MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Getta Robo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012 15:21

MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Δημοσίευση από Getta Robo »

Καλησπερα στην κοινοτητα, ελπιζω να ειναι εδω το σωστο θεμα.
Παιζω πολυ με 2-3 φιλαρακια αυτο τριπλα και τετραπλα στο mame, και ψαχνω εαν υπαρχει καποια επιλογη στο ιδιο το προγραμμα, η απο καποια αλλη διανομη να δειχνει τα παιχνιδια που υποστηριζουν 3 και 4 παικτες. Υπαρχει κατι τετοιο; Επισης υπαρχει καποια αντιστοιχη σελιδα το mame database; Δυστηχως το παλιο καλο maws μας αφησε χρονους και δεν εχω βρει καποια αλλη αξιολογη λυση.
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Δημοσίευση από Maddog »

Φίλε Getta Robo, πήρα το θάρρος και χώρισα το ερώτημα σου σε νέο θέμα, γιατί πιστεύω ότι έτσι θα είναι ευκολότερο να το εντοπίσει μελλοντικά κάποιος άλλος που τυχόν έχει την ίδια απορία.

Δεν έχω υπόψη μου κάποια επιλογή στο ΜΑΜΕ που να δείχνει ειδικά τα 3 και 4-player games, χωρίς όμως να έχω ασχοληθεί με τις άλλες διανομές πλην του κλασσικού MAME32/MAMEUI. Επίσης η απώλεια του MAWS είναι σοβαρή και δεν νομίζω ότι υπάρχει κανένας άξιος αντικαταστάτης. Ευτυχώς όμως υπάρχει απάντηση για το ερώτημα σου. Σε αυτό το blog υπάρχει ένας κατάλογος με multiplayer games από το MAME. Δεν μου δίνει την αίσθηση του πλήρους (πχ λείπει το Gauntlet 2 με μια γρήγορη ματιά!), αλλά είναι μια αρχή... Εκεί λοιπόν βλέπουμε:
Three player
Cadillacs and Dinosaurs
Golden Axe
Knuckle Bash
The King of Dragons
Xenophobe

Three player - Competitive
Ivan Stewart's Super Offroad
Off the Wall
Rampage
Rampart
Super Sprint

Four Player
Bomberman
Captain America
Cyberball
Gauntlet
Teenage Mutant Ninja Turtles
The Simpsons
Sno Bros
Sunset Riders
Warlords
X Men


Four Player - Competitive
2 on 2 Open Ice Challenge
Kizuna Encounter
NBA Jam
Επίσης από τα newsgroups μπορεί να σε ενδιαφέρει αυτό: The Quintessential list of Arcade Video Games. Είναι βέβαια αρχαίο, αλλά ενδιαφέρον ανάγνωσμα. :wink:
Για να βρεις τα multiplayer games κάνεις search για "2P", "3P", "4P".

Τέλος, στο arcade-history.com μπορείς να ψάξεις στην database του, επιλέγοντας στο δεξί κουτί που γράφει "* KEYWORD *" τις ανάλογες επιλογές.

Ελπίζω ότι με αυτά τα 3 θα βρεις αρκετά παιχνίδια να ασχοληθείς με τα φιλαράκια σου. Αν παίξετε ποτέ Warlords, καλέστε με και εμένα! :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Δημοσίευση από Nemo »

Getta Robo έγραψε:Καλησπερα στην κοινοτητα, ελπιζω να ειναι εδω το σωστο θεμα.
Παιζω πολυ με 2-3 φιλαρακια αυτο τριπλα και τετραπλα στο mame, και ψαχνω εαν υπαρχει καποια επιλογη στο ιδιο το προγραμμα, η απο καποια αλλη διανομη να δειχνει τα παιχνιδια που υποστηριζουν 3 και 4 παικτες. Υπαρχει κατι τετοιο; Επισης υπαρχει καποια αντιστοιχη σελιδα το mame database; Δυστηχως το παλιο καλο maws μας αφησε χρονους και δεν εχω βρει καποια αλλη αξιολογη λυση.
Καλως ηρθες :D Getta Robo (1st post) στο mame.gr :!:
.... και καλη παραμονη ελπιζω .

Γιατι δεν δοκιμαζεις το http://www.progettoemma.net/
μεσω google translate
http://translate.google.com/translate?h ... mma.net%2F

research -> advanced research -> Nr.Giocatori: (αριθμος παικτων )
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Δημοσίευση από Nemo »

τα links απευθειας

για 4 players sim(συγγχρονως)
:arrow: http://tinyurl.com/d4xn6dj

και για 3 παικτες συγχρονως
:arrow: http://tinyurl.com/d7rsza7

Μπορεις επισης κατω να τσεκαρεις στη λιστα να φαινονται μονο τα parents (Mostra solo originali) ή μονο οι κλωνοι (Mostra solo cloni)


Ακομα , αν πας κατω και σωσεις την λιστα απο την επιλογη (Genera folder.ini per MAME32) και σωσεις το txt αρχειο απο το παραθυρο, που σου βγαζει και το μετονομασεις αλλαζοντας το σε .ini καταληξη και βαζοντας στο φακελο folders(αλα catlist) ,δημιουργηται καινουρια κατηγορια με την λιστα της
π.χ. λιστα με games για 4 παικτες ταυτοχρονα και ουτω καθεξης .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Getta Robo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Μαρ 2012 15:21

Re: MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Δημοσίευση από Getta Robo »

Σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας! Αν και λιγο πολυ αρκετα παιχνιδια για τρεις η και περισσοτερους παικτες ειναι γνωστα, υπαρχουν επισης αρκετα αγνωστα, οπου δυστηχως καποια απο αυτα δεν εχουν εξαρχεις ενεργοποιημενη την επιλογη για επιπλεον παικτες, κατι που πρεπει να γινει μεσα απο dip switches / service mode.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: MAME: Παιχνίδια για 3 και 4 παίκτες

Δημοσίευση από Nemo »

Χαρα μας να τα λεμε κι απο δω(εκτος απο το GRM), και να βοηθαμε αν κι οπου μπορουμε.
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Απάντηση