Contra δίχως άπειρα credits?

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vetus
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007 16:36
Τοποθεσία: Ηλιούπολη, Αθήνα

Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Vetus »

Yποτίθεται σε όλα τα arcade games έχεις άπειρα credits αλλά για κάποιο παράδοξο λόγο στο Contra και Contra 3 έχεις μονάχα 2-3 credits. Kαι μετά The End. What the heck!? Πως γίνεται αυτό; Πως το διορθώνω; Eπίσης, σε κάποια άλλα shooters της Konami (που μου διαφεύγουν τ' όνομα τους) ενώ έχουν άπειρα credits στην τελευταία πίστα τους όταν χάνεις πάει game over. Weird... :?
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Nemo »

Γενικα μπορεις να πειραξεις τα dip switches(με το πληκτρο Tab/dipswitches in game) αφου φορτωσεις το παιχνιδι (οπου μπορεις να καθορισεις την δυσκολια του παιχνιδιου , τις <<ζωες >> τοθ παιχνιδιου στο Contra 1 μπορεις να βαλεις μεχρι 7 ,στο Contra 3 μεχρι 5 , ενω επισης μπορεις να καθορισεις και αλλες ευνοικες ρυθμισεις οπως ποντους που απαιτουνται για μια bonus <<ζωη>>.

Επισης αφου κατεβασεις απο εδω http://cheat.retrogames.com/ και βαλεις το cheat.zip στο φακελο του mame ,μπορεις να κανεις enable τα cheats (Properties-Mischelaneous-Enable Cheats) .
Στο Contra 1 μεσω των Cheats(με το πληκτρο Tab/Cheats in game) μπορεις να εχεις απειρα credits και αλλα καλουδια.
Δεν υπαρχουν cheats για το Contra 3 μεσω Mame αποτι ειδα . (βεβαια το καλο παλικαρι ξερει κι αλλο μονοπατι π.χ. εξομοιωση μεσω SNES) .
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
Vetus
Metal Slug
Metal Slug
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007 16:36
Τοποθεσία: Ηλιούπολη, Αθήνα

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Vetus »

Eυχαριστώ για την βοήθεια. ^^ Με την ευκαίρια, να διορθώσω ότι ήθελα ν' αναφερθώ στο Super Contra (τ' οποίο το 'χω και για το κινητό) αλλά κατά λάθος έγραψα Contra 3 (τ' οποίο με την ευκαιρία το 'χω τερματίσει στο SNES κι είναι ένα από τα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια για την εν λόγω κονσόλα). >.<
Άβαταρ μέλους
Nemo
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 4798
Εγγραφή: 15 Απρ 2004 22:55
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Nemo »

Στο Super Contra μπορεις να θεσεις τα dip switches ωστε να εχεις 5 ζωες και να βαλεις το difficulty στο easy .
Τωρα μεσω cheat μπορεις να εχεις infinite lives(απειρες ζωες) ή invisibility(να εισαι ατρωτος)....
if" Imitation is the sincerest flattery",
imagine emulating ....
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από metalcandyman »

ποιος ο λογος να εχει το contra continue;κανονικα δεν επρεπε να εχει κανενα γιατι ειναι γελοιο το παιχνιδι.Προσωπικα το παιζω στο hardest γιατι μονο εκει εχει καποιο ενδιαφερον.Και καλα κανουν σε πολλα παιχνιδια της konami και δεν εχουν continue στην τελευταια πιστα γιατι τα περισσοτερα παιχνιδια της ειναι απλα πανευκολα και με μηδαμινο επιπεδο προκλησης για τον παικτη οπως π.χ το sunset riders.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Maddog »

Λοιπόοονν, πρέπει να είσαι ο πρώτος παγκοσμίως που βλέπω να αποκαλεί το Contra "γελοίο".
Ρε συ Μπιλ, λυπήσου μας. Είσαι καλός και το ξέρεις, μην μας κομπλεξάρεις άλλο. :P :P :P
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
Άβαταρ μέλους
xalia
L33t P14y3r
L33t P14y3r
Δημοσιεύσεις: 1932
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005 12:07

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από xalia »

ban στον κύριο μας κάνει πλάκα!
reboot
--------
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Παιδια οπως ειπα το contra το θεωρω πανευκολο γιυτο και το παιζω στο hardest γιτι μονο εκει εχει καποια προκληση για μενα.Δεν σας κομπλεξαρω γιατρε μου την αληθεια λεω δεν υπαρχει καποια πιστα που να εχει καποια δυσκολια.Και δεν αφερω καν και το highscore μου :D
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Scatman »

Έπαιζα παλιότερα μπροστά σε ένα φίλο μου, το Sega Rally (Sega Saturn). Είχε μείνει έκπληκτος και με ρωτούσε διαρκώς πως είναι δυνατόν να μην τρακάρω πουθενά και γενικότερα να λειτουργώ σα ρομπότ με ελάχιστα λάθη.

Η απάντησή μου τότε ήταν "είναι εύκολο" !

Σαφώς και το συγκεκριμένο παιχνίδι δε θεωρείται απ'τα λεγόμενα δύσκολα αλλά αυτό που δε γνώριζε ο φίλος μου ήταν ότι ο τίτλος της Sega μου άρεσε σε μέγιστο βαθμό με αποτέλεσμα να ασχολούμαι μαζί του σε τακτική βάση.

Προφανώς, όταν παθιάζεται κάποιος δεν αντιλαμβάνεται πως η επανάληψη βελτιστοποιεί τις επιδόσεις του και τελικά όλα φαίνονται παιχνιδάκι.

Το ίδιο ισχύει προφανώς και με τον φίλο μας γιατί το Contra φτιάχτηκε για να είναι δύσκολο ~επί σκοπού~. Όσο καλός και αν είναι κάποιος, εφόσον η εμπειρία του με το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι μικρή θα τα βρει μπαστούνια!
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Scatman έγραψε:Έπαιζα παλιότερα μπροστά σε ένα φίλο μου, το Sega Rally (Sega Saturn). Είχε μείνει έκπληκτος και με ρωτούσε διαρκώς πως είναι δυνατόν να μην τρακάρω πουθενά και γενικότερα να λειτουργώ σα ρομπότ με ελάχιστα λάθη.

Η απάντησή μου τότε ήταν "είναι εύκολο" !

Σαφώς και το συγκεκριμένο παιχνίδι δε θεωρείται απ'τα λεγόμενα δύσκολα αλλά αυτό που δε γνώριζε ο φίλος μου ήταν ότι ο τίτλος της Sega μου άρεσε σε μέγιστο βαθμό με αποτέλεσμα να ασχολούμαι μαζί του σε τακτική βάση.

Προφανώς, όταν παθιάζεται κάποιος δεν αντιλαμβάνεται πως η επανάληψη βελτιστοποιεί τις επιδόσεις του και τελικά όλα φαίνονται παιχνιδάκι.

Το ίδιο ισχύει προφανώς και με τον φίλο μας γιατί το Contra φτιάχτηκε για να είναι δύσκολο ~επί σκοπού~. Όσο καλός και αν είναι κάποιος, εφόσον η εμπειρία του με το συγκεκριμένο παιχνίδι είναι μικρή θα τα βρει μπαστούνια!
Φιλε μου εχει απολυτο δικειο συμφωνουμε σε ολα.Εχω τρελα με τα arcades μεγαλο ερωτα και ωσο και αν ακουγετε παραξενο τερματιζω τα παντα γιαυτο και δεν ειχα ενδιαφερον απλα να τα τερματισω και ηθελα προκληση.Γιαυτο και ασχολουμαι με το Twin Galaxies.Το αγαπημενο μου pacman δεν τερματιζω μονο που κυνηγαω το perfect pacman και για 5000 ποντους δεν το καταφερα.Εχεις δικειο στο οτι οι κινησεις σου γενικα γεινονται μηχανικα σαν ρομποτ χωρις κανενα λαθος.Οταν επαιζα ηλεκτρονικα καποτε στα μαγαζια τελειωναν ολες οι καρεκλες του μαγαζιου απο το να καθονται γυρω μου ατομα για να δουν καποιον τερματισμο η τον τροπο που παιζω.Κλασικο παραδειγμα για της μηχανηκες κινησεις που ειπες ειναι το εξης.τερματιζω το wonder boy το πρωτο χωρις να χασω ζωη και παντα ειχα εναν συγκεκριμενο να καθεται ακριβως διπλα μου και να βλεπει της κινησεις μου οτι και αν εκανα δηλαδη.Μετα απο καιρο με ειπε οτι αφου κανει τα ιδια πως γεινεται να φτανει το πολυ μεχρι τον πεμπτο αρχηγο.του απαντησα οτι μπορει να βλεπει πως παιζω αλλα εγω κανω τα παντα μηχανικα συνεχεια καθε φορα που θα παιξω.Δεν ειναι δυνατων να μπορεσει να παιξει οπως εγω πρεπει να αφομη σει πληρως το παιχνιδι στο μυαλο του και να ακολουθησει καποια αλλη τυχον στρατηγικη.Το ιδιο εκανε και με το xain d sleena που απορουσαν ολοι πως ειναι δυνατων να το τερματιζω χωρις να χασω καν ζωη και ολοι διαλεγαν τους πλανητες με την σειρα που τους διαλεγα εγω και αυτο ηταν μεγαλο λαθος.Ετσι λοιπον και με το κοντρα ξερω που θα παει καθε σφαιρα και ολο το παιχνιδι το παιζω μηχανικα.Για την παρτυ μου το παιζω στο hardest αλλα για το world record παιζω με τους κανονες του twin galaxies που ειναι 3 ζωες και normal.Tο ρεκορ μου ειναι 2.084.560 και για 20 χιλιδες δεν εσπασα το world record.Ειναι απλα θεμα χρονου.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
Scatman
Emulation King
Emulation King
Δημοσιεύσεις: 1216
Εγγραφή: 01 Σεπ 2006 04:30
Τοποθεσία: Neo Kobe
Επικοινωνία:

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από Scatman »

Προφανώς είσαι hardcore στις ενασχολήσεις σου και γενικότερα ήθελα να πω ότι το εύκολο για σένα είναι το λογικό αποτέλεσμα μίας σειράς προσπαθειών κι όχι ότι είναι φύση εύκολα παιχνίδια.
Κουράγιο στην υπομονή σου πάντως. Εμένα εάν δε με συγκινεί κάτι και παράλληλα είναι πολύ δύσκολο, νευριάζω και το εγκαταλείπω (κλασσικός noob :P)
Άβαταρ μέλους
metalcandyman
PacGrand Master
PacGrand Master
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: 02 Απρ 2011 12:12
Τοποθεσία: Σερρες

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από metalcandyman »

Scatman έγραψε:Προφανώς είσαι hardcore στις ενασχολήσεις σου και γενικότερα ήθελα να πω ότι το εύκολο για σένα είναι το λογικό αποτέλεσμα μίας σειράς προσπαθειών κι όχι ότι είναι φύση εύκολα παιχνίδια.
Κουράγιο στην υπομονή σου πάντως. Εμένα εάν δε με συγκινεί κάτι και παράλληλα είναι πολύ δύσκολο, νευριάζω και το εγκαταλείπω (κλασσικός noob :P)
Συμφωνω φιλε μου το διατυπωσες με τον καλητερο τροπο.Μαλον φαινεται ευκολο σε μενα οπως ειπες οχι γιατι το θεωρω ευκολο αλλα για την ικανοτητα που εχω απο της προσπαθειες μου κτλ.
Ενας λυκος δεν χανει ποτε τον υπνο του για της αποψεις των προβατων.
No metalcandyman,No Party
Άβαταρ μέλους
pooky(1)
Mame Maniac
Mame Maniac
Δημοσιεύσεις: 572
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2006 14:45
Τοποθεσία: Skyrim.

Re: Contra δίχως άπειρα credits?

Δημοσίευση από pooky(1) »

Αυτό το thread γιατί τι έχασα;

Νοιώθω noob (όπως και είμαι μια και δεν κατέχω μία από κονσόλες και υπολογιστές) . Στο εν λόγω παιχνίδι είμαι "κουλάδι" !!!!! :cry:
14-06-1984 ----- 14-06-2011. 27 years of gaming!
Απάντηση