Γνώμες από Mame Guru...

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

Γειά σας παιδιά ...

Θέλω βοήθεια όσον αφορά τη δοκιμασία του προγράμματος μου... προς το παρών για το ένα σκέλος το confEditor...

Κατεβάστε την δοκιμαστική έκδοση από πιο κάτω και άν έχετε όρεξη απλά δοκιμάστε την αν τρέχει σωστά...
Απλά κατεβάστε ξεζιπάρετε και τρέξτε το confEditor.exe....

Αυτά που με ενδιαφέρουν προς στιγμή είναι...

1> Αν τρέχει στα 32bit Vista,7.
2> Αν τρέχει στα 64bit XP,Vista,7 και άν έχει ούριο άνεμο και στα 8 :D
3> Στο confEditor->Configuration υπάρχουνε τα joystics controls...αν έχετε joystick πατήστε πάνω στο πλήκτρο που έχει την εικόνα του joystick και θα εμφανιστεί μια περιοχή για τεστάρισμα του joystick... Εγώ έχω ένα πολύ παράξενο συνδυασμό joystick... (Wii Arcade Hori συνδεδεμένο με Wiimote ... και μπαίνω μέσω bluetooth και virtaul joystick μέσω ppjoy )
4> Τα widgets
α> Στον καιρό δώστε πόλη που θέλετε και δοκιμάστε αν δουλεύει σωστά.. (σε εμένα τρέχει άψογα) δεν δουλεύουνε τα πάνω πλήκτρα από τις επιλογές που θα κάνετε...
β> Στον χρόνο όσο αφορά το global κομμάτι διαλέγεις χώρα και σου λέει τι ώρα είναι την επιλέγεις πατώντας πάνω στο πλήκτρο με την ώρα και το κρατάει για το ExtraFe... και όσων αφορά το internet κομμάτι απλά παίρνει την ώρα από τον εξυπηρετητή (server) που θα διαλέξετε... αν σας βγάλει πλήκτρο για να προσαρμόσετε την ώρα με την ώρα του υπολογιστή στας μην κάνετε τον κόπο και το πατήσετε δεν δουλεύει ακόμη... :shock:
5> Στους εξομειοτές ριξτε μια ματιά στις βάσεις για το AtariST, Playstation, Nintendo Gameboy, Nintendo Gameboy Color..

Αν βρείτε οποιοδήποτε λάθος... γράψτε το με την πρώτη ευκαιρία θα το διορθώσω και θα σας απαντήσω...

Νέα για το πρόγραμμα...

1> Η βάσεις για το ExtraFe στήθηκαν ... μένουνε τα εφέ με τα σωματίδια... και κάποια λάθη στον ήχο...
2> Καινούριο πρόγραμμα για να κάνουνε εξωτερικοί χρήστες την μετάφραση σε όποια γλώσσα θέλουνε (ευχαριστώ grip)
3> Στα αρχικά στάδια η υποστήριξη βίντεο μέσου flash και FFmpeg...
4> Σχεδόν τελείωσε και το virtual πληκτρολόγιο μένουνε κάποιες διαδικασίες για το σβήσιμο των χαρακτήρων και τα εφέ εμφάνισης και απόκρυφης ...

Το αρχείο κατεβάστε το από εδώ... https://mega.co.nz/#!Sx4VyRpR!RS51TQ9YI ... TEac8SelS0

Ευχαριστώ πολύ ... keep playing...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Δυστυχώς, αγαπητέ Azrael11, θα σε απογοητεύσω, αλλά...

Δημοσίευση από Ace »

...το Microsoft Security Essentials, ανιχνεύει στο confEditor.exe, virus με την ονομασία Win32/Induc.A.

Περαιτέρω έλεγχος μέσω VirusTotal.com -στο link περιλαμβάνονται τα αποτελέσματα του scan- αποδεικνύει τους ισχυρισμούς του MSE και 34 στα 46 Antivirus, ανιχνεύουν τον ίδιο ιό.

Αγαπητέ Azrael11, κάνε έναν έλεγχο στον υπολογιστή σου, διότι είναι λίγο δύσκολο να ξεφύγει από ένα λειτουργικό Antivirus, τέτοιο "μαμούνι"...

Info
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Δυστυχώς, αγαπητέ Azrael11, θα σε απογοητεύσω, αλλά...

Δημοσίευση από azrael11 »

Ace έγραψε:...το Microsoft Security Essentials, ανιχνεύει στο confEditor.exe, virus με την ονομασία Win32/Induc.A.

Περαιτέρω έλεγχος μέσω VirusTotal.com -στο link περιλαμβάνονται τα αποτελέσματα του scan- αποδεικνύει τους ισχυρισμούς του MSE και 34 στα 46 Antivirus, ανιχνεύουν τον ίδιο ιό.

Αγαπητέ Azrael11, κάνε έναν έλεγχο στον υπολογιστή σου, διότι είναι λίγο δύσκολο να ξεφύγει από ένα λειτουργικό Antivirus, τέτοιο "μαμούνι"...

Info
Ουπς ...
Θα ακουστεί παράξενο αυτό που θα πω αλλά από την ημέρα εώς και σήμερα που ασχολούμαι με του υπολογιστές ...
ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν έχω βάλει antivirus...

Συνήθως όλες τις δουλείες που κάνω ή για αποθήκευση δουλεύω με LINUX και αυτήν την στιγμή με MINT...

Για προγραμματισμό όμως δουλεύω σε Windows XP SP3...

Αν έχεις κάποιο εργαλείο αφαίρεσης του συγκεκριμένου ιού παρακαλώ διαφώτισε με...
Απλά ας είναι κάποιο ελαφρύ προγραμματάκι γιατί έχω μόνο 1ΜΒ μνήμης 2χ512 και σκληρό IDE σε Pentium4 2,8 μηχάνημα...

Ευχαριστώ πολύ...

Υ.Γ.
Sheet... βρήκα αυτό στο Internet... http://edn.embarcadero.com/article/39851 είναι αρκετά εύκολο να το αφαιρέσω από τα compiling projects αλλά θα συνεχείση να υπάρχει έτσι ΒΟΗΘΕΙΑ..

Υ.Γ.2
Εντάξει το έλυσα το θέμα όσων αφορά το compiling αυτήν την φορά το ανέβασα μέσου mediafire διότι είδα ότι έχει για έλεγχο ιών το BitDefender και το ελέγχει προτού το ανεβάσει στα σύννεφα... (clound) ... ο έλεγχος έδειξε ότι είναι εντάξει...

http://www.mediafire.com/?16cwdfp6j5167

Επίσης αφαιρώ απο το MEGA το αρχείο μην το κατεβάσει κανένας κατά λάθος και κολλήσει...
Περιμένω την αναφορά σας για ... κανένα ελαφρύ antivirus...

Ευχαριστώ πολύ ACE...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Δοκίμασε...

Δημοσίευση από Ace »

...το Microsoft Security Essentials, ελαφρύ και δωρεάν. Εναλλακτικά, αν και δεν τα προτείνω, λόγω του ότι έχουν καταντήσει nagware, τα free Avira, AVG και Avast...

Ελπίζω μόνο, η πανίδα που βόσκει στον υπολογιστή σου και πιστεύω ότι θα είναι ουκ ολίγη, να επιτρέψει την εκ των υστέρων εγκατάσταση AV software, γιατί πολλές φορές, τα μαμουνάκια ανιχνεύουν και αφαιρούν αυτήν την δυνατότητα... Αν ισχύει αυτό ή συνδρομή ενός Rescue CD είναι απαραίτητη.

Παράλληλα, κάνε ένα scan και delete με το Adwcleaner, ένα πανάλαφρο, 567k πρόγραμμα, που δεν απαιτεί καν εγκατάσταση, αλλά αποτελεί ταυτόχρονα ένα πανίσχυρο spyware remover.
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

New info:

Δημοσίευση από Ace »

Κατ' αρχήν, το νέο download link, από mediafire, είναι πράγματι απαλλαγμένο από ιούς, οπότε οι ενδιαφερόμενοι κατεβάστε ελεύθερα.

Από εκεί και πέρα, το FrontEnd, εκκινεί θαυμάσια σε Ελληνικά Windows 7 Home Premium 64bit και... κάπου εκεί συνάντησα το πρώτο πρόβλημα στο joystick configuration: Συγκεκριμένα ο μοχλός δεν πάει πάνω ή κάτω, αλλά μόνο αριστερά - δεξιά και αυτό με προβλήματα, δηλαδή μένει κολλημένο ή αριστερά ή δεξιά. Διαθέτω ένα XBOX 360 Wireless Gamepad for PC, με τους original XInput drivers, οι οποίοι σημειωτέον, παρέχουν μηδενικό deadzone, οπότε το εκάστοτε software πρέπει να φροντίζει, για τη ρύθμιση του deadzone.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Ιοί

Δημοσίευση από azrael11 »

Μετά από 1 μέρα περίπου ανίχνευση των ιών και στους δύο δίσκους που χρησιμοποιώ για τα windows επιτέλους έχω αποτελέσματα... :D

Και μπορώ να πώ ότι είμαι πολύ χαρούμενος που βρήκε μόνο 12 :D

Τελικά διάλεξα τον AVIRA είναι αρκετά γρήγορος χωρίς να ενοχλεί και πολύ το σύστημα παρόλο που έχω μόνο 1ΜΒ μνήμης...
Αλλά στην εκκίνηση μου το γονατίζει το μηχάνημα... ... Πρίν το AVIRA έκανε περίπου στο λεπτό να φορτώσει τώρα περίπου στα τέσσερα... :(

Ευχαριστώ για την βοήθεια ACE...
Ace έγραψε: Από εκεί και πέρα, το FrontEnd, εκκινεί θαυμάσια σε Ελληνικά Windows 7 Home Premium 64bit και... κάπου εκεί συνάντησα το πρώτο πρόβλημα στο joystick configuration: Συγκεκριμένα ο μοχλός δεν πάει πάνω ή κάτω, αλλά μόνο αριστερά - δεξιά και αυτό με προβλήματα, δηλαδή μένει κολλημένο ή αριστερά ή δεξιά. Διαθέτω ένα XBOX 360 Wireless Gamepad for PC, με τους original XInput drivers, οι οποίοι σημειωτέον, παρέχουν μηδενικό deadzone, οπότε το εκάστοτε software πρέπει να φροντίζει, για τη ρύθμιση του deadzone.
To confEditor δεν είναι το FrontEnd είναι το πρόγραμμα διαχείρισης για το ExtraFe το οποίο είναι το FrontEnd... και το οποίο είναι γραμμένο σε κατάσταση γραφικών OpenGL και όχι σε windows forms όπως το confEditor...

Το ότι τρέχει σε 64Bit μηχάνημα με κάνει εξαιρετικά χαρούμενο... :D ....
Για το Joystick τώρα... ο οδηγός μου για τα joystick βασίζετε στο mmsystem και στο http://msdn.microsoft.com/en-us/library ... s.85).aspx το οποίο δεν έχει deadzone configuration... Οι xInput οδηγοί διαφέρουν σημαντικά από το mmsystem... Ας πούμε ότι το mmsystem είναι ποιο γενικό...

Άρα ... θα μου πάρει καιρό να γράψω κώδικα μόνο για το xInput... sorry :oops: ... εκτός και αν βρώ κάτι έτοιμο :D


Αν θές κατέβασε από εδώ http://forums.tigsource.com/index.php?topic=28580.0το προγραμματάκι για το joystick και κάνε ένα snapshot το joystick και ανέβασε το να δώ αν μπορώ να το χειριστώ αλλιώς... :twisted:

Σε ευχαριστώ και πάλι ACE...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
axe55man
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012 04:37

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από axe55man »

ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ!
Όταν έψαχνα κάποιο frontend διαπίστωσα οτι πελάγωσα, κάποια είχαν καλό παρουσιαστικό και κακό χειρισμό, ή config.
Τώρα που καλά κάνεις και ρωτάς γνώμες, θα έλεγα οτι καλό είναι να υπάρχουν 2 είδη frontend.
1. Απλό, απλό... αλλά με καλές εικόνες. Να φαίνεται απο πίσω η εικόνα του παιχνιδιού (SNAP) ως background. Κάθε φορά που κατεβαίνεις και πας στο επόμενο παιχνίδι να αλλάζει η εικόνα απο πίσω, η οποία θα τεντώνει αυτόματα αλλά να μην κουράζει τον υπολογιστή.
2. Το 2ο θα έλεγα να είναι προχωρημένο, επαγγελματικό. Το καλό θα ήταν για κάθε παιχνίδι να είχες στα δεξιά σου ένα μίνι βίντεάκι να παίζει σε επανάληψη, δηλ 5-8 δευτερόλεπτα. Να μην παίζει μουσική, είναι σπαστικό! Η λίστα με τα παιχνίδια να είναι κανονικά κάθετα, δηλαδή θα κινείς τον μοχλό πάνω κάτω για να επιλέξεις, αλλά θα υπάρχει και η δυνατότητα δεξια αριστερά οπου θα έχεις το είδος του παιχνιδιού, δηλ Fighting, Shootemup, Platform, αυτά θα τα επιλέγεις με δεξιά αριστερά και μετά κανονικά με πάνω κάτω το παιχνίδι που θα καταλήξεις.
Αυτή είναι η αποψή μου φίλε!
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

axe55man έγραψε:ΚΑΛΗ ΚΙΝΗΣΗ!
Όταν έψαχνα κάποιο frontend διαπίστωσα οτι πελάγωσα, κάποια είχαν καλό παρουσιαστικό και κακό χειρισμό, ή config.
Τώρα που καλά κάνεις και ρωτάς γνώμες, θα έλεγα οτι καλό είναι να υπάρχουν 2 είδη frontend.
1. Απλό, απλό... αλλά με καλές εικόνες. Να φαίνεται απο πίσω η εικόνα του παιχνιδιού (SNAP) ως background. Κάθε φορά που κατεβαίνεις και πας στο επόμενο παιχνίδι να αλλάζει η εικόνα απο πίσω, η οποία θα τεντώνει αυτόματα αλλά να μην κουράζει τον υπολογιστή.
Το να φτιάξω ένα frontend με όσων το δυνατών λιγότερα κλικ από τον χρήστη, είναι ο βασικός σκοπός... ακόμη και για πολύπλοκους εξομοιωτές όπως Mame, Dolphin, epsxe και άλλους...
Για την διεπαφή με τον χρήστη στην τελική φάση "ελπίζω" να το κάνω να επιλέγει ο χρήστης τι είδους frontend χρειάζεται.. από απλό εώς πλήρες (ιστορικό, πολλαπλά στιγμιότυπα εικόνων, βίντεο, πληροφορίες και άλλα έξτρα)
axe55man έγραψε: 2. Το 2ο θα έλεγα να είναι προχωρημένο, επαγγελματικό. Το καλό θα ήταν για κάθε παιχνίδι να είχες στα δεξιά σου ένα μίνι βίντεάκι να παίζει σε επανάληψη, δηλ 5-8 δευτερόλεπτα. Να μην παίζει μουσική, είναι σπαστικό! Η λίστα με τα παιχνίδια να είναι κανονικά κάθετα, δηλαδή θα κινείς τον μοχλό πάνω κάτω για να επιλέξεις, αλλά θα υπάρχει και η δυνατότητα δεξια αριστερά οπου θα έχεις το είδος του παιχνιδιού, δηλ Fighting, Shootemup, Platform, αυτά θα τα επιλέγεις με δεξιά αριστερά και μετά κανονικά με πάνω κάτω το παιχνίδι που θα καταλήξεις.
Αυτή είναι η αποψή μου φίλε!
Αν και πιστεύω σε κάλυψα με τα παραπάνω να σου πω ότι είναι έτοιμο το module για τα αγαπημένα παιχνίδια με αυτόματο καθορισμό τύπου παιχνιδιού αλλά μόνο για το mame...
Το αν είναι δεξιά η αριστερά θα το διαλέγει ο χρήστης... (είναι στα σχέδια... ακόμη :oops: )
Με το πάτημα ενός πλήκτρου η συνδυασμός πλήκτρων θα μπορείς να διαλέξεις και να σου βγάλει αποτέλεσμα μόνο για τον επιλεγμένο τύπο.. π.χ. shoot'em up.

Ελπίζω να σε κάλυψα φίλε μου ... και αν έχεις κάτι άλλο στο μυαλό σου μην διστάσεις...
Ευχαριστώ πολύ...

Υ.Γ.Αυτήν την στιγμή έχω κολλήσει λίγο στο θέμα με το hlsl του mame .... Προσπαθώ να κάνω έναν editor WYSIWYG και είναι γραφικά σε GDI το οποίο δεν έχω ασχοληθεί πολύ... ελπίζω να έχω νέα σύντομα....

Ευχαριστώ πολύ όλους σας...
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Άβαταρ μέλους
azrael11
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 09 Απρ 2010 12:36
Τοποθεσία: Ελλαδα
Επικοινωνία:

Re: Γνώμες από Mame Guru...

Δημοσίευση από azrael11 »

Πέρασε πολύ καιρός από το τελεύταιο ποστ... αλλά δεν τα παράτησα απλώς μπλέχτηκα με πολλά πράγματα μαζί...

Σε αυτούς του μήνες προγραμμάτισα ελάχιστες ώρες ... αλλά το αποτέλεσμα φέναιτε να πηγαίνει καλά...

Σκέφτομαι να προσθέσω Online κατέβασμα τις βάσεις και τα έξτρα που χρειάζονται για κάθε εξομειωτή ....

Έτσι ψάχνω για free FTP Servers που να έχουν την υπηρεσία "παράλληλου κατεβάσματος ενός αρχείου" και να δίνουν χώρο "όσο πιο πολύ τόσο πιο καλά"...

Αν μπορούσατε να με βοηθήσετε ....

Σας ευχαριστώ πολύ....
Ελευθερία στα μυαλά με οραματισμό στο μέλλον.
Απάντηση