Ημερίδα rom hacking

H μεγαλύτερη Greek Translation Team !
http://www.greekroms.net

Συντονιστές: Maddog, Whacker, Vag, Giama

Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Και πρεπει να ομολογησω οτι περα απο τη πλακα, αυτα που ειπε - μονο αλλα 4-5 παιδια στην Ελλαδα τα εχουν κανει πραξη.

Και παλι μπραβο Vag ! μεχρι την επομενη συναντηση πιστευω να εχω μεταφρασει κανα παιχνιδακι (αμην)

1* το πιο κακο παιδακι της συναντησης ηταν φυσικα...ο Γιατρος..

2* Εκτος απο το υλικο που μοιρασε ο vag - (μου) εδωθη και απιθανο υλικο εξ Pepinou...ετοιμαστητε για sharing

3* Προεδρε μου !!! φωτο υπαρχει :twisted:

4* Θελω να παραπονεθω γιατι ο Γιαμα και ο Θεωρητικος μιλαγαν συνεχεια (μα συνεχεια) για ασχετα πραγματα με συνεπεια να μην παρακολουθησω επακριβως τα δυσκολα σημεια της παραδοσης.


Αυτα .. και του χρονου !!!


/dcc sends back to tassoulhs 12 empty cans of coke
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

xalia έγραψε:Δε τη πάλεψα είναι αλήθεια!!! πάντως ο vag είναι καλύτερος speaker από έναν CEO της oracle που είχε έρθει να μας μιλήσει πριν κάνα μήνα περίπου στη σχολή... α ρε vag χαραμίζεσαι!!!
μια χαρα τα ειπε το παιδι.........με βλεπω μαλλον καλοκαιριατικα για hacking 8)
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

paspartoo

εαν γινει mame meeting στην γνωστη καφετερια στην καλιθεα......θα ετοιμασω 2 πασιγνωστες συλλογες μουσικων κομματιων.....αρκει να ξερω εαν θα γινει meeting, και ποσα ατομα θα παρεβρεθουνε
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

xalia έγραψε:πάντως ο vag είναι καλύτερος speaker από έναν CEO της oracle που είχε έρθει να μας μιλήσει πριν κάνα μήνα περίπου στη σχολή... α ρε vag χαραμίζεσαι!!!
paspartoo έγραψε:Και πρεπει να ομολογησω οτι περα απο τη πλακα, αυτα που ειπε - μονο αλλα 4-5 παιδια στην Ελλαδα τα εχουν κανει πραξη.
Και παλι μπραβο Vag !
pepinos έγραψε:μια χαρα τα ειπε το παιδι
Παιδιά ευχαριστώ πολύ :oops:
tasoulhs έγραψε:Θα γεμίσει ο τόπος με τα παιχνίδια που θα μεταφραστούν στα Ελληνικά,
θα παίρνουμε σκληρούς μόνο και μόνο για αυτά...
BraiNKilleR έγραψε:Εεεεε Οοοο Το πηραμε το Romset το ελληνικο Razz
Ενοειτε οτι τυχων φωτος + material από την μερίδα upload asap για τους μακρινούς Very Happy
paspartoo έγραψε:Αυτα .. και του χρονου !!!
pepinos έγραψε:με βλεπω μαλλον καλοκαιριατικα για hacking
Θα ήταν πολύ καλό να αναζωογονηθεί το rom hacking στην Ελλάδα!
Αυτός είναι και ο λόγος άλλωστε της Ημερίδας. Όπως και νά 'χει, δεν είναι κάτι εύκολο, χρειάζεται πρώτ' απ' όλα γαϊδουρινή υπομονή. Αφού όμως με αντέξανε που μίλαγα για 3-3,5 ώρες, τους έχω εμπιστοσύνη.
GeoAnas έγραψε:Just curious .... πόσοι είσασταν τελικά ?
Με 'μένα 8! Και θέλω να τονίσω ότι κι εγώ αμφιταλαντεύτηκα στην αρχή λόγω της τελευταίας αγωνιστικής και της φιέστας...
Nemo έγραψε:Να ρωτήσω αν θα υπάρχει η δυνατότητα καταγραφής του σεμιναρίου ( με κάποια ψηφιακη κάμερα) ή με κάποιο πράγραμμα καταγραφής Screen recording utility π.χ .Camtasia -σε συνδιασμό με κάποιο σχολιασμό.
BraiNKilleR έγραψε:Ενοειτε οτι τυχων φωτος + material από την μερίδα upload asap για τους μακρινούς
Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε ήδη στη σελίδα μας να υπάρχουν και περισσότερα tutorials, τουλάχιστον τα βασικά (ή όσα μοίρασα στη συνάντηση). Αλλά και αυτό είναι πολύ χρονοβόρο, εκτός του ότι η σελίδα είναι ακόμα παλαιάς κοπής και μας χαλάει την έμπνευση.
paspartoo έγραψε:o xalia κοιμηθηκε....ΖΖzzzzzzzz
xalia έγραψε:Δε τη πάλεψα είναι αλήθεια!!!
paspartoo έγραψε:Θελω να παραπονεθω γιατι ο Γιαμα και ο Θεωρητικος μιλαγαν συνεχεια (μα συνεχεια) για ασχετα πραγματα με συνεπεια να μην παρακολουθησω επακριβως τα δυσκολα σημεια της παραδοσης.
Δε νομίζω να λέγονταν Giama και Theoritikos... Maddog και paspartoo λέγονταν! Αλλά δεν έχω κανένα παράπονο από κανέναν, αφού με ανέχτηκαν. Ελπίζω ο xalia να θέλει να με ξαναδεί πάντως...


Από τη δική μου οπτική γωνία:
Θα ήθελα να είχαν έρθει περισσότεροι, περίμενα 10-15 άτομα και είμασταν 8. Αλλά βέβαια αυτό δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία, αφού άλλωστε πολύς καλός κόσμος είναι επαρχία. Εγώ το φχαριστήθηκα πραγματικά. Ήταν λίγο κουραστικό και ξεράθηκε ο λαιμός μου, αλλά το άξιζε. Τα Bits n' Bytes δεν με χρέωσαν. Εκτός του ότι είναι ωραίο Internet cafe έδειξαν ότι δεν πάνε να σε ξεζουμίσουν, άρα αξίζουν την παρούσα ψιλο-διαφήμιση.
Μου περίσσεψαν αρκετές κόπιες από τα tutorials! Στην επόμενη συνάντηση του mame.gr και εφόσον μπορέσω, θα τις φέρω για όποιον άλλο ενδιαφέρεται. Αν κάποιος θέλει και τώρα, μπορούμε να συνεννοηθούμε για να του τις δώσω/στείλω.
Εννοείται ότι όποιος αποφασίσει να ασχοληθεί, θα τον βοηθήσω όσο μπορώ (και ο Giama σίγουρα). Ξεκινήστε με τα tutorials, έστω και στην τουαλέτα, και μετά ξεκινήστε. Εγώ εδώ είμαι.
Άντε και καλές μεταφράσεις!
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Ενας παντελος ασχετος στο rom hacκing (ναι,καλα καταλαβατε,για μενα μιλαω.... :lol: )αλλα με περισσευμα χρονου(παλι για μενα μιλαω...),μπορει να κανει τιποτα?
Βασικα με τρωει το μικροβιο της περιεργειας σχετικα με αυτο το rom hacking.........(Αλλα για να ειμαι ειλικρινης,δε νομιζω να κανω και πολλα πραγματα,για τα βασικα και μονο λεω να δω τι παιζει....).
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αν έχεις χρόνο, τότε χρειάζεσαι μόνο άλλο ένα πράγμα: υπομονή!
Εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις και θα δεις στην πράξη αν και τί μπορείς να κάνεις.
Και αφού έχεις χρόνο, διάβασε όσο πιο πολλά tutorials μπορείς: πρώτα του Giama στην σελίδα της GreekRoms και μετά στο http://www.zophar.net και στο http://www.romhacking.com.
Διάλεξε κάποιο platform παιχνίδι για Gameboy color, NES ή SNES για αρχή.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

ROFL! Α ρε μπαγάσηδες... ας όψεται που έμπλεξα Κυριακάτικα με δουλειές... :?
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ναι, εγώ ήμουν το κακό παιδάκι της τάξης! :D
Ευτυχώς το PC μπροστά μου είχε κάτι mp3 με Έφη Θώδη και Μάκη Χριστοδουλόπουλο καθώς και κάτι XXX mpg που είχαν κατεβάσει προηγούμενοι μερακλήδες πελάτες του καφέ και ψιλοπέρασε η ώρα. :lol:

Το πιο ακατανόητο ήταν η μανία του Vag να ανοίξω εκείνη την Gameboy rom την στιγμή που εγώ είχα ήδη ανοίξει (και χακάρει) μια SNES rom! Για όσους απορούν τι κατάφερα να "μεταφράσω" μέσα σε λίγη ώρα, το hack ήταν να αλλαχτεί το "Nintendo" στο title screen σε "Nimbimbo"! :lol: :lol: :lol:

ΥΓ: φήμες ότι ο Vag προσφέρει δώρο κονσόλα από εκείνες που πουλάει σε όποιον κάνει το πρώτο νέο Greek translation, ελέγχονται ως αναληθείς! :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Maddog έγραψε:φήμες ότι ο Vag προσφέρει δώρο κονσόλα από εκείνες που πουλάει σε όποιον κάνει το πρώτο νέο Greek translation, ελέγχονται ως αναληθείς! :mrgreen:
Ναι, αλλά το σκέφτηκα!
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Βαγγέλη θα έλεγα να βάλεις στο site αυτό το φυλλάδιο που είχες για να οργανώσεις την παρουσίαση, προφανώς έχει συνοπτικά μαζεμένα όσα είπες και φαντάζομαι θα ενδιαφέρονται να το διαβάσουν αρκετοί που δεν μπόρεσαν να έρθουν.
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Αυτό το φυλλάδιο ξεκίνησα να το γράφω με σκοπό να φτιάξω ένα πολύ καλό tutorial το οποίο θα καλύπτει όλες τις λεπτομέρειες. Προφανώς αν γίνει αυτό, θα μεγαλώσει αρκετά σε μέγεθος. Γράφοντάς το, είχα στο μυαλό μου και την ημερίδα, άρα έχεις δίκιο, θα πρέπει όμως να ολοκληρωθεί πριν το βάλω στη σελίδα... Κάποια στιγμή θα ξανασχοληθώ μαζί του, ελπίζω σύντομα.
Μην ξεχνάτε πως για 2,5-3 μήνες θα είμαι χωρίς την οικογένεια και θα έχω λίγο χρόνο παραπάνω γι αυτά (rom hacking και Retromarket).
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Εικόνα
reboot
--------
Vag
Master Translator
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 21 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vag »

Ένα μεγάλο μπράβο στον xalia!
Φυσικά και είναι δύσκολο, αυτή είναι η ομορφιά. Ότι καταφέρνεις τελικά και ολοκληρώνεις κάτι δύσκολο.
Και με τις γυναίκες το ίδιο δεν ισχύει άλλωστε;
Άβαταρ μέλους
Giama
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 414
Εγγραφή: 04 Σεπ 2004 10:12
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giama »

Μπράβο xalia!

Καλή αρχή! Το παιχνίδι που διάλεξες είναι υπέροχο και κατά τη γνώμη μου πολύ καλή επιλογή (φαντάζομαι θα το έχεις παίξει). Δεν ξέρω αν θα είναι εύκολο να βρεις γραμματοσειρά/κείμενο, λογικά θα είναι ΟΚ. Ό,τι χρειάζεσαι εδώ είμαστε!


Βαγγέλη, όποτε μπορέσεις βάλε και τη φωτογραφία από τη συνάντηση!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

καλά δεν έκανα και κάτι! 5 λεπτά μου πήρε, άντε 10!
δεν υπόσχομαι κάτι, τη γραμματοσειρά τη βρήκα, τουλάχιστον έτσι νομίζω!
Παιχνιδάρα είναι, από τα πρώτα που είχα τελειώσει στο gb! Δε ξέρω τι εννοείς vag για γυναίκες, δεν έχω αντιμετωπίσει καμία δυσκολία στο άθλημα 8)
reboot
--------
Απάντηση