Βοηθεια σε νεο emufan :)

Όλα σχετικά με τον αγαπημένο μας emulator.

Συντονιστές: Nemo, Maddog, Whacker, BraiNKilleR

Απάντηση
SYZo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007 14:16

Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από SYZo »

Καλήμερα, χαιρετώ όλη την emu-παρεα.
Είναι το πρώτο μου post στο forum. Ασχολούμαι με τα mame για πάνω από μια δεκαετία, είχα φτιάξει μια συλλογή σχεδόν μοναδική, είχα βρει μια καλή βάση κάποτε και εκεί επάνω πρόσθετα ένα ένα ότι έλειπε, αυτό συνεχίστηκε μέχρι τον προηγούμενο μήνα όπου χάθηκαν όλα τα δεδομένα από τον εξωτερικό μου δίσκο από λάθος κάποιου άλλου και ξαφνικά έχασα υλικό γύρω στα 80GB. Αφού λοιπόν ξεπέρασα το σοκ και βρήκα το κουράγιο να κάνω ξανά την αρχή γεννήθηκαν κάποιες απορίες οι οποίες δεν υπήρχαν πριν. Η πρώτη μου απορία έχει να κάνει με το αν είναι απαραίτητο να κάνω update το πρόγραμμα του MAME και τα roms. Έχω βρει μια συλλογή που είναι στην εκδοσή 0,122, αξίζει να ξεκινήσω να χτίζω πάνω εκεί η να ξεκινούσα εντελώς από το μηδέν με μια ποιο καινούρια εκδοσή? Η δεύτερη απορία αποτελεί συνεχεία την πρώτης, μπορώ με κάποιο τρόπο να κάνω updates πάνω σε μια χρισμένη συλλογή και να μην χαλάει? Δηλαδή να κάνω αναβάθμιση από την 0,122 στην 0,143 τα πάντα μέσα από κάποια διαδικασία? Εάν δεν είναι επίφοβη θα ήθελα να με παραπεμψετε σε κάποιον online οδηγό (ακόμα και στα Αγγλικά) για να κάνω την προσπάθεια τώρα που είμαι στην αρχή.
Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο σας

Φιλικά Γιάννης
Άβαταρ μέλους
sap
Wonder Boy
Wonder Boy
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 16 Μάιος 2008 17:00

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από sap »

Καλησπέρα φίλε γιάννη ρίξε μια ματιά σε αυτό το λινκ από το site

http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php? ... asure+dome


Μέσω του θόλου (pleasure dome) θα μπορείς να βρίσκεις και τις αναβαθμίσεις όποτε βγουν.
SYZo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007 14:16

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από SYZo »

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ. μπορω να πω οτι καλυφθηκα 100% με το link που παρεθεσες. εχω ξεκινησει το κατεβασμα και τωρα ειμαι στην φαση της αναμονης.
SYZo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007 14:16

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από SYZo »

καλησπερα παιδια. αφου κατεβασα το νεο rom set δουλευουν τα παντα μια χαρα. θα ηθελα να ρωτησω ομως κατι ακομα. εαν βγουν αναβαθμισμενες rom τι κανω? τις κατεβαζω ξανα απο την αρχη η γινεται update πανω σε αυτες που εχω? επισεις αυτο http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=3799 τι update ειναι? ειναι απαραιτιτο να το περασω? και αν ναι με ποιον τροπο? και κατι τελευταιο μπορω να κανω δικια μου κατιγορια πχ avorites και να βαλω μεσα εκει αυτα που παιζω πιο πολυ?
συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις
Φιλικα Γιαννης
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από Maddog »

Εγώ θα έλεγα να μην μπλέξεις με τα "u" updates. Μάλλον μεγαλύτερος είναι ο μπελάς παρά το όφελος, εκτός αν γουστάρεις να έχεις το latest πάντοτε.
Το καλύτερο είναι να πηγαίνεις από πλήρη σε πλήρη έκδοση. (0.143>0.144>0.145 κλπ)

Αν δεις στο Pleasuredome, υπάρχουν torrents που λένε [FREE] MAME - Update ROMs (v0.142 to v0.143) (προφανώς η version θα αλλάζει!)
Κάνοντας search με κριτήριο "ΜΑΜΕ" στο dropbox που έχει, θα τα δεις όλα μαζεμένα.
Παίρνοντας αυτό το torrent και βάζοντας τις roms που έχει "πάνω" από τις παλιές σου (σβήνοντας ότι τυχόν παλιό προκύψει με ίδιο filename) θα είσαι πάντα ενημερωμένος με την τελευταία έκδοση. Αρκεί να μην ξεχνάς να κάνεις τα update επί χρόνια, γιατί τότε είναι μάλλον προτιμότερο να ξανακατεβάσεις την πλήρη έκδοση. :wink:

Αν τελικά αποφασίσεις να μαζεύεις και τις "u", κάνεις ακριβώς το ίδιο αλλά πολύ πιό συχνά ("u" έκδοση βγαίνει κάθε 3 εβδομάδες περίπου)
Ελπίζω να έγινα κατανοητός. :D
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
SYZo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007 14:16

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από SYZo »

μαλιστα.. την εδοση του προγραμματος mame απο 0,134 σε 0,135 πχ την αλλαζω με τον ιδιο τροπο?
και αν καταλαβα καλα αυτο που πρεπει απλα να κανω ειναι να κατεβαζω τις καινουριες rom και μετα να τις αντικαθιστώ. αν δεν κανω τις u αναβαθμισεις θα χρειαστει να κανω κατι extra οταν η εκδοση θα αλλαξει απο 0,134 σε 0,135 π.χ ?
ευχαριστω προκαταβολικα
Γιαννης
Άβαταρ μέλους
Maddog
Master Modelator
Master Modelator
Δημοσιεύσεις: 3768
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004 14:44
Τοποθεσία: Κάποιο beach bar στο Ντουμπάι
Επικοινωνία:

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από Maddog »

Ναι, αρκεί να ξεπακετάρεις το νέο MAME "πάνω" στο παλιό και να αντικαταστήσεις όσα αρχεία σε ρωτήσει. Αν δεν σβήσεις τα παλιά .ini θα κρατήσει και ότι ρυθμίσεις έχεις κάνει. Αν δεν έχεις κάνει καθόλου ειδικές ρυθμίσεις και δεν σε νοιάζει να χάνονται κάτι στατιστικά του στυλ πόσες φορές έχεις παίξει το Χ παιχνίδι, μπορείς να βάζεις το νέο MAME σε νέο φάκελο και να σβήνεις εντελώς τον παλιό. Αρκεί να μην ξεχαστείς και σβήσεις τις roms μαζί!
Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι κάτι άλλο στο mode αρχαρίου. :wink:

Κάτι ClrMAME Pro που χρησιμοποιούμε για να ελέγχουμε την ποιότητα του romset που έχουμε μπορείς να τα δεις με την ησυχία σου, χωρίς να είναι απόλυτα απαραίτητα αν τηρήσεις ευλαβικά τις αλλαγές από έκδοση σε έκδοση.
Παππού όλος ο κόσμος ανησυχεί μήπως η σχέση σου με την πιτσιρίκα αποβεί μοιραία.
-Τι να κάνουμε παιδί μου...αν πεθάνει - πέθανε...
SYZo
Jr. Pacman
Jr. Pacman
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2007 14:16

Re: Βοηθεια σε νεο emufan :)

Δημοσίευση από SYZo »

οποτε κατεβαζω την νεα mame engine και την κανω αποσυμπιεση στον φακελο που εχω την παλια αρκει να μην μου πειραξει roms κλπ.. ευκολο ακουγεται. θα το δοκιμασω και θα επιστρεψω με τα αποτελεσματα.
Ευχαριστω και παλι
Φιλικα Γιαννης
Απάντηση