Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:To oτι παιζονται με σπινερ το συζητησαμε ηδη τις προαλλες. Απλα ρωταω μηπως ειναι καλυτερα να τα παιξεις(αν παιζονται) με τη rotary μεθοδο σου αντι του κλασικου joy ή των δεξια-αριστερα πληκτρων.
Επειδη τα original ειχαν αναλογικο input (spinner) η καλυτερη λυση ειναι να τα παιζεις με mouse. Ειδικα αν εχεις ενα hi-res mouse.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

Moνο που, οπως ειπα στη 2η σελιδα, δε μπορω να αλλαξω το mame.ini στο online site που παιζω.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

Mιας και μιλαμε για ειδη μοχλων, εχουμε τα Operation Wolf/Thunderbolt που παιζονται με lightgun. Στο mame μπορω να κινω το στοχαστρο με τα cursor keys.
Yπαρχει τροπος να κινειται με το joy?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Mιας και μιλαμε για ειδη μοχλων, εχουμε τα Operation Wolf/Thunderbolt που παιζονται με lightgun. Στο mame μπορω να κινω το στοχαστρο με τα cursor keys.
Yπαρχει τροπος να κινειται με το joy?
Βαλε Lightgun X Analog -> Joy 1 X (ή Joy 0 X) αναλογα με ποσα joysticks εχεις συνδεσει και κανε το ιδιο και για Υ. Δεν νομιζω ομως να παιζει καλα. Μαλλον θα πρεπει να ρυθμισεις και τα Analog Controls και να μειωσεις την ευαισθησια.

Και εδω το ποντικι παιζει πολυ καλυτερα...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

Δε βλεπω να υπαρχει επιλογη lightgun στο Tab.
Γιατι να μη παιζει καλα ομως, και το Cabal με το joy παιζεται.

Επισης θελω βοηθεια για το αρχαιο Pole Position. Aπ οτι βλεπω το joy δεν ελεγχει το οχημα.
Υπαρχει τροπος να ελεγχθει με keys ή joy?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

opw.png
opw.png (113.73 KiB) Προβλήθηκε 1546 φορές
Δεν μπορει να μην εχεις επιλογη Lightgun!

pole.png
pole.png (142.03 KiB) Προβλήθηκε 1546 φορές
Pole Position με Left/Right keyboard keys
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

Στο Oper.Thunderbolt, στο tab/input this game εχω αυτο το image. Xωρις lightgun

Εικόνα


Στο Pole Position το menu ειναι αυτο ακριβως, βασικα ηθελα να ρωτησω πως γινεται, αν γινεται, να παιχτει μονο με joy, oπως δηλαδη μπορει το Hang On.
Eν τω μεταξυ παιζοντας το με τα keys παρατηρησα οτι στη 2η πιστα ο ελεγχος μειωνεται σημαντικα και το οχημα πηγαινει ζιγκ ζαγκ. Ειναι ιδιοτροπια αυτη του συγκεκριμενου παιχνιδιου, ή κατι αλλο μπορει να συμβαινει?

Oσο αφορα το ikari 3 που λεγαμε, ουτε με συνδρομη φιλου γινεται κατι, αλλωστε ο ηρωας στριφογυριζει κι απο μονος του οπως κινειται.

Kαι αλλη μια ερωτηση απο τον θησαυρο των γνωσεων που διαθετεις στο αντικειμενο :D,
στο Bubble Bobble υπηρχε ενα κολπακι με τα κουμπια που καναμε στο coin-op (πρωτου ριξουμε το κερμα, αν θυμαμαι καλα) με το οποιο εξασφαλιζες κιτρινη τσιχλα και τις διαμαντοπιστες.
Αυτο το κολπακι δουλευει στο mame?
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

Πρωτα απο ολα τσεκαρε την εκδοση του ΜΑΜΕ που εχεις. Τα μενου σου μου δινουν την εντυπωση οτι ειναι απο παλιοτερη εκδοση. Εγω χρησιμoποιω την τελευταια official εκδοση απο εδω http://www.mame.net/ και για frontend το Emuloader απο http://emuloader.mameworld.info/ το οποιο με εχει βολεψει πολυ!

Bubble Bobble tips: http://uk.ign.com/cheats/games/bubble-b ... rcade-8068

Αφου καποια κολπα πιανουν στο κανονικο Arcade θα δουλευουν και στο ΜΑΜΕ αφου χρησιμοποιει τα original ROMS.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

Δουλευει τελικα :D

Το menu ειναι υποχεωτικα αυτο, τετοιο mame εχει το site στο οποιο αγωνιζομαι.

Για το p.position δε μου απαντησες, να θεωρησω οτι δεν παιζεται με joy?

Απ οτι καταλαβα δεν επαιζες τα b.bobble και p.position που ηταν απ τα μεγαλα hit της εποχης, εκπλησσομαι :D
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

dasonomos έγραψε:Απ οτι καταλαβα δεν επαιζες τα b.bobble και p.position που ηταν απ τα μεγαλα hit της εποχης, εκπλησσομαι :D
Το Bubble Bobble δεν το ειχα παιξει ποτε στα Arcades :shock:

Pole Position επαιζα μερικες φορες, αλλα κυριως ειχα κολλησει με Crush Roller, Scramble και Missile Command. Ημουν της παλιας σχολης - εποχη 1979-1983 - με τα πρωτα Arcades. Μετα το 1984-85 τα μειωσα...

Αν αλλαξεις τα Dial Analog Dec και Dial Analog Inc σε Joy X και Joy Y θα μπορεις να παιξεις με joystick. Με ψηφιακο joystick δεν θα εχεις καλο ελεγχο ομως. Αυτα τα παιχνιδια θελουν αναλογικο input...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

Eφοσoν το Pole Posistion το επαιζες, μπορεις να μου επιβεβαιωσεις οτι στη 2η πιστα(μετα τη πρωτη που ειναι trial) ο ελεγχος του οχηματος μειωνεται και αυτο πηγαινει ζιγκ-ζαγκ?

Α, εσυ εισαι πολυ παλιος. Τοτε που ηταν ασπρομαυρα(ή με εγχρωμες ταινιες) και παιρνανε ταληρακια ε? :D
Εγω προλαβα ελαχιστα του ταληρου. Πρωτη φορα ειχα δει αυτα τα μηχανακια σε πανηγυρι που ερχονταν στη γειτονια μου γυρω στο 1980+. Kαποια απ αυτα που θυμαμαι ηταν:
Phoenix, Scramble, Tank Battalion, PacMan, Carnival, Space Invanders, Frogger.
To δεκαρικο βεβαια ηταν δυσκολο να βρεθει, και οταν βρισκοταν ετρεχα με χαρα να παιξω Phoenix, οπου πηγαινα το πολυ ως τoυς γυπες :D

Αν αλλαξεις τα Dial Analog Dec και Dial Analog Inc σε Joy X και Joy Y θα μπορεις να παιξεις με joystick. Με ψηφιακο joystick δεν θα εχεις καλο ελεγχο ομως. Αυτα τα παιχνιδια θελουν αναλογικο input...
Να βαλω λες στο Dial Analog Dec το [αριστερα] του joy και στο Dial Analog Inc το [δεξια]?
Γιατι τα αριστερα-δεξια τα ονομαζεις X,Y ?

Δε καταλαβα τι σημαινει "αναλογικο input" αλλα οταν λες "αυτα τα παιχνιδια" εννοεις ολα οσα κανονικα εχουν τιμονιερα? Γιατι το ΟutRun μια χαρα το παιζω με joy.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

Επελεξε Dial Analog Dec, πατα Return και μετα κουνα το joystick αριστερα. Ετσι οταν κουνας το joystick αριστερα θα στριβει το αμαξι αριστερα. Κανε το αντιστοιχο και με το Dial Analog Inc.

Αν και εχω καιρο να παιξω Pole Position δεν νομιζω οτι εκανε προβλημα στην 2η πιστα. Δοκιμασε καποιο αλλο απο τα συμβατα roms.

Εχω προλαβει τα original Space Invaders και το Breakout της Atari (το πρωτο, πριν το Super Breakout)! Τοτε δουλευαν με ταλληρο, μετα εγινε δεκαρικο.

Τα περισσοτερα παλια arcades με τιμονι ειχαν ποτενσιομετρο (μεταβλητη αντισταση) το οποιο ειναι αναλογικο. Αν εχεις την περιεργεια να δεις πως δουλευε το Outrun μια και το ανεφερες, δες το service manual: http://www.arcade-museum.com/manuals-vi ... manual.pdf

Και εδω θα δεις το ποτενσιομετρο που εχει το Breakout (και πως αλλαζει):

dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Επελεξε Dial Analog Dec, πατα Return και μετα κουνα το joystick αριστερα. Ετσι οταν κουνας το joystick αριστερα θα στριβει το αμαξι αριστερα. Κανε το αντιστοιχο και με το Dial Analog Inc.
Φιλε μου δε χρειαζεται να μου δινεις οδηγιες για αρχαριους, εχω αλλαξει 100δες φορες τα κουμπια :D
Τα αριστερα-δεξια τα εβαλα ηδη στις επιλογες που μου ειπες(ο ελεγχος ειναι πολυ δυσκολος, δε βγαινει ουτε η πρωτη πιστα).

Γιατι τα αριστερα-δεξια τα ονομαζεις [Joy X] [Joy Y] ρωτησα, δεδομενου οτι εμενα μου λεει [Joy Left] [Joy Right].
GeoMan έγραψε: Αν και εχω καιρο να παιξω Pole Position δεν νομιζω οτι εκανε προβλημα στην 2η πιστα. Δοκιμασε καποιο αλλο απο τα συμβατα roms.
H διαθεσιμη rom(polepos) ειναι δεδομενη και δεν αλλαζει.
Yπαρχουν περισσοτερες απο μια polepos.zip?
Aν παντως ευκαιρισεις και παιξεις μισο λεπτο το Pole Position, μου λες εαν υπαρχει διαφορα στο control μεταξυ 1ης και 2ης πιστας :-)
GeoMan έγραψε: Αν εχεις την περιεργεια να δεις πως δουλευε το Outrun μια και το ανεφερες, δες το service manual: http://www.arcade-museum.com/manuals-vi ... manual.pdf
Βασικα αυτο που ρωταω ειναι εαν ισχυουν τα ιδια δεδομενα για p.position και outrun, οσο αφορα τη προτιμηση τιμονιου/ποτεσιομετρου αντι για joystick.
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από GeoMan »

Υπαρχει polepos, poleposa1, poleposa2 και μερικες αλλες παραλλαγες της rom του Pole Position.

Τα Joy X/Y τα αναφερω απο συνηθεια, left-right εννοω και αφου ξερεις να τα ρυθμισεις γιατι ρωτας πως γινεται? Ο ελεγχος ειναι δυσκολος γιατι το joystick ειναι ψηφιακο και δεν εχει την κλιμακα που καλυπτει το αναλογικο. Για να το πω απλα φαντασου οτι ενα ψηφιακο joystick παιρνει την τιμη 0 οταν ειναι στο κεντρο και 1 οταν ειναι π.χ. δεξια. Τιποτα ενδιαμεσα. Ενα αναλογικο ομως εχει στο κεντρο την τιμη 0 αλλα οσο το κινεις προς τα δεξια παιρνει τιμες 0.1, 0.2, 0.3, ... μεχρι να φτασει στο 1.

Αν θες λοιπον να στριψεις λιγο δεξια, κουνας το αναλογικο joystick/ποτενσιομετρο/τιμονι, λιγο προς τα δεξια. Παιρνει μια τιμη γυρω στο 0.5 και στριβει λιγο. Με το ψηφιακο οπως σου εξηγησα δεν γινεται, θα εχεις ή καθολου στριψιμο ή full.

Μερικα παιχνιδια υποστηριζουν και ψηφιακο ελεγχο, με αυτα δεν θα εχεις προβλημα στο στριψιμο.
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: Μετατροπη CMS Joystick απο 8-way σε 4-way

Δημοσίευση από dasonomos »

GeoMan έγραψε:Υπαρχει polepos, poleposa1, poleposa2 και μερικες αλλες παραλλαγες της rom του Pole Position.
Mιλαμε μονο για το polepos. Tα υπολοιπα που εγραψες ειναι προφανως διαφορετικα παιχνιδια. Παραλλαγες του, οπως ειπες.
Υπαρχει περιπτωση το ιδιο game να εχει περισσοτερες απο την ιδια rom? Πιο απλα, μπορει υπαρχουν περισσοτερα απο ενα polepos.zip?
(ειχε γινει αυτη η ερωτηση και παλιοτερα, και παλι ειχε μπερδευτει ο συνομιλητης).
GeoMan έγραψε: αφου ξερεις να τα ρυθμισεις γιατι ρωτας πως γινεται?
Να ρυθμισω ως προς το οτι πατας enter και βαζεις το επιθυμητο πληκτρο ναι το ξερω, το οτι τα αριστερα-δεξια στο p.position ειναι οι επιλογες Dial Analog Dec & Ιnc, απο που να το ξερω?
GeoMan έγραψε: Ο ελεγχος ειναι δυσκολος γιατι το joystick ειναι ψηφιακο και δεν εχει την κλιμακα που καλυπτει το αναλογικο................
Εχω παιξει με το joy δεκαδες παιχνιδια που κανονικα εχουν τιμονιερα, χωρις να υπαρχει προβλημα. Με το p.position ομως δε γινεται τιποτα.

Tα δεδομενα αυτα για το p.position ισχυουν και για το p.position 2?
Απάντηση