mame32 virus?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
lefzer
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009 13:35

mame32 virus?

Δημοσίευση από lefzer »

Παιδιά καλησπέρα, είχα μία παλαιά έκδοση του MAME (αν δεν κάνω λάθος από το 1998), η οποία όμως λειτουργούσε κανονικά, ώσπου μία ημέρα το εκτελέσιμο αρχείο mame32.exe μου το εμφάνισε το NORTON σαν trojan και το έβαλε στην καραντίνα. Ξέρει κανείς τίποτα επί του θέματος?
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

Δεν αποκλείεται και να κόλλησε κάτι, αλλά...

Δημοσίευση από Ace »

...αν μπορείς να αποκτήσεις πρόσβαση στο "μολυσμένο" exe, από την καραντίνα, ανέβασέ το, στο Virustotal.com, όπου θα στο ελέγξει real time, με όλα τα γνωστά και άγνωστα, antivirus της αγοράς...

Αφού σου λυθεί η απορία, αν είναι όντως μολυσμένο ή false alarm και εφόσον δεν θέλεις να ανανεώσεις το ROM set που διαθέτεις, κατέβασε την παλιά έκδοση MAME που είχες, κατευθείαν από το mame.net, στο section: Previous Releases.
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: mame32 virus?

Δημοσίευση από Nemo »

Παλιοτερες εκδοσεις του mame32 μπορεις να αλιευσεις
εδω :arrow: http://www.progettosnaps.net/mameui_en
κι εδω :arrow: http://replay.marpirc.net/diffs.htm

του απλου mame (οπως ειπε κι o ACE ποιο πανω εδω :arrow: http://mamedev.org/oldrel.html
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
lefzer
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009 13:35

Re: mame32 virus?

Δημοσίευση από lefzer »

έκανα τον έλεγχο στο virus total και μου το έβγαλε trojan e 3/42 (symantec, pc tools, norman). καμία ιδέα?
Άβαταρ μέλους
Ace
Mame Freak
Mame Freak
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2007 00:01

False alarm μοιάζει αλλά...

Δημοσίευση από Ace »

...δεν αποκλείεται να κόλλησε και κάτι, αλλά το ότι δεν χτύπησαν Eset, Kaspersky, Microsoft, Avira κλπ. σημαίνει, ότι είναι πολύ μικρή, αυτή η πιθανότητα. Καλό είναι όμως, να φυλάμε τα ρούχα μας... Προφανώς, ανέβασες στο virustotal.com, το exe, που έβαλε στην καραντίνα το Norton, έτσι; Άστο στην άκρη, λοιπόν, προς το παρόν.

Κατέβασε ξανά την έκδοση του MAME που είχες, από τις ιστοσελίδες που αναφέρει ο Nemo και αν ξαναχτυπήσει το Norton, ειδικά σε αρχείο από το mame.net, βάλτο στην λίστα των exceptions του Norton και ανέβασε στους servers της Symantec, το "μολυσμένο" exe, μαζί με την ένδειξη: "False Alarm".
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: mame32 virus?

Δημοσίευση από Maddog »

Και εμένα false alarm μου μυρίζει. Αν είναι έτσι, το πιθανότερο είναι να διορθωθεί σε επόμενο update του Norton.
Μέχρι τότε, ακολούθησε τις συμβουλές του Ace και του Nemo. :)
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Απάντηση