Tehkan World Cup

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tehkan World Cup

Δημοσίευση από dasonomos »

maxouli έγραψε:Αν δείς στη φωτό της καμπίνας πιό πάνω, έχει trackballs. Αυτή είναι και η γνήσια καμπίνα που δεν εμφανίστηκε ποτέ στην Ελλάδα. Όλες οι jamma στην Ελλάδα είχαν τρελή πατέντα για να παίζουν σε custom καμπίνες. Φαντάσου τι μπίζνα ήταν αυτή, τότε που δεν υπήρχε μαγαζι στο τελευταίο χωριό να μην έχει Tehkan. Είναι λογικό να πηγαίνουν πιό αργά οι παίχτες, αφού ήθελε ιδρώτα για να τρέξουν στη μέγιστη ταχύτητα (που είχες δεδομένη στο joystick).

Αυτό με τους κλώνους, δεν το έχω καθόλου.
Θες να πεις οτι αρχικα ειχε σχεδιαστει για τρακμπολ? Παντως με μοχλο θα παιχτει καλυτερα. Δε μπορω πχ. να φανταστω οτι θα εισαι πισω απο τον αντιπαλο που δεχεται τη μπαλα και θα προσπαθησεις να του τη βουτηξεις με γρηγορη κυκλικη κινηση, με το τρακμπολ.
Καμπινα εννοεις το coinop, ετσι? Συνηθως το εβρισκες σε τραπεζακι ωστε να μπορουν να παιζουν δυο παιχτες διπλο. Ο μοχλος προφανως μπηκε για διευκολυση/προσελκυση των παιχτων. "Μπιζνα" ηταν οταν μειωναν το χρονο του αγωνα ή αυξαιναν το επιπεδο δυσκολιας.
Για να παιξεις το κλωνο του twc απλα βαλε τη rom του, tehkanwcb. Παιξτην και πες μου αν εντοπιζεις πουθενα διαφορες με την tehkanwc.
maxouli
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 31 Μαρ 2005 15:02

Re: Tehkan World Cup

Δημοσίευση από maxouli »

Πρώτα απ' όλα κοίτα αυτό το thread http://www.retromaniax.gr/vb/showthread ... p-(Review)
Θα σου λυθούν πολλές απορίες για την αυθεντική καμπίνα με τα trackballs, για τις ελληνικές πατέντες για χειρισμό με joystick κλπ. Οσο αφορά τη δυσκολία ελιγμών με το trackball, εκεί είναι όλη η μαγκιά. Σκέψου μόνο οτι με το joystick έχεις κίνηση 8 κατευθύνσεων και ταχύτητα τρεξίματος και σούτ 100%. Και με το trackball κίνηση 360 μοιρών, μπορείς να κάνεις πάσα ακόμα και 1 μέτρο μακρυά και δεν είναι ανάγκη να πας σε συγκεκριμένη θέση για να σκοράρεις. Δηλαδή με το joystick έχεις το 25% του χειρισμού. Αυτό όμως δεν το εμπόδισε να γίνει θρυλικό παιχνίδι.

Μπίζνα εννοώ τις bootleg πλακέτες σε συνδυασμό με τις ελληνικής κατασκευής καμπίνες - τραπεζάκια. Δεν υπήρχε arcadeάδικο, μαγαζί, καφενείο, beach bar, κψμ, να μην έχει το Tehkan. Ήταν το στάνταρ παιχνίδι. Μέχρι και στο Μεταλλείο του Κώστα Μυλωνά (το 1996) είχε καμπίνα. Βέβαια κανένας δεν τολμούσε να παίξει μη τον πούνε φλώρο. Είχε στηθεί ολόκληρη βιομηχανία (και) για αυτό το παιχνίδι.

Κάποτε είχα παίξει τον κλώνο, αλλά δεν κατάλαβα διαφορά. Μου φαίνεται περίεργο το ρεκόρ του parent να είναι το διπλάσιο του κλώνου. Θα το εξετάσω καλύτερα όταν γυρίσω από διακοπές. Και εννοείται οτι τα τελευταία 10 χρόνια έχω την μεταφρασμένη στα ελληνικά έκδοση του παιχνιδιού απο τον μέγιστο VAG
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Tehkan World Cup

Δημοσίευση από dasonomos »

maxouli έγραψε:Πρώτα απ' όλα κοίτα αυτό το thread http://www.retromaniax.gr/vb/showthread ... p-(Review)
Θα σου λυθούν πολλές απορίες για την αυθεντική καμπίνα με τα trackballs, για τις ελληνικές πατέντες για χειρισμό με joystick κλπ. Οσο αφορά τη δυσκολία ελιγμών με το trackball, εκεί είναι όλη η μαγκιά. Σκέψου μόνο οτι με το joystick έχεις κίνηση 8 κατευθύνσεων και ταχύτητα τρεξίματος και σούτ 100%. Και με το trackball κίνηση 360 μοιρών, μπορείς να κάνεις πάσα ακόμα και 1 μέτρο μακρυά και δεν είναι ανάγκη να πας σε συγκεκριμένη θέση για να σκοράρεις. Δηλαδή με το joystick έχεις το 25% του χειρισμού. Αυτό όμως δεν το εμπόδισε να γίνει θρυλικό παιχνίδι.
Aποριες φιλε μου ειχα σχετικα με το κοντρολ του cms, τωρα λυθηκαν. Οσο για το τρακμπολ, και μονο που παει αργα διοτι οπως ο ιδιος ειπες για φουλ ταχυτητα επρεπε να ιδρωσεις, τα λεει ολα. Με τρακμπολ δε θα ειχανε μεγαλη πελατεια γιαυτο και το αντικαταστησανε με μοχλο.
maxouli έγραψε: Μπίζνα εννοώ τις bootleg πλακέτες σε συνδυασμό με τις ελληνικής κατασκευής καμπίνες - τραπεζάκια. Δεν υπήρχε arcadeάδικο, μαγαζί, καφενείο, beach bar, κψμ, να μην έχει το Tehkan. Ήταν το στάνταρ παιχνίδι. Μέχρι και στο Μεταλλείο του Κώστα Μυλωνά (το 1996) είχε καμπίνα. Βέβαια κανένας δεν τολμούσε να παίξει μη τον πούνε φλώρο. Είχε στηθεί ολόκληρη βιομηχανία (και) για αυτό το παιχνίδι.
Στις αλλες χωρες δεν υπηρχε τραπεζακι? και πως παιζανε διπλο? Δε νομιζω να εχεις δικιο γιατι σε images απο το εξωτερικο που εχω δει βεβαιως και υπηρχε σε μορφη 'τραπεζακι'.
Το twc ηταν ενα απο τα hit της εποχης, oπως ειπες το εβρισκες παντoυ, οπως και το ms pacman, το tetris, το double dragon. Τι βιομηχανια να στηθει? Απλα οι μαγαζατορες μαζευανε τα κερματα και κονομουσαν.
maxouli έγραψε: Κάποτε είχα παίξει τον κλώνο, αλλά δεν κατάλαβα διαφορά. Μου φαίνεται περίεργο το ρεκόρ του parent να είναι το διπλάσιο του κλώνου. Θα το εξετάσω καλύτερα όταν γυρίσω από διακοπές.
PC δεν εχεις στις διακοπες σου? Βαλε το tehkanwcb και δες αν μπορεις να σπασεις το ρεκορ των 66 γκολ.


ΥΓ. Μολις ειδα και το παιχνιδι του φιλου μας metalcandyman, 53 γκολ ολα απευθειας. Φιλε metal, πρεπει να μαθεις σεντρες! :D
Απάντηση