύσκολο.

Basscadet, πολύ ωραίο το flipper που επισκευάζεις! Πραγματικά από άλλη εποχή. Για τους διακόπτες που λες, έχεις δοκιμάσει αν λειτουργεί ο διακόπτης ή το πρόβλημα είναι κάπου παραπέρα; Δηλαδή, ο διακόπτης κλείνει κύκλωμα όταν ενεργοποείται αλλά δεν γίνεται η λειτούργία που πρέπει;
Απάντηση