OutRun

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

OutRun

Δημοσίευση από dasonomos »

Eιδα μερικα παιχνιδια του OutRun (set 3) και οι τυποι με το που ξεκινουσαν επιαναν αμεσως τη μεγιστη ταχυτητα 293km/h και εμεναν εκει εως οτου βγουν απ το δρομο, μηπως ξερει κανεις πως γινεται αυτο το κολπακι?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Copy & paste...

Δημοσίευση από Ace »

...από το history.dat:
Instead of just pressing the accelerator all the way when you're about to start, you should instead try to keep the gas in 'the high greens' and just below red. The exact moment the green light goes on you should give it as much gas as possible thereby starting up much faster. Instead of shifting at approx. 170mph you should change gears at about 120 mph to avoid slowdown. This hint earns you approx. 1 second. This trick works every time you have to start from 0 mph but is difficult to time right when you don't have the green light for timing.
Ίσως χρειάζεται, κάποιο game controller, με analog buttons;
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: OutRun

Δημοσίευση από dasonomos »

Bασικα με ενδιαφερει πως γινεται να εχεις σταθερα τη maximum ταχυτητα(293km/h) oταν εισαι εντος δρομου. Παρακολουθησα τα games αυτων που κανουν >50 εκατομ.
Εκτος κι αν δε πατας ποτέ φρενο, πραγμα που μου φαινεται αδυνατον. Στη πρωτη πιστα εχει τουλαχιστον ενα σημειο οπου αν δε πατησεις φρενο αναποφευκτα θα πεταχτεις εξω απο το δρομο.

Κατι αλλο: Μηπως ξερει κανεις πως γινεται(αν γινεται) το auto fire?
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: OutRun

Δημοσίευση από Maddog »

Μια και κάποτε έπαιζα OutRun σε αξιοπρεπές επίπεδο, σε διαβεβαιώνω ότι ειδικά στην πρώτη πίστα δεν υπάρχει κανένα σημείο που να απαιτεί να πατήσεις φρένο και είναι απόλυτα εφικτό να την βγάλεις σε περίπου 57" και κάτι ψιλά. Τι χρόνο κάνουν στην πρώτη πίστα αυτοί που βλέπεις;

Το auto fire είναι λειτουργία χειριστηρίου, απλά πρέπει να έχεις χειριστήριο που να υποστηρίζει auto fire.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: OutRun

Δημοσίευση από dasonomos »

Αξιοπρεπες εννοεις οτι το τερματιζες? Αυτο δεν ειναι δυσκολο αλλα το θεμα ειναι να κανεις πανω απο 50 εκατομ.(εξαργυρωνονται στο τελος, ολο το game διαρκει 5 μολις λεπτα).
Μπορεις να μου πεις πως γινεται να περασεις το δυσκολο σημειο της 1ης πιστας αφρεναριστος και χωρις να πεταχτεις off road? :) Tιμονι δε χρησιμοποιω.
Οι χρονοι που κανουν ειναι περ.55'' ανα πιστα, αν θες να σου δειξω βιντεακι.

Σχετικα με το autofire, στο μεταξυ εμαθα οτι υπαρχει το Mame Plus που υποστηριζει αυτη τη λειτουργια. Αλλα μου προεκυψε νεο προβλημα, γιατι δε δουλευει το cheat.zip? Το κατεβασα απ το cheat.retrogames.com, το ξεζιπαρω και το βαζω στο directory του Mame οπως μου λεει, μετα κανω enable cheats, παω στο menu μεσω Tab αλλα μου λεει "cheat database not found"... :?
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Χωρίς να είμαι ειδήμων, στο Out Run και...

Δημοσίευση από Ace »

...με κίνδυνο να πετάξω καμιά μπαρούφα, θα υπενθυμίσω μια τακτική, που έμαθα, παρατηρώντας το παιχνίδι έμπειρων παικτών, σε αίθουσα με το πραγματικό coin op:

Σε "βαθιές" στροφές, τους έβλεπα να κάνουν στιγμιαίο shift down - shift up, με τον λεβιέ ταχυτήτων, με αποτέλεσμα να ξαναμπαίνουν άμεσα στην στροφή, που προσπαθούσε να τους βγάλει έξω, χωρίς πρακτικά να ελαττώνουν ταχύτητα. Τώρα αν το κρατούσαν κολλημένο στα 293km/h, δεν το είχα προσέξει, αλλά αυτή την αίσθηση, έδινε το όλο "τρικ".
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: OutRun

Δημοσίευση από Maddog »

@dasonomos: αξιοπρεπές εννοώ ότι κάποτε το τερμάτιζα με 45+ εκατομμύρια. Αν και αυτό είναι αρχαία ιστορία πλέον...
Ένα βίντεο που βρήκα στα γρήγορα και δείχνει πέρασμα χωρίς φρένο για το "δύσκολο" σημείο της πρώτης πίστας είναι αυτό:
http://www.youtube.com/watch?v=WiWiTXq4yYY
(γύρω στο 0.55)
Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο να γίνει, το μόνο που θέλει είναι σωστή αρχική τοποθέτηση και γρήγορες τιμονιές αριστερά-δεξιά-αριστερά. Το έχω κάνει ακόμα και με keyboard μερικές φορές, αν και με τιμονιέρα είναι σαφώς ευκολότερο. Αρκεί να μην φοβάσαι μην την σπάσεις. :P

Αν έχεις βίντεο με 55" στην πρώτη πίστα θα ήθελα να το δω γιατί δεν έχω δει ποτέ κάτω από 57".
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: OutRun

Δημοσίευση από dasonomos »

Tελικα χρησιμοποιησα ενα αρχειο cheat που εχετε εδω στο φορουμ και δουλεψε. Προηγουμενως προσπαθουσα με λαθος cheat αρχειο.

Ωστε δε το γνωριζες οτι το MamePlus εχει autofire? :)

Σχετικα με το OutRun, μη ψαχνεις τα δευτερολεπτα γιατι απο πλατφορμα σε πλατφορμα μπορει να υπαρχουν διαφορες, Συγκριση θα κανεις μόνο στην ιδια πλατφορμα.
Να υποθεσω οτι χωρις τιμονι μαλλον δε θα μπορουσα να κανω 53 εκατομ. ε? Ασε που δε καταλαβαινω και πως γινεται το να πιασεις αμεσως τα 293km.
Σ αυτο το βιντεακι καποιος κανει 56'' τεσσερις φορες (mame).
http://www.youtube.com/watch?v=qUppzrGtdIs
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: OutRun

Δημοσίευση από Maddog »

Όχι, για το MAMEPlus δεν το γνώριζα. Χρησιμοποιώ το απλό MAMEUI.

Για το OutRun/δευτερόλεπτα μιλάω για το arcade, όχι άλλη πλατφόρμα. Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν ήξερα το κόλπο για την γρήγορη εκκίνηση (είναι αυτό που περιγράφει ο Ace παραπάνω) και με νορμαλ εκκίνηση δεν πέφτεις κάτω από 57" κάτι. Είχα πάντως ανακαλύψει μόνος μου πως να μην χάνω ταχύτητα στο γρασίδι (δες παρακάτω...) και ήμουν πολύ περήφανος γι' αυτό. Μιλάμε για 1988, ούτε σε περιοδικά το έβρισκες ούτε βέβαια Internet υπήρχε.

Νομίζω ότι όντως χωρίς τιμόνι είναι δύσκολο να κάνεις μέγιστο σκορ και ίσως ακόμα περισσότερο από το τιμόνι χρειάζεται ο μοχλός ταχυτήτων γιατί το κόλπο για να μην χάνεις ταχύτητα όταν πατάς γρασίδι (πολύ γρήγορη αλλαγή ταχύτητας από high->low->high) εγώ τουλάχιστον μόνο τότε με τον μοχλό ταχυτήτων το κατάφερνα συστηματικά, με κουμπιά μόνο κατά λάθος μου "βγαίνει". Ακουγόταν ένα εξαιρετικό γκρακ-γκρουκ στην απότομη αλλαγή, πραγματικά απορώ πως δεν μας έμεινε ποτέ ο μοχλός στο χέρι και πως δεν μας πέταξε έξω ο ιδιοκτήτης. Και σε κάποια σημεία χρειάζεται επίσης απότομος τερματισμός του τιμονιού σε κλειστές στροφές, αν και ίσως αυτό να είναι και ευκολότερο με ένα καλό αναλογικό joypad που έχει πολύ μικρότερη διαδρομή από τα τιμόνια.

Ο τύπος που λινκάρεις είναι όντως πολύ καλός. Και αν δεις, επίσης δεν φρενάρει στο δύσκολο σημείο της πρώτης πίστας.
Με συγκίνησε το βίντεο από το Route D, αφού στην τελευταία πίστα πρέπει να περάσεις ανάμεσα στους θάμνους κάνοντας ταυτόχρονα το σύστημα με την αλλαγή ταχυτήτων για να μην χάσεις χρόνο, κάτι που κατάφερνα τότε αρκετά καλά. Θέλει και λίγη τύχη βέβαια... (δείτε στο βίντεο το κομμάτι 4.33" με 4.43"!). Αν θυμάμαι σωστά το καλύτερο μου αποτέλεσμα πρέπει να ήταν τερματισμός με γύρω στα 37 δευτερόλεπτα διαθέσιμα, περίπου 47 εκατομμύρια πόντους δηλαδή. Αυτός τερματίζει με 44.5" διαθέσιμα και πάει 56,5 εκατομμύρια.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: OutRun

Δημοσίευση από dasonomos »

Kαλα, αυτo το βιντεο ειναι καραγκιοζιολικι. Ο τυπος ακομα και εκτος δρομου εχει 293km :lol:
Φυσικα το σκορ του ειναι invalid.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: OutRun

Δημοσίευση από Maddog »

O τύπος είναι ο ίδιος τύπος που λίνκαρες και εσύ... :wink:
Και σαφώς και μπορείς να βγεις εκτός δρόμου κρατώντας τα 293 km/h, σου είπα ήδη τον τρόπο.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
dasonomos
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 195
Εγγραφή: 10 Φεβ 2011 17:52

Re: OutRun

Δημοσίευση από dasonomos »

Kαλα, στη τυχη βρηκα ενα βιντεο με το χρονο που ηθελες, ουτε καν το ειδα :)
Σαφως και μπορει να υπαρχει τροπος ακομα και να μη χανεις ταχυτητα οταν τρακαρεις.
Στο TG και το marp μπορεις να παιξεις βιντεακια >50 εκατομ. μεσω της αναλογης wolfmame εκδοσης. Εκει δεν εχει καραγκιοζιες αν θες το σκορ σου να ειναι valid. Για να μη κοβεις ταχυτητα οταν βγαινεις offroad σημαινει οτι χρησιμοποιεις καποια χακια. Κατι μεσω του cheat.dat ή κατι αλλο.
Απάντηση