mame machine cabinets

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

l3ft3r1s έγραψε:...επιπλέον, καλά, το γυαλί δεν θα ραγίσει άμα του βάλω τρυπάνι? συνήθως με διαμάντι δεν τα κόβουν?...
Μέχρι να απαντήσει ο MikeAlex να σε ενημερώσω ότι το Plexiglas είναι συνθετικό - βιομηχανικό προϊόν και είναι πιο κοντά στο πλαστικό από ότι είναι στο τζάμι. Συγγενής άμεσος και τα πολυκαρβονικά. Οπότε μην το λυπάσαι τρύπα το με το τρυπάνι όσο θες δεν θα σπάσει (με την έννοια του τζαμιού βέβαια - όχι υπερβολές).
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Ας κάνω και εγώ ένα-δύο σχόλια για τα ιατρικής φύσεως θέματα του cabinet building, ως μοναδικός αρμόδιος του forum στον τομέα αυτό...

-ΠΡΟΣΟΧΗ στην σκόνη του MDF, είναι εξαιρετικά επικίνδυνη για μάτια και πνεύμονες. ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ προστασία με μάσκα και γυαλιά αν δουλέψετε με MDF (και το κανονικό ξύλο βγάζει, αλλά όχι τόσο επικίνδυνη, φυσικά καλό θα είναι να προσέχετε και εκεί)
-Η ακτινοβολία Χ από τις σύγχρονες οθόνες είναι μάλλον αμελητέα, ανεξαρτήτως του αν μιλάμε για κοινές TV, arcade monitors ή κανονικά monitors. Αν ανησυχήτε για την ακτινοβολιά γενικώς, το πρώτο που πρέπει να κάνετε είναι να πετάξετε τα κινητά σας, που σας τηγανίζουν τον εγκέφαλο με μικροκύματα-εγώ περιμένω πότε θα βγει η "βρώμα" και όσοι τα δίνουν ακόμα και σε 7χρονα θα τρέχουν και δεν θα φτάνουν...
-Προσοχή γενικώς στο ηλεκτρικό μέρος της κατασκευής, δεν είναι καλή ιδέα να "ψηθήτε" είτε από 20000 V του monitor, είτε από 220 V του δικτύου :wink:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

@ambu_dare είμαι ολύ ηλίθιος, είχαμε μάθει στη σχολή για το plexiglass και το είχα ξεχάσει τελείως. thanks!

@Maddog, ευχαριστώ για τις συμβουλές σου, η σελίδα μπήκε στα αγαπημένα και θα τις λάβω υπόψιν μου :)
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Όπως λες, απλός κάθεται με το βάρος του.
Plexiglas, όχι γυαλί. Τρυπιέται με απλό τρυπάνι.

Είναι αλήθεια, κοστίζει αρκετά να φτιάξεις κάτι τέτοιο, ειδικά το πρώτο όπου πρέπει να αγοράσεις όλα τα εργαλεία. Εγώ μάζευα επί 1 χρόνο τα υλικά. Άσε τα λάθη που θα κάνεις, και αυτά κοστίζουν.
Πρόταση: Γιατί δεν αρχίζεις με το control panel ? Και αργότερα, όταν θα έχεις λεφτά/χώρο/λύσει όλα τα πιθανά προβλήματα, τότε φτιάχνεις το υπόλοιπο και ενσωματώνεις το CP. Έτσι μέχρι τότε θα μπορείς να παίζεις “the right way”. :D :wink:
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

πολύ καλή ιδέα! να τελειώσει η εξεταστική και θα το σκεφτώ...
thanks!

δεν μ άρεσε αυτό για τα λάθη... :( άμα ακολουθείς με πρόγραμμα και με προσοχή τι λάθη μπορεί να κάνεις? εσύ τι λάθη έκανες?
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

l3ft3r1s έγραψε:@ambu_dare είμαι ολύ ηλίθιος, είχαμε μάθει στη σχολή για το plexiglass και το είχα ξεχάσει τελείως. thanks!
Φίλε μου, εδώ θα τα χαλάσουμε.

Στο site αυτό (θα συμφωνήσουν και οι adms), δεν δεχόμαστε προσωπικές επιθέσεις, ακόμα και αν προέρχονται από σένα τον ίδιο και έχουν στόχο επίσης εσένα τον ίδιο ... :lol: :lol:

Από την άλλη λάθη είμαστε - ανθρώπους κάνουμε ... :lol: :lol:

8)
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

Ουφ…, πάααρα πολλά: στα ξυλουργικά, στα ηλεκτρικά, στο design, στο artwork…και άλλα πολλά. Μην απογοητεύεσαι όμως, με λίγη καθοδήγηση από τον Geoanas κι εμένα, ίσως γλυτώσεις μερικά. :P :wink:
Από την άλλη λάθη είμαστε - ανθρώπους κάνουμε ...
Πολύ καλό!!!! :D :D :D
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
ambu_dare
Out of Space
Out of Space
Δημοσιεύσεις: 1796
Εγγραφή: 10 Φεβ 2005 15:40

Δημοσίευση από ambu_dare »

@ MikeAlex ...

Χαίρομαι που σου άρεσε, βλέπεις εμένα δεν με πιάνει αυτό (look avatar).
conan_
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 29 Σεπ 2005 12:04

Δημοσίευση από conan_ »

Θα ήθελα να ρωτήσω, τι ξύλο προτείνετε να χρησιμοποιήσω στην κατασκευη του cabinet? MDF η κάποιο αλλο? Περίπου τι κόστος θα έχει ?

Επίσης τι ιδιαίτερο χρειάζεται για να συνδέσω μια tv στην όλη κατασκευή ?
Άβαταρ μέλους
MikeAlex
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 16 Αύγ 2004 15:38
Τοποθεσία: Δρομοκαϊτειο (μέσα) - Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MikeAlex »

1)Το MDF είναι μια χαρά. Προσοχή στην σκόνη που δημιουργείται. Πάντα με προστατευτικά γυαλιά…. 8)
2) Περίπου 300 €.
3) Ψαξε στο forum. Το εχώ γράψει 3-4 φορές. Βαριέμαι να ξανά γράφω αυτή την στιγμή... :mrgreen:
KIIAAAAAI!!!!!
Άβαταρ μέλους
l3ft3r1s
Black Tiger
Black Tiger
Δημοσιεύσεις: 75
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005 05:16

Δημοσίευση από l3ft3r1s »

300€ το ξύλο? Παναγιά μου!
Δεν σηκώνει μοιραία λάθη λοιπόν... :O
Tzarri
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008 12:40

Δημοσίευση από Tzarri »

Μπορώ να θέσω και γω μερικές ερωτήσεις? :D

Λέω να φτιάξω ένα χειριστήριο διπλό για το Mame, λοιπόν.... (το θέμα πιστεύω ότι είναι κοινό με το mame machine cabinets οπότε είπα να μην ανοίξω νεό θέμα, εκτός κ αν είναι καλυτερα να μεταφερθεί)

1)Για να παίζω Pong, Arkanoid κ παρόμοια games, πρέπει να βάλω ποτενσιόμετρα έτσι δεν είναι? (αλλά αυτά πως θα αναγνωρίζονται σαν αναλογικά από την πλακέτα ενος χειριστηρίου?) Επίσης θέλω να βάλω διακοπτάκια on/off για auto fire τα οποία να ρυθμίζονται και αυτά όσο αναφορά την ταχύτητα. Τι πλακέτα πρέπει να επιλέξω για να δουλέψουν σωστά? (Τώρα για πλακέτα αν χρειάζεται ξαναρωτάω :whistle:

2)Θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί πληκτρολόγιο (ή κάτι από την πλακέτα που έχει μέσα) για να γίνουν, τουλάχιστον, οι συνδέσεις των πλήκτρων και των μοχλών?

3)Επίσης έχω παρατηρίσει ότι κάποια arcade joystick έχουν trackball. Αυτό επίσης χρειάζεται αγορά ειδικής πλακέτας ώστε να γίνει η σύνδεση ή μπορεί και με κάποιο mouse?

4)To trackball μπορεί να λειτουργήσει κ ως mouse μέσα στα windows αν πχ έχεις φτιάξει καποιο cabinet κ δεν έχεις πληκτρολόγιο?

Ελπίζω να μην κούρασα με την πολυλογία μου....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Εγώ πάντως πιστεύω οτι πρέπει να ρωτήσεις τον φίλο μας τον arc για κάτι τέτοια.
Και την εμπειρία έχει και την διάθεση να βοηθήσει.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Tzarri
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 19 Ιαν 2008 12:40

Δημοσίευση από Tzarri »

grip έγραψε:Εγώ πάντως πιστεύω οτι πρέπει να ρωτήσεις τον φίλο μας τον arc για κάτι τέτοια.
Και την εμπειρία έχει και την διάθεση να βοηθήσει.
Ποιός είναι αυτος? :roll:

Πιστεύω πάντως ότι υπάρχουν περισσότεροι από έναν γνώστες :clever-man: στο φόρουμ και περισσότεροι από 100 άσχετοι σαν κ μένα :jester:' εδώ μέσα επίσης....

PLeAse HeLp
Άβαταρ μέλους
grip
Emu Chief
Emu Chief
Δημοσιεύσεις: 2092
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2005 21:45
Τοποθεσία: Τρίκαλα

Δημοσίευση από grip »

Σίγουρα θα υπάρχουν άτομα που θα ξέρουν απλά,προσωπική γνώμη:Σε στέλνω στον καλύτερο.:wink:

Η ιστοσελίδα του arc είναι αυτή εδώ:http://www.geocities.com/jkoussis/ArcadeJoy.html

Και κάποια thread για το προιόν του εδώ:εδώ και εδώ.
Long live the emulator!!!!
[url=http://ubanimator.com][img]http://img288.imageshack.us/img288/2192/userbar517432aj.gif[/img][/url]
Απάντηση