ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Maddog »

Έκανα τις απαραίτητες διορθώσεις στα posts, τώρα νομίζω ότι είναι σωστά συμμαζεμένο. :)

Καλή αρχή με την καμπίνα!

ΥΓ: να τελικά που οι πεθεροί έχουν και μια χρησιμότητα, ελπίζω και η πεθερά να φτιάχνει καμμιά καλή σπανακόπιτα. :lol:
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Ευχαριστώ πολύ για την διόρθωση, αρχίζει και παίρνει σάρκα και οστά επιτέλους η καμπίνα.
ΥΓ: να τελικά που οι πεθεροί έχουν και μια χρησιμότητα, ελπίζω και η πεθερά να φτιάχνει καμμιά καλή σπανακόπιτα. :lol:
χαχαχ μέσα έπεσες.
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από GeoAnas »

Στην δική μου καμπίνα ο πεθερός μου, αφού έκοψε τα ξύλα σε φίλο του μαραγκό στην Καρδίτσα, τα έριξε στη σχάρα ενός παλιού Opel Kadett και μου τα έφερε μέχρι την Θεσσαλονίκη (!).
ΠΕΘΕΡΟΙ RULEZ !! :)
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από pooky(1) »

ΠAOK RULEEZZZZZ!!!! !!!!!

ΣΑΛΟΝΙΚΑ FOR EVER ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!

Φτιάχτηκα, ακούω και bathory, γουστάρω! :pray: :orc:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από arximidis »

Γεια σου και από μένα φίλε Λευτέρη και καλη επιτυχία στο project σου.
Μου θυμίζεις εκείνες τις μέρες που πρωτοξεκίνησα και την δική μου καμπίνα.

Η αλήθεια είναι ότι έχεις αγοράσει λίγο ακριβά τα υλικά, αλλά σου εγγυώμαι ότι δε θα τα λυπηθείς καθόλου. Η αποζημίωση που θα πάρεις από την χαρά της δημιουργίας είναι ανυπολόγιστη ;)
Εμένα μου κόστισαν συνολικά περίπου 150 ευρώ, αλλά αν σκεφτείς ότι η καμπίνα σου θα είναι μεγαλύτερη το κόστος φυσικά ανεβαίνει, αλλά θωρώ όχι παραπάνω από 250 ευρώ. Τέλος πάντων λίγη σημασία έχει αυτό τώρα...

Τα πλάγια τμήματα της καμπίνας είναι γενικά από τα ευκολότερα κομμάτια της κατασκευής... μετά δυσκολεύουν λίγο τα πράγματα και ιδιαίτερα όλες αυτές οι απαραίτητες λεπτομέρειες...
Θέλει υπομονή και κουράγιο, αλλά αν έχεις τη θέληση όλα προσπερνιούνται. Και εσύ δείχνεις ένας άνθρωπος που ξέρει τι θέλει και είσαι αποφασιμσένος...

Για άλλη μια φορά σου εύχομαι καλή επιτυχία (η οποία θα είναι και σίγουρη, αν είσαι αποφασισμένος στην κατασκευή σου)
Ότι θέλεις να ρωτήσεις και μπορούμε να σε βοηθήσουμε, μη δυστάσεις να μας ρωτήσεις
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Φίλε arximidi σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Είμαι αποφασισμένος να το τελειώσω και θα το τελειώσω. Έχεις πολύ δίκιο όταν λες ότι τα πλαϊνά είναι εύκολα και ότι μετά αρχίζουν οι δυσκολίες. Για έναν ερασιτέχνη σαν εμένα θα ήταν σχεδόν ακατόρθωτο εάν δεν είχα τα σωστά εργαλεία ακόμα και για να ξεκινήσω.

Τέλος πάντων, έχει περάσει καιρός από το τελευταίο μου Post. ¨οχι πως δεν δούλεψα απλά δεν είχα τον χρόνο να κάτσω να γράψω.

Στην τελευταία μου ανάρτηση είχα μείνει στο κόψιμο των πλαϊνών.

Αφού λοιπόν έκοψα τα πλαϊνά, με το ρούτερ τα κάναμε (με τον πεθερό μου :lol: ) λεία και κόψαμε ακόμα μερικά ξύλα που θα χρειαστούμε.

Στην συνέχεια έβαλα το ένα πλαϊνό πάνω στον πάγκο και ξεκίνησα το μέτρημα.

Οι παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν είναι πάρα πολλοί.

1. Πόσο περιθώριο θα αφήσουμε πριν ξεκινήσουμε να καρφώνουμε (για ομορφιά). Εγώ επέλεξα από τους 2 πόντους.
2. Πόσο στιβαρό το θέλουμε, έτσι ώστε να προσθέσουμε περισσότερα δοκάρια (γίνετε πολύ βαρύ όμως)
3. Απο πού θα περνάει το κάθε ξύλο για να το υπολογίσουμε
και άλλοι πολύ λόγοι που αλλάζουν από καμπίνα σε καμπίνα.

Αφού μέτρησα, ξεκίνησα να σχεδιάζω το που θα μπει το κάθε ξύλο

Εικόνα

Εικόνα

Μετά τον σχεδιασμό άρχισε η ένωση

Ξεκίνησα με την βάση και στην συνέχεια έβαλα την "ποδιά" (το κάτω μπροστινό μέρος)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Θέλει πάρα πολύ καλή μελέτη και μέτρημα για το που θα πατήσει το κάθε ένα έτσι ώστε να εξασφαλίσουμε στιβαρότητα στην καμπίνα

Εικόνα

έχω επιλέξει να ενώσω με γωνίες και όχι ξύλο με ξύλο βίδωμα γιατί θέλω να το στίσω πρώτα, να το βάψω και μετά να το διαλύσω για να το μεταφέρω στο σπίτι. Μένω σε διαμέρισμα άρα είναι αδύνατον να κάνω οποιαδήποτε δουλειά στο σπίτι.

Στη συνέχεια, αφού τοποθέτησα βάση και ποδιά, έβαλα τα δοκάρια στην βάση.

Εικόνα

Εικόνα

Τα δοκάρια κάνουν 2 δουλειές. Η πρώτη είναι φυσικά η στιβαρότητα που δίνουν στην καμπίνα πιάνοντας την βάση με τα 2 πλαϊνά και η δεύτερη είναι ότι εκεί πάνω θα βιδωθούν τα ροδάκια.
Τα ρόδακια είναι συνολικού βάρους 120 κιλών, δηλαδή έως 30 κιλά σε κάθε ρόδα. Τα μπροστά είναι περιστρεφόμενα με φρένο, ενώ τα πίσω μόνο περιστρεφόμενα.
Σχεδίασα λοιπόν στην βάση το μέρος όπου είναι τα δοκάρια και μετά από μέτρημα κεντράρισα την τοποθεσία της κάθε ρόδας.

Εικόνα

Χώρισα τε τεταρτημόρια για να κάνω πιο εύκολη την ζωή μου

Εικόνα

Να σημειώσω ότι επέλεξα να μην βάλω καθόλου πλάτη στην καμπίνα για να αερίζεται καλύτερα, γι αυτόν τον λόγο βλέπετε και ένα τρίτο δοκάρι κάθετα στα άλλα 2. Είναι μια απόφαση που μπορεί να αλλάξει στην πορεία. έχω μεριμνήσει για αυτό.

Αφού τοποθέτησα και τα ροδάκια έμεινε μόνο ένα πράμα να κάνω μέχρι να την σηκώσω (την καμπίνα :oops: ). Έβαλα ακόμα ένα δοκάρι στο πάνω μέρος της καμπίνας για να πιάνει και ψιλά. Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία για αυτό, αλλά φανταστείτε ότι είναι αμέσως μετά το marquee. Τοποθέτησα και το άλλο πλαϊνό και επιτέλους η καμπίνα σηκώθηκε. Φωτογραφίες στο επόμενο post.

Αυτό που ξέχασα να κάνω από την αρχή του θέματος είναι να επισημάνω την προσοχή όσον αφορά την χρήση των εργαλείων.

Πάντα προστατευτική μάσκα και γυαλιά για τα μάτια. Το πριονίδι είναι πολύ επικίνδυνο για την υγεία μας και δεν πρέπει να το εισπνέουμε. Το να κόψεις ένα ξύλο με το να κόψεις το χέρι σου είναι μια λάθος αναπνοή. Μεγάλη προσοχή.

Αυτά προς το παρών. Συνέχεια έχει το ντύσιμο της καμπίνας και το control panel.

Λευτέρης
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Καλημέρα και πάλι, όλα καλά;;;

Δεν έχω προχωρήσει πολύ με την καμπίνα παρά μόνο το ότι έβαλα το monitor, βαπτίζουμε τον μπέμπη μας σε 5 μέρες και τρέχουμε.

Μόλις έχω νέα θα postάρω!!!
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
arximidis
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 02 Ιουν 2011 18:46

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από arximidis »

Να σας ζήσει ο μπόμπηρας!!! :)
Πώς θα τον βγάλετε;
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Maddog »

Να σας ζήσει!!! :D :D :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Να σας ζήσει φίλε, πολύ πρόσφατα και εγώ βάφτισα το δικό μου! :D :D :D
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Maddog »

Μπράβο ρε Φώτη! Τα λένε αυτά βρε! :wink:
Και το όνομα αυτού; :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
GeoAnas
Methuselah
Methuselah
Δημοσιεύσεις: 1503
Εγγραφή: 19 Απρ 2004 22:39
Τοποθεσία: Πολύγυρος - Χαλκιδική
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από GeoAnas »

Μπράβο και συγχαρητήρια σε όλους ! Να σας ζήσουν ...σε μια καλύτερη Ελλάδα ! :wink:
Lefteris
PacMan
PacMan
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 21 Απρ 2012 15:33
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Lefteris »

Ευχαριστώ για τις ευχές. Παναγιώτης θα είναι το όνομά του. Super ο μπόμπιρας, το παοκσάκι μου
YOU MUST DEFEAT SHENG LONG TO STAND A CHANCE !!!
Άβαταρ μέλους
Fotis_KFOR
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 748
Εγγραφή: 13 Οκτ 2004 00:55
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ARCADE CABINET 2012 by Lefteris

Δημοσίευση από Fotis_KFOR »

Ευχαριστώ :D
Λευτέρη το ονομάσαμε.

Έχω ψιλοχαθεί λίγο επειδή τρέχω με δουλίτσες κτλ...
Απάντηση