Πλάκα μας κάνεις ΟΤΕ???

Οτιδήποτε εκτός θέματος εδώ.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Πλάκα μας κάνεις ΟΤΕ???

Δημοσίευση από xalia »

είπα και εγώ να βάλω ADSL... ένα ωραίο πρωινό (πέμπτη 26) κατά τις 10 ξυπνάω και κάνω τηλεφωνικά την αίτηση... σήμερα το πρωί λοιπόν, μεσημέρι δηλαδή που ξυπνάω νωρίς νωρίς 2:30 πριν ανοίξω τα μάτια ανοίγω το pc να μπω στο net... που πας ρε κακομοίρη μου κάνει το pc και διαπιστώνω ότι η τηλεφωνική γραμμή είναι νεκρή! Παίρνω ΟΤΕ και τι μου λένε! Έτοιμο το ADSL! Σκέφτομαι και εγώ τι σου κάνει ο ανταγωνισμός αυτά είναι ADSL σε μία μέρα!
Τρέχω ομόνοια παίρνω spliter modem να έχουμε γυρνάω σπίτι ( η συγκίνηση δε περιγράφεται ούτε όταν αγόραζα την Amiga600 η το πρώτο μου GB) και μένω με το modem στο χέρι! Συνδέω spliter και τηλέφωνο τίποτα νέκρα! Παίρνω τον ΟΤΕ... πάρε αύριο θα το κοιτάξουμε... να ο ΟΤΕ που όλοι γνωρίζουμε! Και περιμένω τώρα εγώ με το modem αγκαλίτσα πότε θα μου κάνει την τιμή ο ΟΤΕ...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
BraiNKilleR
Site Admin
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 1106
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 02:35
Τοποθεσία: Ελλάδα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BraiNKilleR »

LOL μια φορά είπαν να κάνουν κάτι καλό αλλα δεν τους βγήκε ;)
BraiNKilleR
http://www.mame.gr
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Το παρεξηγήσατε το θέμα ρε παιδιά. Μπας και νομίζετε πως οι άνθρωποι εκεί έχουν αλλάξει νοοτροπία; NO WAY! Υπάρχουν 4 κατηγορίες στις ΔΕΚΟ:

Α. Αυτοί που σκέπτονται πως θα φύγουν με εθελουσία έξοδο
Β. Αυτοί που δεν δουλεύουν επειδή είναι ΠΑΣΟΚ
Γ. Αυτοί που δεν δουλεύουν επειδή είναι ΝΔ
Δ. Μερικοί Μ@Λ#&^Σ! που κάνουν τη δουλειά για να πληρώνονται ΟΟΟΟΛΟΙ οι προηγούμενοι.

Δεν είναι προφανές γιατί πάει φούντο το μαγαζί; Για πάρτε μια Tellas, μια Forthnet, μια Vivodi, ΕΣΤΩ μια HOL τηλέφωνο... μόνο για την εμπειρία. Θα καταλάβετε αμέσως τι εννοώ. :roll:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Δεν ήθελα να μπλέξω καθόλου με ΟΤΕ! Σκεφτόμουνα να κόψω εντελώς τον ΟΤΕ και να βάλω μία teledome που είναι και η μοναδική εταιρεία με δικό της ανεξάρτητο δύκτιο...
αλλά με μία teledome adsl είμαι υποχρεωμένος να παίρνω και adsl σύνδεση από την teledome! Και δυστυχώς αυτή την πολιτική ακολουθούν και πολλές άλλες εταιρείες που προσφέρουν adsl γραμμές.
Με τον ΟΤΕ (όταν και αν αποκτήσω την adsl :cry: ) μπορώ να διαλέξω σύνδεση από όποιο isp θέλω...
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Τώρα που υπογράψανε τα συνδικάτα άρση της μονιμότητας στον ΟΤΕ, θα δείτε για πότε θα αλλάξουνε νοοτροπία ορισμένοι! :twisted:
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, γενικά έχουν βελτιωθεί οι υπηρεσίες-ο xalia γκρινιάζει για πρόβλημα 2 ημερών, πέρσι αν έπαιρνες ADSL σε 2 μήνες, έκανες και τούμπες από την χαρά σου...
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Και ενώ κοιμόμουν γύρω στις 11 και χτυπάει το τηλ και με ενημερώνουν από τον ΟΤΕ όλα οκ ...θα μου στείλουν το filter την τετάρτη... ναι καλά σιγά μη περίμενα εγώ να μου στείλουν! Είμαι on line με adsl... πέμπτη έκανα την αίτηση δευτέρα έτοιμη η γραμμή. Μελανό σημείο το πσκ που ήμουν χωρίς γραμμή. ευτυχώς που έχω δύο γραμμές.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

xalia έγραψε:Και ενώ κοιμόμουν γύρω στις 11
Αχ ρε τυχερά νιάτα! Ύπνος ως το μεσημέρι και παράλληλα δουλεύει και η τύχη σου... :lol: :lol: :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Τώρα απολύθηκα!
οι διακοπές επιβάλλονται 8)
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Maddog »

Αχ ρε τυχερά νιάτα! Κάνουν και 12μηνο (ή πήγε ακόμα λιγότερο?) στρατό και τους κουράζει κιόλας... :mrgreen:
Άσε που όταν κάναμε εμείς στρατό η ADSL δεν είχε καν εφευρεθεί... :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Δημοσίευση από xalia »

Και όμως από όταν κάνατε εσείς στρατό δεν έχουν αλλάξει και τόσα!!! είμαι σίγουρος ότι έφαγα με τα ίδια πιρούνια, από τους ίδιους δίσκους, κοιμήθηκα στα ίδια κρεβάτια, με τις ίδιες κουβέρτες και πήγα στη σκοπιά με το ίδιο όπλο/κράνος/εξάρτηση που είχατε και εσείς!!!
Τουλάχιστον όσο ήμουν στον ΕΣ, γιατί τους 4 τελευταίους μήνες που ήμουν στο ΝΑΤΟ.... άλλη ιστορία.
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GeoAnas »

Χα!χα!χα! όταν πήγα εγώ στρατό όποιος είχε modem 14400 ήταν βασιλιάς.
To net μόλις είχε αρχίσει να εμφανίζεται.
Θυμάμαι τη χαρά είχα όταν συνδεόμουν με το ZOOM 2400 modem σε κάποιες BBS. (Το αγόρασα μόλις απολύθηκα μαζί με τον 386)
(Κάποιες ορισμένες ώρες γιατί δεν ήταν πάντα online) !!
Σύνδεση μέσω DOS με το πρόγραμμα COMMIT . !!! :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Whacker
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 1608
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:06
Τοποθεσία: 'δω χάμου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Whacker »

Maddog έγραψε:Αχ ρε τυχερά νιάτα! Κάνουν και 12μηνο (ή πήγε ακόμα λιγότερο?) στρατό και τους κουράζει κιόλας... :mrgreen:
Άσε που όταν κάναμε εμείς στρατό η ADSL δεν είχε καν εφευρεθεί... :P
ΡΕ! Όταν πήγα εγώ στρατό ο Gates δεν είχε εφεύρει ακόμα τα Windows!!!! OΞΩ ΝΕΟΥΣ!!!! :lol: :lol: :lol:
-Έτοιμο το compile;
-Ναι...
-Σβήσε και ξανάρχισε, βγήκε νέο update!
Tony_Ts
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 12 Δεκ 2004 20:24
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tony_Ts »

Δεν ήθελα να μπλέξω καθόλου με ΟΤΕ! Σκεφτόμουνα να κόψω εντελώς τον ΟΤΕ και να βάλω μία teledome που είναι και η μοναδική εταιρεία με δικό της ανεξάρτητο δύκτιο...
Και η Vivodi έχει δικό της δίκτυο. Είμαι πελάτης ADSL στη Vivodi (access & internet) από τον Νοέμβριο του 2003 κι αν εξαιρέσουμε την εξυπηρέτηση πελατών κατά τα άλλα είμαι ευχαριστημένος. Και πριν από αυτήν ήμουν στην Intraconnect. Δεν ήθελα με κανένα τρόπο να γίνω πελάτης του ΟΤΕ στο ADSL (από το 2002 που πρωτοέβαλα)! Για ευνόητους λόγους... ;-)

Οι πρώτες μου επαφές με δίκτυο ήταν με 14400 modem. Το προγραμματάκι commit που αναφέρθηκε μου έφερε μνήμες! :D Η συνέχεια ήταν με 28800, μετά με 33600 και μετά με 56Κ το οποίο συνδεόταν στα 21600 (σταθερά!) λόγω... τι άλλο; Προβλημάτων στα κέντρα του ΟΤΕ. Μετά από πολύ σπάσιμο νεύρων κι άπειρες επισκέψεις τεχνικών, μου απάντησε κάποιος διευθυντής ότι ο ΟΤΕ εγγυάται 9600 για PSTN γραμμές :shock: Οπότε, αναγκαστικά πια, απενεργοποίησα τα V.90 και X2 πρωτόκολα του modem και συνδεόμουν στα 33600 :roll:
Απάντηση