Warcraft 2: Battle.Net Edition...

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

Olorin έγραψε:
Για τιμωρία πάντως, σας το δηλώνω από τώρα, το αφιέρωμα του επόμενου τεύχους θα είναι στο Super NES και ο Maddog, θα πρέπει να το μάθει απ'έξω και να μας το απαγγείλει στο επόμενο Gardening!!! (paspartoo, εσύ ειδικά πιστεύω εγκρίνεις την ιδέα και επαυξάνεις,έτσι??? :twisted: )


Ετσι , Ετσι :twisted:


(Μην ξεχασεις να αναφερεις το απιστευτα πορωτικο Super Mario World 2 - Yoshi Island στο αφιερωμα του SNES....)
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Very well, το επόμενο τεύχος του PCM ΔΕΝ θα το αγοράσω :lol:
Paspartoo, no more Dreamcast ISOs for you too kthnxbye...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

....αυτο ηταν χειροτερο και απο Presidential Ban..... :(


Α ρε Mario τι τραβαω για σενα ..... τεσπα...παω να παιξω frogger (burned sbi with MAME romz) στο Dreamcast.... :wink:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Περισσότερα περί φυγοκέντρισης:

Αυτά που είπε και ο Maddog είναι πέρα για πέρα αληθινά (έστω και αν επιμένει πως δεν ξέρει από φυσική & μαθηματικά όταν είμαστε οι δυό μας). Παίζει μεγάλο ρόλο ακόμη και μια μικρή ανωμαλία στην επιφάνεια του CD όταν οι σύγχρονες συσκευές περιστρέφονται με 10000 σ.α.λ.

Κάντε αυτό το πείραμα (με δική σας ευθύνη) αν θέλετε να καταλάβετε τι συμβαίνει. Πάρτε ένα παλιό CD που δεν σας ενδιαφέρει αν χαλάσει και κολλήστε του στη μια άκρη ένα χάρτινο αυτοκόλλητο μικρού μεγέθους. Αυτό προσθέτει κάτω του ενός γραμμαρίου βάρος στην μια πλευρά του CD.

Αν το τοποθετήσετε στο drive θα παρατηρήσετε πως 2-3 δευτερόλεπτα μετά θα αρχίσει ένας θόρυβος που ενδεχομένως να συνοδεύεται με ένα τρεμούλιασμα (=ταλάντωση) της κεντρικής μονάδας και -πολύ πιθανόν- να μην είναι σε θέση το μηχάνημα να διαβάσει το CD.

Αυτό γίνεται διότι το ελάχιστο βάρος του ενός γραμμαρίου γίνεται βάρος αρκετών κιλών όταν περιστρέφεται με αυτή την ταχύτητα περιστροφής των 10000 στροφών του CD και έτσι δημιουργεί ταλαντώσεις με πιθανό αποτέλεσμα (αν και σπάνιο) η ιδιοσυχνότητα του ταλαντούμενου συστήματος να συμπίπτει με τη συχνότητα ταλάντωσης του διεγέρτη (στην περίπτωσή μας το ασταθούς ισορροπίας CD).

Από τον κλασσικό νόμο της μηχανικής όταν συμβαίνει αυτό, το ταλαντούμενο σύστημα οδηγείται σε καταστροφή λόγω απειρισμού του πλάτους ταλάντωσης... (=ΜΠΟΥΜ)

Περαστικά Lefteris_D.
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Lefteris_D
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 16:56
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris_D »

Ξέχασα να πω ότι χρησιμοποιώ τώρα το αντίγραφο που έκανα για το ξάδερφο μου!

Τύχη, ε; Φανταστείτε να μην το είχα κάνει! :D
...
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Η τύχη από ότι φαίνεται ήταν ότι και το drive και εσύ επιζήσατε της καταστροφής...
Υπερβολή; Ίσως και όχι... :shock:
3 πολύ ενδιαφέροντα links για το θέμα (Whacker, θα ενθουσιαστείς!):
http://www.hifi-writer.com/he/misc/killercds.htm
http://www.paintbug.com/cdexplode/
http://www.rm.com/safety/Downloads/Stru ... egrity.pdf
Αλήθεια, ποιό drive είναι; Επίσης, το CD διαλύθηκε χωρίς καμμία απολύτως προειδοποίηση ή εμφανίστηκε αυξημένος θόρυβος/κραδασμοί πριν το τελικό boom;
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Lefteris_D
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: 07 Σεπ 2004 16:56
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Lefteris_D »

Αλήθεια, ποιό drive είναι;
Teac DV-516D(BenQ) με Region Free firmware.
Επίσης, το CD διαλύθηκε χωρίς καμμία απολύτως προειδοποίηση ή εμφανίστηκε αυξημένος θόρυβος/κραδασμοί πριν το τελικό boom;
Απλά ακούστηκε ένα πιάτο να σπάει. Εγώ αμέσως shut down και κατευθείαν στα κατσαβίδια.
...
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

@ Maddog: Μια ασφαλής συμβουλή σε αυτή τη φάση είναι:

ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ "ΑΚΡΙΒΑ" CDs!

Οι άνθρωποι που τά 'χουν "χώσει" στην έρευνα είναι τουλάχιστον πιο σοβαροί από αυτούς που παράγουν με τα φθηνότερα υλικά και μαζικές μεθόδους χωρίς Quality Testing. Αυτό που πληρώνει κανείς είναι μάλλον η ασφάλειά του (κατά πως φαίνεται όχι μόνο αυτή των δεδομένων του)... :?
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Γιατί ρε συ Whacker, εγώ πιστεύω ότι για έναν emumaniac είναι πολύ ένδοξος θάνατος να πάει από τα συντρίμμια του latest-MAME-romz-collection-No-Name DVD (TM) :lol: :lol: :lol:
Στην τελική, έτσι θα μπεις και στην ιστορία (κάτι σαν εκείνον που πέθανε την δεκαετία του 80 ενώ έπαιζε Berzerk!) :mrgreen:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

"INTRUDER ALERT, INTRUDER ALERT"
Evil Otto is watching you ...άντε και μετά θα πάμε όλο τον εξοπλισμό μας για ένα καλό ξεμάτιασμα ! :lol:
Φτου Σκόρδα !
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Γιατί ρε συ Whacker, εγώ πιστεύω ότι για έναν emumaniac είναι πολύ ένδοξος θάνατος να πάει από τα συντρίμμια του latest-MAME-romz-collection-No-Name DVD (TM) :lol: :lol: :lol:
Στην τελική, έτσι θα μπεις και στην ιστορία (κάτι σαν εκείνον που πέθανε την δεκαετία του 80 ενώ έπαιζε Berzerk!) :mrgreen:
Προτιμώ κάτι πιό χαρούμενο... πχ: Σαν αυτόν που πέθανε 93 χρονών ενώ "κοιμόταν" με μια κατά 73 χρόνια νεώτερή του... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
paspartoo
*nix Master
Δημοσιεύσεις: 694
Εγγραφή: 01 Σεπ 2004 11:19

Δημοσίευση από paspartoo »

... αξιος αξιος , και στα δικα μας :twisted:
Leave the gun. Take the cannoli.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Πολύ καλά, θα αξιοποιήσω την πρόταση σου: :wink:
Καλύτερος θάνατος για έναν emumaniac είναι να πάει από καρδιακή προσβολή ενώ παίζει Pocket Gal, Gals Panic ή Poker Ladies :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
pepinos
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1228
Εγγραφή: 11 Μάιος 2004 01:48

Δημοσίευση από pepinos »

Whacker έγραψε:@ Maddog: Μια ασφαλής συμβουλή σε αυτή τη φάση είναι:

ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ "ΑΚΡΙΒΑ" CDs!

Οι άνθρωποι που τά 'χουν "χώσει" στην έρευνα είναι τουλάχιστον πιο σοβαροί από αυτούς που παράγουν με τα φθηνότερα υλικά και μαζικές μεθόδους χωρίς Quality Testing. Αυτό που πληρώνει κανείς είναι μάλλον η ασφάλειά του (κατά πως φαίνεται όχι μόνο αυτή των δεδομένων του)... :?
ετσι καποτε την ειχα πατησει με φτηνιαρικα(κοινως μουφεξ)cd

οχι vcd+mp3+games+mame games δεν επαιζαν αλλα μου δημιουργουσε ενα σωρο βλαβες στο pc, οπως περιεργα error warnings η και το ποιο ακραιο που σηναντησα οπου οταν εβαλα ενα cd γνωστης μαρκας...απλα το γρατζουνησε


καλυτερα ακριβα και καλα , παρα φτηνα και μαπε
Κάποτε οι μαθητές του είχαν ρωτήσει το Αριστοτέλη για το ποιό είναι το αγριότερο ζώο. Και εκείνος αποκρίθει : Από τα οικόσιτα ο ΚΟΛΑΚΑΣ και από τα ελεύθερα ο ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣ.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

O Maddog ποτέ δεν αγόρασε φτηνιάρικα και no name discs 8)
Θέλω τα data μου να μπορούν να διαβαστούν και 10 χρόνια μετά (και όχι να ξεφλουδίσουν στο εξάμηνο)
Ακόμα και τα πρώτα CD-R που είχα κάψει το 1996 είναι ακόμα readable χωρίς ιδιαίτερες προσπάθειες από το drive :)
Για την ιστορία, τότε τα αγοράζαμε 2500 δρχ έκαστον :!:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση