Ρυθμισεις για το Arkanoid

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Ρυθμισεις για το Arkanoid

Δημοσίευση από metalcandyman »

Απο πιτσιρικας εχω να τερματισω το Arkanoid και ο μονος λογος που δεν το εχω κανει ακομα στο mame ειναι γιατι ειναι αδυνατων να βρω της καταληλες ρυθμισεις στο χειρισμο ωστε να μπορεσω να το παιξω.Αν ξερει κανεις ας με πει τι ρυθμισεις να βαλω ητε για Gamepad ητε για mouse ωστε να μπορεσω να ξαναπαιξω το αγαπημενο μου Arkanoid.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
axe55man
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012 04:37

Re: Ρυθμισεις για το Arkanoid

Δημοσίευση από axe55man »

Όταν τερμάτιζες το ARKANOID χρησιμοποιούσες το κλασσικό SPINNER χειριστήριο.
Στον υπολογιστή σου με τι θες να το παίξεις;
Φυσικά αυτό το παιχνίδι μόνο με SPINNER παίζεται και άντε λίγο παρηγοριέσαι με το ποντίκι.
Υπάρχει η δυνατότητα να κάνεις μια πατέντα αν δεν θες να ψάξεις στο ιντερνετ να αγοράσεις spinner με usb.
Να πας νύχτα στο μουσείο Αθηνών, να βρείς ένα παλιό mouse με την μπίλια.. (δεν μιλάω ειρωνικά)..
Αυτό μπορείς να το συνδέσεις στον υπολογιστή σου, να ρυθμίσεις το ARKANOID να παίζει με το mouse κανονικα..
Θα ανοίξεις την κατασκευή του, και θα δεις 2 μικρούς πλαστικούς άξονες, τον ένα θα τον αφαιρέσεις, το ποιός θα είναι αυτός θα το καταλάβεις αν βάλεις το παιχνίδι και παίζεις και δεις με ποιον απ τους 2 άξονες κάνει την κίνηση ΔΕΞΙΑ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ (κι όχι ΠΑΝΩ-ΚΑΤΩ)
Το δύσκολο που πρέπει να κάνεις ειναι να τοποθετήσεις μια προέκταση στον άξονα αυτό η οποία θα είναι σταθερή και θα οδηγεί σε κάτι ανάλογο με το spinner.
Εγώ έχω φτιάξει κάτι τέτοιο και δουλεύει αρκετά καλά. Είχα βρεί ένα παλιό χειριστήριο μεταλλικό το οποίο είχε μονο το μαρκούτσι και την μεταλλική βάση χωρίς τα διακοπτάκια, σταθεροποίησα την εσωτερική άκρη του μοχλού, να μην κινείται πανω κατω δεξια αριστερά ο μοχλός, και μόνο να στροφάρει μπορούσε όπως το ήθελα, είναι όμως λίγο σκληρό σε σχέση με το κανονικό χειριστήριο του ARKANOID, δηλαδή δεν στρίβει σαν ρόδα.
Μπορείς να ψάξεις και σε κανα YOU TUBE για κάτι τέτοιο να καταλάβεις καλύτερα.
Φυσικά το πιο ορθόδοξο είναι να αγοράσεις spinner με σύνδεση απ το ίντερνετ.
:)
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Επίσης παρατήρησα ότι...

Δημοσίευση από Ace »

...υπάρχει δραματική μείωση της απόκρισης του mouse και lag, όταν είναι ενεργοποιημένα τα Triple Buffering, Sync To Monitor Refresh ή το Wait for Vsync, τουλάχιστον σε LCD οθόνες με 60Hz Refresh Rate. Απενεργοποίησε όλα αυτά -θα έχεις δυστυχώς λίγο screen tearing, αλλά λόγω της απουσίας scrolling, θα είναι ανεκτό- και θα δεις δραματική διαφορά στην απόκριση.

Σε CRT monitors με υψηλό refresh rate, έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει το ίδιο πρόβλημα σε τόσο μεγάλο βαθμό. αλλά δεν μπορώ προς το παρόν να το επιβεβαιώσω...
Άβαταρ μέλους
axe55man
Crazy Kong
Crazy Kong
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 13 Ιαν 2012 04:37

Re: Ρυθμισεις για το Arkanoid

Δημοσίευση από axe55man »

Το ΜΑΜΕ που έχω κάνει ως ουφάδικο δέν το έχω δοκιμάσει σε LCD οθόνη και δεν διακρίνω ιδιαίτερα προβλήματα με την παλιά (μπαούλο) που έχει πάνω.
Είναι αλήθεια οτι δεν γίνονται όλα τέλεια.. ακόμα και το OUTRUN θέλει πολύ ρύθμιση στην ανταπόκριση αν του βάλεις τιμονάκι... κάθε λίγο πειράζεις τις ευαισθησίες και σώζεις και ξαναπαίζεις και βλέπεις αν σε ικανοποιεί... έχει το κόλλημά του .. δε λεω..
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Ρυθμισεις για το Arkanoid

Δημοσίευση από GeoMan »

Για να εχεις καλη αποκριση θες ενα καλο spinner (υψηλης αναλυσης), που δεν θα την πετυχεις με ενα παλιο mouse.

Εχω δοκιμασει με ποντικι στο παρελθον, αλλα οταν πηρα αυτο:

http://ultimarc.com/SpinTrak.html

...η αποκριση ηταν η μερα με την νυχτα!
Άβαταρ μέλους
GeoMan
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 472
Εγγραφή: 21 Μαρ 2013 01:19

Re: Ρυθμισεις για το Arkanoid

Δημοσίευση από GeoMan »

Αν και δεν παιζω ιδιαιτερα το Arkanoid εκανα μερικες δοκιμες με ποντικι (εχω ενα Logitech G9X):

Το πιο σημαντικο ειναι το polling rate (ποσες πληροφοριες στελνει το δευτερολεπτο στον emulator). Στα περισσοτερα παλια ποντικια το polling rate ειναι γυρω στα 200-300. Αν εχεις ενα πιο συγχρονο ποντικι να του βαλεις το μεγαλυτερο polling rate που υποστηριζει - στο G9X ειναι 1000.

Το DPI Sensitivity μεταξυ 1200-1600 θα σου δωσει τα καλυτερα αποτελεσματα (το ρυθμιζεις απο το software που συνοδευει το ποντικι). Το δικο μου το εχω στα 1600.

Στο MAME στα Analog Settings του Arkanoid εχω βαλει:

Digital Speed = 15
Sensitivity = 30

Εχω φτιαξει ενα profile που φορτωνεται αυτοματα στο ποντικι οποτε φορτωσει το mame64.exe και βαση αυτου ρυθμισα ολα τα παιχνιδια στυλ Arkanoid που εχω σκοπο καποια στιγμη να παιξω.
Απάντηση